Úlovky z bazaru

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti H0 (1:87).

Moderátor: Michal Dalecký

Re: Úlovky z bazaru

Příspěvekod radeksindy » úte 15 čer, 2021 8:52 pm

Ani uhlí, ani dřevo, ale rašelina :) Ať dobře slouží.
radeksindy
 
Příspěvky: 2511
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Úlovky z bazaru

Příspěvekod Střelec » stř 16 čer, 2021 4:18 pm

Díky! Možná necham zkontrolovat střeva a přečistit pojezd, kola vypadají dost olezlý. A rovnou i osadit standardní spřáhla - nerad bych při tom něco očesal a tak to raději necham profíkům.
Rašelina? Tak proto ten divnej tendr. Ale spotřeba musela bejt ukrutná. Předpokládám, že topili rašelinou ze Šumavy. Obsah tendru tvoří celkem jemně strukturovanej výlisek univerzální barvy a charakteru, takže ho lze prohlásit za libovolné pevné palivo vyjma dřeva.
Střelec
 
Příspěvky: 1620
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Úlovky z bazaru

Příspěvekod Střelec » sob 03 črc, 2021 5:55 pm

Tak stroj je vypucovanej a poladěnej. Prej trochu šmajdal, čehož jsem si při zkusmém pojíždění po šoupališti nevšiml. K mání je zajímavý set bavorských krátkých osobáků, ale k danému stroji mi připadají relativně moderní (spíš by šly k "Ulmet").
Střelec
 
Příspěvky: 1620
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Úlovky z bazaru

Příspěvekod Střelec » čtv 05 srp, 2021 2:48 pm

Nechal jsem vzhledem k mutaci obsahu změnit název vlákna.
K posledním úlovkům z BMŽ patří dva delší bavorské dvouosáky s plošinami (nabízené jako "Pfalzbahn", ale podle popisek mnichovské) a zajímavý nákladní vůz (též bavorský) s reklamami Persil a Henkel, který má uprostřed nástavbu jako zetka, ale na čelech jsou zhora otevřené plošiny (jako kdyby do uhláku někdo vestavěl kus zetky). vše je od Trixu. Bohužel mi nějakým omylem místo čtvrtého vozu - klasické zetky s brzdařskou budkou (bavorské) přišel šedý Oppeln s enderáckým popisem od Roca.
Osobáky zapřáhnu za Murnau, i když budou asi o generaci mladší (nabízely se též v setu s DXI alias Br98, kterou mám mimo jiné v hnědém "falckém" provedení).
Kromě dalších drobností jsem ještě koupil hodně hračkový parní válec - pokud ho budu chtít mít koukatelný, budu na něm muset poněkud zamodelařit (přetmelit spoje, doplnit výraznější detaily a výsledek přebarvit). To u hasičského "Blitzu" od posledně stačilo jen dobarvit detaily...
Střelec
 
Příspěvky: 1620
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Úlovky z bazaru

Příspěvekod Střelec » čtv 12 srp, 2021 4:42 am

Tak zatoulaná bavorská "zetka" od Trixu dorazila. Modelové provedení vozu je hodně dobré - krásně udělaný "dřevěný" povrch, otevírací vrata, povedené popisy (mj. "pro 40 mužů nebo 6 koní"). Nemáte někdo informace, jak se koně do vozu umisťovali? (na délku, napříč, jakým směrem?) Když jsou vrata otevírací, možná by se jich pár dalo umístit dovnitř, pokud by z nich byl vraty vidět ten "správný" konec.
Střelec
 
Příspěvky: 1620
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Úlovky z bazaru

Příspěvekod radeksindy » čtv 12 srp, 2021 6:52 am

Střelec: To nebude vůz na koně, ale skutečně jen obyčejný zavřený vůz. Nápis pro 40 můžu nebo 6 koní byl vojenský nápis, který platil ve vojenském režimu a určoval kapacitu pro armádní přepravy. Ještě ve 20. letech byl k nalezení v českém jazyce i na vozech ČSD. Koně v takových vozech neměly žádné speciální stání, pouze pro účely přerpavy koní byly uvnitř vozu úvazové kroužky.
radeksindy
 
Příspěvky: 2511
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Úlovky z bazaru

Příspěvekod Polabský » pát 13 srp, 2021 2:48 pm

Za sebe se těžko můžu chválit podařeným lovem. Navíc každý sbírá a hledá něco jiného.
Musím ale vyslovit hluboké uznání zde zmiňovanému soukromému bazaru, který svým rozsahem a přímostí komunikace jednoznačně převyšuje všechny ostatní. Navíc v jeho presentacích neobtěžují a nezdržují přihlouplé reklamy !!
U něho si vyberou i sběratelé domečků a doplňků. Velmi často u něj nakupuji a vždy jsme našli shodu v komunikaci.
Děkuji !!
Polabský
Polabský
 
