Modely H0 od Albert Model

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti H0 (1:87).

Moderátor: Michal Dalecký

Re: Modely H0 od Albert Model

Příspěvekod jirie123 » čtv 17 zář, 2020 11:35 am

Nechci zde diskutovat o nedostatcích a případnou neshodou se skutečnými vozy. Podle několika postřehů jsou vozy velmi lehké. Jde mi tedy o to, jak doplnit balast do kotle. Počítal jsem se dvěma způsoby. První, že uříznu vršek pod poklopem a vzniklou dírou nasypu olověné broky a zafixuji lepidlem nebo ve spodku kotle udělám malou dírku o průměru olověného broku několik jich tam umístím. Při pohledu na skutečný model jsem nějak znejistěl. Vršek není možné odříznout kvůli překážejícímu ochozu. Na spodku jsou zase potrubí a drobná táhla, které bych nerad poškodil. Posledním nápadem, který by nepoškodil detaily je demotáž podvozků a provrtání otvorů v místech čepů. Má někdo zkušenost s demontáží podvozků???
Díky.
jirie123
 
Příspěvky: 474
Registrován: úte 23 lis, 2010 8:01 pm

Re: Modely H0 od Albert Model

Příspěvekod jipol57 » čtv 17 zář, 2020 4:34 pm

jirie123 píše:... Posledním nápadem, který by nepoškodil detaily je demotáž podvozků a provrtání otvorů v místech čepů. Má někdo zkušenost s demontáží podvozků???
Díky.

Podvozky jdou vytáhnout stejně jako u všech Albertů. Krouživěkývavými pohyby táhnout až povolí.. A oproti jiným, to šlo velice lehce. A vzniklý otvor vede do středu cisterny. Ale lepší je asi cisternu demontovat a závaží tam pevně umístit než něco dosypávat. Je zaklapnutá na čtyřech západkách a jeden už se mě lehce podařilo vycvaknou, jen je potřeba odtrhnout přilepené boční žebříky. Ale to už si nechám na zítra. Musím taky vymyslet něco s tuhými kinematikami. A k těm se dostanu jedině po odstranění cisterny.
jipol57
 
Příspěvky: 1186
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: Modely H0 od Albert Model

Příspěvekod S200-251 » čtv 17 zář, 2020 6:25 pm

Hlavně nic nedělat násilím, neřezat a nevrtat... Kotel jde vycvaknout, po předchozím vytažení madel u plošiny na čele a ostrým nožem opatrným vycvaknutím žebříku z plošiny na kotli. V rámu je dno kotle, kam se dají krásně vlepit třeba čtyři kusy olověných plomb. Kinematiku jsem zatím namazal, už to jezdí lépe, případně zkusím jiný typ pružinek.
S200-251
 
Příspěvky: 29
Registrován: pát 03 črc, 2020 2:17 pm

Re: Modely H0 od Albert Model

Příspěvekod t6791225 » pát 18 zář, 2020 2:15 pm

Zdarte

K tématu kotlových vozů Goša a Kraljevo, já už mám první vůz skoro po "dílnách" inspirovala mě fotka z počátku 70. let, kterou zde dával kolega greenery (str. 5 této diskuze). Jen ta šedá se mi na tom moc nelíbí, v khaki by to tomu vozu slušelo víc, ale beru to podle předlohy. Šedý ale stejně dlouho nezůstane, brzy ho čeká proces patiny na jehož konci bude doufám výsledek podobný na zmíněné fotce. Jinak co se týká rámu, už se to tu řešilo oproti, vozům Rah 66 a 70 by měl být tento na voze Ra 65 trochu jiný, hlavně tenčí. Prozkoumal jsem možnost jeho úpravy, ale z bezvýchodné situace vidím jedinou cestu ve stavbě nového rámu, tento asi nijak upravit nepůjde. Tento vůz jsem koupil jen jeden a po patině v kalounu kotlových vozů různých typů se ztratí jak opice v pralese, takže to neřeším, pro mě je hlavním poznávacím znakem jiná plošina k plnícím otvorům.

P_20200918_155750.jpg
Přílohy
P_20200918_155813.jpg
ČSD III./IV. epocha (1956-1975)
Uživatelský avatar
t6791225
 
Příspěvky: 226
Registrován: stř 22 úno, 2012 7:18 pm
Bydliště: Hulín

Re: Modely H0 od Albert Model

Příspěvekod cer.t » pát 18 zář, 2020 5:26 pm

Moc pěkné... Jen myslím, že z výroby měly vozy shodně s fotkou Rah66 černé žebříky, plošinu a zábradli. Samozřejmě po dílnách už to tak nebylo, ale to už by byl zase khaki.
K rozdílu mezi typy rámu - samozřejmě z metru to do oka bít nebude, to by byl větší problém špatná barva.
cer.t
 
Příspěvky: 300
Registrován: stř 13 úno, 2008 10:17 pm

Re: Modely H0 od Albert Model

Příspěvekod cer.t » pát 18 zář, 2020 6:15 pm

Jen ještě jeden dotaz, jaká byla příčina odstranění pravé popisové cedule, která tam teď chybí... Měl být na ni ten popis RIV a MC.
cer.t
 
Příspěvky: 300
Registrován: stř 13 úno, 2008 10:17 pm

Re: Modely H0 od Albert Model

Příspěvekod cer.t » pát 18 zář, 2020 6:28 pm

A až teď jsem si všiml, že modelu v ČSD variantě chybí hák na tažné lano.
Přílohy
Výstřižek.JPG
Výstřižek.JPG (31.25 KiB) Zobrazeno 3632 krát
cer.t
 
Příspěvky: 300
Registrován: stř 13 úno, 2008 10:17 pm

Re: Modely H0 od Albert Model

Příspěvekod t6791225 » pát 18 zář, 2020 7:16 pm

Díky za upozornění s černými schůdky a plošinou, ještě to zvážím, zda je stříknout na černo, odstranit mi to z kotle bohužel nešlo, tak by se to dělalo obtížně. Každopádně s černou před dílnama souhlasím. Teď je otázkou zda-li to tak má i ten vůz na té barevné fotce od greeneryho, je to tak špinavé, že nejde poznat zda to bylo ještě černé či ne.

Těch chybějících malých černých popisovmých tabulí jsem si všimnul až potom po focení. Samozřejmě, budou tam. Jen jsem si na žádné z fotek vozu Ra 65 nevšimnul, že by na ní bylo něco napsané. U Ra 66 a Rah 70 už tam je RIV a MC. Ale na 65 ne, RIV MC jsem z té barevné fotky vytušil v místě, kde jej mám, slabě tam jdou vidět.

Ty háky ty vozy mají mít, co jsem vysledovat v 60. a 70. letech z fotek, tak byly navařeny na spodku rámu, tak jak jsem to předělal. Mám za to, že provedení s tou velkou přivařenou konzolou se začalo osazovat až v dílnách někdy během 80. let.
ČSD III./IV. epocha (1956-1975)
Uživatelský avatar
t6791225
 
Příspěvky: 226
Registrován: stř 22 úno, 2012 7:18 pm
Bydliště: Hulín

Re: Modely H0 od Albert Model

Příspěvekod cer.t » pát 18 zář, 2020 7:47 pm

Myslim, ze na fotce na strane 2 teto diskuze jsou Ra65 s viditelnym popisem na prave ceduli.
Haky pod podelnikem mate dobre, konzoly pro haky jsou z 80.let.
cer.t
 
Příspěvky: 300
Registrován: stř 13 úno, 2008 10:17 pm

Re: Modely H0 od Albert Model

Příspěvekod Sandy » sob 19 zář, 2020 8:59 am

Omlouvám se za OT.
Začínám si myslet, že jednou z nejdůležitějších vlastností modeláře je odvaha..
Odvaha zakoupit si ne právě levný model (samozřejmě jak pro koho), rozebrat ho a upravit a nastříkat podle vlastních představ :roll:

Držel jsem tenhle model (ve verzi ČD) v ruce a říkal jsem si: to by chtělo rozebrat, opatrně odstranit nápisy na kotli, uřezat uchycení kotviček a nalepit nové a všechno to znovu nastříkat a sestavit. Stojí to za to? Chyběla mi odvaha, protože ono to opravdu za to stojí.
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Modely H0 od Albert Model

