Bn 751 ČD od MTB

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti H0 (1:87).

Moderátor: Michal Dalecký

Re: Bn 751 ČD od MTB

Příspěvekod Ronoath » úte 24 lis, 2020 6:00 pm

petrha: Lze je použít, ale negarantuji ti, že půjde ovládat zvlášť koncové a vnitřní osvětlení. U Balmů to nejde a pochybuji, že zde to bude jinak. Konce jen s vnitřním osvětlením, a to je opruz. Tedy, nezvládl jsem to jinak, chyba může být i ve mě :lol:

Pustil jsem se taky do MTB Bn. Kdysi jsem zvažoval, že při mé zálibě v raritkách si jej postavím z vozu Y Roco. Jenže, přes všechny komplikace bylo jednodušší koupit MTB. Dvě věci mi neseděly natolik, že jsem předělal:

- stěna s dveřmi oddílů do chodby. Nevím, kterou hlavu napadlo udělal "prosklené" jen dveře. Oddíly přece mají tři okna do chodby! Vytáhl jsem pilku, a odřezal celou stěnu. Použil jsem jakýsi zbytek oddílové stěny zřejmě z "Halberstatu" Tillig. Vlepil sekundovým lepidlem.

- sedadla. Ve voze jsou pro šest míst v kupé. To ale neplatí pro vozy Bn, tam byly lavice podobné těm v "odporácích", ale červené. Jako nejjednodušší mě napadlo využít sedadla z vozů Tillig s uřezáním podhlavníků a nalepení zvlášť. Bylo nutno vytvořit nové stěny mezi oddíly, což jsem udělal silným kartonem. Na fotce z interiéru jde vidět, že je to trochu šejdrem, ale při pohledu okny do vozu při provozu to není takřka poznat. Holt přesnost práce byla snížena nákazou Covidu během modelaření :oops:

- úprava zapojení osvětlení. Udělal jsem to jako v Balmech - funkční dekodér od pana Krále, na který přichází proud od sběračů kol (vytvořil jsem si nové vlastní a vlepil do podvozků, přiložené nechám na Btn) a z dekodéru vychází přes rezistor do koncového osvětlení. Další výstup směřuje na originální přívody proudu od kol na desce. Tím se deska chová jako v analogu a umožňuje využít veliké kondenzátory, které takřka vyplňují obě buňky WC. Vůz svítí vnitřním osvětlením skoro minutu po vypnutí proudu. To se mi zamlouvá.
IMG_20201120_1511594.jpg


Závěrem - spoustu věcí bych musel předělat na Y Roco, kdybych chtěl získat tento vůz vlastní stavbou. MTB bylo ve slevě, a po úpravě je to docela zajímavý kus ve sbírce. Jelikož jej provozuji s 842 a 742, nepřesná střecha tolik nebije do očí, jako u 85x, kde mě nedostatečné vyklenutí při čelním pohledu odradilo od koupě.
Přílohy
IMG_20201120_1544164.jpg
H0, se zamračenými někde mezi roky 2001 - 2005 na Šumavě. V digitálu.
Uživatelský avatar
Ronoath
 
Příspěvky: 226
Registrován: úte 22 led, 2013 9:05 am
Bydliště: Prajzsko

Re: Bn 751 ČD od MTB

Příspěvekod Michal Šuhajda » stř 02 pro, 2020 1:23 pm

Zdravím,
Nevím proč mám u vozu Baim návod k M296 resp 853. Po hledání jsem našel návod jak zapojit sběr proudu z podvozku a koncová světla (což bych zřejmě zvládnul i bez, ale jeden nikdy neví jsem jen cvičený orangutan).
Co mě ale vadí, ze jsem se nikde nedočetl nic k dekodéru - např. doporučený typ.
Musím říci, ze mě to docela štve. Vagon cenově patří k těm dražším a člověk dostane polotovar k dodělání, navíc bez součástek (druhá DPS konců) a ještě bez návodu.
Mimochodem, dá se tato DPS někde koupit- divím se, ze ji výrobce nenabízí jako aspoň jako ND.
No nic, jdu brousit cuprexit a pájet LED.
Pokud budete vědět co s tom dekodérem, budu rad za každou radu (kromě toho ať si koupím jiný výrobek).
Jinak tu mám funkční dekodér od p. Krále (včetně návodu, který výrobce poslal i dopředu elektronicky), tak budu experimentovat a luštit vedení na DPS abych zjistil co kam připojit.
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2385
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: Bn 751 ČD od MTB

Příspěvekod look23 » stř 02 pro, 2020 1:49 pm

TT/H0, ČSD epocha IV, V - z21+MM
look23
 
Příspěvky: 1180
Registrován: ned 17 lis, 2013 2:20 pm

Re: Bn 751 ČD od MTB

Příspěvekod Charlie » stř 02 pro, 2020 1:55 pm

Na doplňující sadu k osvětlení druhé poloviny vozu jsem se slušně zeptal na stránkách výrobce v okénku NAPIŠTE NÁM. S odstupem několika měsíců 2x. Hádejte výsledek. Nic. Nejsou schopni na slušný dotaz slušně odpovědět, třeba i negativně, ale odpovědět. Takže jako obvykle je jim to úplně jedno a kašlou na úplně všechno. Zajímalo by mě, jestli vůbec na nějaký dotaz odpovídají a jestli to vůbec čtou. Zákazník jim nestojí ani za jediné slovo.
ČSD, H0, H0e, DCC LENZ LZV200 z ovládacího pultu a ještě trochu BTTB
Uživatelský avatar
Charlie
 
Příspěvky: 392
Registrován: čtv 15 led, 2009 7:24 pm
Bydliště: Luka nad Jihlavou

Re: Bn 751 ČD od MTB

Příspěvekod vvitty » stř 02 pro, 2020 2:55 pm

Ja tu doplnkovou sadu klidne necham vyrobit... stejne tak sberace... akorat na ni jaksi neni deska ve vozech pripravena.
Osobne tem kdo chteji vozy digitalizovat osazuji vlastni dekodery, na desce odrzinu par spoju a predratuju...
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2627
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: Bn 751 ČD od MTB

Příspěvekod Michal Šuhajda » stř 02 pro, 2020 4:57 pm

Bohužel jsem měl už vůz objednán, když jste mi ho nabízel - viz dřívější konverzace. Pozdě lituji, protože každý prodejce podobný servis neposkytuje a navíc byl vagon dražší než u Vás.
Tohle je trest!
Protože se s tím doslova peru sám. Protože elektrotechnika nepatří k mým hobbymarkety, mám s tím velké potíže. Mimo jiné se mi nedaří zjistit, jak jsou světla na desce zapojena. Na té desce je na můj vkus moc součástek a myslím, ze většina jich je jen kvůli DC resp. “univerzálnosti” DPS.
Nejraději bych si vyrobil novou DPS bez těch “zbytecností”. Protože pominu-li kondenzátory, měla by podle mě stačit na výstupu LED s odporem, ať u konců nebo u vnitřního osvětlení. Všechno ostatní “řeší” dekodér. Bohužel to neumím a navíc mi přijde scestné vyrábět to do vozu

Na dekoderu p. Krále má 5 výstupů: DCBA+. F0 spíná A a B, podle směru jízdy. F1 sepne C, F2 sepne D.
Nabízí se tedy AB použit pro konce a C pro interiér. Fajnšmekři si ho mohou rozdělit na dvě části a drogou ovládat výstupem D.
Rozhraní na voze je NEM 651 jestli se nepletu. Tam jsou kromě výstupu pro motor pouze výstupy A a B, takže bych to mohl pouze propojit, jenže pak mi bude interiér svítit vždy s koncovými světly.

Umíte někdo poradit, kam zapojit vystup C, abych mohl interiér spínat samostatně?
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2385
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: Bn 751 ČD od MTB

Příspěvekod look23 » stř 02 pro, 2020 5:05 pm

vvitty píše:Ja tu doplnkovou sadu klidne necham vyrobit... stejne tak sberace... akorat na ni jaksi neni deska ve vozech pripravena.
Osobne tem kdo chteji vozy digitalizovat osazuji vlastni dekodery, na desce odrzinu par spoju a predratuju...


To bych chtělo než ty malé destičky nechat vyrobit celou novou desku do vozu. Ovládání světel stylem, buď vše nebo nic, je v 21. století dost málo.
TT/H0, ČSD epocha IV, V - z21+MM
look23
 
Příspěvky: 1180
Registrován: ned 17 lis, 2013 2:20 pm

Re: Bn 751 ČD od MTB

Příspěvekod vvitty » stř 02 pro, 2020 5:51 pm

Ta deska je celkem pouzitelny zaklad ... krome BRam kde nejsou nepochopitelne LEDky v kuchyni... kdyz se k tomu da jednoduchej DYI dekoder jako ty od p. Krale tak se z toho da udelat rozumne fungujici verze. Ze bych udelal video jak desku upravit a zdigitalizovat?
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2627
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: Bn 751 ČD od MTB

Příspěvekod Michal Šuhajda » stř 02 pro, 2020 6:02 pm

Pokud se pochlubíte s know-how budu rád. Zatím laboruju kde se napojit. Počítal jsem s tím, že konce napojím rovnou na dekodér (+, A, B), ale musím doplnit odpory. Vnitřní světla jsem chtěl řešit napojením drátů na DPS. Uvítám jakékoli lepší (jednodušší) řešení.
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2385
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: Bn 751 ČD od MTB

Příspěvekod Charlie » stř 02 pro, 2020 6:48 pm

Ano, já se také připojuji k prosbě o videonávod. To je skvělý nápad.
ČSD, H0, H0e, DCC LENZ LZV200 z ovládacího pultu a ještě trochu BTTB
Uživatelský avatar
Charlie
 
Příspěvky: 392
Registrován: čtv 15 led, 2009 7:24 pm
Bydliště: Luka nad Jihlavou

Re: Bn 751 ČD od MTB

Příspěvekod horak » stř 02 pro, 2020 10:41 pm

vvitty píše:Ta deska je celkem pouzitelny zaklad ... krome BRam kde nejsou nepochopitelne LEDky v kuchyni... kdyz se k tomu da jednoduchej DYI dekoder jako ty od p. Krale tak se z toho da udelat rozumne fungujici verze. Ze bych udelal video jak desku upravit a zdigitalizovat?


Drobna odlisnost od temy: MTB CSD Baim
Ja som vyuzil dosku ako zaklad pre cistokrvne DCC s osadenym ZIMO MX671N. Z povodnych suciastok zostali odpory, LED, dve diody a dva kondenzatory 2200uF, 25V. Ostatne islo z dosky von. Doplnil som dva odpory, diodu a tlmivku pre nabijanie kondenzatorov - pripojene vodicmi priamo na dekoder + som vytiahol spolocny (+) pol pre LED.

20201128_111607.jpg
"Ocistena" DPS od zbytocnych suciastok, naviac prepoj s dratikom namiesto prepinacov

20201128_152652.jpg
Osadeny nabijaci odpor 100ohm + vybijacia dioda (ekv. 1N4007) a konektor. Pred konektotom z lava je preskrabany (+) pol od LED.
20201128_153059.jpg
Z opacnej strany DPS osadena tlmivka 100uH
Naposledy upravil horak dne čtv 03 pro, 2020 5:43 am, celkově upraveno 2
Obsah príspevku je bez môjho súhlasu iba na NEKOMERČNÝ účel. Zásah do SW/HW je Vaše vlastné riziko!
horak
 
Příspěvky: 681
Registrován: pát 17 srp, 2012 5:46 am
Bydliště: Bratislava

Re: Bn 751 ČD od MTB

Příspěvekod horak » stř 02 pro, 2020 10:48 pm

20201128_153113.jpg
Vybijaci odpor 3k3 (SMD som nemal, tak som pouzil klasiku - miesta je pod strechou dost)

20201128_153014.jpg
Osadeny ZIMO dekoder s pripojenymi tromi vodicmi (kratky modry je spolocny (+) pre LED, dlhy sedy a modry vodic su pre pripojenie kondenzatorov s nabijacim obvodom). Pri silikonovej buzirke je drobny prepoj medzi dvomi ploskami.

20201202_234736.jpg
A na zaver este 23 pasazierov z ALIEXPRESU...
Obsah príspevku je bez môjho súhlasu iba na NEKOMERČNÝ účel. Zásah do SW/HW je Vaše vlastné riziko!
horak
 
Příspěvky: 681
Registrován: pát 17 srp, 2012 5:46 am
Bydliště: Bratislava

Re: Bn 751 ČD od MTB

Příspěvekod Sandy » čtv 03 pro, 2020 7:07 am

Michal Šuhajda píše:Bohužel jsem měl už vůz objednán, když jste mi ho nabízel - viz dřívější konverzace. Pozdě lituji, protože každý prodejce podobný servis neposkytuje a navíc byl vagon dražší než u Vás.
Tohle je trest!
Protože se s tím doslova peru sám. Protože elektrotechnika nepatří k mým hobbymarkety, mám s tím velké potíže. Mimo jiné se mi nedaří zjistit, jak jsou světla na desce zapojena. Na té desce je na můj vkus moc součástek a myslím, ze většina jich je jen kvůli DC resp. “univerzálnosti” DPS.
Nejraději bych si vyrobil novou DPS bez těch “zbytecností”. Protože pominu-li kondenzátory, měla by podle mě stačit na výstupu LED s odporem, ať u konců nebo u vnitřního osvětlení. Všechno ostatní “řeší” dekodér. Bohužel to neumím a navíc mi přijde scestné vyrábět to do vozu

Na dekoderu p. Krále má 5 výstupů: DCBA+. F0 spíná A a B, podle směru jízdy. F1 sepne C, F2 sepne D.
Nabízí se tedy AB použit pro konce a C pro interiér. Fajnšmekři si ho mohou rozdělit na dvě části a drogou ovládat výstupem D.
Rozhraní na voze je NEM 651 jestli se nepletu. Tam jsou kromě výstupu pro motor pouze výstupy A a B, takže bych to mohl pouze propojit, jenže pak mi bude interiér svítit vždy s koncovými světly.

Umíte někdo poradit, kam zapojit vystup C, abych mohl interiér spínat samostatně?


Michale, když se podíváš sem:
https://sandyh0.rajce.idnes.cz/Digitalizace_lokomotiv_a_vozu/1447399334
tak nemusíš nic vymýšlet.
Kdybych měl druhé konce (není problém je vyrobit primitivně ze dvou LED 1,8 mm), tak je zapojím stejně.
Mimochodem, je to tu na str.2...
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Bn 751 ČD od MTB

Příspěvekod Michal Šuhajda » čtv 03 pro, 2020 7:50 am

Ahoj,
díky, samozřejmě jsem se sem napřed nepodíval (a přitom je to i v posledním příspěvku). byl jsme naštvaný, že je ten vůz (za bratru 2300,-Kč) takové DODO. Když jsem se k tomuto řešení jsem dobral, všiml jsem si, ale Stejně děkuji.
Druhé konce mám, vybrousil jsem si destičku z cuprexitu. Nebýt toho, že se mi pájecí stanice odebrala do věčných lovišť a musel jsem SMD LED pájet trafopájkou, byla by i prezentovatelná. Zatím je připravená na využití součástek z hlavní desky (pokud půjde využít jak psal vvity), ale přípravu na doplnění odporu už mám, a kablíky dostatečně dlouhé k napojení přímo na dekodér taky.
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2385
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: Bn 751 ČD od MTB

Příspěvekod shodan » čtv 17 úno, 2022 4:41 pm

Jsem čerstvým majitelem tohoto vagónu, krásny na fotce jest avšak v ruce je to takové jako modely od SDV.. jako MTB by mělo stát polovinu! fascinující je, že po vybalení z krabičky jsou 2 ze 4 "kol" nasazeny tak, že se netočí... jak říká dnešní generace WTF?
shodan
 
Příspěvky: 187
Registrován: ned 17 říj, 2010 2:40 pm

PředchozíDalší

Zpět na Velikost H0 (komunita H0)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků