Jakého výrobce kolejiva doporučíte?

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti H0 (1:87).

Moderátor: Michal Dalecký

Jakého výrobce kolejiva doporučujete?

Fleischmann
26
14%
Roco
20
11%
Tillig
49
27%
Peco
69
38%
Jiný
16
9%
 
Celkem hlasů : 180

Re: Jakého výrobce kolejiva doporučíte?

Příspěvekod milan ferdián » úte 17 úno, 2015 5:15 pm

Bucky_z_Kentucky píše:Zdravím, řeším geometrii kolejiva PECO Code 100, údaje na stránce Peco jsou pro plánování poněkud nepoužitelné, nepokoušel jste se náhodou někdo v reálu oměřit obloukovou výhybku PECO SL-E86/87? Potřebuji hlavně oba úhly - tj. úhel svíraný oběma kolejemi na konci výhybky (ten by měl být nějakých 12 stupňů), ale také úhel odklonu koleje s větším poloměrem od roviny začátku výhybky.
A další dotaz - máte někdo podklady o reálném používání jednostranné křižovatkové výhybky (tj. odbočný oblouk pouze na jedné straně) u ČSD ve 4. epoše - ani ne tak na velkých seřaďovacích nádražích, ale spíš možnost použití v koncové stanici vedlejší, až lokálkové tratě?

Doporučuji ti jejich šablony.Geometrie kolejiva PECO není přístupná pro veřejnost.Co se týče u těch obloukových výhybek hlavní větev 8°30´,vnitřní 20°30´,ale ruku do ohně za to nedám.
milan ferdián
 
Příspěvky: 11823
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Jakého výrobce kolejiva doporučíte?

Příspěvekod radeksindy » úte 17 úno, 2015 5:28 pm

Tady si lze oměřit co je potřeba. Nebo so ji můžete klidně znovu zkonstruovat.

http://www.peco-uk.com/imageselector/Fi ... -86,87.pdf
radeksindy
 
Příspěvky: 2514
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Jakého výrobce kolejiva doporučíte?

Příspěvekod milan ferdián » úte 17 úno, 2015 5:36 pm

radeksindy píše:Tady si lze oměřit co je potřeba. Nebo so ji můžete klidně znovu zkonstruovat.

http://www.peco-uk.com/imageselector/Fi ... -86,87.pdf

Jen drobnost.Ta výhybka je složena z více jak dvou poloměrů. :wink: Já jim říkám virtuální.
milan ferdián
 
Příspěvky: 11823
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Jakého výrobce kolejiva doporučíte?

Příspěvekod radeksindy » úte 17 úno, 2015 7:01 pm

No a co? Potřebuješ jen vytyčovací plán a ten se z toho dá dostatečně přesně oměřit. Proto se také u výhybek uvádí nominální poloměr a ne skutečný.
radeksindy
 
Příspěvky: 2514
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Jakého výrobce kolejiva doporučíte?

Příspěvekod milan ferdián » úte 17 úno, 2015 7:09 pm

radeksindy píše:No a co? Potřebuješ jen vytyčovací plán a ten se z toho dá dostatečně přesně oměřit. Proto se také u výhybek uvádí nominální poloměr a ne skutečný.

Tak to přeji hodně úspěchů.Já jsem si tím prošel,takže vím až moc dobře co ho čeká. :wink:
milan ferdián
 
Příspěvky: 11823
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Jakého výrobce kolejiva doporučíte?

Příspěvekod michal_n_cz » úte 17 úno, 2015 7:34 pm

Bucky_z_Kentucky píše:Zdravím, řeším geometrii kolejiva PECO Code 100, údaje na stránce Peco jsou pro plánování poněkud nepoužitelné
A další dotaz - máte někdo podklady o reálném používání jednostranné křižovatkové výhybky

1. jak píše MF - na stránkách Peco jsou ke stažení pdf 1:1 k plánování.
2. pak se dá ve wintracku sestavit kruh z vnitřních oblouků a druhý z vnějších - z toho to pak taky jde dopočítat.
3. 1/2 angličan je nebo před časem býval v Kravařích - výměnová návěstidla jako dvě standarní vyhýbky. Kravaře ale nejsou typické Česko - před 1.SV Prusko pak DRG, ČSD až po 2. SV.
Uživatelský avatar
michal_n_cz
 
Příspěvky: 842
Registrován: stř 09 led, 2008 9:17 pm
Bydliště: Olomouc

Re: Jakého výrobce kolejiva doporučíte?

