Novinky H0 2022

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti H0 (1:87).

Moderátor: Michal Dalecký

Re: Novinky H0 2022

Příspěvekod Martin70 » čtv 07 črc, 2022 10:20 pm

Tedy neznám přesně obě tyto technologie tisku detailně, ale z popisu uváděných výše bych to vysvětli a může to být takto, ale mohu se mýlit, když tak mě opravte :
1.) Technologie tampon tisku tvoří spojité čáry tedy něco jako vektorová grafika, čili pokud zvětším znak, písmeno a podobně,takto neutrpí a stále je hrana např. písmene "A" jako linka. (možná se to dá přirovnat i k vojenským maskáčům typu oblé vícebarevné fleky na oděvu i technice)
2.) Naproti tomu digitální tisk je něco jako rastrová grafika (jako třeba stará hra DOOM) tedy čterečky, takže hrana písmene či čehokiv je zubatá. Plus asi vystupující podklad jak někdo výše psal. (zase srovnáním je něco čemu se říká digitální vojenské maskovaní, kde na mundůru jsou hranaté vícebarevné kostičky., něco jako pixely. Nedokonalost lidského oka v rozlišení nedokáže pak identifivat na dálku co je oblečení a co pozadí tedy terén).
Vzal jsem to z jiného soudku a oboru, ale řekl bych, že to bude víceméně stejné.
Co se týká přímo nových modelů, tak jsem je neviděl, ale pokud roste cena, tak by mělo být standartem minimálně stejná kvalita a technologie výroby a potisků jako dříve. Na snížení kvality by mohl výrobce Igra nepěkně doplatit. Dnes a do budoucna si každý pečlivě ohlídá za co vydá své peníze. Pokud to čte někdo z okolí této firmy, tak ať si dají pozor na šizení modelů. Něco ještě hodlám koupit, ale pokud by to nebylo kvalitní, tak pak bych to přehodnotil... :wink:
Začátečník a obdivovatel H0, nyní bez kolejiště. Hledám informace a uvidím zda se pustím do stavby.
Uživatelský avatar
Martin70
 
Příspěvky: 351
Registrován: sob 19 bře, 2016 9:07 am
Bydliště: Zlín

Re: Novinky H0 2022

Příspěvekod Ivan » pát 08 črc, 2022 10:44 am

Já novější modely od Igry nemám, proto jsem se ptal.

Díky všem za odpovědi, je to jasnější a ještě jsem se trochu dopatral...
Tampotisk, v zásadě je to tisk z hloubky, barva se vetře do šablony a pak se tamponem (silikonový) přenese na model. Proto ta spojitost, barvy se však musí nanášet postupně a je nutno ohlídat soutisk. Nákladnější, musí se vytvořit šablona.

Digitální tisk, naneseni barev rastrově klasicky jednotlivě CMYK, následně vytrzení UV. Lze tisknout tedy víceméně jakoukoli barvu či přímo fotky, ale nebude to ostré, jak psal Martin. Výhoda je, že je to zejména u menšího počtu tisků levnější, což může být důvod pro změnu technologie.

Snad jsem tu moc nezahltil vlákno, spousta modelářů to jistě zná, mně to však docela zajímalo.

Skoro si říkám, zda toto není často i na modelech MTB.
Např. Krokodýl v TT má celý pruh natištěn a kastle je v červené barvě plastu. Nevypadá to však špatně, lépe než dříve.

Edit, opraveny překlepy, děkuji kolegovi za SZ
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1707
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Novinky H0 2022

Příspěvekod radula63 » pát 08 črc, 2022 9:35 pm

Ivan píše:Skoro si říkám, zda toto není často i na modelech MTB.
Např. Krokodýl v TT má celý pruh natištěn a kastle je v červené barvě plastu. Nevypadá to však špatně, lépe než dříve.

Odbočení od tématu.
MTB má zásadně všechny karoserie z bílého, případně lehce šedého plastu. Nikdy v žádném modelu neměli karoserii třeba z červeného plastu. Pohybuji se v jejich blízkosti už více jak 10let. Mluvím o vlastní karoserii (skříni vozidla) ne o doplňkách (pantografy, pluhy, nárazníky, zábradlí atd...)
Raďula63
MPK - moduly plzeňského kraje
KŽM Praha 3
KŽM cH0TTěboř
Psi štěkají, karavana jede dál
Uživatelský avatar
radula63
 
Příspěvky: 1312
Registrován: čtv 28 kvě, 2009 6:15 pm
Bydliště: kraj Vysočina - okres H.B.

