M152.0/810 + Blm/Baafx/010/Btax ROCO

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti H0 (1:87).

Moderátor: Michal Dalecký

Re: M152.0/810 + Blm/Baafx/010/Btax ROCO

Příspěvekod StandaR » čtv 25 led, 2024 9:11 pm

Zdravím, řeším tu takový zvláštní "problém" s nově koupeným DCC modelem 810 ČD

Vše funguje jak má, jezdíme tiše a klidně..Ale, jakmile dojde ke ztrátě napájení dojde k samovolnému sepnutí a pozvolnému vypnutí světel na obou stanovištích strojvůdce, při opětovném kontaktu s napájením pak obě stanoviště bleskově probliknou.. Efekt se mi povedlo zopakovat za pomocí "STOP" tlačítka na multimaus. Samo o sobě by mi to asi nevadilo pokud by to bylo jenom při použití Stopky, ale děje se to i během jízdy když dojde k chvilkové ztrátě napájení a efekt bleskových světel na stanovištích je poněkud rušivý. Paradoxně pokud jsou světla stanovišť zapnutá tak neprobliknou při chvilkové ztrátě

Problém jsem nahrál na video
https://www.youtube.com/watch?v=b1t6E45_qG8

Projížděl jsem zdejší téma od začátku a zatím jsem našel jen zmínky o problémech opačných jako například světla zůstaly zapnutá a nedají se ovládat nebo podobně. Tady mi to spíš příjde jakoby si světla řekly "v základu máme být zaplá, a ejhle rychle se vypnout"

Momentálně používám centrálu z21 Start a měl jsem v budoucnu v plánu přejít na plnokrevnou Z21

CV 8 = 0, CV 8 = 8 už jsem také zkusil, ale bez výsledku.

Nemáte někdo zkušenost, případně radu? Při nejhorším počítám s reklamací.

Napadá mě ještě zkusit updatnout Centrálu/Myš, to zkusím zítra, teď nemám k dispozici Windows PC
StandaR
 
Příspěvky: 645
Registrován: stř 18 říj, 2006 4:15 pm
Bydliště: Brno-Jih

Re: M152.0/810 + Blm/Baafx/010/Btax ROCO

Příspěvekod horak » pát 26 led, 2024 6:14 am

No mám obavu, že jednoduché riešenie neexistuje.
Predopokladám, že "DCC model" je originál ozvučená verzia. A tiež predpokladám, že je je tam osadený nový typ dekodéra ZIMO MSxxx.
No a tieto dekodéry majú tú vlastnosť, že SUSI rozhranie prepnuté do režimu funkčných výstupov pri pripojení na napájanie blikne. Presne tak ako to popisuješ. Pri strate napájania to rozsvietenie a následné pozvolné zhasínanie je možno nejaký ďalší "výdobytok" zapnutého efektu 88 (?).
Ja tento efekt vypínam, tak nič takého som si nevšimol. Každopádne je toto problém riešitelný asi len na úrovni HW/FW u ZIMO. Možno niekto iný doplní.
Tieto "bliknutia" na MS sme už raz riešili v mojom vlákne úprav DPS pre posun a sólo ovládanie reflektorov. A iba sme skonštatovali, že je to tak. Je to vlastnosť.
Obsah príspevku je bez môjho súhlasu iba na NEKOMERČNÝ účel. Zásah do SW/HW je Vaše vlastné riziko!
horak
 
Příspěvky: 681
Registrován: pát 17 srp, 2012 5:46 am
Bydliště: Bratislava

Re: M152.0/810 + Blm/Baafx/010/Btax ROCO

Příspěvekod fulda » pát 26 led, 2024 7:59 am

StandaR píše:Ale, jakmile dojde ke ztrátě napájení dojde k samovolnému sepnutí a pozvolnému vypnutí světel na obou stanovištích strojvůdce, při opětovném kontaktu s napájením pak obě stanoviště bleskově probliknou..

Něco jako kdyby rozpoznala výpadek DCC a přecházela do analogového režimu? A díval jsi se, jaké máš nastavení pro analogový režim? A nebo jsi ho zkoušel vypnout?
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: M152.0/810 + Blm/Baafx/010/Btax ROCO

Příspěvekod StandaR » pát 26 led, 2024 8:16 am

fulda píše:
StandaR píše:Ale, jakmile dojde ke ztrátě napájení dojde k samovolnému sepnutí a pozvolnému vypnutí světel na obou stanovištích strojvůdce, při opětovném kontaktu s napájením pak obě stanoviště bleskově probliknou..

Něco jako kdyby rozpoznala výpadek DCC a přecházela do analogového režimu? A díval jsi se, jaké máš nastavení pro analogový režim? A nebo jsi ho zkoušel vypnout?


To mě ani nenapadlo, zkusím na to kouknout po práci

horak píše:No mám obavu, že jednoduché riešenie neexistuje.
Predopokladám, že "DCC model" je originál ozvučená verzia. A tiež predpokladám, že je je tam osadený nový typ dekodéra ZIMO MSxxx.
No a tieto dekodéry majú tú vlastnosť, že SUSI rozhranie prepnuté do režimu funkčných výstupov pri pripojení na napájanie blikne. Presne tak ako to popisuješ. Pri strate napájania to rozsvietenie a následné pozvolné zhasínanie je možno nejaký ďalší "výdobytok" zapnutého efektu 88 (?).
Ja tento efekt vypínam, tak nič takého som si nevšimol. Každopádne je toto problém riešitelný asi len na úrovni HW/FW u ZIMO. Možno niekto iný doplní.
Tieto "bliknutia" na MS sme už raz riešili v mojom vlákne úprav DPS pre posun a sólo ovládanie reflektorov. A iba sme skonštatovali, že je to tak. Je to vlastnosť.


Příjde mi divný, že by s takovou věcí poslali model do prodeje, to by přece muselo dělat všem ne? Za předpokladu že to teda není jenom problém FW centrály. Pokud by to byla opravdu vlastnost, osobně bych uvažoval o odpojení těch světel kompletně, protože ze všech světel na tom modelu jsou pro mě ty stanoviště na úplně posledním místě :D
StandaR
 
Příspěvky: 645
Registrován: stř 18 říj, 2006 4:15 pm
Bydliště: Brno-Jih

Re: M152.0/810 + Blm/Baafx/010/Btax ROCO

Příspěvekod Pawlik » pát 26 led, 2024 8:54 am

Mně to dělá taky. Přičemž ten model má, hlavně co se sběru proudu týká, regulérní konstrukční chyby a do výroby ho pustili. Už jsem se s tím vyvztekal až, až a model prozatím odložil do poličky.
Pawlik
 
Příspěvky: 223
Registrován: úte 30 čer, 2015 2:32 pm

Re: M152.0/810 + Blm/Baafx/010/Btax ROCO

Příspěvekod jipol57 » pát 26 led, 2024 12:42 pm

Mně to nedělá.
Já mám M152, z první produkce, se zvukem, přehrané Jacekem. Myslím si, že je HW stejný jako současná ČD 810, a projekt Jacek, s tím taky nemá co dočinění.
Ale standardně vypínám cirkusové efekty s dohasínáním, a analogový provoz.
Jak psal p. Horák. Vypnout efekty 88 (89, 90), CV 29,2.

Edit: Když přeruším napájení, tak vše jen plynule dohasíná, vlivem kapacitní banky.
jipol57
 
Příspěvky: 1187
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: M152.0/810 + Blm/Baafx/010/Btax ROCO

Příspěvekod jipol57 » pát 26 led, 2024 2:13 pm

horak píše:No a tieto dekodéry majú tú vlastnosť, že SUSI rozhranie prepnuté do režimu funkčných výstupov pri pripojení na napájanie blikne.

A to je důvod, proč já svícení "do kříže" zapojuji tak, že SUSI výstupem ledky zhasínám. To znamená, že než dekodér začne pracovat, "zhasne" nesvítící ledku.
Nic neblikne.
jipol57
 
Příspěvky: 1187
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: M152.0/810 + Blm/Baafx/010/Btax ROCO

Příspěvekod horak » pát 26 led, 2024 2:15 pm

jipol57 píše:Mně to nedělá.
Já mám M152, z první produkce, se zvukem, přehrané Jacekem. Myslím si, že je HW stejný jako současná ČD 810, a projekt Jacek, s tím taky nemá co dočinění.
Ale standardně vypínám cirkusové efekty s dohasínáním, a analogový provoz.
Jak psal p. Horák. Vypnout efekty 88 (89, 90), CV 29,2.

Edit: Když přeruším napájení, tak vše jen plynule dohasíná, vlivem kapacitní banky.

Jedna drobnosť, ktorú si mnohí neuvedomujú: Prvé ozvučené M152.0 mali ON-BOARD dekodér série MX(M152). A ten takéto neželané efekty nerobí. Lenže, tak ako aj klasické dekodéry MX (s päticou) sa menia za novší typ MS, tak aj tento ON-BOARD MX(M152) sa nahrádza novým MS dekodérom. Keďže mám všetky tri M152.0 ČSD s MX ON-BOARD dekodérom (prehraté JACEKom s úpravou osvetlenia kabín podľa RUDOLFa), tak sa neviem vyjadriť k tomu, čo je osadené v dnešných najnovších M152.0/810. Podľa nejakého príspevku starého cca 1-2 mesiace, tu niekto spomínal, že je v priestore WC nejaký divný nevzhľadný výstupok. To vyzerá na riešenie, že vytvorili zväčšený priestor na veľký dekodér MS450P22. Takže asi opustili výrobu ON-BOARD dekodérov a nahradili ich štandardnými PluX22 dekodérmi. V starých typoch analógových modelov vošiel do WC maximálne PluX16 dekorér.

Preto je tak trochu scestné porovnávať starú a najnovšiu produkciu, keďže sú osádzané iné dekodéry.

Pokiaľ má niekto nový ozvvučený model a bol ochotný sa podeliť o foto vnútorností, bol by som rád.

No a riešenie preblikávania ? Nemyslím si, že my užívatelia s tým niečo urobíme. Možno tunajší obvodári niečo vymyslia... :wink:
Viem si predstaviť jedine donútiť ZIMO aby urobilo úpravu vo FW tak, aby tieto neželané efekty nevznikali. Otázkou je, že či je to riešitelné softvérovo a či to nie je vlastnosť hardvéru dekodéra ako takého.
Obsah príspevku je bez môjho súhlasu iba na NEKOMERČNÝ účel. Zásah do SW/HW je Vaše vlastné riziko!
horak
 
Příspěvky: 681
Registrován: pát 17 srp, 2012 5:46 am
Bydliště: Bratislava

Re: M152.0/810 + Blm/Baafx/010/Btax ROCO

Příspěvekod horak » pát 26 led, 2024 2:20 pm

jipol57 píše:
horak píše:No a tieto dekodéry majú tú vlastnosť, že SUSI rozhranie prepnuté do režimu funkčných výstupov pri pripojení na napájanie blikne.

A to je důvod, proč já svícení "do kříže" zapojuji tak, že SUSI výstupem ledky zhasínám. To znamená, že než dekodér začne pracovat, "zhasne" nesvítící ledku.
Nic neblikne.

Áno, na toto je to dobré riešenie.
Lenže na motoráku (a aj na iných mašinách) ROCO začalo využívať Fo9/Fo10 (SUSI ako funkčné výstupy) na rôzne aplikácie.
Tuším aj v Bastardovi a Princeznej sú na SUSI pripojené kabíny. Tam som si to bliknutie nevšimol (efekt 88/89/90 mám vypnutý)...
Treba to pozorovať aj inde, že ako sa to správa.
Obsah príspevku je bez môjho súhlasu iba na NEKOMERČNÝ účel. Zásah do SW/HW je Vaše vlastné riziko!
horak
 
Příspěvky: 681
Registrován: pát 17 srp, 2012 5:46 am
Bydliště: Bratislava

Re: M152.0/810 + Blm/Baafx/010/Btax ROCO

Příspěvekod jipol57 » pát 26 led, 2024 3:01 pm

Já jsem nedávno rozšířil Barču ROCO, o svícení v kabinách, s použitím SUSI výstupů. viewtopic.php?f=15&t=4755&start=435#p329705
Ale protože protipól k logickému výstupu je mínus, tak jsem to tak zapojil. V klidu a po zapojení je na výstupech taky mínus, tak nic neblikne. Žádný tranzistor jsem nepoužil. Těch pár mA pro ledku logický výstup utáhne.
Výstupy Fo9/Fo10, jsou negované oproti ostatním funkčním výstupům, takže protipól musí být taky opačný, tedy mínus. A využil jsem ten, který je na dekodéru pro kapacity.
Jo ještě poznámka. Mám to s dekodérem MX. Ale v tomto směru si myslím, že nemůže být rozdíl s MS.
jipol57
 
Příspěvky: 1187
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: M152.0/810 + Blm/Baafx/010/Btax ROCO

Příspěvekod StandaR » pát 26 led, 2024 6:20 pm

Tak jsem zatím zkusil vypnutí analogového modu a nic, fce 88/89/90 jsou asi vyplé, trošku se v tom ztrácím co se CV týče

Nešlo by ty funkce vnitřního osvětlení úplně odpojit? jakože nejdrastičtější metoda co mě napadá je odstřihnout Piny dekodéru ale možná by to šlo i elegantněji :D Mě to vnitřní osvětlení totiž opravdu zase tak netrápí
StandaR
 
Příspěvky: 645
Registrován: stř 18 říj, 2006 4:15 pm
Bydliště: Brno-Jih

Re: M152.0/810 + Blm/Baafx/010/Btax ROCO

Příspěvekod horak » pát 26 led, 2024 6:20 pm

jipol57 píše:Jo ještě poznámka. Mám to s dekodérem MX. Ale v tomto směru si myslím, že nemůže být rozdíl s MS.

Hardvérovo ASI nie. Silové výstupy sú s MOSFETMi, výstupy logické (SUSI) sú bez. SUSI spína (+) voči GND, kým MOSFET spína GND voči (+). Samozrejme aj napäťová úriveň je iná. MOSFETY sú na MX a MS rovnaké (K21). Na tom sa určite zhodneme.

Je len otázka, že ako je zapojený SUSI výstup na MX a ako na MS. Sú to iné procesory a predpokladám, že by mohli mať aj výstupné obvody "modernejšie" zapojené (nepoznám tie procesory a ani ich vnútorné zapojenie), iba mudrujem. :mrgreen:
Tam by mohol byť nejaký rozdiel/zádrhel. Alebo je to len firmvérová záležitosť.
Obsah príspevku je bez môjho súhlasu iba na NEKOMERČNÝ účel. Zásah do SW/HW je Vaše vlastné riziko!
horak
 
Příspěvky: 681
Registrován: pát 17 srp, 2012 5:46 am
Bydliště: Bratislava

Re: M152.0/810 + Blm/Baafx/010/Btax ROCO

Příspěvekod horak » pát 26 led, 2024 6:24 pm

StandaR píše:Tak jsem zatím zkusil vypnutí analogového modu a nic, fce 88/89/90 jsou asi vyplé, trošku se v tom ztrácím co se CV týče

Nešlo by ty funkce vnitřního osvětlení úplně odpojit? jakože nejdrastičtější metoda co mě napadá je odstřihnout Piny dekodéru ale možná by to šlo i elegantněji :D Mě to vnitřní osvětlení totiž opravdu zase tak netrápí

Skús sa inšpirovať týmto (je to úprava pre ON-BOARD MX dekodér):
viewtopic.php?f=15&t=12260&start=495#p290488
Obsah príspevku je bez môjho súhlasu iba na NEKOMERČNÝ účel. Zásah do SW/HW je Vaše vlastné riziko!
horak
 
Příspěvky: 681
Registrován: pát 17 srp, 2012 5:46 am
Bydliště: Bratislava

Re: M152.0/810 + Blm/Baafx/010/Btax ROCO

Příspěvekod StandaR » pát 26 led, 2024 6:31 pm

Už jsem přemýšlel nad odpojením té horní desky, ale člověk tím ztratí reflektor, ale drobně upravit vedení by možná stálo za to, nebo při nejmenším jen odpojit ty vnitřní světla takhle místo štípání Pinů :D.. Díky za inspiraci.

Zatím nevím co si o tom myslet, na jednu stranu jsem s tím modelem fakt spokojený a na druhou ho kazí takové šílenosti.

EDIT: ještě mě rychle napadlo kouknout na ty přepínače vnitřního osvětlení pro analog a ony na digitálu ani nejsou :D
StandaR
 
Příspěvky: 645
Registrován: stř 18 říj, 2006 4:15 pm
Bydliště: Brno-Jih

Re: M152.0/810 + Blm/Baafx/010/Btax ROCO

Příspěvekod Ales » pát 26 led, 2024 7:20 pm

StandaR píše:Nešlo by ty funkce vnitřního osvětlení úplně odpojit? jakože nejdrastičtější metoda co mě napadá je odstřihnout Piny dekodéru ale možná by to šlo i elegantněji :D Mě to vnitřní osvětlení totiž opravdu zase tak netrápí

V predchozim provedeni byly dratove pripojky z "desky" do "stropu", takze pokud neco strihat, tak ne piny na dekoderu, ale tyto dratove propojky.
A muze to byt i vratny proces, nebot v pripade potreby by slo obnovit. Na dekoderu asi tezko.
H0, moje kolejiště : http://samone.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
Ales
 
Příspěvky: 128
Registrován: stř 13 říj, 2010 6:10 pm

PředchozíDalší

Zpět na Velikost H0 (komunita H0)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 37 návštevníků