Příspěvekod Bucky_z_Kentucky » úte 17 úno, 2015 8:41 pm

No já jsem ty nákresy na stránce PECO samozřejmě našel, ale už jen třeba to, že udávaná délka výhybky není délka oblouku v ose koleje, ale jak jsem pochopil, tak je to v podstatě délka sečny kruhového oblouku výhybkou vytčeného a z nákresu také není jasné, jestli je měřená v ose koleje a nebo v ose vnější kolejnice. Je tam těch otazníků prostě moc a ač se to nezdá, tak rozdíl milimetru pro základ výpočtu zanáší do výsledku dost velké chyby a tím pádem dost rozdílné výsledky. Oprášil jsem svoje znalosti matematiky a pokusil se z té udávané délky výhybky a poloměru koleje spočítat úhel té vnější koleje a vyšlo mi to cca. 9,5 stupně. Milan Ferdián tu např. psal, že by to mělo být cca. 8,5 stupně a to je stupeň rozdíl. Ono se to zdá málo, ale na 2,5-metrových staniční kolejích to bude docela dost vidět.

Asi to vyřeším návrhem ve Wintracku, kde jsou PECO výhybky k dispozici a pohraju si s flexikolejemi, aby mi to vyšlo podle potřeby. Ale díky všem na náměty....
Bucky_z_Kentucky
 
Příspěvky: 7
Registrován: čtv 12 úno, 2015 8:09 pm

Re: Jakého výrobce kolejiva doporučíte?

Příspěvekod milan ferdián » stř 18 úno, 2015 9:32 am

Problém u obloukových výhybek PECO je v tom,že nemají logiku transformace jednoduché výhybky.Jednoduchá výhybka má úhel 12°,takže při transformaci by měla vzniknout O.W. 12°/24°,jenže to není pravda.Dále jsou to ty oblouky jak vnitřní,tak vnější.Skládají se z více složených oblouků.Jde vidět,že špatně čtete co se zde píše.Jednotný oblouk vnitřní/vnější je jen imaginární.
milan ferdián
 
Příspěvky: 11823
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Jakého výrobce kolejiva doporučíte?

Příspěvekod radeksindy » stř 18 úno, 2015 10:21 am

Kdyby si nevyprávěl pohádky a radší vzal obrázky ze stránek PECO a dals i je do nějakého kreslícího programu jako podklad. Ta bys zjistil, že se oblouky výhybky v mezích přesnosti dané metodou (do 0,25mm) dají proložit pouze jedním obloukem. Není důvod proč by se měly skládat z více oblouků.
radeksindy
 
Příspěvky: 2514
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Jakého výrobce kolejiva doporučíte?

Příspěvekod milan ferdián » stř 18 úno, 2015 11:22 am

radeksindy píše:Kdyby si nevyprávěl pohádky a radší vzal obrázky ze stránek PECO a dals i je do nějakého kreslícího programu jako podklad. Ta bys zjistil, že se oblouky výhybky v mezích přesnosti dané metodou (do 0,25mm) dají proložit pouze jedním obloukem. Není důvod proč by se měly skládat z více oblouků.

Pohádky vyprávím vnoučatům :mrgreen: a můžu ti sdělit že zdejší kapacity co mají své programy to zkoušeli a bylo vymalováno. :P Tečny nejsou shodné :mrgreen: .
milan ferdián
 
Příspěvky: 11823
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Jakého výrobce kolejiva doporučíte?

Příspěvekod Ferda » stř 18 úno, 2015 12:08 pm

To bude tím, že ti angláni asi měří i úhly v palcích... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

radeksindy píše:Kdyby si nevyprávěl pohádky a radší vzal obrázky ze stránek PECO a dals i je do nějakého kreslícího programu jako podklad. Ta bys zjistil, že se oblouky výhybky v mezích přesnosti dané metodou (do 0,25mm) dají proložit pouze jedním obloukem. Není důvod proč by se měly skládat z více oblouků.

Kdyby si nevyprávěl pohádky a radší vzal reálné obloukové výhybky PECO a dal jsi je do plynulého oblouku jako dodklad.
Zjistil bys, že o plynulý oblouk v žádném případě nejde. U vnějšího oblouku to není zak zlé, ale ten vnitřní je viditelný.
Mimochodem, zkusil jsi položit na výtisk výhybky reálnou vexli? Kdybys to zkusil, tak by jsi věděl, že ty nákresy na stránce PECO jsou mírně řečeno idealizované.