Re: Novinky H0 2022

Příspěvekod Jacek » sob 09 črc, 2022 7:18 am

Dovolím si nesouhlasit. Minimálně motorové a přípojné vozy v TT jsou v barvě výlisků, viz fotky uprostřed mého článku
http://www.jacek-modely.cz/842-mtb-v-tt ... osvetleni/
Je to ostatně hlavní důvod proč ty kastle tak prosvítají při zapnutém osvětlení.
Jednu 842 jsem takto "oškrábal na kost" s mírnou podporou ředidla. Ta Vámi zmíněná bílá nebo šedá se dostaví pouze pokud jsem nějakou kastli uvnitř frézoval do hloubky, např. kvůli malému místu pro dekodér.
Černý výlisek plastových stavebnic taky zbělá v místě ohybu pokud ho zlomíte.

Zmíněným lehkým škrábáním se dají z červené kastle odstranit nápisy bez rizika poškození, ale z krémové ne.
Stránky o modelové železnici TT, digitál, zvuky http://www.jacek-modely.cz
Uživatelský avatar
Jacek
 
Příspěvky: 888
Registrován: sob 20 led, 2007 10:03 pm
Bydliště: Moravskoslezský kraj

Re: Novinky H0 2022

Příspěvekod Ivan » sob 09 črc, 2022 9:53 am

Raďulo, M286.0048 v TT má, jak píše Jacek barvu skříně v barvě plastu*, krémový pruh je stříkaný nebo tištěný. Osobně jsem to nemyslel jako kritiku, mne takto provedená povrchovka připadá vcelku pěkná a přesvědčila mne po cca 8 letech ke koupi druhého výrobku MTB (po bardotce) a chystám se pravděpodobně i na singrovku a hydru , až budiu ve starším nátěru.

To už ale plevelíme Hánulkařům jejich vlákno. Omlouvám se jim, že jsem to svou poznámou rozpoutal.


EDIT 14.7.:


Chtěl bych zde opravit své tvrzení ohledně povrchovky. Můj model Krokodýla M286.0048 v TT má červenou barvu skutečně stříkanou, původní plast je něco jako slonovinová kost. Rozhodně jsem nechtěl nikomu křivdit, model na mne tento dojem dělal a opakuji, že s povrchovkou jsem spokojen.
Naposledy upravil Ivan dne čtv 14 črc, 2022 6:34 pm, celkově upraveno 1
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1707
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Novinky H0 2022

Příspěvekod radula63 » sob 09 črc, 2022 11:23 am

Ivan píše:Raďulo, M286.0048 v TT má, jak píše Jacek barvu skříně v barvě plastu, krémový pruh je stříkaný nebo tištěný. Osobně jsem to nemyslel jako kritiku, mne takto provedená povrchovka připadá vcelku pěkná a přesvědčila mne po cca 8 letech ke koupi druhého výrobku MTB (po bardotce) a chystám se pravděpodobně i na singrovku a hydru , až budiu ve starším nátěru.

To už ale plevelíme Hánulkařům jejich vlákno. Omlouvám se jim, že jsem to svou poznámou rozpoutal.

Ivane. SZ. Abychom to tu neplevelili.
Admini to tu pripadne mohou "procistit".
Raďula63
MPK - moduly plzeňského kraje
KŽM Praha 3
KŽM cH0TTěboř
Psi štěkají, karavana jede dál
Uživatelský avatar
radula63
 
Příspěvky: 1312
Registrován: čtv 28 kvě, 2009 6:15 pm
Bydliště: kraj Vysočina - okres H.B.

Re: Novinky H0 2022

Příspěvekod M&T » sob 09 črc, 2022 4:16 pm

Len také malé porovnanie : MTB Bix(020) za 87 €. Modelom tento počin ťažko nazvať, skôr sa jedná o značne zjednodušenú a tvarovo nezvládnutú hračku. Na druhej strane model Bai IGRA, ktorý je fakt podarený (kasňa aj okná výborne prevedené, interiér ako má byť, spodok vozňa veľmi pekne prevedený, krásne číre okná, podvozky super, rovnako náter). Oproti predchádzajúcim 8-dv. Bai je aj technologicky model ďalej, nakoľko bočnice sú krásne rovné a lícujú so spodkom vozňa. A to všetko bratru za 52 €. A jediným problémom môže byť tá potlač. Určite, aj ja by som privítal tampón a len v Igre vedia, prečo nie je (pri predpoklade vysokého počtu vyrobených kusov by sa ten tampón oplatil). Ale v reále - drobné nedostatky v potlači a nie veľmi ostré okraje pri najmenších nápisoch zaregistrujete len pod lupou. Suma sumárum, pri modeli za takú cenu a v takej kvalite tie tampónové nápisy kľudne oželiem. A naopak - som rád, že v ČR existuje výrobca, ktorý to s modelmi myslí vážne a stále mu záleží na kvalite modelu a renomé firmy ...
M&T
 
Příspěvky: 193
Registrován: sob 11 pro, 2021 1:45 pm

Re: Novinky H0 2022

Příspěvekod look23 » úte 12 črc, 2022 7:15 pm

Model Esmeraldy 812 613 od MTB je skladem.
odkaz
TT/H0, ČSD epocha IV, V - z21+MM
look23
 
Příspěvky: 1184
Registrován: ned 17 lis, 2013 2:20 pm

Re: Novinky H0 2022

Příspěvekod flopik » úte 12 črc, 2022 7:32 pm

Obrázek

Tillig 76808

- novinka na pultech obchodů, je to IV. epocha a opět parádní provedení, v nápisech jsem nenašel žádnou chybku!
[ H0 | ČSD III-IV epocha | digitál ]
Uživatelský avatar
flopik
 
Příspěvky: 102
Registrován: ned 08 lis, 2009 3:01 pm

Re: Novinky H0 2022

Příspěvekod StandaR » stř 13 črc, 2022 7:24 am

look23 píše:Model Esmeraldy 812 613 od MTB je skladem.
odkaz


No nevím, jsem z toho takový nesvůj. Něco mi na ní vizuálně nesedí, ale nedokážu přesně určit co, jestli barva, nebo nějaký tvar
StandaR
 
Příspěvky: 657
Registrován: stř 18 říj, 2006 4:15 pm
Bydliště: Brno-Jih

Re: Novinky H0 2022

Příspěvekod Ivan » stř 13 črc, 2022 8:32 am

Abe Simpson píše:
look23 píše:Model Esmeraldy 812 613 od MTB je skladem.
odkaz


No nevím, jsem z toho takový nesvůj. Něco mi na ní vizuálně nesedí, ale nedokážu přesně určit co, jestli barva, nebo nějaký tvar


No, třeba:
- chybné označení řady 816 místo 812 (na čele chybí), 816 jsou reko GJWTR
- zelená by měla končit blíže oknům, zhruba v úrovni mřížky na boku, vpředu je ještě nad nárazníky malý bílý proužek
- čelo vypadá trochu ploché, ale to mohou mást fotky
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1707
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Novinky H0 2022

Příspěvekod Aleson » stř 13 črc, 2022 9:17 am

ESMERALDA - To čelo pod oknem a ještě vyklenutý pruh nad oknem až nad reflektor mají být snad stříbrné, ne ? :?
Aleson
 
Příspěvky: 391
Registrován: pát 24 čer, 2011 9:33 pm

Re: Novinky H0 2022

Příspěvekod look23 » stř 13 črc, 2022 9:49 am

Ivan píše:- čelo vypadá trochu ploché, ale to mohou mást fotky

To není jen fotkama, naopak, když je to vidět na fotce, tak to musí být katastrofa v reálu. :shock:

Docela lituju toho, že jsem ten odkaz jsem dával, protože ten model je kapitola sama pro sebe. :roll:
TT/H0, ČSD epocha IV, V - z21+MM
look23
 
Příspěvky: 1184
Registrován: ned 17 lis, 2013 2:20 pm

Re: Novinky H0 2022

Příspěvekod George V. » stř 13 črc, 2022 10:34 am

Tak fotky MTB produktů vypadají obecně hůře, než skutečnost... Samozřejmě zásadní vady jako brejle u brejlovců a nádrž u kocoura jsou tam furt....
H0/DCC - zatím sbírám co se dá... IV.-V.(i VI.) epocha,
TT - stavím pro radost svoji a dětí z Kadaně
George V.
 
Příspěvky: 3200
Registrován: úte 19 úno, 2008 6:30 am
Bydliště: Kadaň

Re: Novinky H0 2022

Příspěvekod StandaR » stř 13 črc, 2022 11:25 am

Když už jsme tu všichni zklamaní, teď mě trošku zklamalo Roco. Těšil jsem se na patinovaný set 12 výsypných vozů. Podle obrázku produktu vypadají docela pěkně

Obrázek

a vs realita

Obrázek

Chápu slovíčko "photomontage" ale tohle je trošku moc, některé kusy vypadají jako kdyby se kamuflovaly jako krávy na pastvě :roll:
StandaR
 
Příspěvky: 657
Registrován: stř 18 říj, 2006 4:15 pm
Bydliště: Brno-Jih

PředchozíDalší

Zpět na Velikost H0 (komunita H0)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 8 návštevníků