Příspěvky: 854
Registrován: ned 26 úno, 2012 7:45 pm

Re: Úlovky z bazaru

Příspěvekod Střelec » ned 22 srp, 2021 6:06 pm

Vůz samozřejmě nebyl primárně na koně, ale když je tu byť jen teoreticky ta možnost... Na sklonku socíku jsem taky zahlíd přepravu krav ve vagónu označeném značkou klasu a chleba (na mouku a jiné potraviny)...
Ale zpět k úlovkům, opět z BMŽ. Pořídil jsem trojosou cisternu DRG s budkou od Liliputu, sadu prvoepochálních německých nákladních vozů od Sachsenmodel, kde mě v přiloženém letáku dostalo, že bádenský vůz se třemi sudy není na víno, ale na chemikálie. Dále jsem vzal dva načnuté (náležitě levné) oddílové vozy bez označení provozovatele (někdo patrně z tříosáků od Märklinu udělal dvouosáky), budou dobré na různé pokusy. Zlatým hřebem byla pikácká Br75 v provedení saských drah (špičatá dvířka dýmnice, tříbarevná klasika), která vypadá prakticky nejetá, jen s lehce ožvýkanou zavírací chlopní krabičky na jednom konci. Přiloženy byly jakési letáky, jeden se starým adresářem byl datovaný 1989. Tu jsem vzal z nostalgie, jako malému harantovi mi ji kdysi na hraní pořídila babička, která netušila nic o měřítkách (měli jsme TT, ale bylo to H0) a došla k závěru, že když se mi líbí... Časem k ní budu muset vzít aspoň dva krátké saské osobáky, zavazadlový vůz je ve výše zmíněném "nákladním" setu.
Stále mám v plánu nějaký X-track ve stylu MSJF a posazený hodně volně do přelomu I. a II. epochy někde na Chebsku či Karlovarsku ("Kouřim" se skladištěm od WEPE je prakticky totožná budova jako Nová Role nebo původní Nejdek), takže se bude směs hodit. Časem budu ale potřebovat nějakou c. a k. soupravu (respektive BEB), aby byly pokryty epochy ze všech stran...
Střelec
 
Příspěvky: 1620
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Úlovky z bazaru

Příspěvekod Střelec » úte 07 zář, 2021 4:25 pm

Samozřejmě nelovím jen na BMŽ, který až na občasný úlet v označení železniční správy nemá chybu. Příležitostně jsem nakupoval i na burze (set würtenberských nákladních vozů), v komisi u Švíglera a na různých akcích (411.2). Z cca desítky lokomotiv H0 jsou jen dvě pořízeny jako funglovky (+ jeden věžák z Pragomodelu), zbytek je z druhé ruky. Momentálně příležitostně lovím (nebo se pokouším stavět) vozy tak, abych dal dohromady soupravy alespoň přibližně ze "zájmových" epoch. Tedy od konce první po začátek třetí v západočeském/chebském pohraničí.
Střelec
 
Příspěvky: 1620
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Úlovky z bazaru

Příspěvekod Střelec » pát 01 říj, 2021 5:16 pm

Tak jsem na BMŽ ulovil v několika etapách řadu vozů. Něco DRG (tříosou cisternu z budkou od Liliputu, zetku od Roco, čtyřokno od FLM), pikácké osobní sasíky do jedničky a několik krátkých uhláků (+ jedno vápno) od FLM a Trixe. Ty uhláky jsou (jednou) VEB Leuna a DB (Trix hodně stará rána s předlisovanými popisy). Celkem by mě zajímalo, jestli a kdy případně jezdily u nás. PMT je totiž dělá v TT s označením třetí epochy ČSD jako Ur (uhláky) a Uz (vápno). Pořizoval jsem to na šoupaliště, protože tyhle kraťasy vycházejí tři na délku dvou standardních vozů. Na každý pád bych je rád "ostařil" do dvojky epochy (u Trixů v první fázi obroušením předlisovaných nápisů).
Jinak jsem sehnal i dva "sudové" vozy od Sachsenmodelu - dvousud na víno DRG a třísud Baden na chemikálie. Sudy jsou s plastu světlé "dřevěné" barvy (včetně obručí), takže si říkám, jestli v reálu neměly jinou barvu (tmavé dřevo, vyšisované dřevo, obruče a kohouty kov) Kohouty/ventily jaké? Mosaz, měď, černěné železo?
Střelec
 
Příspěvky: 1620
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Úlovky z bazaru

Příspěvekod Střelec » pát 01 říj, 2021 5:24 pm

Ve sbírce mám z čiré zvědavosti i jeden "skleník" Br98.3 od Trixe. Zabloudily tyhle stroje někdy (třeba v rámci peáže) na naše území? Císařské a následně předválečné Chebsko zřejmě vidělo spoustu zajímavých strojů (Sasy, Bavory, DRG a samozřejmě naše).
Střelec
 
Příspěvky: 1620
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Úlovky z bazaru

Příspěvekod Střelec » pát 08 říj, 2021 6:47 pm

Dneska jsem spáchal rychlou inventuru H0. Když pominu tři stroje koupené jako nové - dvě lokomotivy a motorák (+ cca desítku vozů koupených nových), tak je nezanedbatelný zbytek mého parku bazarový, nebo (pře)stavěný. pro první epochu mám dva bavorské, jeden saský a jeden pruský stroj, dva saské (+ zavazadlový), tři bavorské (+ služebák) a dva neoznačené (dost dobité, brané na pokusy) osobáky a směs nákladních vozů z celého císařství (würtenberský set, bavorské vozy, bádenský třísud). Pro epochu II a IIIa mám tři německé stroje a cca pět vozů DRG. Pro ČSD je k dispozici osm lokomotiv (jen dvě koupené jako funglovky, dvě přestavby, jedna úprava a zbytek přeznačené, k tomu cca 25 vozů pro obě epochy a sedm vozů čistě do trojky. K tomu osm vozů DB/DR, které půjdou v případě potřeby ostařit. Vozy ČSD zahrnují čtyři funglovky, jeden sekáčový Zl, dva přeznačené a jeden upravený kus, zbytek jsou stavebnice nebo lepiešovské kombinace leptů a evrgreenu. V plánu je dát dohromady jednu smíšenou soupravu ze starého Rakouska (zatím nemám nic) a rozšířit počet strojů ČSD do dvojky epochy, kam mi spadají tři lokomotivy a motorák (věžák). Navrch uvažuji o druhé saské lokomotivě a něčem zajímavém DRG. Plánuji kolejiště situované do západočeského pohraničí, kde se to za císařství i za první republiky (a chvilku po válce) hemžilo kde čím.
Střelec
 
Příspěvky: 1620
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Úlovky z bazaru

Příspěvekod Střelec » pát 29 říj, 2021 1:37 pm

S trochou štěstí jsem na BMŽ pořídil kupu jetých, leč funkčních lampiček od Viessmanna. nejsou ideál, ale do šoupališť budou dobrý. Za 69,- kus se mi to zdálo víc než dobrý (stavebnice je přes kilo za kus).
Po poslední burze jsem se dohodl s panem Murasem o koupi lokomotivy 311.3, která mu zůstala skladem. Tak doufám, že ji stačím odebrat dřív, než se zase všechno zakáže. Je to opravdu epesní kousek do druhé epochy.
Střelec
 
Příspěvky: 1620
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Úlovky z bazaru

Příspěvekod Střelec » pon 07 bře, 2022 4:19 pm

Na BMŽ jsem narazil na nouzový osobní vůz DR od Sachsenmodel (byl v nabídce mezi nákladními vozy), dlouho po válce tu jezdily jako Ciz/Biz. Nevíte, jestli na to někdo dělá obtisky? V mezičase se v bazaru objevil ještě jeden (tentokrát mezi služebáky), možná ho vezmu taky, abych měl dvojici.
Střelec
 
Příspěvky: 1620
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Úlovky z bazaru

Příspěvekod Sandy » pon 07 bře, 2022 10:33 pm

Střelec píše:Na BMŽ jsem narazil na nouzový osobní vůz DR od Sachsenmodel (byl v nabídce mezi nákladními vozy), dlouho po válce tu jezdily jako Ciz/Biz. Nevíte, jestli na to někdo dělá obtisky? V mezičase se v bazaru objevil ještě jeden (tentokrát mezi služebáky), možná ho vezmu taky, abych měl dvojici.


https://obtisky-marfdknl.webnode.cz/p-yndc2njc/2/p-yndc2njc/1/?collection=osobni-vozy
A má k tomu i lept stříšky nad dveřmi z plošiny.
Sandy
 
Příspěvky: 1485
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

PředchozíDalší

Zpět na Velikost H0 (komunita H0)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků