piko hobby taurus střídavý/stejnosměrý

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti H0 (1:87).

Moderátor: Michal Dalecký

piko hobby taurus střídavý/stejnosměrý

Příspěvekod kladívko » pon 09 srp, 2021 7:40 pm

Dobrý den, mohu se zeptat, jaký je rozdíl mezi "střídavou" a "stejnosměrnou" verzí tauruse od pika v edici hobby?
Zalíbila se mi verze ČSKD, ale sehnal jsem ji jen ve "střídavé" verzi, mám trafo FZ1, loko by mi jezdila ve společnosti pár retro lokomotiv (piko ddr) je to možné, a nebo se mám spokojit s obb verzí?
kladívko
 
Příspěvky: 5
Registrován: pon 09 srp, 2021 7:29 am

Re: piko hobby taurus střídavý/stejnosměrý

Příspěvekod xmatejx » pon 09 srp, 2021 9:55 pm

Obecný postup konverze AC -> DC:

zde je soupiska náhradních dílů pro PIKO Hobby Taurusy. Snad PIKO u vašeho modelu neudělalo změnu, ale nepředpokládám to.
Ze soupisky plyne, co má AC navíc proti DC a co je na obou modelech stejné. Máte dvě možnosti:
buď koupit celé vozíky nové DC a vyměnit je a nebo dvojkolí a vyměnit je

(varianta dvojkolí)
1. zaregistrujete se na piko shop...
2. https://www.piko-shop.de/de/artikel/e-l ... 13345.html přihodíte do košíku daná dvojkolí, která budete měnit
3. necháte poslat do ČR a zaplatíte online
4. je to tu do 2 prac. dnů
5. vyměnit dvojkolí a odstranit lyžinu + vodič, ten odpájet i z plošňáku; při vkládání DC dvojkolí pozor na orientaci izol. průchodek - musí být na jedné straně
6. přepájet napájecí drátky systémem levá/pravá strana (v AC jsou všechny svedeny do jednoho bodu, resp. dvou bodů) - na plošném spoji jsou čtyři pájecí pady jasně patrné
7. hotovo

Pro nedigitální DC provoz budete potřebovat ještě DC můstek...

Jinak ideální řešení je sehnat celou DC a prohodit kastle a zbytek prodat Märklinářům. Takto bych postupoval já. Ty DC se dají sehnat za ceny kolem 60 EUR, to je lepší vagonek.
xmatejx
 
Příspěvky: 222
Registrován: čtv 04 čer, 2020 11:33 am

Re: piko hobby taurus střídavý/stejnosměrý

Příspěvekod kladívko » úte 10 srp, 2021 5:42 am

Dobrý den, takže ideální je koupit dvě loko, tu ČSKD a "stejnoměrnou" verzi, pak prohodit kastle, tak aby na ČSKD byl "stejnosměrný"pojezd, a "střídavou" vezrzi poté prodat.
pochopil jsem to správně?
v jakém nástřiku je o ně největší zájem?
když si prohodím ty kastle, tak budu vlastně jezdit s loko za 60e, když budu prodávat "střídavou" verzi, tak ta je nova za 85e, budou tam nejake ztraty?
děkuji
kladívko
 
Příspěvky: 5
Registrován: pon 09 srp, 2021 7:29 am

Re: piko hobby taurus střídavý/stejnosměrý

Příspěvekod Jindra Charvat » úte 10 srp, 2021 5:16 pm

Také je verze koupit nejlevnější DC verzi a požadovanou karoserii objednat samostatně u Pika.
Gehäuse bedruckt mit Fenster- Artikelnummer: ET57918-01 - 24,75 € + doprava (ČR 17,50 €).
Přehozená lokomotiva AC-DC se v tuzemsku moc dobře prodávat asi nebude...

"Pro nedigitální DC provoz budete potřebovat ještě DC můstek..." domnívám se, že nedigitální provoz dekoder umístěný v AC verzi zvládne i bez můstku :P
Jindra Charvat
 
Příspěvky: 168
Registrován: pát 31 led, 2020 8:07 am
Bydliště: Kundratice

Re: piko hobby taurus střídavý/stejnosměrý

Příspěvekod kladívko » úte 10 srp, 2021 6:13 pm

a to ten můstek není přímo v loko?
kladívko
 
Příspěvky: 5
Registrován: pon 09 srp, 2021 7:29 am

Re: piko hobby taurus střídavý/stejnosměrý

Příspěvekod Jindra Charvat » stř 11 srp, 2021 6:34 am

Ano, můstek bude již zapojen (v patici místo dekoderu) v zakoupené analogové (nejlevnější) verzi a samozdřejmě neumožňující provoz pod moderním digitálním ovladačem (není dekoder - není digitální ovládání mašiny) ale pouze pod "klasickým" napěťovým (analogovým) reostatem (regulátorem napětí a jeho polarizací-směrem jízdy lokomotivy). V případě zakoupené AC verzi lokomotivy, tak ta určitě bude obsahovat i zapojený dekoder (AC bez dekoderu se již nevyrábí a nelze nová mašina zakoupit - stará ano), který většinou rozpozná přídadný analogový signál (zdroj) a chová se jako kdyby tam nebyl...a byl tam jen ten jednoduchý "můstek" :)
Jindra Charvat
 
Příspěvky: 168
Registrován: pát 31 led, 2020 8:07 am
Bydliště: Kundratice

Re: piko hobby taurus střídavý/stejnosměrý

Příspěvekod kladívko » stř 11 srp, 2021 9:03 am

takže pochopil jsem to správně, že tato verze: https://www.piko-shop.de/de/artikel/e-l ... 16833.html je digital bez zvuku, ktery nelze, nebo lze provozovat v analogu?
kladívko
 
Příspěvky: 5
Registrován: pon 09 srp, 2021 7:29 am

Re: piko hobby taurus střídavý/stejnosměrý

Příspěvekod Jindra Charvat » stř 11 srp, 2021 6:45 pm

Rozeznáváme AC analog a DC analog (viz system Marklin). V AC analogu bude pracovat určitě v DC analogu na to musí odpovědět s určitostí nějaký Pikař 8), nebo odzkoušet...
Jindra Charvat
 
Příspěvky: 168
Registrován: pát 31 led, 2020 8:07 am
Bydliště: Kundratice

Re: piko hobby taurus střídavý/stejnosměrý

Příspěvekod radeksindy » stř 11 srp, 2021 6:59 pm

kladivko: V dílně se mi válí jeden Hobby Taurus PIKO (myslím, že to je žlutý Dispolok). Protože se jedná o model, který prošel rukama dítěte, tak je nahoře odrbaný. Jak moc je funkční teď nevím, ale minimálně by šel kanibalizovat na DC přestavbu. Funkčnost ještě vyzkouším, v případě zájmu se ozvi přes SZ.
radeksindy
 
Příspěvky: 2515
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: piko hobby taurus střídavý/stejnosměrý

Příspěvekod kladívko » stř 11 srp, 2021 8:07 pm

tak už jsem to pochopil, děkuji všem za rady, až bude loko doma, tak dám vědět (nebude to hned)
kladívko
 
Příspěvky: 5
Registrován: pon 09 srp, 2021 7:29 am


Zpět na Velikost H0 (komunita H0)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 28 návštevníků