Ani Wintrack to neumí přesně dle reálu. Nicméně doladit se musí v reálu i kolejivo jiných firem. A od toho jste modeláři, aby jste modelovali.
H0 III-IV. Dokonalost je sen!
Uživatelský avatar
Ferda
 
Příspěvky: 1583
Registrován: stř 07 říj, 2009 3:34 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Jakého výrobce kolejiva doporučíte?

Příspěvekod radeksindy » stř 18 úno, 2015 12:36 pm

Mimochodem, zkusil jsi položit na výtisk výhybky reálnou vexli?

A koukal si se na ty stránky PECO? Jenom bych tě rád upozornil, že na stránkách PECO nejsou žádné nákresy, ale skeny skutečných výhybek :-) Oskenovat a dát jako podklad do Autocadu mám vyzkoušeno u mnoha dalších kusů (např. angličany ROCO, Shinohara), protože u něterých jinak jejich parametry zjistit nejde. Nedělejte z těch výhybek tvarově složitější útvar než je. Dělat tam více poloměrů nemá smysl, ani transformace skutečné obloukové výhybky není takto složitá.
radeksindy
 
Příspěvky: 2514
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Jakého výrobce kolejiva doporučíte?

Příspěvekod milan ferdián » stř 18 úno, 2015 12:45 pm

radeksindy píše:Mimochodem, zkusil jsi položit na výtisk výhybky reálnou vexli?

A koukal si se na ty stránky PECO? Jenom bych tě rád upozornil, že na stránkách PECO nejsou žádné nákresy, ale skeny skutečných výhybek :-) Oskenovat a dát jako podklad do Autocadu mám vyzkoušeno u mnoha dalších kusů (např. angličany ROCO, Shinohara), protože u něterých jinak jejich parametry zjistit nejde. Nedělejte z těch výhybek tvarově složitější útvar než je. Dělat tam více poloměrů nemá smysl, ani transformace skutečné obloukové výhybky není takto složitá.

Radku to my víme.Prostě jsme se dávno s tím smířili,že PECO má v nabídce jen ty šablony.Já pro svoje návrhy kolejišť používám své data,zjištěné praxi a s pomoci lidiček,co ten rozbor výhybek PECO dělali v Autocadu.Vždy ale píši. "Bez záruky",proto miluji kolejivo Tillig Elite HO. :wink:
milan ferdián
 
Příspěvky: 11823
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Jakého výrobce kolejiva doporučíte?

Příspěvekod mlha » stř 18 úno, 2015 1:57 pm

milan ferdián píše:
radeksindy píše:Mimochodem, zkusil jsi položit na výtisk výhybky reálnou vexli?

A koukal si se na ty stránky PECO? Jenom bych tě rád upozornil, že na stránkách PECO nejsou žádné nákresy, ale skeny skutečných výhybek :-) Oskenovat a dát jako podklad do Autocadu mám vyzkoušeno u mnoha dalších kusů (např. angličany ROCO, Shinohara), protože u něterých jinak jejich parametry zjistit nejde. Nedělejte z těch výhybek tvarově složitější útvar než je. Dělat tam více poloměrů nemá smysl, ani transformace skutečné obloukové výhybky není takto složitá.

Radku to my víme.Prostě jsme se dávno s tím smířili,že PECO má v nabídce jen ty šablony.Já pro svoje návrhy kolejišť používám své data,zjištěné praxi a s pomoci lidiček,co ten rozbor výhybek PECO dělali v Autocadu.Vždy ale píši. "Bez záruky",proto miluji kolejivo Tillig Elite HO. :wink:

No vídíš,a pořád bys chtěl stavět moduly v Nku,vidím,že pomalu jdeš správným směrem..... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
H0/MODULY SLOVÁCKO/ep.IV
http://www.kzmslovacko.cz/.
Uživatelský avatar
mlha
 
Příspěvky: 2688
Registrován: ned 27 led, 2008 7:27 pm
Bydliště: Hluk

Re: Jakého výrobce kolejiva doporučíte?

Příspěvekod Barbucha » stř 18 úno, 2015 2:42 pm

Ono to někdy trvá delší dobu, ale většina lidí nakonec prozře :mrgreen: .
DR, H0, epocha III c, v neplánované pauze.
Uživatelský avatar
Barbucha
 
Příspěvky: 2311
Registrován: pát 06 čer, 2008 7:20 am
Bydliště: Brno

PředchozíDalší

Zpět na Velikost H0 (komunita H0)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků