ROCO 555.109 (70 274)

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti H0 (1:87).

Moderátor: Michal Dalecký

ROCO 555.109 (70 274)

Příspěvekod Sandy » pát 16 črc, 2021 9:57 am

Dovolil jsem si založit nové téma. Třeba tu již někde podobné je, ale jsem přirozeně líný hledat. A snad to ocení i stejně postižení.

Jak už jsem několikrát uvedl, tak mi zvuk nesmí do baráku....
Proto jsem si pořídil "Němku" 555.109 od ROCO ve zvukové verzi. Dekoder je v ní snad MX645R.
Mohl by mě, prosím, někdo navést někam, kde se dá zjistit, co jednotlivé zvuky znamenají a kdy se který používá. Rozeznám pouze houkačky (a to ještě nevím, co která znamená) a hlášení staničního rozhlasu. Ostatní je pro mne "španělská vesnice".
Díky.
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: ROCO 555.109 (70 274)

Příspěvekod Stanin » pát 16 črc, 2021 11:29 am

Nevím, jestli dobře chápu tvůj dotaz, ale pokud jde o přiřazení zvuků k funkčním klávesám, tak to najdeš v návodu.
Stanin
 
Příspěvky: 541
Registrován: ned 16 čer, 2013 8:48 pm
Bydliště: Brno

Re: ROCO 555.109 (70 274)

Příspěvekod Sandy » pát 16 črc, 2021 12:25 pm

Stanin píše:Nevím, jestli dobře chápu tvůj dotaz, ale pokud jde o přiřazení zvuků k funkčním klávesám, tak to najdeš v návodu.

Díky!!!
Tohle v originálním balení nebylo a na netu jsem to nenalezl, neb jsem asi nevolil správná klíčová slova... :oops:
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: ROCO 555.109 (70 274)

Příspěvekod Charlie » pát 16 črc, 2021 12:30 pm

Tato část návodu pro zvukový dekodér u mého modelu chyběla. Děkuji za zveřejnění. Asi tedy nebudu sám, kdo dostal nekompletní návod.
ČSD, H0, H0e, DCC LENZ LZV200 z ovládacího pultu a ještě trochu BTTB
Uživatelský avatar
Charlie
 
Příspěvky: 392
Registrován: čtv 15 led, 2009 7:24 pm
Bydliště: Luka nad Jihlavou

Re: ROCO 555.109 (70 274)

Příspěvekod Sandy » pát 16 črc, 2021 12:41 pm

Letmo jsem to přelétl a bude to chtít ještě překlad do "železničářštiny":

- křivkuz kvičí
- uhlí nabírat z lopatou
- vstřikovací tryska
- drenážovat
- generátor světla
....... :roll:
Ale jinak super :!: :!: :!:
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: ROCO 555.109 (70 274)

Příspěvekod Rudolf » pát 16 črc, 2021 1:13 pm

Ten "překlad" tedy stojí za to !

Jen mě napadlo - měly parní lokomotivy akumulátor ? -> Musí být vždy spuštěné turbodynamo když svítí světla ?

Ruda
Uživatelský avatar
Rudolf
 
Příspěvky: 920
Registrován: ned 08 říj, 2006 11:10 am
Bydliště: Strakonice

Re: ROCO 555.109 (70 274)

Příspěvekod jipol57 » pát 16 črc, 2021 2:51 pm

Neměly. Vždycky se muselo točit dynamo, poháněné parní turbínkou. Aspoň naše lokomotivy. Má to takový pištivý zvuk. Ve starších dobách do IV. epochy se dynamo pouštělo jen ve tmě.
jipol57
 
Příspěvky: 1187
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: ROCO 555.109 (70 274)

Příspěvekod Rudolf » pát 16 črc, 2021 3:52 pm

Takže by měl být zvuk turbodynama svázaný s rozsvícením jakýchkoli světel.

Ruda
Uživatelský avatar
Rudolf
 
Příspěvky: 920
Registrován: ned 08 říj, 2006 11:10 am
Bydliště: Strakonice

Re: ROCO 555.109 (70 274)

Příspěvekod Dovi » sob 17 črc, 2021 6:10 am

Ahoj Sandy i ostatní,
líbí se mi Tvoje (sebe)ironie - asi i proto, že u sebe to mám nastavený podobně. Tož když Ti teda ten zvuk nesmí do baráku :-) , tak tady je k pokochání dosti působivě zdokumentovaná echt německá "Němka":

https://m.youtube.com/watch?v=AchAsfv632E

Např. minuta 3:00 při rozjezdu vojenského vlaku do stoupání s postrkem (rovněž parním), a pak zejména okolo 7:00 ten zespodu braný přejezd transportu přes viadukt, to je nádhera. Ale vlastně celý to video je pocta tomuto stroji.

___

P. S.
Odpovídal jsem před časem jednomu tazateli na jeho dotaz po zkušenostech s tímto modelem Němky 555.109 od Roco, tak si to dovolím sem dát:

Zkušenosti jsou nad očekávání dobré, a je vyloženě radost na ni pohledět.
A hlavní věc - i přes těch 5 spřažených náprav (pojezd 1E) jezdí moc krásně, tiše, klidně a spolehlivě, a to i na R 360 mm, přes výhybky s vyrovnávacími protioblouky i přes obloukové výhybky. Roco mělo na čem stavět, mj. na zkušenostech s osvědčenou obdobnou BR52 a především s dosavadními verzemi BR50...
Jsem rád, že jsem do ní šel skoro intuitivně, jen po velmi krátkém rozvažování - ještě na mě se štěstím vyzbyla orig. ozvučená verze (neměl jsem předobjednáno).
Uživatelský avatar
Dovi
 
Příspěvky: 543
Registrován: pon 25 kvě, 2020 5:47 am

Re: ROCO 555.109 (70 274)

Příspěvekod vorisekml » sob 17 črc, 2021 6:47 am

Model je to povedený. To se bohužel nedá říci o zvuku. Šest výdechů na jednu otáčku kol je špatně....
Jinak je to OK, hlasitost slušná. Jiné zvuky taky OK.
Už to taky padlo, Roco zvolilo univerzální zvuk od Zimo bez úprav a proto to tak dopadlo..
H0
Uživatelský avatar
vorisekml
 
Příspěvky: 890
Registrován: pát 06 bře, 2009 8:43 pm
Bydliště: Lom u Mostu / Most

Re: ROCO 555.109 (70 274)

Příspěvekod A2C » sob 17 črc, 2021 11:11 am

vorisekml píše:Model je to povedený. To se bohužel nedá říci o zvuku. Šest výdechů na jednu otáčku kol je špatně....
Jinak je to OK, hlasitost slušná. Jiné zvuky taky OK.
Už to taky padlo, Roco zvolilo univerzální zvuk od Zimo bez úprav a proto to tak dopadlo..


Súhlasím s tvojimi postrehmi, avšak dodám, že sa zvuk dá prispôsobovať, takže každý si ho vie vyladiť pre svoje ucho/oko.
Avšak tým neospravedlňujem Roco ktoré toto odfláklo.
Model je pekný má v sebe Zimo MX645P16, doska je pripravená na Plux22 ale osadený Plux16 konektor chcel som dávať ešte digitálne spriahlo, nakoniec som od toho upustil, nebolo kadiaľ ťahať káble.

Škoda, že reflektor nie je funkčný, súčasne nevyužili napríklad možnosť osvetliť búdku. Pri Roco možno o 10r.
ČSD ep.IIb + III-IVa + ŽSR. H0, H0e
Z21, Profi-Boss, Multimouse
Uživatelský avatar
A2C
 
Příspěvky: 1669
Registrován: čtv 21 led, 2010 10:32 am
Bydliště: Bratislava, Dúbravka

Re: ROCO 555.109 (70 274)

Příspěvekod jipol57 » sob 17 črc, 2021 7:24 pm

Rudolf píše:Takže by měl být zvuk turbodynama svázaný s rozsvícením jakýchkoli světel.

Ruda

Při prohlídce videa, na které upozornil Dovi, https://m.youtube.com/watch?v=AchAsfv632E , je dobře patrný výstup páry z dynamoturbíny. Je to ten parní sloupec, před komínem. Je to z roku 2010, jezdí se trvale se světly, tak dnes turbínka musí být v provozu pořád.
jipol57
 
Příspěvky: 1187
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: ROCO 555.109 (70 274)

Příspěvekod Sandy » ned 18 črc, 2021 9:25 am

Dovi píše:Ahoj Sandy i ostatní,
líbí se mi Tvoje (sebe)ironie - asi i proto, že u sebe to mám nastavený podobně. Tož když Ti teda ten zvuk nesmí do baráku :-) , .......

Každý rok si dávám zásadní novoroční předsevzetí (abych následně měl co porušovat).
Když se objevil digitál, tak jsem si řekl, že ten fakt ne.
Pak mě jeden prodejce "zkorumpoval" levnou ROCO kostkou s MM z "kanibalizovaného" startsetu a už to jelo...
Když jsem na jednom kolejišti v Pečkách viděl a slyšel "zvukový" chaos, tak jsem si řekl, že zvuky jen přes mou mrtvolu.
Jenže pak se v akci objevila Bardotka se zvukem za cenu analogu, tak jsem se rozhodl, že to zkusím. Zvuk jde přece vypnout...
A když motor, tak proč ne elektriku. A zase "Laminátka v akci. Tak jo!
Možná, že by to chtělo zkompletovat nějakou párou. A jako na potvoru se objeví "Němka" :roll:
Jsem hrozný slaboch. Kdybych byl ženská, tak podlehnu pětkrát denně, protože nedovedu říci "Ne!" Takže to vypadá na nějaký motorový vůz.


Dovi píše: ......., tak tady je k pokochání dosti působivě zdokumentovaná echt německá "Němka":
https://m.youtube.com/watch?v=AchAsfv632E

Z toho jde mráz po zádech. Manželka se mě ptala, proč se tak připitoměle usmívám. A já si při tom vzpomněl na doby, kdy mi bylo moře po kolena.
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: ROCO 555.109 (70 274)

Příspěvekod Aleson » ned 18 črc, 2021 9:55 am

To Dovi : Díky za odkaz na krásné video s "němkami" - to je ta nejkrásnější muzika na světě .... :)

Ale teď už k modelu : Před časem jsem tady vznesl dotaz, jak ozvučit analogovou verzi 555.109, ale dostalo se mi jen velmi kusé informace s odkazem na nic moc neříkající snímky (snad jsem nic nepřehlédl).Musel jsem na to tedy přijít sám a pokusím se to stručně popsat (něco napoví dokumentace, ale docela jsem se s tím potrápil, tak to třeba někomu pomůže) :
Lokomotivu je v podstatě potřeba rozebrat. Tahem odpojit tendr ( z toho stačí pro instalaci dekodéru opravdu jen "vyloupnout" uhlí),z budky lokomotivy vytáhnout kardanový unašeč a vyšroubovat 2 dlouhé šrouby ze spodní strany mašiny. Oddělat "uši", stáhnout čelní svítilny, vyjmout přívody páry k válcům, opatrně sundat rám. Pak "vyloupnout" spodní díl kotle, vyjmout krytku zadnějšího parojemu, pod ní vyšroubovat šroubrek a pak lze vyjmout z kotle závaží, které má v zadní části vybrání pro 2 obdélníkové reproduktory. Trochu napoví fotka ( na které ale bohužel chybí spodní díl kotle, který jsem zapomněl ležet mimo obrázek) :oops:

555-rozborka.jpg

V závaží už je přilepený reproduktor ESU ( je to taková skládačka z různě vysokých rámečků, takže se dá seskládat reproduktor právě tak vysoký, aby se do kotle vešel). Použil jsem jen jeden reproduktor, bohatě to stačí.

Když už jsem musel lokomotivu takto rozebrat, rozhodl jsem se, že "zprovozním" dálkový světlomet, což nakonec nebyl tak velký problém. Odvrtal jsem zadní stěnu přiloženého světlometu, pak jsem vytlačil "sklíčko" (které už jsem dál nepoužil) a upravil jsem teple bílou LED 3mm tak, že jsem jí zbrousil čelní čočku do placata, přiletoval drátky a celou ji zasunul do reflektoru. Pak jsem ji zalil zepředu i ze zadu epoxidem a zadní stranu obarvil na černo. Do dvířek dýmnice jsem vyvrtal pod horním obrtlíkem malý otvor, protáhl dráty a vedl je pod závažím v kotli až zhruba k místu, kde je v závaží zalepený reproduktor. Pak jsem všechny 4 vodiče (2 pro repro a 2 pro světlomet) protáhl kolem převodovky pod podlážku mezi ostatní drátky a přivedl do tendru. Na vložený dekodér ESU5 jsem je přiletoval přímo a pro reflektor jsem použil na výstup AUX2 odpor 2k2.

555-1-upravena.jpg

Pro ozvučení jsem použil celkem dobře provedený zvukový projekt ESU pro lokomotivu řady 50, který jsem pochopitelně musel doladit (přesunout některá funkční tlačítka, upravit hlasitosti některých zvuků a zejména poladit výfuky páry na jednu otáčku kol v CV57 a CV58). Závěrem jsem ještě dosadil lokomotivní četu, madla a obrousil z vnitřní strany vedení pístů, takže lokomotiva už bez problémů předním běhounem projede oblouky ROCO Geolina 3.
S výsledkem jsem maximálně spokojený - je to nádherný stroj a jeho houkání se nese až do sousední místnosti 8)
Jediné, co snad ještě chybí k dokonalému zážitku, jsou ta k nebi stoupající mohutná oblaka dýmu ....
Aleson
 
Příspěvky: 389
Registrován: pát 24 čer, 2011 9:33 pm

Re: ROCO 555.109 (70 274)

Příspěvekod Matěj » úte 20 črc, 2021 8:03 am

Pěkné, pěkné. Jenom bych ostatním doporučil u horního reflektoru vybarvit vnitřek stříbrnou barvou a osadit miniaturní SMD LED teple bílou diodu na zadní stěnu vnitřku reflektoru. Reflektor uzavřít původním sklíčkem. Reflektor získá vnitřní hloubku blíže ke skutečnosti a světlo bude přirozenější. Při rozborce bych neopomenul rovnou přidělat osvětlení kabiny. Připojení nových vodičů k dekodéru řešit přes miniaturní konektory, nebo přímo na DPS, aby šel dekodér snadno vyndat. Zvukový projekt bych doporučil od Jaceka.
Matěj
 
Příspěvky: 221
Registrován: čtv 21 led, 2010 5:40 pm

Další

Zpět na Velikost H0 (komunita H0)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 22 návštevníků