Příspěvekod cer.t » sob 19 zář, 2020 9:12 am

Verzi ČDC má cenu koupit pro přestavbu, protože je to vůz s topnými hady a kdo ví, jestli ještě bude vyrobena jiná varianta s topnými hady. Ale ano, tak jak to provádí kolega výše, není nad to, vůz za bezmála 1500 Kč rozebrat a předělat. :D Už se na to také chystám, stejně jako na Rh240hl od Tilliga (tam ta barva stojí taky za psí štěk).
Při porovnání s diskuzemi nad žlutou barvou u laminátky PIKO je to k zamyšlení nad modelářskou intolerancí chyb u hnacích vozidel a naopak naprostou tolerancí u většiny lidí např. u nákladních vozů. Ale pro mne je stejně největší zábavou právě tovární modely dodělávat k obrazu svému a vytvořit tak jedinečný model. Kdyby byli výrobci se svými výrobky dokonalí, tak příjdu o velkou část zábavy.
cer.t
 
Příspěvky: 300
Registrován: stř 13 úno, 2008 10:17 pm

Re: Modely H0 od Albert Model

Příspěvekod S200-251 » sob 19 zář, 2020 10:12 am

Ze zvědavosti jsem ještě přikoupil vůz Zaes-z ve verzi HŽ Cargo. Vůz má podvozky Y25 se kterými projíždí takřka všechny oblouky bez problému. Jen bylo potřeba doladit čepy aby se volně otáčely. Po dovážení olověnými plombami jsem zkusil ještě vyměnit pružinky kinematik za jiné, které nejsou tak tuhé a jízdní vlastnosti se zásadně zlepšily.
Zajímavé je ale, že každý vůz je jinak kompletován... Verze ZSCS šla rozebrat celkem snadno, na verzi ČDC vše pevně drželo přilepené, a z HŽ upadla po vybalení polovina doplňků a madel sama od sebe :?
S200-251
 
Příspěvky: 29
Registrován: pát 03 črc, 2020 2:17 pm

Re: Modely H0 od Albert Model

Příspěvekod Mcx » sob 19 zář, 2020 10:56 am

t6791225 píše:Mám za to, že provedení s tou velkou přivařenou konzolou se začalo osazovat až v dílnách někdy během 80. let.

Výnos o dosazení je z roku 1987, takže já bych to zahrnul do vzhledu 90. let.
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2616
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Modely H0 od Albert Model

Příspěvekod t6791225 » sob 19 zář, 2020 11:52 am

Sandy: Něco na tom asi bude, ale jak to říct... Nevím prostě jak jsi zdatný modelář Ty a kolik let se modelářství věnuješ, protože to je asi to rozhodující. Za sebe mohu říct, že věci podobného typu dělám asi 15 let, a za tu dobu jsem se lecčemu naučil a samozřejmě také, spoustu věcí sk***il :) To k tomu ale patří a chybami se člověk učí. Samozřejmě, pokud bych u tak drahého vozu nevěděl co dělám, asi bych se do toho nepouštěl, takže ono to spíš není ani tak o odvaze jako spíš o zkušenostech. O spoustu práce se nám také starají výrobci modelů, tím, jak věci nedotahují do konce nebo nevyrobí provedení modelu, jež by odpovídalo představě majitele. A jak zde dobře poznamenal kolega cer.t, nakonec si člověk uvědomí, že tohle je ta největší zábava, přidat k tomu své nejlepší dovednosti a vytvořit něco ojedinělého. Osobně nemám doma snad ani jeden tovární model, na němž bych něco nedodělával. Takže asi tak...
ČSD III./IV. epocha (1956-1975)
Uživatelský avatar
t6791225
 
Příspěvky: 226
Registrován: stř 22 úno, 2012 7:18 pm
Bydliště: Hulín

Re: Modely H0 od Albert Model

Příspěvekod greenery » sob 19 zář, 2020 12:17 pm

OT: https://www.k-report.net/presmerovani/? ... ek=4192723
Předpokládám, že je to tvoje práce. Jednu dobu jsem sledoval Tvé stránky. Které už sice neaktualizuješ, ale koukám, že jsi dospěl na vrchol modelářské Sněžky :-). Úžasná práce.
Takže se připojuji k žádostem o odtajnění postupů z tvé "kuchyně". Jestli jsi samozřejmě ochoten se podělit, stálo tě to spoustu času. Velký respekt.
greenery
 
Příspěvky: 1058
Registrován: úte 04 pro, 2007 10:12 pm

PředchozíDalší

Zpět na Velikost H0 (komunita H0)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků