Br70

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti H0 (1:87).

Moderátor: Michal Dalecký

Br70

Příspěvekod Střelec » úte 13 bře, 2018 6:20 pm

Zahlédl jsem u nás v komisi zajímavou parní lokomotivu. Označení nebylo vidět, ale zajímavý pojezd mi nakonec umožnil zjistit, že se jedná o Br70, patrně v bavorských barvách.

Stroj mi svým mírně neobvyklým pojezdem připomněl lokomotivu podobného uspořádání, která kdysi proběhla jedním z technických Atlasů ABC. Neobvyklý stroj se měl údajně za první republiky používat kdesi na Moravě k přetahům souprav přes most (patrně hraniční) s limitovanou nosností. Šlo tehdy o úlet autora příslušného atlasu, nebo se něco takového opravdu dělo?
Střelec

Re: Br70

Příspěvekod radeksindy » úte 13 bře, 2018 8:56 pm

Bavorská Pt 2/3 byla vyrobena v počtu 97 kusů a všechny přešly k DRG. Před válkou byl zrušen jeden, po válce 4 ks rozložily kvůli špatnému stavu nebo válcečným škodám, 4 ks zůstaly u BBÖ a zbytek přešel v roce 1949 k DB. Poslední kousky vyřazeny v roce 1962. S Moravou to vidím bledě.
radeksindy

Příspěvekod Střelec » pon 19 bře, 2018 5:53 pm

Díky!
Ostatně jsem netvrdil, že šlo o tentýž typ, jen jsem konstatoval jistou podobnost (velký odstup běhounu od hnacích náprav, které jsou skoro na druhém konci stroje). Pokud bych tu vykopávku koupil, rozhodně bych ji neprznil nějakými úpravami. Je to zjevně letitý kousek od FLM a nevypadá ani moc otřískaně, takže bych ji pouze nechal u profíků vyčistit a namazat, jako jsem to udělal s kouskem od Rivarossi. Akorát by to v budoucnu znamenalo pořídit pár bavorských či DRG osobáků a případné další pidikolejiště stylizovat někam do chebského příhraničí na přelomu epoch I. a II.
Střelec

Příspěvekod hank » pon 19 bře, 2018 7:27 pm

Střelec píše:Stroj mi svým mírně neobvyklým pojezdem připomněl lokomotivu podobného uspořádání, která kdysi proběhla jedním z technických Atlasů ABC. Neobvyklý stroj se měl údajně za první republiky používat kdesi na Moravě k přetahům souprav přes most (patrně hraniční) s limitovanou nosností. Šlo tehdy o úlet autora příslušného atlasu, nebo se něco takového opravdu dělo?

V tom atlásku tenkrát bylo tohle:

kkstb_112.jpg

Gölsdorfovská řada 112 kkStB vyrobená roku 1907 v počtu 2 ks, v r. 1914 byly obě ve stavu výtopny Linz. Původní určení bylo "für leichte Localschnellzüge", čemuž odpovídala i Vmax = 100 km/h :mrgreen: I jiné parametry byly poněkud exotické: Šlo o kompaundku (!) s přehřívačem (!!). Celková hmotnost 32 t, adhezní 14 t, při 80 km/h utáhla 100 t. Ale že by někdy jezdila v zemích Koruny české nebo dokonce v RČS, o tom mi není nic známo. Po r. 1918 zůstaly obě v Rakousku, kde vozily pendly v uzlu Vídeň na spojce mezi Hütteldorfem a Purkersdorfem na Stadtbahn, přičemž byly řazeny uprostřed souprav. Jedna byla vyřazena v r. 1937 (Wiki) nebo 1929 (Pospichal), druhá se po anšlusu ještě dožila přeznačení na 69.011 DR a byla odstavena r. 1942.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank

Příspěvekod Střelec » úte 20 bře, 2018 5:28 pm

Hanku díky! To je teda kousek! Z toho atlasu toho moc poznat nebylo. Zmiňovaný tam ale byly časově limitované (rok, dva?) přetahy (rychlíků?) na nějaké přeshraniční trati s chatrným mostem, což by hodně teoreticky šlo - nejspíš v rakouské režii a u nás se pak mohlo přepřáhnout. Rozhodně jde o unikátní záležitost a technická data jsou hodně zajímavá pro něco takového.
Střelec

Příspěvekod Střelec » úte 10 dub, 2018 5:01 pm

Tak jsem tu komisní Br70 nakonec koupil. FLM s H0 končí, takže tahle vykopávka může bejt časem zajímavá investice. Stroj je momentálně na čištění.
Střelec

Zpět na Velikost H0 (komunita H0)