Úlovky z bazaru

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti H0 (1:87).

Moderátor: Michal Dalecký

Úlovky z bazaru

Příspěvekod Střelec » úte 13 bře, 2018 6:20 pm

Zahlédl jsem u nás v komisi zajímavou parní lokomotivu. Označení nebylo vidět, ale zajímavý pojezd mi nakonec umožnil zjistit, že se jedná o Br70, patrně v bavorských barvách.

Stroj mi svým mírně neobvyklým pojezdem připomněl lokomotivu podobného uspořádání, která kdysi proběhla jedním z technických Atlasů ABC. Neobvyklý stroj se měl údajně za první republiky používat kdesi na Moravě k přetahům souprav přes most (patrně hraniční) s limitovanou nosností. Šlo tehdy o úlet autora příslušného atlasu, nebo se něco takového opravdu dělo?
Střelec
 
Příspěvky: 1620
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Úlovky z bazaru

Příspěvekod radeksindy » úte 13 bře, 2018 8:56 pm

Bavorská Pt 2/3 byla vyrobena v počtu 97 kusů a všechny přešly k DRG. Před válkou byl zrušen jeden, po válce 4 ks rozložily kvůli špatnému stavu nebo válcečným škodám, 4 ks zůstaly u BBÖ a zbytek přešel v roce 1949 k DB. Poslední kousky vyřazeny v roce 1962. S Moravou to vidím bledě.
radeksindy
 
Příspěvky: 2511
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Úlovky z bazaru

Příspěvekod Střelec » pon 19 bře, 2018 5:53 pm

Díky!
Ostatně jsem netvrdil, že šlo o tentýž typ, jen jsem konstatoval jistou podobnost (velký odstup běhounu od hnacích náprav, které jsou skoro na druhém konci stroje). Pokud bych tu vykopávku koupil, rozhodně bych ji neprznil nějakými úpravami. Je to zjevně letitý kousek od FLM a nevypadá ani moc otřískaně, takže bych ji pouze nechal u profíků vyčistit a namazat, jako jsem to udělal s kouskem od Rivarossi. Akorát by to v budoucnu znamenalo pořídit pár bavorských či DRG osobáků a případné další pidikolejiště stylizovat někam do chebského příhraničí na přelomu epoch I. a II.
Střelec
 
Příspěvky: 1620
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Úlovky z bazaru

Příspěvekod hank » pon 19 bře, 2018 7:27 pm

Střelec píše:Stroj mi svým mírně neobvyklým pojezdem připomněl lokomotivu podobného uspořádání, která kdysi proběhla jedním z technických Atlasů ABC. Neobvyklý stroj se měl údajně za první republiky používat kdesi na Moravě k přetahům souprav přes most (patrně hraniční) s limitovanou nosností. Šlo tehdy o úlet autora příslušného atlasu, nebo se něco takového opravdu dělo?


V tom atlásku tenkrát bylo tohle:

kkstb_112.jpg


Gölsdorfovská řada 112 kkStB vyrobená roku 1907 v počtu 2 ks, v r. 1914 byly obě ve stavu výtopny Linz. Původní určení bylo "für leichte Localschnellzüge", čemuž odpovídala i Vmax = 100 km/h :mrgreen: I jiné parametry byly poněkud exotické: Šlo o kompaundku (!) s přehřívačem (!!). Celková hmotnost 32 t, adhezní 14 t, při 80 km/h utáhla 100 t. Ale že by někdy jezdila v zemích Koruny české nebo dokonce v RČS, o tom mi není nic známo. Po r. 1918 zůstaly obě v Rakousku, kde vozily pendly v uzlu Vídeň na spojce mezi Hütteldorfem a Purkersdorfem na Stadtbahn, přičemž byly řazeny uprostřed souprav. Jedna byla vyřazena v r. 1937 (Wiki) nebo 1929 (Pospichal), druhá se po anšlusu ještě dožila přeznačení na 69.011 DR a byla odstavena r. 1942.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Úlovky z bazaru

Příspěvekod Střelec » úte 20 bře, 2018 5:28 pm

Hanku díky! To je teda kousek! Z toho atlasu toho moc poznat nebylo. Zmiňovaný tam ale byly časově limitované (rok, dva?) přetahy (rychlíků?) na nějaké přeshraniční trati s chatrným mostem, což by hodně teoreticky šlo - nejspíš v rakouské režii a u nás se pak mohlo přepřáhnout. Rozhodně jde o unikátní záležitost a technická data jsou hodně zajímavá pro něco takového.
Střelec
 
Příspěvky: 1620
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Úlovky z bazaru

Příspěvekod Střelec » úte 10 dub, 2018 5:01 pm

Tak jsem tu komisní Br70 nakonec koupil. FLM s H0 končí, takže tahle vykopávka může bejt časem zajímavá investice. Stroj je momentálně na čištění.
Střelec
 
Příspěvky: 1620
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Úlovky z bazaru

Příspěvekod Střelec » pon 05 lis, 2018 5:36 pm

Tak jsem stroj konečně prohnal. Bohužel se mu po nějaké době uvolnil pastorek. Podmáznul jsem ho Loctitem na pastorky motorů RC elektroletů. Bude to stačit, nebo to zase povolí? Jinak na svůj věk jezdí celkem slušně i přes to, že proud sbírají jen hnací kola a ne běhoun.
Střelec
 
Příspěvky: 1620
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Úlovky z bazaru

Příspěvekod Jindřich Bek » úte 06 lis, 2018 10:32 am

Model BR 70.0 od Flm má předlohu v bavorské Pt 2/3. Model ještě v měřítku 1:85 firma Fleischmann vyráběla už v dobách, kdy jsem byl v pubertě a to už jsem tři roky v důchodu. Lokomotiva na přehřátou páru určená k vedení lehkých vlaků na vedlejších tratích. V letech 1910-1915 vyrobeno 97 kusů. Výrobcem byla lokomotivka Krauss v Mnichově. Zbytek historie popsal Šindy. Přetahovaní přes most na Moravě se asi týká jiného typu lokomotivy. Lokomotivy této řady mohly zajíždět na naše území v oblasti Šumavy(Černý Kříž).
Jindřich Bek
 
Příspěvky: 144
Registrován: ned 20 kvě, 2018 7:28 pm

Re: Úlovky z bazaru

Příspěvekod Střelec » stř 13 bře, 2019 4:29 pm

Zdá se, že variaci na téma Br70 bude dělat Roco ve značném množství variant.

V bazaru inzerovaném jinde jsem zahlédl v nabídce následující stroj:
http://www.bazarmodelovezeleznice.cz/ba ... 1-0-6-2-HO
Pokud se nemýlím, tak je tento typ známý i jako Br98.4-5 a u nás po válce jezdilo několik kusů na Chebsku pod označením 311.6. Kromě nátěru a přeznačení asi budou nutné další úpravy, ale pokud někde nenarazím na pozdější provedení nebo rovnou předělávku (tu někdo nabízel v lednu v Opletalce), tak budu muset pořídit tenhle kousek a pustit se do počeštění, pokud k němu kromě přeznačení většiny kusů stihlo za relativně krátkou dobu provozu dojít.
Střelec
 
Příspěvky: 1620
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Úlovky z bazaru

Příspěvekod radeksindy » sob 16 bře, 2019 12:51 pm

ROCO udělá jenom jednu variantu, vše ostatní jsou jen kombinace analog/DC zvuk/AC. Jedná se o model Fleischmann a asi nebýt výročí 175 let vzniku kBayStB, tak model nebyl. Ale už se těším.

Jinak 98.4-5 sice byla u ČSD jako 311.6, ale i v poznámkách v Encyklopedii je napsáno, že tato informace je převzata z Grieblovy knihy. A v ní je chyb více než dost. Německá literatura obě uvádí v roce 1950 odstavené ve Vojatnově bez přeznačení. Druhé dvě dostaly 311.6501 a 2, ale u nich se zase uvádí, že jsou v roce 1948 odstavené neprovozní v Tršnici. Přeznačovací mánii podobných řad lokomotiv moc nerozumím, stačí se posunout o pár let zpátky a nemusí se přeznačovat :-)
radeksindy
 
Příspěvky: 2511
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Úlovky z bazaru

Příspěvekod Střelec » ned 17 bře, 2019 6:57 pm

radeksindy: Oblíbenou mantru o přeznačovací mánii si nech laskavě na koledu. Vzhledem k výročí, po kterém si s ní vylezl naposledy bych se nedivil, kdybys přišel k úrazu. Po válce se za podobné "maličkosti" věšelo a nemuselo se to ani stihnout dostat pře Mimořádný lidový soud. Díky tobě už začínám chápat proč.
Střelec
 
Příspěvky: 1620
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Úlovky z bazaru

Příspěvekod radeksindy » ned 17 bře, 2019 7:27 pm

Střelec: Buď si se šíleně uhodil nebo sis dal přemíru. Jen pro tvoji informaci, Chebem procházely tratě Bavorských státních drah a Saských státních drah, později tratě DRG. Z Aše do Selbu, což byla trať bavroských státních drah, odbočovala lokálka kkStB. Za první republiky se zase v tomto koutě vedle sebe potkávaly lokomotivy ČSD a DRG. Pokud je chce někdo provozovat na svém kolejišti vedle našich lokomotiv i tyto pěkné modely bavorských mašinek a chce zachovat nějaký vztah k realitě, tak toto je cesta. Sám mám modely buď v barvách kBayStB, příp. Grupenverwaltung Bayern. Přeznačování lokomotiv, které ani dost možná u nás nejezdily, považuji za nesmyl. Stačí svoje kolejiště posunout podle své úvahy trochu zpět a vybrat si buď model DRG nebo kBayStB. Zbytku tvého textu vůbec nerozumím, ale to si prober sám.
radeksindy
 
Příspěvky: 2511
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Úlovky z bazaru

Příspěvekod Střelec » čtv 10 čer, 2021 4:49 pm

Tak Br70 šla nakonec z baráku handlem za nějakou plastikařinu. Ale na BMŽ se mi ukrutně zalíbila bavorská B VI od Trixe (jako technicky zajímavej artefakt) a je momentálně na cestě. Máte s touhle vykopávkou někdo praktické zkušenosti? Sice u mě uvidí jen kochací kroužek a to jen příležitostně, ale přesto bych uvítal informace o vlastnostech stroje.
Střelec
 
Příspěvky: 1620
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Úlovky z bazaru

Příspěvekod radeksindy » čtv 10 čer, 2021 7:14 pm

Murnau nemám, kdybych si jí blbec všimnul dříve, tak bych ji taky koupil. Mám Sauerlach, která má běžný tendr na uhlí a jezdí slušně. Je to jen 30 let stará konstrukce, ale dobrý. Ještě to bude chtít k tomu ten set oddíláků od Trixe :)
radeksindy
 
Příspěvky: 2511
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Úlovky z bazaru

Příspěvekod Střelec » pon 14 čer, 2021 11:13 am

Stroj dorazil, vypadá úžasně a je pojízdný. Mile překvapil interiér budky a otevírací plnící klapky tendru, kterými je vidět dovnitř na imitaci uhlí (podle tvaru komína bych čekal spíš dřevo). Zpřevodování je ale dost divoké - při vyšším příkonu jede stroj jak raketa, což působí dost nepřiměřeně. Budu muset osadit klasická spřáhla - vepředu není žádné a vzadu je něco na způsob FLM. Lampy jsou jen zacvakané do objímek a některé při přepravě vyskákaly - nebyl problém je zacvaknout zpátky.
Střelec
 
Příspěvky: 1620
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Další

Zpět na Velikost H0 (komunita H0)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Ivan a 7 návštevníků