413.073 ČSD od PIKO

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti H0 (1:87).

Moderátor: Michal Dalecký

413.073 ČSD od PIKO

Příspěvekod Aleson » ned 12 črc, 2020 3:14 pm

Před nedávnem vydalo PIKO (zřejmě opakovaně jen s jiným číslem) Hobby model lokomotivy 413.073.

413_073_PIKO.jpg

Lokomotiva je opravdu velmi zjednodušeně provedena. Má třípólový motor a pohon v tendru, hnané jsou všechny 3 jeho nápravy a 2 z toho opatřené bandážemi. Sběr proudu je zajištěn i předními nápravami v samotné lokomotivě. V analogu jsem ji ani nezkoušel. V kotli je místo na dekodér s 8pinovým konektorem a zřejmě by se dal instalovat i kouřový generátor. Lokomotiva dostala zvukový dekodér ESU Loksound Mikro a po seřízení výfuků parního stroje je to moc pěkná "muzika" :) Jízda je naprosto klidná a tichá (bez zvuku :mrgreen: ).... Bílé žárovkové osvětlení je na obou koncích modelu.

Lokomotiva má jeden písečník umístěný za parojemem, což zřejmě lokomotivě s číslem 073 neodpovídá. Hledal jsem na webu nějaké bližší informace a fotografie k této řadě, nenašel jsem toho moc a mám dojem, že některé údaje si i protiřečí.
Lokomotivu 413.0 před časem vydala také Brawa, v podstatně detailnějším provedení, ale taky za podstatně vyšší cenu. Protože se mi cenově zajímavý model od PIKO i přes jeho zjednodušené provedení zalíbil, rozhodl jsem se k lehkému "faceliftu" do smyšlené podoby, v jaké by hypoteticky mohla lokomotiva jezdit. Ten spočíval ve vyjmutí původních dýmničních dveří, jejich odbroušení a nahrazení typem ČSD, změně čísla lokomotivy na 413.096 (která snad mohla mít písečník umístěný tak, jako má model, a asi jezdila v Bratislavě i ve Veselí na Moravě ... ). Přebarvil jsem velmi plastově vypadající křižáky šedostříbrnou barvou a uhlí v tendru přestříkal matným bezbarvým lakem, aby nevypadalo tak uměle.

Myslím si, že po úpravě mašinka docela prokoukla. Výsledek vypadá takto:

413_096_PIKO_bu.jpg

413_096_PIKO_cu.jpg


Lokomotiva by si asi zasloužila další úpravy, jako přemístění kompresoru,doplnění napaječů, strojvedoucího a topiče a řadu dalších věcí, ale na to nemám bohužel tolik zdrojů a času, hlavně proto, že se valí další a další modely ....
Aleson
 
Příspěvky: 389
Registrován: pát 24 čer, 2011 9:33 pm

Re: 413.073 ČSD od PIKO

Příspěvekod A2C » ned 12 črc, 2020 5:37 pm

Ja som si do parády vzal staršie Piko ale v nemeckej verzii.
Výsledok aj s "postupom" je tu
https://a2c.rajce.idnes.cz/413.068
ČSD ep.IIb + III-IVa + ŽSR. H0, H0e
Z21, Profi-Boss, Multimouse
Uživatelský avatar
A2C
 
Příspěvky: 1669
Registrován: čtv 21 led, 2010 10:32 am
Bydliště: Bratislava, Dúbravka

Re: 413.073 ČSD od PIKO

Příspěvekod Aleson » pon 13 črc, 2020 8:04 am

Ano, hezká práce. Trochu náročnější (na čas a zřejmě i náklady -kompresor, napaječe, kohouty ... myslím nejsou úplně za pár kaček ). Ale díky za odkaz a náměty k dalším úpravám.
Aleson
 
Příspěvky: 389
Registrován: pát 24 čer, 2011 9:33 pm


Zpět na Velikost H0 (komunita H0)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 34 návštevníků