Roco EDK 750 ÖBB

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti H0 (1:87).

Moderátor: Michal Dalecký

Roco EDK 750 ÖBB

Příspěvekod xmatejx » pát 16 říj, 2020 11:58 am

Kurýr dnes doručil dva jeřáby Kirow EDK 750 v barevném provedení ÖBB. Na modely jsem se těšil celý rok a podělím se tak s několika prvními postřehy:

1. Zpracování je parádní, detailní, po vizuální stránce důstojný model k oslavě 60 let Roco. Naschvál jsem si uložil ignorovat jakákoliv videa či recenze, abych si nezkazil první momenty.

Model má 440 gramů (vážil jsem), což je na takového prcka skutečně úctyhodná hmotnost. Pokud se zavěsí protizávaží (36 g) a vůz (42 g), poskočí hmotnost až na více než 0,5 kg.
Maximální operační radius ramene teleskopického výložníku je 160 mm od osy otáčení při 0°zdvihu. Reálný jeřáb má 14000 mm: plná shoda.
Maximální úhel zdvihu je 30°, což odpovídá 120 mm max. zdvihu. Reálný jeřáb umí 7+2 metry: plná shoda.
Zatímco v transportní konfiguraci působí model poměrně nenápadně, jakmile výložník vysunete na plnou délku s maximálním úhlem 30°, máte před sebou impozantní stroj. Roco v manuálu poměrně detailně (graficky) dokumentuje operační rádius jeřábu v závislosti na zvedané hmotnosti. Při stabilizaci jeřábu pomocí čtyřech nohou dokáže model v celém rádiusu 360°pracovat se zátěží 130 gramů pokud je teleskopický výložník plně vysunutý a nasazeno protizávaží. V minimalistické konfiguraci: bez nohou a protizávaží potom 60 gramů. Přepočítaná hmotnost modelu se nejlépe odhaduje z hypotetické krychle o konst. hustotě v celém objemu a tím pádem se operuje se třetí mocninou (1:87), čili se hmotnost dělí cca 658000. Reálný jeřáb má max. nosnost 125 tun, což odpovídá přepočteně pro 1:87 cca 190 gramům. Roco uvádí maximálku při staženém výložníku 300 gramů, čili Roco dokonce silově trhlo originál :D

2. Manipulace a zvuk

Hnané je jediné dvojkolí ze šesti, je bandážované. Roco počítalo s tím, že uživatelé budou chtít jeřáb zapřáhnout jako vůz bez pohonu za lokomotivu a podvozek tak lze aktivovat pro samohybný režim s vlastním pohonem i pro režim "vagón". To se děje manuálně přepínacím táhlem na podvozku. Pokud by si to uživatel chtěl zautomatizovat, musel by v prvé řadě zajistit blokaci proti posuvu jeřábu. Je třeba se smířit s tím, že jeřáb, má-li kolejiště fungovat bez zásahu ruky, bude pouze v samohybném režimu. Jinak to znamená po každém odpojení ze soupravy sejmout z kolejiště, přepnout a zase nasadit na kolej.
Práh max. rychlosti je nastaven jednoznačně pod maximálku originálu (100 km/h, čili asi 32 cm/s) na zhruba 1/3 a nelze ji přenastavit výše - CV5 je defaultně na maximu. Jeřáb má takovou spíše technickou, drezínovou rychlost. Nemám s tím problém, ale je to třeba v rámci objektivity sdělit.
Zvuk je pěkný s nízkým šumovým pozadím, neznám ale originální zvuk motoru jeřábu. Přednastaveny jsou tři houkačky a tradičně kompresor (F16). Jeřáb má oddělené ovládání zadního reflektoru (On/Off), stejně jako čelní jsou obojí bílé LED. Zadní je navíc evidentní imitací zářivkového svítidla, rozsvěcí se jako staré zářivky se startérem - několikráte problikne, než se rozsvítí. Totéž manipulační reflektor na výložníku, ten působí velice efektně.
Otáčení se děje pouze při zastavení aktivací F2 pomocí regulátoru rychlosti. Otáčení je krásně pomalé, v reálu to takto přesně může být, nicméně píší, že rychlost lze nastavit. Stejně jako zastavení otáčení v obou krajních polohách (F20). Funguje to perfektně.
F3 až F8 ovládají klíčové tři funkce pohybu výložníku (ramene) jeřábu. Teleskop se vysouvá zvláštně trhavě, jakoby po segmentech, působí to jako více-etážová hydraulika. Nedokáži posoudit, zda to odpovídá realitě. Roco se dobře popralo s kontrolou krajních poloh, veškeré manipulace se automaticky přeruší při dosažení dané krajní polohy.

3. Dekodér

ZIMO MX659 a mainboard s vlastním firmware.

4. Doplňky

Manipulační vozík pro podstavce nohou, závěsy/popruhy atp. je celý kovový. Má 43 gramů vč. nasazených podstavců. Kromě nohou jsou v doplňcích půvabné miniatury tonážních popruhů, vč. průvlaků a rámů. A jeden kus pryžové GeoLine.

Drobné nedostatky:

Podpůrné nohy. Roztahují se manuálně. Aretují manuálně. Zachraňuje to krásných 80 gramů, které jeřáb "dá" s protizávažím bez nohou s plně vysunutým výložníkem v celém rádiusu 360°.
Zábradlí na čelních rozích - má 0,65 mm v průměru, což odpovídá 56 mm v reálu...

Celkový dojem:

Velmi dobrý, krásný model. Vřele doporučuji.
Mimochodem - určitě nejsem jediný, kdo uvažuje o modrém laku. Roco sice v seznamu náhradních dílů na stránce modelu uvádí jen torzo, ale ve skutečnosti je dostupný téměř celý model, hlavně karoserie. Takže pro pokusy a experimenty materiál je. Ale osobně počkám na DB verzi pro přelak. Všichni víme, že modrá od Roco nikdy nebude.
xmatejx
 
Příspěvky: 222
Registrován: čtv 04 čer, 2020 11:33 am

Re: Roco EDK 750 ÖBB

Příspěvekod look23 » pát 16 říj, 2020 12:44 pm

xmatejx píše:Všichni víme, že modrá od Roco nikdy nebude.

Proč jste si tak jistý? Když je model, tak už ta barevná verze je jen detail.
TT/H0, ČSD epocha IV, V - z21+MM
look23
 
Příspěvky: 1180
Registrován: ned 17 lis, 2013 2:20 pm

Re: Roco EDK 750 ÖBB

Příspěvekod juroH0 » pát 16 říj, 2020 2:47 pm

Len poznámka k rýchlosti: 100km/h je maximálna rýchlosť pri preprave (ako vagón)
Maximálna rýchlosť pri jazde s vlastným pohonom je 100 m/min, teda 6km/h ;)
H0(e), DCC, epocha II-III
7", 1:4
Uživatelský avatar
juroH0
 
Příspěvky: 900
Registrován: stř 11 dub, 2007 12:59 pm
Bydliště: Slovensko

Re: Roco EDK 750 ÖBB

Příspěvekod Brejla » pát 16 říj, 2020 3:55 pm

xmatejx píše: Velmi dobrý, krásný model. Vřele doporučuji.
Mimochodem - určitě nejsem jediný, kdo uvažuje o modrém laku. Roco sice v seznamu náhradních dílů na stránce modelu uvádí jen torzo, ale ve skutečnosti je dostupný téměř celý model, hlavně karoserie. Takže pro pokusy a experimenty materiál je. Ale osobně počkám na DB verzi pro přelak. Všichni víme, že modrá od Roco nikdy nebude.


Naše modrá verze je v plánu na rok 2021.
Brejla
 
Příspěvky: 1421
Registrován: sob 18 črc, 2015 8:25 am

Re: Roco EDK 750 ČSD

Příspěvekod jipol57 » pát 17 bře, 2023 1:44 pm

Mám teda modrý ČSD, ale to je jedno.
Zkoušel někdo updatovat software podle doporučení výrobce ze stránek https://www.z21.eu/de/produkte/edk-750/firmware-update
Na MXULFA Zimo, mně to píše "Decoder nicht gefunden". Dekodér nenalezen.
A dekodér má verzi 40.0. Chtěl jsem mu dát poslední 40.18, výsledek se stejným hlášením.
Nebo na to musí být jen Z21?

Mimo toho, mně nejde updatovat soft na ROCO M152. Tam je dekodér integrovaný v základní desce. Stejné chybové hlášení. Zkoušel to někdo?
jipol57
 
Příspěvky: 1187
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: Roco EDK 750 ČSD

Příspěvekod Rudolf » pát 17 bře, 2023 5:18 pm

jipol57 píše:Mimo toho, mně nejde updatovat soft na ROCO M152. Tam je dekodér integrovaný v základní desce. Stejné chybové hlášení. Zkoušel to někdo?


Ten FW jsem aktualizoval z 40.0 na 40.4 a pak znovu na 40.5 pomocí MXULFA Zimo a fungovalo to.

Ruda
Uživatelský avatar
Rudolf
 
Příspěvky: 920
Registrován: ned 08 říj, 2006 11:10 am
Bydliště: Strakonice

Re: Roco EDK 750 ÖBB

Příspěvekod Jirka Černý » ned 19 bře, 2023 10:18 am

V provedení ČSD je aktuálně jeden kus na Mašinkách.
Jirka Černý
 
Příspěvky: 123
Registrován: úte 05 led, 2021 5:17 pm

Re: Roco EDK 750 ÖBB

Příspěvekod jipol57 » úte 21 bře, 2023 7:15 pm

Rudolf: Tak bohužel. Sice jsem 40.4, v jejich nabídce nenašel, ale zkoušel jsem jiné starší a vždy to končilo chybou. V M152 mám původní 39.19, a taky nejde přepsat ničím. To by mně ani tak nevadilo. Nemám s dekodéry problémy.
Ale chtěl jsem hlavně vyzkoušet to vylepšení jeřábu. Nejde mně to.
I tak díky za odpobvěď.
jipol57
 
Příspěvky: 1187
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: Roco EDK 750 ÖBB

Příspěvekod romino » stř 22 bře, 2023 6:58 am

jipol57 píše:Rudolf: Tak bohužel. Sice jsem 40.4, v jejich nabídce nenašel, ale zkoušel jsem jiné starší a vždy to končilo chybou. V M152 mám původní 39.19, a taky nejde přepsat ničím. To by mně ani tak nevadilo. Nemám s dekodéry problémy.
Ale chtěl jsem hlavně vyzkoušet to vylepšení jeřábu. Nejde mně to.
I tak díky za odpobvěď.



A nemate zamknuty dekoder? U Roco byva aktivovany zamok.
Uživatelský avatar
romino
 
Příspěvky: 238
Registrován: ned 11 kvě, 2008 12:28 pm
Bydliště: Nove Mesto nad Vahom, SR

Re: Roco EDK 750 ÖBB

Příspěvekod jipol57 » stř 22 bře, 2023 1:19 pm

Děkuji za dobrou radu, už jsem celý nažhavený studoval, kde se dá dekodér MX zamknout. Mělo by to být CV144. Bohužel tam mám 0, u jeřábu i M152. Takže nic. Ještě jsem v anglickém vyčetl něco na CV14 a 15. I tam mám 0. Nebo ještě někde?
jipol57
 
Příspěvky: 1187
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: Roco EDK 750 ČSD

Příspěvekod horak » stř 22 bře, 2023 7:23 pm

Rudolf píše:
jipol57 píše:Mimo toho, mně nejde updatovat soft na ROCO M152. Tam je dekodér integrovaný v základní desce. Stejné chybové hlášení. Zkoušel to někdo?


Ten FW jsem aktualizoval z 40.0 na 40.4 a pak znovu na 40.5 pomocí MXULFA Zimo a fungovalo to.

Ruda

Pridám svoje info.
Tiež som menil FW v troch kusoch M152 cez MXULFA a bez problémov. Verzia 40.xx (nepamätám podverziu). Následne som menil aj zvuk za JACEKov, taktiež bez problémov.

A nemôže byť problémom FW MXULFA :?:

EDK750 som zatial nechal na pokoji. Preventívne...
Ak budem raz robiť zmeny v mapovaní priradenia funkčných tlačidiel, tak v tomto prípade to spravím cez CV400-CV428.
Obsah príspevku je bez môjho súhlasu iba na NEKOMERČNÝ účel. Zásah do SW/HW je Vaše vlastné riziko!
horak
 
Příspěvky: 681
Registrován: pát 17 srp, 2012 5:46 am
Bydliště: Bratislava


Zpět na Velikost H0 (komunita H0)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 32 návštevníků