Laminátka H0/PIKO

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti H0 (1:87).

Moderátor: Michal Dalecký

Re: Laminátka H0/PIKO

Příspěvekod marek560 » ned 26 čer, 2022 9:13 am

Nová laminatka od pika :)
Přílohy
38985_51392.jpg
Naposledy upravil marek560 dne ned 26 čer, 2022 10:13 am, celkově upraveno 1
marek560
 
Příspěvky: 40
Registrován: pon 06 led, 2014 12:22 pm

Re: Laminátka H0/PIKO

Příspěvekod StandaR » ned 26 čer, 2022 9:59 am

Moc pěkně vypadá.. Budu se pokoušet ji přeznačit na ČD, tak snad to nedopadne úplně špatně. Bylo by fajn kdyby se pak ještě pustili do jednoho nebo dvou kusů z V. Epochy
StandaR
 
Příspěvky: 644
Registrován: stř 18 říj, 2006 4:15 pm
Bydliště: Brno-Jih

Laminátka H0/PIKO

Příspěvekod Deathlosopher » úte 26 črc, 2022 3:15 pm

Zdravím, kolegové,
chci se zeptat, zdali nemáte někdo Laminátku Piko (51384) ve verzi ČD Cargo, tj. číslo 240 106, a nemáte ji ozvučenou projektem Jacek. Já ano a je tam nějaká nesrovnalost co do osvětlení stanoviště, nefunguje to, jak má. S panem Smutkem (Jacek) jsem to řešil, poslal mi nové nastavení dekodéru, vše jsem podle toho nastavil, ale výsledek je stejný. On už se v tomto moc angažovat nechce, protože dle jeho slov je to zvukový projekt a se zvuky problém není. Navíc mi i přijde lepší se zeptat přímo někoho, kdo stejnou verzi vlastní. Pokud by se našel, napíšu konkrétně, o jaký problém se jedná a snad by to pak vedlo do zdárného cíle.
Díky předem!
Uživatelský avatar
Deathlosopher
 
Příspěvky: 91
Registrován: sob 09 kvě, 2020 3:47 pm

Re: Laminátka H0/PIKO

Příspěvekod Zlámalík » úte 26 črc, 2022 6:51 pm

Zkus tady na foru dát do vyhledávání "laminátka SUSI" - probíralo se to nedávno u TT, třeba ti to pomůže taky. Ale asi jste to řešili.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1828
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Laminátka H0/PIKO

Příspěvekod Jacek » úte 26 črc, 2022 7:35 pm

Problém je jinde. Piko u verzí Cargo z nějakého nepochopitelného důvodu vyměnilo DPS. Nejdou samostatně ovládat horní reflektory a některé výstupy jsou zpřeházené. Jako autor zvukového projektu však za toto nenesu zodpovědnost. Typický dotaz totiž je "mám Vaše zvuky, nejde mi světlo". Ano, jmenuje se to "zvukový projekt", protože jde o zvuky. Světla jsou doplněk. Pokud se mi daný model dostane do ruky, je mojí snahou dělat vícero verzí projektů a k nim také pdf s rozpisem funkcí a potřebných CV
Zde je verze ČSD
http://www.jacek-modely.cz/soubory/mode ... O_Piko.pdf
Zde Cargo
http://www.jacek-modely.cz/soubory/mode ... ko_CDC.pdf

Je však předpoklad, že uživatel umí programovat a má ovladač, který zvládá programovat vysoká CV a zejména číst jejich obsah, protože v obou projektech jsou jiná CV.
Taky často narážím na to, že i přes sebelepší návody se mě uživatelé zeptají na to co je popsané v tom návodu. Prostě nečtou. Čímž netvrdím, že to byl tento případ, to si nemůžu pamatovat. Ale opravdu nevím jak víc se v tomto můžu angažovat, resp. proč, nemůžu dělat výrobcům a prodejcům technickou podporu.

Druhý problém je, že zvuky dnes nahrávají sami prodejci z této tabulky
http://www.jacek-modely.cz/ZIMO/Zvukove ... _Jacek.pdf
Jak se však ukazuje, při tak obrovském množství modelů a zvuků do nich občas nahrají nesprávnou verzi a nebo správnou, ale do jiného dekodéru než je vyladěný projekt. Typicky MTB s dekodéry MX648P16/MX645P16 nebo MS480P16/MS450P16. Proto se snažím tabulku i návody stále aktualizovat, aby stačilo pouze přehrát projekt nebo přeprogramovat CV.


Jestli se Vám to nepodaří naprogramovat, tak je třeba jedině přehrát celý projekt a musí to fungovat.

Zlámalik:
SUSI se týká TT.
Stránky o modelové železnici TT, digitál, zvuky http://www.jacek-modely.cz
Uživatelský avatar
Jacek
 
Příspěvky: 888
Registrován: sob 20 led, 2007 10:03 pm
Bydliště: Moravskoslezský kraj

Re: Laminátka H0/PIKO

Příspěvekod Zlámalík » úte 26 črc, 2022 7:50 pm

SUSI/TT: aha, jasně.
H0: No tak pak nezbývá, než sednout, spínat si drátkem výstupy na patici a dívat se, co se rozsvítí. Holt "zpětné inženýrství" v praxi. A podle toho to upravit. Ano, mnoho lidí má modely za hračku, ale on je to spíš hlavolam pro znalé.
Na jednu stranu se ale Petře nediv, nastavená laťka je u Tvých projektů tak vysoko, že uživatelé čekají, že to bude fungovat. Protože ty projekty jsou sice primárně zvukové, ale myslí na všechno. Tak se na ně nezlob. A že se ozývají tobě a ne prodejcům? No, ptají se tam, kde vědí (tuší), že se něco dozví - opět, kdo umí, musí :-D
Držím palce, ať se to povede rozběhat.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1828
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Laminátka H0/PIKO

Příspěvekod Jacek » úte 26 črc, 2022 9:04 pm

No já se nezlobím, potíž je, že se zlobí oni :) Zákazníci prodejců nevědí kdo je čeho autorem nebo co za tím stojí za komplikace. V té chvíli je to spotřební zboží, které reklamují jako celek. Prodejce není elektronik, odkáže na výrobce. Ten odpoví, pokud vůbec, že podpora se nevztahuje na jiné než jeho dekodéry. Tak se dotaz dostane ke mě a již s určitou dávnou naštvání tazatele. No pak rozhodně nemám důvod se v tom nějak angažovat, jelikož nabízená ochota je pak druhou stranou zaměněná za vyžadované řešení reklamace.

Ale zkrátka v tomto případě je třeba naprogramovat správná CV a nebo přehrát projekt.

Kvůli této verzi modelu se mi ozvali na jaře tři lidi. Jeden přivezl model, díky čemuž jsem zjistil jinou verzi DPS a podařilo se mi to nastavit. Další dva si pouze sami přehráli kódový projekt, v tom je obrovská výhoda.
Stránky o modelové železnici TT, digitál, zvuky http://www.jacek-modely.cz
Uživatelský avatar
Jacek
 
Příspěvky: 888
Registrován: sob 20 led, 2007 10:03 pm
Bydliště: Moravskoslezský kraj

Re: Laminátka H0/PIKO

Příspěvekod Jacek » úte 26 črc, 2022 9:35 pm

Dobrý den,

e-mailovou komunikaci si nepamatuji, ale byly by tyto možnosti, pokud se Vám programování nedaří:
- dát dekodér nebo celý model prodejci, aby Vám nahrál správný projekt.
- jestli máte čím nahrávat, můžu zdarma poskytnout kód, jestli v dekodéru není
- nebo mi pošlete celý model k přehrání a přezkoušení. Rovněž zdarma, ale musel byste zaplatit dopravu.

Víc asi nevymyslíme,
S pozdravem
Petr Smutek


Deathlosopher píše:Zdravím, kolegové,
chci se zeptat, zdali nemáte někdo Laminátku Piko (51384) ve verzi ČD Cargo, tj. číslo 240 106, a nemáte ji ozvučenou projektem Jacek. Já ano a je tam nějaká nesrovnalost co do osvětlení stanoviště, nefunguje to, jak má. S panem Smutkem (Jacek) jsem to řešil, poslal mi nové nastavení dekodéru, vše jsem podle toho nastavil, ale výsledek je stejný. On už se v tomto moc angažovat nechce, protože dle jeho slov je to zvukový projekt a se zvuky problém není. Navíc mi i přijde lepší se zeptat přímo někoho, kdo stejnou verzi vlastní. Pokud by se našel, napíšu konkrétně, o jaký problém se jedná a snad by to pak vedlo do zdárného cíle.
Díky předem!
Stránky o modelové železnici TT, digitál, zvuky http://www.jacek-modely.cz
Uživatelský avatar
Jacek
 
Příspěvky: 888
Registrován: sob 20 led, 2007 10:03 pm
Bydliště: Moravskoslezský kraj

Re: Laminátka H0/PIKO

Příspěvekod JaroHo » stř 27 črc, 2022 5:39 am

Ahoj,
Já jsem řešil osvětlení M152 p.Melichara přes centrálu spojenou s programem JMRI a světla jsem rozchodil dle mých představ.Já vím, zas ten JMRI ale je to šikovné, já jsem na matematiku a programování přes CV ovladačem nešikovný a přes ten program si otestuju co na co svítí a podle toho si pak přiřadím osvětlení pod funkce a směrovou závislost. A ano CD kargo cviti tříbodově. Chtělo by to napsat co má dotyčný za centrálu a co přesně nejde. Mám kargo ale s originálním zvukem. Můžu to odpoledne zkusit co a jak svítí.
P.s. otázka je jestli má JMRi v knihovně patřičný dekodér zimo
DR5000, Z21app,2x myš, kolejiště ve výstavbě
Uživatelský avatar
JaroHo
 
Příspěvky: 1430
Registrován: čtv 28 bře, 2013 2:59 pm
Bydliště: Nymburk

Re: Laminátka H0/PIKO

Příspěvekod Deathlosopher » stř 27 črc, 2022 10:17 am

Zdravím,
děkuji všem za připomínky a rady. Já koncem týdne zkusím tu Laminátku znovu naprogramovat s co největší pečlivostí a pak napíšu výsledek. Jinak mám centrálu z21start a MultiMaus, takže číst CV můžu a i zapisovat vysoká CV. Ale nic jiného nemám, takže nahrávat projekt, žel, nemám čím. Co se týče toho problému samotného, tak v jednom směru nezhasínalo osvětlení kabiny při rozjezdu. A mám pocit, že se ještě nezapíná osvětlení strojovny. Takže asi zkusím reset dekodéru a dle tabulky od pana Smutka nastavit znovu všechna CV.
Ten program JMRI neznám, ale docela by mě zajímalo, jak je to v originální digitální verzi nastaveno, co se týče světel. Nechápu, proč vyměnili desku a u Cargo verze nejde svítit dvoubodově.
Díky!
Uživatelský avatar
Deathlosopher
 
Příspěvky: 91
Registrován: sob 09 kvě, 2020 3:47 pm

Re: Laminátka H0/PIKO

Příspěvekod JaroHo » stř 27 črc, 2022 12:35 pm

mašinu jsem kupoval analog a dokupoval dekoder vyndanej z laminatky Piko, čili original.
právě odzkoušeno:
F0 osvětlení obě čela podle směru jízdy přepíná č/b
F1 zvuk (zimo bude F8)
F2 houkačka
F3 osvětlení podvozku(to je boží)
F4 jedno stanoviště
F5 strojovna
F6 druhý stanoviště
F7 u aktuálně svitícího červeného koncového osvětlení dojde k přepnutí na bílé, takže jako asi posun ale obě čela teda tříbodově, což je divný, nevim, nejsem železničář :roll:
F8 dálková světla dle směru
F9 vypnout červená světla dle směru
F10 vypnout bílá světla dle směru (asi při postrku)
reset dekoderu je taky mnohdy řešení
DR5000, Z21app,2x myš, kolejiště ve výstavbě
Uživatelský avatar
JaroHo
 
Příspěvky: 1430
Registrován: čtv 28 bře, 2013 2:59 pm
Bydliště: Nymburk

Re: Laminátka H0/PIKO

Příspěvekod Deathlosopher » pon 01 srp, 2022 5:24 pm

Zdravím,
tak jsem o víkendu zresetoval dekodér v té Piko Laminátce a nastavil všechna CV z tabulky pana Smutka. Byli jsme na to dva a kontrolovali to. Výsledek je stejný, s chybama, a ty jsou u funkcí F4 a F5.
F4 má vypnout křivky rozjezdu/brždění a rozsvítit strojovnu. Křivky se mi vypnou, ale strojovna nesvítí. Namísto toho svítí kabina strojvedoucího č. 1, a to v obou směrech. Jízdou světlo zhasíná.
F5 má zapínat světla v kabině (dle směru), ale mně svítí kabina č. 2, a to v obou směrech a navíc jízdou ani nezhasíná.
Ostatní funkce fungují dle tabulky.
Tak to zkusím asi pro začátek prodiskutovat s itvlaky, odkud dekodér a nahraný zvuk mám. Zřejmě je tam nahraná opravdu ta ČSD Laminátka, namísto ČD Cargo. :?
Uživatelský avatar
Deathlosopher
 
Příspěvky: 91
Registrován: sob 09 kvě, 2020 3:47 pm

Re: Laminátka H0/PIKO

Příspěvekod Jacek » čtv 04 srp, 2022 2:18 pm

Zdravím, no můžete to s nimi prodiskutovat, oni přetlumočí mě a odpovím jim přesně to co jsem psal už tady. Bez modelu v ruce se toto vyřešit nedá.
- verzi projektu Cargo poznáte po zvuku, na F12 je houkačka "povolte brzdy úplně". U ČSD je tam trubka vlakvedoucího
- verzi DPS v modelu nepoznáte. Pokud jsou jen dvě, budou platit CV z jedné nebo druhé tabulky. Odlišných CV je tam jen několik, takže myslím, že se to dá zjistit rychle.
- jestli nefungují CV z ani jedné tabulky, je asi další série desky. V tom případě musíte nějak ke mě dopravit celý model, abych se na to mohl podívat. Pokud tedy neporadí někdo jiný, kdo ten model s mým zvukem vlastní.

Ještě by se verze desky dala teoreticky poznat podle návodu k modelu, Piko tam uvádí seznam výstupů. U verze Cargo byla u některých výstupů v závorce ještě druhá možnost místo jedné.
Stránky o modelové železnici TT, digitál, zvuky http://www.jacek-modely.cz
Uživatelský avatar
Jacek
 
Příspěvky: 888
Registrován: sob 20 led, 2007 10:03 pm
Bydliště: Moravskoslezský kraj

Re: Laminátka H0/PIKO

Příspěvekod PeZ » pát 05 srp, 2022 12:00 am

Zdravím všechny železniční mdeláře.

Když si prohlížím toto vlákno, nacházím zde spoustu podtémat k Laminátce od fy Piko ve velikosti H0. Zkouším proto obrátit se na Vás tímto způsobem s dotazem k této lokomotivě. Před asi 19měsící jsem zakoupil model Piko Laminátka 51380 v analogu. Mašinka je to vskutku pěkná, ale chěl jsem využít další možnosti osvětlení, kterými je mašinka vybavena.
Při plánování zapojení pinů jsem vycházel z popisu Pika na přiřazení AUX signálů k pinům, které poskytuje Piko v přikládaném bookletu. V popisu Plux22 signály AUX1 - AUX7 patří do skupiny 5 u kterých se signály přizemňují, respektive připojují na protilehlé póly napájení. Napájení pro všechny LED je provedeno v souladu s Plux22 z pinu 9 na který jse z obou kolejí přes diody přivedeno napětí z obou kolejí. Povedlo se mi rozsvítit strojovnu (AUX3) a pojezd (AUX5). Rozsvítil jsem jsem i pracoviště FS1. V tomto případě však přestal svítit horní reflektor. Osvětlení FS2 se nepovedlo, ale horní reflektor FS2 svítí. Popis přiřazení AUX k funkcím v bookletu není plně jednoznačný, závisí na provedení, které není specifikováno. Určité komentáře k tomuto tématu jsem zaznamenal i tomto vláknu.

Zajímalo by mne, nemá-li někdo zpracovné schéma DPS k Laminátce Piko 51380 nebo mladší verzi nebo již tento problém řešil. Pro informaci přikládám upravený obrázek Plux22 pro Piko Laminátka a přiřazení pinů. Je možné, že některé přiřazení není přesné. Řada výrobců s dodržováním přiřazení pinů a fukci v Plux22 nedělají hlavu.

Díky za Vaše názory a nápady.

PeZ
Přílohy
Zapojeni Plux22 plus piny .jpg
Zapojeni Plux22 plus piny .jpg (51.29 KiB) Zobrazeno 2338 krát
PeZ
 
Příspěvky: 11
Registrován: pon 14 úno, 2011 10:13 pm

Re: Laminátka H0/PIKO

Příspěvekod Trainlover » pát 05 srp, 2022 2:32 am

Přátelé,
komu špatně svítí Laminátka ČD Cargo po nahrání Jackova projektu (kde jsou některá CV nastavena špatně) je třeba je opravit takto, viz níže. Připomínám, že nastavení je otestováno na dekodéru řady MX (Zimo). Na MS dekodérech je nutné upravit některá efektová CV pro světla (CV#190 a #191), u kterých je nastaveno efektní pozvolné rozsvěcování a zhasínání potkávacích, dálkových světel – vypadá to o dost realističtěji. Před nastavením je dobré reset dekodéru, pokud jste s CV už experimentovali, zvukový projekt se tím nesmaže (CV#8)

CV# 3 = 25 (rychlejší rozjezd =15)
CV# 4 = 15 (rychlejší zabrždění =10)
CV# 6 = 105
CV# 35 = 12
CV# 36 = 32
CV# 37 = 0
CV# 38 = 2
CV# 39 = 16
CV# 40 = 0
CV# 41 = 0
CV# 42 = 0
CV# 43 = 0
CV# 44 = 0
CV# 45 = 0
CV# 46 = 0
CV# 57 = 60
CV# 63 = 5 (bez efektu světel =62)
CV# 125 = 88 (bez efektu tlumeného roszvěcování světel = 0) bílá světla vpřed [F0]
CV# 126 = 88 (bez efektu tlumeného roszvěcování světel = 0) bílá světla vzad [F0]
CV# 127 = 89 (bez efektu tlumeného roszvěcování světel = 1) červená světla vpřed [F1]
CV# 128 = 90 (bez efektu tlumeného rozsvěcování světel = 2) červená světla vzad [F1]
CV# 129 = 0 (s efektem tlumeného rozsvěcování světel strojovny = 88) [F4]
CV# 130 = 88 (bez efektu tlumeného rozsvěcování dálkových světlel v obou směrech = 0) [F2]
CV# 131 = 0 (s efektem tlumeného rozsvěcování světlel podvozku = 88) [F3]
CV# 132 = 61 (zhasínání osvětlení stanoviště strojvůdce po rozjedu při rozsvícení [F5] ve směru vpřed)
CV# 133 = 0
CV# 134 = 106
CV# 135 = 0
CV# 136 = 24
CV# 141 = 20
CV# 142 = 5
CV# 159 = 62 (zhasínání osvětlení stanoviště strojvůdce po rozjedu při rozsvícení [F5] ve směru vzad)
CV# 190 = 5 (pro MS dekodéry = 100)
CV# 191 = 1 (pro MS dekodéry = 25)
CV# 287 = 125 (nastavení včasnějšího skřípotu brdz při zabržení jako v reálu)
CV# 430 = 2
CV# 432 = 4
CV# 434 = 4
CV# 436 = 3
CV# 438 = 5
CV# 440 = 5
CV# 442 = 0 (osvětlení podvozku na [F3] samostatně, chcete-li i poziční světla navíc pak CV# 442 = 3)
CV# 443 = 0
CV# 444 = 14
CV# 445 = 15
CV# 446 = 15
CV# 447 = 14
CV# 448 = 5
CV# 450 = 7
CV# 452 = 7
CV# 549 = 5
CV# 552 = 6
Naposledy upravil Trainlover dne ned 07 srp, 2022 5:57 pm, celkově upraveno 9
Uživatelský avatar
Trainlover
 
Příspěvky: 9
Registrován: pon 01 srp, 2022 11:58 am

PředchozíDalší

Zpět na Velikost H0 (komunita H0)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků