Modely H0 od Albert Model

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti H0 (1:87).

Moderátor: Michal Dalecký

Re: Modely H0 od Albert Model

Příspěvekod t6791225 » sob 19 zář, 2020 12:32 pm

Ano trefa, je to moje práce. Stránky už nijak neupravuji, není už ani co upravovat, mnohé věci změnily, tím ale nemyslím nic co by bylo špatné. To do tohoto vlákna ale nepatří.
Co se týká té kuchyně, tak již na něčem pomalu pracuji. Bude založeno nové vlákno buď v technikách nebo osobních a nákladních vozech, kde bych chtěl problematiku stavby/úpravy vozů a hlavně i patiny trochu podrobněji přiblížit.
ČSD III./IV. epocha (1956-1975)
Uživatelský avatar
t6791225
 
Příspěvky: 226
Registrován: stř 22 úno, 2012 7:18 pm
Bydliště: Hulín

Re: Modely H0 od Albert Model

Příspěvekod Sandy » sob 19 zář, 2020 2:28 pm

t6791225 píše:Sandy: Něco na tom asi bude, ale jak to říct... Nevím prostě jak jsi zdatný modelář Ty a kolik let se modelářství věnuješ, protože to je asi to rozhodující. Za sebe mohu říct, že věci podobného typu dělám asi 15 let, a za tu dobu jsem se lecčemu naučil a samozřejmě také, spoustu věcí sk***il :) To k tomu ale patří a chybami se člověk učí. Samozřejmě, pokud bych u tak drahého vozu nevěděl co dělám, asi bych se do toho nepouštěl, takže ono to spíš není ani tak o odvaze jako spíš o zkušenostech. O spoustu práce se nám také starají výrobci modelů, tím, jak věci nedotahují do konce nebo nevyrobí provedení modelu, jež by odpovídalo představě majitele. A jak zde dobře poznamenal kolega cer.t, nakonec si člověk uvědomí, že tohle je ta největší zábava, přidat k tomu své nejlepší dovednosti a vytvořit něco ojedinělého. Osobně nemám doma snad ani jeden tovární model, na němž bych něco nedodělával. Takže asi tak...

Nechci to tady plevelit.
Pokud jde o zkušenosti a zručnost, tak tam se pohybuji na pomyslném vrcholu Sněžky já. Ty a mnozí další tady jste někde v oblasti jižního sedla Mount Everestu....
Největším mým nepřítelem je moje hlava. Mám stříkací pistoli, jakž takž s ní umím zacházet, ale stejně to flákám spreji. Hlava se procesu: příprava barvy, nástřik, vyčištění pistole, čekání na zaschnutí, příprava barvy.......brání jak čert kříži. Pak to dopadne jak popisuji v jiném vláknu. A tak je to s celou řadou dalších věcí (studování podkladů, vnímání detailů, cílevědomost). Omlouvám se, že jsem si poplakal :oops:
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Modely H0 od Albert Model

Příspěvekod hank61 » sob 19 zář, 2020 3:11 pm

Sandy píše:Největším mým nepřítelem je moje hlava. Mám stříkací pistoli, jakž takž s ní umím zacházet, ale stejně to flákám spreji. Hlava se procesu: příprava barvy, nástřik, vyčištění pistole, čekání na zaschnutí, příprava barvy.......brání jak čert kříži. Pak to dopadne jak popisuji v jiném vláknu. A tak je to s celou řadou dalších věcí (studování podkladů, vnímání detailů, cílevědomost). Omlouvám se, že jsem si poplakal :oops:


Sandy. Jako kdybych to psal já ... :wink:
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2490
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Modely H0 od Albert Model

Příspěvekod petr.klems » sob 19 zář, 2020 3:47 pm

Vyřešeno.
Naposledy upravil petr.klems dne ned 20 zář, 2020 9:53 pm, celkově upraveno 1
petr.klems
 
Příspěvky: 69
Registrován: ned 08 led, 2012 8:42 pm

Re: Modely H0 od Albert Model

Příspěvekod Sandy » sob 19 zář, 2020 4:45 pm

Obchodní případ, prosím admina o smazání.
Naposledy upravil Sandy dne úte 22 zář, 2020 8:07 pm, celkově upraveno 1
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Modely H0 od Albert Model

Příspěvekod petr.klems » sob 19 zář, 2020 7:31 pm

Vyřešeno.
Naposledy upravil petr.klems dne ned 20 zář, 2020 9:53 pm, celkově upraveno 1
petr.klems
 
Příspěvky: 69
Registrován: ned 08 led, 2012 8:42 pm

Re: Modely H0 od Albert Model

Příspěvekod hummus » ned 20 zář, 2020 7:36 pm

t6791225 píše:Zdarte

K tématu kotlových vozů Goša a Kraljevo, já už mám první vůz skoro po "dílnách" inspirovala mě fotka z počátku 70. let, kterou zde dával kolega greenery (str. 5 této diskuze). Jen ta šedá se mi na tom moc nelíbí, v khaki by to tomu vozu slušelo víc, ale beru to podle předlohy. Šedý ale stejně dlouho nezůstane, brzy ho čeká proces patiny na jehož konci bude doufám výsledek podobný na zmíněné fotce. Jinak co se týká rámu, už se to tu řešilo oproti, vozům Rah 66 a 70 by měl být tento na voze Ra 65 trochu jiný, hlavně tenčí. Prozkoumal jsem možnost jeho úpravy, ale z bezvýchodné situace vidím jedinou cestu ve stavbě nového rámu, tento asi nijak upravit nepůjde. Tento vůz jsem koupil jen jeden a po patině v kalounu kotlových vozů různých typů se ztratí jak opice v pralese, takže to neřeším, pro mě je hlavním poznávacím znakem jiná plošina k plnícím otvorům.

P_20200918_155750.jpg

Já bych se rád zeptal. kde si sehnal tak rychle obtisky?
HO - DCC, IVb
Uživatelský avatar
hummus
 
Příspěvky: 575
Registrován: pon 04 pro, 2006 8:13 am
Bydliště: Praha 9

Re: Modely H0 od Albert Model

Příspěvekod rozec.karel » ned 20 zář, 2020 8:07 pm

Zdravím všechny... Neví někdo, zda-li by se dala sehnat budka. Chtěl bych si tento model upravit. Kdysi ji někdo dělal, ale nemůžu to už nikde dohledat. Děkuji... :)
rozec.karel
 
Příspěvky: 45
Registrován: pát 30 dub, 2010 7:24 pm
Bydliště: Brno

Re: Modely H0 od Albert Model

Příspěvekod t6791225 » pon 21 zář, 2020 8:02 am

hummus: Tak část původních obtisků na tabulích se dala použít, proto jsem technickým lihem a velmi jemného smirku smazal jen číslo vozu a část tabulky s ložnými mírami. Zde je třeba velká opatrnost, ale technický líh není tak agresivní a obtisk odstraní až po chvilkovém "šudlání" povrchu. Na nový popis posloužili obtisky od Parostroje, kterých mám doma velkou zásobu, a tak se podařilo seskládat něco ze zbytků a něco z obtisku pro vůz Rahi.
Rám je pak celý očištěn od obtisků, základován a přestříkán na černo. Nápisy na skutečném voze Ra 65 nejsou nijak zvlášť výjimečné a v podstatě je to stále to stejné jen jsou třeba jinak rozmístěné na jednotlivých řadách, a tak vše co se dalo z vozu Rahi použít jsem použil, souhlasí i vzdálenost otočných čepů. Jediné co jsem vypustil, je číslo vozu na rámu, to je tak maličké, že by to nešlo ani sestříhat a seskládat, už i u "velkého" čísla na tabuli je to mnohdy titěrná práce.
ČSD III./IV. epocha (1956-1975)
Uživatelský avatar
t6791225
 
Příspěvky: 226
Registrován: stř 22 úno, 2012 7:18 pm
Bydliště: Hulín

Re: Modely H0 od Albert Model

Příspěvekod hummus » pon 21 zář, 2020 9:33 am

Díky za odpověď. Pokusím se sehnat obtisk na Rahi.
HO - DCC, IVb
Uživatelský avatar
hummus
 
Příspěvky: 575
Registrován: pon 04 pro, 2006 8:13 am
Bydliště: Praha 9

Re: Modely H0 od Albert Model

Příspěvekod Sandy » pon 21 zář, 2020 2:12 pm

Kotle šedé nebo zelené?.......
Teď jsem si cvičně projel, co si výrobci barev představují pod barvou ČSN 5450 khaki alias RAL 6003 a tam se nikdy nemůžeme splést. Protože to jsou odstíny od šedé s nádechem do zelena až po zelenou, šmrncnutou šedou. :roll:
A neříkejte mi, že je to monitorem.
Má někdo, prosím, nějaký tip, aby to vypadalo alespoň přibližně jako to, co jezdilo po československých kolejích. :oops:
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Modely H0 od Albert Model

Příspěvekod Sandy » úte 22 zář, 2020 9:07 am

Před chvílí ke mně dorazil kotel ČDC.
První dojmy:
Balení katastrofa. Ani mě nepřekvapuje, že vůz, který jsem si prohlížel v kamenné prodejně, měl ulomený nárazník. Pokud se vám podaří vůz vyndat bez poškození, pak je náprava poměrně jednoduchá. Narozdíl od průhledných blistrů.
Vůz jsem hned vyzkoušel na kolejích. Bez spřáhla a jen postrkem, odražením nebo samospádem. Kolejivo PIKO plech a GeoLine.
Projede oblouk od R380 a nevypadá, že by mu to dělalo problémy. Takže asi nebude třeba nic obrušovat nebo jen decentně.
Jízda na GeoLinech naprosto hladká, na plechových výhybkám poskočí. Uvidím, co to udělá, až vyměním RP25 za klasiku.
Váha vozu je 62,2 g, což při délce přes nárazníky cca 150 mm odpovídá doporučením.
Kinematiky jsou v původním stavu prakticky nepoužitelné. Vzhledem k tomu, že vůz projde (s pravděpodobností hraničící s jistotou) rozborkou kvůli přestříkání, tak dojde i na jejich úpravu. Tohle udělat jeden nejmenovaný výrobce, tak tu budou létat hromy a blesky a brány pekelné budou se otevírati.... :roll:
Vzhled nehodnotím.
Tož tak.....

EDIT 21:00:
"Rozborka vozu" a úprava kinematiky.

K úpravě kinematiky je třeba vůz rozebrat. Kinematika je přístupná až po demontáži kotle.

Otočíme vůz vzhůru nohama a pomocí plochého šroubováku nebo třeba opačným koncem pinzety opatrně odpáčíme žebříky od rámu. Páčíme opatrně, abychom oba "trny" vytahovali stejně. Pak opatrně uvolníme madla, vedoucí od kotle ke stupačkám. Měl jsem štěstí, protože na mém voze byla madla upevněna do kotle a o rám vozu v místě nejvyšší stupačky se pouze opírala. Pak uchopíme vůz za rám a kotel a opatrně tahem kotel oddělíme. Jde to poměrně snadno.

Objeví se kinematika. Abychom ji mohli upravit, musíme demontovat i podvozek. I to jde snadno pouhým opatrným tahem.

Vysuneme pružinku z trnu na rámu a kinematiku uvolníme. K její vyhovující funkci pak stačí dva jednoduché kroky.
V prvním kroku zeshora opatrně zeslabíme trn, který vede kinematiku po "křídlovém" vodítku. Tím dosáhneme toho, že kinematika nezachytává za "žebra" na rámu pod plošinou vozu.. Pak lehce strhneme hrany zespodu trnu. Kinematiku vložíme na místo a vyzkoušíme její funkci.
Tento krok dělám prakticky u všech vozů.

Pak můžeme kinematiku vložit do rámu, upevnit pružinku, vložit podvozek a po zasunutí spřáhla vyzkoušet funkci. Upozorňuji, že zpětná instalace pružinky je jen pro silné povahy. A měl by s ní problémy i cvičený orangutan.

Já jsem postupoval jinak. Připravil jsem si mosazný drátek 0,8 mm, obyčejný špendlík a pružinku "Bramos".
Mosazný drátek jsem ohnul do pravého úhlu a opatrně ho zasunul do otvoru v kinematice, kam se upevńuje pružinka. Přímé vsunutí pružinky do otvoru jsem fakt nedával.
Pak jsem odřízl upevňovací trn na rámu, vyvrtal v jeho místě otvor podle použitého špendlíku a do tohoto otvoru jsem špendlík zalisoval. Nechal jsem ho delší než původní trn, aby pružinka byla víceméně vodorovně. Hlavička špendlíku slouží jako zarážka pro očko pružinky. Špendlík zasouvám nahřátý, pak ho není třeba lepit. Chce to trochu cviku. No, a pak se upevní pružinka a je hotovo.

"Sborka" a vůz může do provozu.

EDIT 2 23:45:
No, tak úplně triviální to nebylo. Bylo ještě potřeba probrousit spodek kotle tam, kde je to již naznačeno (takový trojúhelníček na koncích) a upravit napětí pružinky. S očkovými spřáhly to běhá bez problému.
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Modely H0 od Albert Model

Příspěvekod zdenek » čtv 24 zář, 2020 7:56 pm

Postupoval jsem u kotlového vozu obdobně jako Sandy, ale zjistil jsem ještě jeden problém. Ve středové poloze je u kinematiky velká vůle a kinematika vypadává ven z vozu (vodící trn je krátký). Proto jsem obě boční opěrná ramena kinematiky ještě podložil tenkým páskem papíru. Po úpravách už chodí kinematiky výborně a vůz pěkně jezdí, ale zabralo mi to dva dlouhé večery. Ať žije Albert.
zdenek
 
Příspěvky: 88
Registrován: čtv 18 dub, 2013 9:30 am

Re: Modely H0 od Albert Model

Příspěvekod Jindřich Bek » pát 25 zář, 2020 9:19 am

Dobré Dodo za 1300,- Kč. Mám cisternu s dlouhou lávkou. Teď zrovna zažívám euforii po zdárném rozebrání modelu s nápovědou po mobilu od kamaráda. Madla z kotle na plošinu stačí vytáhnout do stran,pokud to lze, ven z dírek vedle stupaček. Žebřík není s plošinou spojený. Je nutno vyvinout hrubou sílu k oddělení kotle od rámu na opačné straně než je plošina. Kotel odskočil od rámu snadno. Vyměním pružinky jak radí EDIT 2. Původní jsou moc tuhé. Do vozu doplním závaží protože obdobné modely jsou cca o 30-40g těžší, viz polské cisterny ROBO. Dvojkolí s RP 25 vyhovují a v uložení se otáčejí jak mají. A časem bude nutno změnit číslo modelu pro provoz na modulových setkáních.
Jindřich Bek
 
Příspěvky: 148
Registrován: ned 20 kvě, 2018 7:28 pm

Re: Modely H0 od Albert Model

Příspěvekod t6791225 » pát 25 zář, 2020 11:06 pm

Zduřte,

před týdnem jsem zde dával pár obrázků upraveného vozu Ra 65, ve stavu "po dílnách". Za tu dobu trochu zestárnul, ale přiblížil se ještě více realitě. Časem se zde objeví více fotek včetně menšího návodu k pracovnímu procesu patiny ve vláknu, které připravuji. Vůz prošel intenzivnější patinou, ale dřív ty vozy vypadaly dle dostupných snímků podobně, částečnou inspiraci jsem našel ve fotce, kterou tu dával greenery pár stránek zpět.
Přílohy
IMG_20200925_223556.jpg
IMG_20200926_004153.jpg
IMG_20200926_003217.jpg
ČSD III./IV. epocha (1956-1975)
Uživatelský avatar
t6791225
 
Příspěvky: 226
Registrován: stř 22 úno, 2012 7:18 pm
Bydliště: Hulín

PředchozíDalší

Zpět na Velikost H0 (komunita H0)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků