T499.0 od MTB Model v H0

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti H0 (1:87).

Moderátor: Michal Dalecký

Re: T499.0 od MTB Model v H0

Příspěvekod Aleson » úte 14 črc, 2020 12:34 am

K porovnání barev Kyklopa jsem ještě použil podle mě velmi dobře barevně "trefenou" ES499.0 od ACME. O velmi pravděpodobně shodném odstínu modré u těchto (skutečných) lokomotiv jsem psal v předchozím příspěvku.

T499_0_srovnani_ES499_0_sestava3_u.jpg

Tady je vidět, že "Krysa" má přece jen o maličko světlejší odstín modré, mohl by být takto barevný i Kyklop, ale není to nic zásadního.
Do tohoto snímku jsem umístil i čelní pohled na model s často kritizovaným stříbrně orámovaným reflektorem. Mně se to nezdá nijak závažné, stříbrná není se žlutou v příliš velkém kontrastu a nějaký mechanický zásah (odvrtání, odbroušení) nebude asi bez poškození laku úplně jednoduchý. Mně možná trochu víc vadí plochý stříbrný disk vnitřku reflektoru, který je na skutečné lokomotivě mohutnou parabolou a mohl by tedy být aspoň mírně prohnutý ....

Trochu víc asi vadí chybějící svislé kousky bílého orámování pluhu těsně pod rámem lokomotivy, jeho tloušťka, která by měla být 50mm (tedy ca 0,6mm) a typické bílé olemování nárazníků, které by "rozbilo" temně černou plochu pod číslem lokomotivy. Ale to jsou drobnosti, které půjdou snadno opravit.


Ke konci svého povídání ještě přidám snímek podvozku, čela s tištěným spojem osvětlení , pohledem dovnitř "kastle" a přiložené příslušenství s pěknými leptanými síty, modře nabarvenými houkačkami a plným pluhem a sáček s běžnými doplňky jako jsou háky, hadice a také stěrače ... pro které ovšem chybí na čelech lokomotivy pod okny otvory nebo prohlubně ....

T499_0_sestava2_u.jpg

Díky za tyto doplňky, škoda že chybí leptané tabulky.

Tady se ještě zdržím u pár věcí, které už zase tak dokonalé nejsou. Zelený plastový "interiér" kabiny držící tištěný spoj s osvětlením sedí na kovovém rámu nějak divně (a to na obou čelech lokomotivy). Tištěný spoj je jakoby trochu vysoký, tlačí zelené destičky příliš nahoru a ty se kývají dopředu-dozadu.... To budu muset ještě prozkomat.

Největší výtku na celém modelu mám asi ke schůdkům do kabiny. Jsou dost mohutné a jsou v poměrně velkém úhlu vykloněny směrem ven od rámu (viz černé šipky na fotce vnitřku kastle). Přitom by měly být prakticky svislé. Možná je důvodem vytvoření prostoru pro otáčení podvozků při průjezdu malými oblouky, ale moc dobře to nevypadá.

Poslední připomínka (nebo spíš dotaz) je k délce houkaček. Barvené houkačky mají 2 různé délky (2delší, 2 kratší). Z výkresu v knize to vypadá, že by mohly (měly) být všechny 4 stejné. Ale jistě to nevím.
Stejný problém teď řeším u brejlovce MTB, kde jsou přiloženy také nabarvené 2 delší a 2 kratší houkačky, což asi není dobře....

Přes tyto drobné chyby vypadá model opravdu velmi dobře - kéž by vypadaly takto všechny modely MTB ! Za mě palec nahoru. :)

T499_0002.jpg
Aleson
 
Příspěvky: 391
Registrován: pát 24 čer, 2011 9:33 pm

Re: T499.0 od MTB Model v H0

Příspěvekod mad_noodle » úte 14 črc, 2020 7:26 am

Díky za pěknou uživatelskou recenzi, začínám se na model opravdu těšit. Bohužel to vypadá že se na mě dostane až z druhé várky - sice jsem objednával hned po zveřejnění fotek holé kastle, ale zřejmě bylo dost těch, co měli objednáno už v roce 2018 :-D Nu což, kdo si počká... :)
mad_noodle
 
Příspěvky: 23
Registrován: pát 29 bře, 2013 6:39 pm

Re: T499.0 od MTB Model v H0

Příspěvekod Stanin » úte 14 črc, 2020 7:30 am

Aleson: Díky za detailni popis modelu. Doteď šel Kyklop mimo mě, ale teď mám pocit, že ho musím mít. :D
Stanin
 
Příspěvky: 541
Registrován: ned 16 čer, 2013 8:48 pm
Bydliště: Brno

Re: T499.0 od MTB Model v H0

Příspěvekod Aleson » úte 14 črc, 2020 8:44 am

To Stanin : Běž do něj. Myslím, že to stojí za to 8)
Aleson
 
Příspěvky: 391
Registrován: pát 24 čer, 2011 9:33 pm

Re: T499.0 od MTB Model v H0

Příspěvekod Brejla » stř 15 črc, 2020 4:03 am

Nevíte, jestli někdo chystá výrobu leptaných tabulek na Kyklopa? Poptávka po nich bude asi velká a individuální výroba není v tomto případě ideální řešení.
Brejla
 
Příspěvky: 1421
Registrován: sob 18 črc, 2015 8:25 am

Re: T499.0 od MTB Model v H0

Příspěvekod tabletrain » stř 15 črc, 2020 6:10 am

kto by myslel, že už sú preč....https://www.model-shop.sk/ 6 ks. 15.7.2020
tabletrain
 
Příspěvky: 181
Registrován: čtv 24 led, 2019 5:59 pm

Re: T499.0 od MTB Model v H0

Příspěvekod A2C » stř 15 črc, 2020 7:14 am

Na zdravie MTB!
IMG_20200714_161045.jpg


Kyklop je od včera doma a ja som si ho komplet prezrel, upravil, doopravil, domaloval dolepil...
Prinášam pár mojich postrehov.

Jednoznačne najlepší model MTB aký mi kedy pristál na stole.

Prikladám fotky čo som fotil v priebehu prezerania, otvárania, upravovania, maľovania...
https://a2c.rajce.idnes.cz/MTB_T499.0002_Kyklop

Model je klasicky balený v krabičke MTB, čo oceňujem, pretože je to krabička štandardných rozmerov a zbytočne neskladujete vzduch. Odporúčil by som, ale dlhší kúsok fólie pre vyberanie modelu. Prakticky 2x tak dlhý ako tam teraz je.

Po vybratí môžem potvrdiť slová kolegu nadomnou, nádherná povrchová úprava.
V doplnkoch nájdeme štandardné 2 balenia doplnkov MTB, 4ks nafarbených klaksónov bohužiaľ rozdielnej dĺžky, 2 očkové spriahla, jeden plný pluh s výrezom na šachtu spriahla, leptané nafarbené sitá ventilátorov.

Keď už v balení nájdeme leptané sitá na ventilátory, uvažujem prečo sa nedali vyleptať aj tabuľky a štítky. Našťastie leptané tabuľky, štítky aj s sitami ponúka firma Detail pod kat. číslom 147, je to len drobná komplikácia.

Vizuálne je model dokonalý, proporcie modelu môžu síce utekať o pár desatiniek, avšak zo všetkých pohľadov je to Kyklop.
Len pre zaujímavosť keďže kolega nadomnou spomínal použitie ČKD 2400mm podvozkov som premeral rozvor podvozku, opticky mi to prišlo výborné ale pre istotu.
Neviem prečo mi vychádza 31,5mm čo ak správne počítam je 2740,5mm, sám som bol prekvapený a premeriaval som to niekoľko krát.

Nasledovalo rozoberanie modelu. Karoséria je pekne tuhá a presne napasovaná na pojazde. Dalo mi dosť práce ju vybrať, po vybratí som pochopil prečo. Pri finálnej montáži si nedali moc záležať na umiestnení vodičov od zberačov a tak boli pekne zaseknuté medzi stenu karosérie a pojazd. Chybička sa vlúdi, káble som upratal a pokračoval v "rozborke".

