Rád bych začal stavět

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti H0 (1:87).

Moderátor: Michal Dalecký

Rád bych začal stavět

Příspěvekod rben » ned 07 led, 2007 10:25 pm

Zdravím
Náhodou jsem se dostal na stránky modelů železnic a musím přiznat že se mi to zalíbilo. A uvažuji i o stavbě vlastního modelu III epochy. A mé otázky tedy zní:
    1 - Jak velký prostor pro začátek? Uvažuji o uložení pod (a upravení) postel (180x70cm).
    2 - Přibližná cena?
Myslím si že jsem poměrně zručný a i vytrvalý, takže vtomto bych neviděl problém. Ovládání nedigitál.
Předem díky za jakékoliv rady.

____________________
RBN
rben
 
Příspěvky: 43
Registrován: ned 07 led, 2007 10:25 pm

Příspěvekod Frtka » pon 08 led, 2007 11:51 am

180x40 je imho na H0 strasne malo. Spis bych uvazoval o TT, mozna i o N.
Frtka
 
Příspěvky: 20
Registrován: čtv 30 lis, 2006 2:26 pm

Příspěvekod Ocik » pon 08 led, 2007 4:21 pm

Cena:
Záleží taky na tom, nakolik chceš mít propracovanou krajinu - molitanové nebo foliážové stromky, množství druhů trav, počet návěstidel, typ přestavníků... Je toho spousta a levné to rozhodně není.
Ocik
 
Příspěvky: 61
Registrován: pon 09 říj, 2006 4:55 pm

Příspěvekod rben » pon 08 led, 2007 4:22 pm

Frtka píše:180x40 je imho na H0 strasne malo. Spis bych uvazoval o TT, mozna i o N.

180x70 :D
A řekněme kolik je "minimum" na H0? Nevím jak moc je rozdíl v detailech ale řekl bych že H0 je co se týče poměru detaily/velikost taková optimum. Včem je tedy rozdíl?
180x70 je zatím jen takový první pokus abych věděl jak dlouho mi to vystačí na stavbu a zábavu, jinak místo mám cca 2,5x3m prostoru na trat do U. jen pro začátek nebude tolik času ani peněz na komplet (Student VUT a dom moc nejezdím :( ). Zatím totiž jen silně uvažuji

CENA: cca kolejivo + jedna souprava
rben
 
Příspěvky: 43
Registrován: ned 07 led, 2007 10:25 pm

Příspěvekod Rudolf » pon 08 led, 2007 4:28 pm

Šířka 70 cm je málo, minimální poloměr pro H0 je někde okolo 38 cm, takže je třeba 80 cm s velmi odřenýma ušima.
Uživatelský avatar
Rudolf
 
Příspěvky: 920
Registrován: ned 08 říj, 2006 11:10 am
Bydliště: Strakonice

Příspěvekod Frtka » pon 08 led, 2007 4:59 pm

rben píše:
Frtka píše:180x40 je imho na H0 strasne malo. Spis bych uvazoval o TT, mozna i o N.

180x70 :D
A řekněme kolik je "minimum" na H0? Nevím jak moc je rozdíl v detailech ale řekl bych že H0 je co se týče poměru detaily/velikost taková optimum. Včem je tedy rozdíl?
180x70 je zatím jen takový první pokus abych věděl jak dlouho mi to vystačí na stavbu a zábavu, jinak místo mám cca 2,5x3m prostoru na trat do U. jen pro začátek nebude tolik času ani peněz na komplet (Student VUT a dom moc nejezdím :( ). Zatím totiž jen silně uvažuji

CENA: cca kolejivo + jedna souprava
Pardon, sem se prepsal. Stejne ale na 180x80 postavis v H0 nejspise jen +-oval, ktery tam jen tak tak vytocis. Pokus se ale precejen rozhodnes pro tohle reseni, tak nejjednodussi bude zakoupit zakladni set vlak+koleje a eventuelne jednotlive par dalsich koleji podle toho co chces. Pokud bys vybral treba nejaky analog zaklad napr. od PIKO, tak se vejdes do 3000kc.

edit: tech 80 tam uvadim proto, ze v H0 se na 70cm proste neotocis.
Naposledy upravil Frtka dne pon 08 led, 2007 5:03 pm, celkově upraveno 1
Frtka
 
Příspěvky: 20
Registrován: čtv 30 lis, 2006 2:26 pm

Příspěvekod Sandy » pon 08 led, 2007 5:03 pm

Považuji se pouze za mírně pokročilého a mám zkušenosti jen s velikostí HO, takže ber moje rady s rezervou. A v této velikosti je , podle mne, nejmenší smysluplné kolejiště cca 2 x 1 m. Na takovou plochu se vejde malé nádraží o dvou ( s přimhouřením oka i o třech) dopravních kolejích s užitečnou délkou max. 100 cm, se dvěma až třemi manipulačními kolejemi na nenáročný posun a skrytým dvoukolejným nádražím na výměnu souprav. Trať musí tvořit deformovaný ovál ( ve dvou úrovních ), aby jezdící souprava nevypadala jako " cirkulárka ". Poloměr oblouků ve viditelné části by měl být alespoň 420 mm ( ve skryté části může být i menší, ale pod 360 mm bych nešel). Výška takovéhoto kolejiště bude alespoň třicet centimetrů ( bez stromečků).
Pro analogový provoz bych dokázal takovéto kolejiště postavit tak do 15 tisíc ( to není nabídka, ale konstatování). Za tuto cenu bys měl mít holé kolejiště : tj. základní rám ze dřeva, podklad pro koleje a krajinu , vlastní koleje ( jednoznačně profilové, plechovým bych se vyhýbal ) , základ krajiny ( asi z polystyrenu), ovládací panel a trafo na pohon lokomotiv.
No a pak podle finančních možností - budovy, návěstidla, přejezdová zařízení, lampy, stromky ( jeden koupíš za 10.- ale i za 250.- ) apod.
Lokomotivy a vagony je pak už další kapitola.
Na téma " začínáme stavět" se chystám napsat článek. Nechci v něm ale radit JAK stavět, ale čeho se na začátku kariery železničního modeláře vyvarovat ( vlastní zkušenosti, získané metodou pokusu a omylu).
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Příspěvekod Sandy » pon 08 led, 2007 6:50 pm

Jó, a ještě jedna rada od mírně pokročilého. Rozmysli si, rbene, co chceš udělat. Protože jak jednou začneš, tak jsi ztracenej. Nafurt.
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Příspěvekod rben » pon 08 led, 2007 10:58 pm

2All:
Díky všem. Zatím opravdu jen uvažuji a uvažuji. ted jsem se dokonce i díval na modeli TT a nejsou taky špatný. Myslím že budu ted měřit a měřit a přemějšlet. Dokonce uvažuji "zatím" jen o jákemsi diorámatu ve stylu rovných úseků které popřípadě někdy zamontuji.
Sem naprostý laik a chtěl bych si nejprv asi vyzkoušet co a jak.
Pak uvidím co mi výjde na papíře. Na jakým prostoru, kolik bude peněz a času.

Díky zatím všem a myslím že se zde budu ptát dál.
:D
rben
 
Příspěvky: 43
Registrován: ned 07 led, 2007 10:25 pm

Příspěvekod Houmr » úte 09 led, 2007 1:41 pm

No pokud si to chceš jen zkusit, tak proč si nekoupit digtal start set od ROCO. Můžeš si to postavit i na koberec a ochutnáš digitální ovládání a získáš i lokomotovu, která bude pěkně jezdit a pak uvidíš. Základní ovál je 90x200cm. To je můj názor.
Uživatelský avatar
Houmr
 
Příspěvky: 1324
Registrován: sob 07 říj, 2006 5:44 pm
Bydliště: Bukovice

Příspěvekod Michal Šuhajda » úte 09 led, 2007 4:13 pm

Pokud se chystáš stavět jen rovné úseky jako diorámata, zkus si naplánovat kolejiště místo na "desce pod postelí" na "poličkách" okolo pokoje.
Zjistíš, že si Ti neuvětřitelně zvětšují možnosti. I v hodně malém pokoji (2,5x3m) můžeš mít délku tratě kolem pokoje přes 10 m, a to na desce bez šílených variací, kdy kolejiště připomíná spíš pouťovou horskou dráhu nedokážeš.
Přitom většinu trati stačí vést po "poličce" o šířce cca 15-25 cm (na "tunel" za skříní ti stačí ještě míň) a jen prostor s nádražím(i) Které najednou můžou mít i přes 2m rozšířit a ve výsledku Ti celé kolejiště zabere míň místa, než když budeš vytahovat desku zpod posele doprostřed pokoje a pak už nebudeš mít kam šlápnout.
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2385
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Příspěvekod Zippich » stř 10 led, 2007 7:22 am

Také jsem při své poslední stavbě zavrhl klasický panel. Zabere hodně místa, je nutno na něm vytvářet hodně balastu a snadno se pak zvrhne ve vánoční betlém a přitom pro vlastní provoz nabízí jen omezené možnosti. Řešil jsem to domácí modulovkou. Vybral jsem si skutečnou, dnes již zrušenou, trať a pokouším se o její stavbu tak, že jsem vytvořil dvě mimoúrovňové vratné smyčky, jako dva malé samostatné moduly a hraju si teď s napodobováním skutečných úseků mezi nimi. Výhoda je, že můžeš stále rozšiřovat a při případném stěhování prostě jen povolíš šrouby...
Zippich
 
Příspěvky: 385
Registrován: pát 05 led, 2007 8:00 am
Bydliště: Českolipsko

Re: Rád bych začal stavět

Příspěvekod user_104 » pát 12 led, 2007 9:28 pm

rben píše:Zdravím
Náhodou jsem se dostal na stránky modelů železnic a musím přiznat že se mi to zalíbilo. A uvažuji i o stavbě vlastního modelu III epochy. A mé otázky tedy zní:
    1 - Jak velký prostor pro začátek? Uvažuji o uložení pod (a upravení) postel (180x70cm).
    2 - Přibližná cena?
Myslím si že jsem poměrně zručný a i vytrvalý, takže vtomto bych neviděl problém. Ovládání nedigitál.
Předem díky za jakékoliv rady.

____________________
RBN


Zdravím,

prozraď mi kolik máš prostoru a jakou máš finanční představu

a co se týče velikosti tak HO pro ty rozměry které uvádíš tak jsou opravdu malé.
Samozřejmě pokud by jsi uvažoval o velikosti N, tak počítej, že české lokomotivy a vagonky seženeš minimálně.

To ve velikosti TT už je to veselejší
user_104
 

Příspěvekod rben » úte 16 led, 2007 6:33 pm

Ještě bych se rád zeptal jak je to se stoupáním? Potřeboval bych překřížit koleje mimoúrovňově a nevím jestli by mi to mašinka vyjela. Jakej tedy sklon na H0?

a délka nástupiště ve stanici? Žádnej hlavní tah jen místní lokálka.
rben
 
Příspěvky: 43
Registrován: ned 07 led, 2007 10:25 pm

Stoupání

Příspěvekod Roman Svoboda » úte 16 led, 2007 7:18 pm

rben píše:Ještě bych se rád zeptal jak je to se stoupáním? Potřeboval bych překřížit koleje mimoúrovňově a nevím jestli by mi to mašinka vyjela. Jakej tedy sklon na H0?

a délka nástupiště ve stanici? Žádnej hlavní tah jen místní lokálka.

Moje zkušenost s H0 - 5 cm/m (v mírné zatáčce) mi občas mašinka s těžším nákladem prokluzovala, u 4 cm/m nikdy. Kde mám místo, dal jsem i míň, vypadá to líp na pohled. Dále platí, že čím menší poloměr zatáčky, tím by měl být sklon menší.
Roman Svoboda
 
Příspěvky: 6
Registrován: sob 30 pro, 2006 11:34 am

Další

Zpět na Velikost H0 (komunita H0)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: lesanek a 36 návštevníků