V modeli je plošný spoj s konektorom Plux22 štandardne umiestneným na spodnej strane plošného spoja. V Kyklopovi je dosť miesta a kľudne tento konektor mohli umiestniť nad plošný spoj čím by sa eliminovali krátke nožičky na Zimo zvukových dekodéroch a bol by aj lepší prístup k pinom na ktoré budem pájkovať digitálne ovládané spriahla.
Na plošnom spoji sú len 2 viditeľné plôšky na spájkovanie a tie sú pre reproduktor.

Od plošného spoja smerujú k doskám so svetlami ploché vodiče, bohužiaľ sú súčasťou jedného plošného spoja a ak náhodou sa tento vodič preruší, nasleduje výmena svetiel aj plošného spoja. Detail, ale škoda. Ocenil by som radšej samostatných 6 vodičov letovaných k plošným spojom spolu s doskou plošného spoja s konektorom navrchu.
Model je osadený zrejme 3 pólovým motorom s zotrvačníkom

Miesto pre reproduktor je kruhového tvaru, ja som do neho umiestnil Zimo kocku 2W ktorá sa tam bezproblémov zmestila. Bohužiaľ spomínaný plošný vodič k svetlám musí prechádzať ponad reproduktor a je to tak trochu napnuté.

Model je vybavený oddelenými svetlami biele/červené, reflektor a osvetlenie kabíny, to je trošku slabšie. Možno časom nalepím pod strechu zrkadlovú samolepku aby som zvýšil intenzitu.
Pozičné svetlá presvitajú do susedných pozícii, medzi ledkami je našťastie vynechané dosť miesta a tak sa tam dá nalepiť 1mm vysoký kúsok plastu ktorý oddelí svetlá a potom medzi sebou už nepresvitajú.

Veľa krát tu bol spomínaný strieborný lem okolo reflektora. Tiež ma to trápilo a premýšlal ako to vyriešiť. Najprv som vytlačil svetlovod, je tam prilepený asi farbou. Nechcel som striebornú odbrúsiť tak som vzal riedidlo Gunze Leveling Thinner (žlté) namočil som do neho tyčinku do uší a prešiel bez prítlaku po hrane reflektora (len po striebornom leme) Po pár sekundách sa strieborná začala šuveriť zhrčila sa a skončila na tyčinke, pekne jemne takmer bez dotyku som pozbieral zbytky striebornej farby a žltá zostala nedotknutá.
Za toto chcem poďakovať MTB, aj keď zbytočne potlačené tak aspoň sa to dalo ľahko odstrániť.

Nasledovala úprava tvaru paraboly reflektora, na čo mi výborne poslúžil vrták 4mm (lepší by bol 4,4mm, ale to už jemne zavadíte o rám reflektora (a budete miešať žltú farbu aby ste to zatrel...)
Vymaloval som parabolu, očistil svetlovod v žltom riedidle (Gunze) od farby a nalepil späť pomocou Clearfix-u (pri tvarovaní paraboly sa trochu zväčší otvor.

Model je vybavený napodobnením stanovíšť ktoré je tento krát na vyššej úrovni a je z 2 dielov. Vycvakol som z karosérie diel palubovej dosky a všetko som strekol a vymaloval, aj s prístrojmi podľa predlohy na www.prototypy.cz

Nasledovalo osadenie doplnkov na model. Trebalo zväčšiť všetky diery. Namiešal som si podobnú modrú a natrel aj zostávajúce trúby nech sú všetky 4 rovnako dlhé. Trocha som prispôsobil anténu, zväčšil otvor a osadil namaľovanú anténu.

Pretože mám záujem používať spriahla na oboch stranách osadil som a namaľoval krátke hadice Roco a popritom som orámoval aj nárazníky, tie nie sú prilepené v karosérii.

Model som neskúšal v analógu, osadil som digitál, ale ešte som nestihol model zabehnúť. Na krátkej koľaji som skúsil minimálnu rýchlosť ktorá je na úrovni plaziaceho sa slimáka s barličkami.
Pri zrýchlovaní sa ukázalo niečo ako jemné trhanie, ale to bude ešte nezabehnutím modelu.

Ja som s modelom mimoriadne spokojný, jednoznačne najlepšie odvedená práca a vyhotovený model v histórii MTB! Ako som dávnejšie dúfal, tento model dosahuje úrovne Roco.
Na záver znova MTB gratulujem a chcem poprosiť aby rovnakú precíznosť, snahu, tvarovú presnosť a povrchovú úpravu venovali aj modelom Pomarančov na ktoré sa veľmi tešíme! :)
ČSD ep.IIb + III-IVa + ŽSR. H0, H0e
Z21, Profi-Boss, Multimouse
Uživatelský avatar
A2C
 
Příspěvky: 1669
Registrován: čtv 21 led, 2010 10:32 am
Bydliště: Bratislava, Dúbravka

Re: T499.0 od MTB Model v H0

Příspěvekod Michal Dalecký » stř 15 črc, 2020 7:27 am

Dobrá práce i recenze. A ten reflektor vypadá dobře.
:: H0, DCC, III-IV :: http://www.ambmodely.cz :: http://diskuze.modely.biz
Uživatelský avatar
Michal Dalecký
 
Příspěvky: 1823
Registrován: pát 23 lis, 2007 8:50 pm
Bydliště: Praha 6

Re: T499.0 od MTB Model v H0

Příspěvekod A2C » stř 15 črc, 2020 9:51 am

Michal Dalecký píše:Dobrá práce i recenze. A ten reflektor vypadá dobře.


S radosťou Michal, som rád, že konečne netreba MTB kritizovať za tvarovné nepresnosti, lakové chyby a proste veci čo sa ťažko dajú opraviť, alebo vôbec.
Fakticky ma veľmi potešili, ale musím ešte dodať že pluhy by mali byť potlačené bielym okrajom až k rámu a nezaškodili by ani 2-3 vrstvy tamponprintu pretože takto tá biela je slabá.
Ešte dodám že plošný spoj bol len odlomený od ostatných pri výrobe a nezačistený, čo by nebol problém ak by nebol vidieť ale bohužiaľ práve jedno také miesto ulomenia bolo hneď za oknom a dosť zle to vyzeralo biele na čiernom. Tak som to zabrúsil a zatrel čiernou. Teraz je ten model dokonalý.

Už len dúfať, že si kvalitu udržia a diskusie o nedostatkoch sa obmedzia na zopár príspevkov a nie na strany :)
ČSD ep.IIb + III-IVa + ŽSR. H0, H0e
Z21, Profi-Boss, Multimouse
Uživatelský avatar
A2C
 
Příspěvky: 1669
Registrován: čtv 21 led, 2010 10:32 am
Bydliště: Bratislava, Dúbravka

Re: T499.0 od MTB Model v H0

Příspěvekod Matěj » čtv 16 črc, 2020 11:52 am

Michal Dalecký píše:Dobrá práce i recenze. A ten reflektor vypadá dobře.


Přijdu touto úpravou o 24 měsíční záruku na model?
Matěj
 
Příspěvky: 221
Registrován: čtv 21 led, 2010 5:40 pm

Re: T499.0 od MTB Model v H0

Příspěvekod skalamep » čtv 16 črc, 2020 2:41 pm

Kyklopa lze celkem snadno odlíčit i technickým lihem, osobně vyzkoušeno. Pracoval jsem špičkou do ostrého úhlu složeného hrubšího papírového ubrousku, chce to několik kousků. Ani nebylo třeba demontovat reflektor, líh plast nepoškodí. Určitě ale předem raději ověřit někde na hraně, že rozpouštědlo nepoškozuje základní nástřik. Potisk reflektoru stačí několikrát velmi zlehka přejet nepatrně navlhčeným hrotem ubrousku v lihu, cca po půlminutě až minutě začne stříbrná barva měknout a lze ji pak opatrně ale celkem snadno setřít beze stop, nezozmazává se, jenom změkne a jde setřít resp. odrolit. Doporučuji postupovat postupně dokola a raději bez zbytečného otálení, při závěrečném setření byla na ukrousku nepatrná stopa ("několik molekul" :-) ) žluté. Raději bude dobré se vyvarovat, aby okolo reflektoru vznikla kapička lihu. Lihu raději méně, stačí naprosté minimum, jen malinko navlhčit hrot.

Záruka by snad měla být zachována, jen pochopitelně nelze uplatňovat škody vzniklé v důsledku této úpravy, jiné s tímto zjevně nesouvisející vady, např. porucha pojezdu, by mělo jít uplatnit. Mělo by to takt fungovat u všech výrobků, ač prodejce může tvrdit opak. Nejlépe se domluvte přímo s prodejcem :-)
skalamep
 
Příspěvky: 36
Registrován: pát 20 bře, 2015 11:48 pm

Re: T499.0 od MTB Model v H0

Příspěvekod Aleson » čtv 16 črc, 2020 2:54 pm

Prosím tě, co přesně myslíš pod pojmem technický líh ? Isopropyl ?
Předem díky za opdověď.
Aleson
 
Příspěvky: 391
Registrován: pát 24 čer, 2011 9:33 pm

Re: T499.0 od MTB Model v H0

Příspěvekod JaroHo » čtv 16 črc, 2020 4:20 pm

Teď jsem si vybalil kyklopa a reflektor nechávám být. ten model je tak čistě proveden že si netroufám na zásah a reflektor není v reálu nutné vylepšovat za každou cenu.
Edit: když koukám na fotky tak chce reflektor úpravu :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
ale jinak je to božský kousek!
Edit:
isopropanol mám, ale s ním musí opatrně aby barva nezmapovatěla!
EDIT 2:

jestli mé dvě fotky někoho urazily tak prosím admina o odstranění příspěvku, já osobně jsem za Vaše fotky rád a myslel jsem že bude dobré kyklopa blejsknout s kolegyněma

EDIT 3.

dnes kyklop zachycen v DPOV Nymburk https://elvisjarous.rajce.idnes.cz/Kyklop_17.7.2020_Nymburk/
Přílohy
IMG_20200716_192428.jpg
IMG_20200716_192939.jpg
Naposledy upravil JaroHo dne pát 17 črc, 2020 6:04 pm, celkově upraveno 3
DR5000, Z21app,2x myš, kolejiště ve výstavbě
Uživatelský avatar
JaroHo
 
Příspěvky: 1441
Registrován: čtv 28 bře, 2013 2:59 pm
Bydliště: Nymburk

Re: T499.0 od MTB Model v H0

Příspěvekod Sandy » čtv 16 črc, 2020 6:53 pm

Aleson píše:Prosím tě, co přesně myslíš pod pojmem technický líh ? Isopropyl ?
Předem díky za opdověď.


Technický líh je to, co koupíš v drogerii pod názvem líh. Etylalkohol (EtOH), denaturovaný (znečištěný) nejrůznějšími přísadami. Ty mají většinou výraznou vůni, aby tě nenapadlo se toho napít. Můžeš si z něj připravit levnou směs do ostřikovačů nebo použít jako palivo v nejrůznějších (lihových) vařičích.

Isopropylalkohol (2-propanol, IPA) je, většinou, čistý (99% a více) vyšší alkohol. Má charakteristickou chuť a vůni, pít se nedá, tak ho není třeba denaturovat. Nejčastější způsob použití je odmašťování všech možných materiálů.
Sandy
 
Příspěvky: 1489
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: T499.0 od MTB Model v H0

Příspěvekod skalamep » čtv 16 črc, 2020 10:02 pm

Denaturovaný etylalkohol, oranžový obal. Nejlépe pro klid duše ověřit někde na nástřiku hůře viditelném místě neškodnost vůči nástřiku!!! Setkal jsem se s tím, že někdy i líh zanechával "mléčný opar" možná jsou různé denaturační přísady...možná byl jen nějak znečištěný.
skalamep
 
Příspěvky: 36
Registrován: pát 20 bře, 2015 11:48 pm

PředchozíDalší

Zpět na Velikost H0 (komunita H0)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků