Modely H0 od Albert Model

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti H0 (1:87).

Moderátor: Michal Dalecký

Re: Modely H0 od Albert Model

Příspěvekod Svratka » pon 14 zář, 2020 9:54 am

Na snímku, který poskytnul kol. Mnitka, jsou nádherně vidět ještě další rozdíly obou vozů:
Vůz Ra 1965 (s výstupem z plošiny) má užší plošinu, tím pádem i užší horní dva stupně, jinak ukotveno zábradlí do rámu, menší a hlavně jinak tvarované odlehčovací otvory v horních plochách rámu na čelech. Je na tom vidět konstrukční vývoj.
Svratka
 
Příspěvky: 268
Registrován: úte 08 dub, 2014 7:38 am

Re: Modely H0 od Albert Model

Příspěvekod jipol57 » pon 14 zář, 2020 10:09 am

Celý netrpělivý jsem očekával balíček s cisternou. Zkoušeno zatím jen na stole na oblouku R380 a zdá se že samotný vůz projede v pohodě. Natáčení podvozků stačí. Ale velmi VELMI tuhá kinematika. Ve spojení s jiným vozem katastrofa. S pevnými spřáhly FLM, kde jsou nutné bezproblémové výkyvy, ve spojitosti s nízkou váhou a kolečkama RP25, byl okamžitě venku z kolejí. Tak mě čeká zase přestavba, jako u všech Albertů. S očkovým spřáhlem by ta skoro pevná šachta na spřáhlo fungovat mohla.
jipol57
 
Příspěvky: 1187
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: Modely H0 od Albert Model

Příspěvekod jirie123 » pon 14 zář, 2020 11:57 am

jirie123 píše:
Michal Dalecký píše:Už jsou vyrobené a na cestě. Zelená a šedá ČSD a šedá ČDC. Bohužel vyrobeno a bude dodáno méně než objednáno.

To opravdu není možný nějaký "reprint". Když se po nich jen zaprášilo???


Dnes jsem vznesl dotaz přímo na výrobce, pokud získá objednávku od prodejců v počtu nejméně 100 ks je schopen udělat ještě jednu sérii. Jinak je možné, že v budoucnu se chystá spáchat vůz s jiným číslem :wink:
jirie123
 
Příspěvky: 474
Registrován: úte 23 lis, 2010 8:01 pm

Re: Modely H0 od Albert Model

Příspěvekod Svratka » pon 14 zář, 2020 12:16 pm

jirie123:
Pokud by byl výrobce ochotný, mohl by u té druhé série "opravit" diskutabilní zelenou u modelu vozu kat.č. 785001, tedy u vozu Zas (Ra) 70 na prokazatelně existující v té době typickou - šedou barvu vozu. V období po roce 1982 do konce období ČSD a vpodstatě až do časů ČDC tyto vozy jezdily v šedém zbarvení s šedým rámem (obdobně jako vozy s podélnou lávkou řady Zas (Ra) 65 (viz. model 785002). Za časů ČD po dílnách již v RYKO Děčín měly pak černý rám. Vedla se tu diskuze, že zelený vůz této řady v té době zcela vyloučen není, bohužel, nikdo neprokázal fotkou, tedy toto tvrzení je dosti pochybné... Domnívám se, že jako šedý by byl tím pádem modelově věrnější...

Jen na okraj doplňuji, že nás ve druhém vrhu cisteren čeká m.j. vůz kat.č. 788007, což by měl být Zaes (Rah) - s hady - zelený, ovšem zlí jazykové již nějakou dobu tvrdí, že bude (bohužel omylem) v šedé, což je fatální nesmysl...
Svratka
 
Příspěvky: 268
Registrován: úte 08 dub, 2014 7:38 am

Re: Modely H0 od Albert Model

Příspěvekod greenery » pon 14 zář, 2020 1:10 pm

Něco jsem našel, 2 fotky nejspíše z přelomu 60-70 let, fotka s hektorem bude nejspíš po roce 82, autory a původ neznám
Goša01.JPG

Goša02.JPG

Goša03.JPG
greenery
 
Příspěvky: 1058
Registrován: úte 04 pro, 2007 10:12 pm

Re: Modely H0 od Albert Model

Příspěvekod t6791225 » pon 14 zář, 2020 2:52 pm

Díky, za fotky, zejména ta první je skvělá, výborně mi poslouží při patině vozů. Dle provedení popisu a ještě stále kulatých nárazníku odhaduji něco mezi lety 1970 až 1972.
Jinak barva kotle vypadá spíš na šedo nebo má někdo jiný dojem?
ČSD III./IV. epocha (1956-1975)
Uživatelský avatar
t6791225
 
Příspěvky: 226
Registrován: stř 22 úno, 2012 7:18 pm
Bydliště: Hulín

Re: Modely H0 od Albert Model

Příspěvekod cer.t » pon 14 zář, 2020 5:33 pm

Tak ta prvni fotka je Ra65, takze je pravdepodobne, ze muze byt sedy. Z vyroby kazdopadne byly.
cer.t
 
Příspěvky: 300
Registrován: stř 13 úno, 2008 10:17 pm

Re: Modely H0 od Albert Model

Příspěvekod greenery » pon 14 zář, 2020 6:07 pm

... koukám, že ta druhá fotka už tady je. V trochu jiném barevném tónu. Takže i když je barevná, stejně to rozpoznat nejde. Ale taky mi přijde zelený.
greenery
 
Příspěvky: 1058
Registrován: úte 04 pro, 2007 10:12 pm

Re: Modely H0 od Albert Model

Příspěvekod Mcx » pon 14 zář, 2020 6:17 pm

ad Svratka - já bych se bránil podobným kategorickým prohlášením o barvě, kterého to vozu a období, ze známých fotek nejde poznat jednoznačně nic - stačí se podívat na vůz Vsa schavný za Jugošem, zda poznáte že je červenohnědý - no není to poznat, na zaprášeném špinavém voze a tehdejších barevných filmových materiálech to poznat není. Vždyť není poznat ani černý rám.
A u Ra dodávka pro rok 1970 je v TP napsán požadavek ČSD na dodávku kotle v barvě khaki na rozdíl od Ra 65.
To že v 80. letech to ŽOS patlaly jak patlaly to je věc jiná. Tehdy se zjednodušovaly nátěry, přecházelo se syntetik na vodou ředitelné barvy....... což sebou přinášelo rozdílnou barevnost stejného typu vozu, Trnava dále pokračoval v používání syntetik - lesklých......
Najděte kotel a oškrábněte barvu co je pod tou vrtvou různých nátěrů....
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2620
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Modely H0 od Albert Model

Příspěvekod Svratka » pon 14 zář, 2020 9:19 pm

Mcx:
Stále se bavíme o období, do kterého spadají modely.
Vycházím z osobních zápisků, poznámek, diapozitivů a fotografií, pořízených v tom kterém období... Je pravdou, že ještě v 1.pol.90.let se mezi správkovými vozy čekajícími třeba na revizi nebo šrot různě v severních Čechách objevovaly ojedinělé exempláře, které byly tak vybledlé od slunka a zároveň tak zoxidované, že zjistit skutečnou barvu šlo obtížně až třeba v nějakém záhybu apod. Až uvidíme fotku z období 1982 - 199x vozu Zas (Ra) 65 či 70 prokazatelně zeleného (neřekl jsem, že nemohl být, ale doklad stále není) a naopak vozu Zaes (Rah) s hady v barvě šedé (což bude asi ještě větší unikát), pak se můžeme o něco opřít. Do té doby nemáme v ruce nic... Čísel vozů ve správné barvě mám zapsaných desítky, bohužel prokazatelně v barvě opačné v tom období ani jeden. Jsem toho názoru, že pokud mám vůz - model jen jeden, měl by vystihovat spíš typický exemplář než unikát. Tolik tedy k vysvětlení... Osobně bych byl naopak radši, kdyby se fotka dokazující prohozené barvy vozů našla, než když to bude stále jen jakési dogma...
Svratka
 
Příspěvky: 268
Registrován: úte 08 dub, 2014 7:38 am

Re: Modely H0 od Albert Model

Příspěvekod A2C » pon 14 zář, 2020 11:36 pm

Páni nedalo mi to.
Na prvej fotke som nechal zmiznúť všetky farby okrem zložiek zelenej a ten voz bol zelený teda Khaki. Pomohol ten biely štvorček na vyváženie bielej.
Na druhej fotke, kotol stále šedý.
Na tretej fotke Hektora brutálne zažltnutá foto, zlý filmový materiál, thoriové sklo, žltý papier? Kto vie...
ČSD ep.IIb + III-IVa + ŽSR. H0, H0e
Z21, Profi-Boss, Multimouse
Uživatelský avatar
A2C
 
Příspěvky: 1669
Registrován: čtv 21 led, 2010 10:32 am
Bydliště: Bratislava, Dúbravka

Re: Modely H0 od Albert Model

Příspěvekod Mcx » úte 15 zář, 2020 10:57 am

ad Svratka - asi nedorozumění, já jsem se vyjadřoval zejména k dodávce vozů Ra 70 - zde khaki. To, že v 80. letech při problémech s velkou spotřebou barev, které ŽOS měly, docházelo ke zjednodušování nátěrů je možné, že šedá byla dostupnější než khaki a tak se někdo rozhodl..... a proto ta šedá, "když je to stejný vagon" na to nikdo nepřijde :wink:
Tady stejná fotka - č.2 s odstraněním nedostatku foto materiálu - vůz výrobní nátěr - dle záruk nátěrů na kotli, poměrně čístý kotel - viz. bílá na nápisech, černá na osahaných madlech a zábradlí a kotel .... khaki
Gosa02.jpg

naproti tomu fotka první je špinavý do poloviny kotle a spodní polovina kotle je šedá
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2620
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Modely H0 od Albert Model

Příspěvekod A2C » úte 15 zář, 2020 11:16 am

Mcx píše:...viz. bílá na nápisech, černá na osahaných madlech a zábradlí a kotel .... khaki
Příloha Gosa02.jpg je dlouhodobě nedostupná.

naproti tomu fotka první je špinavý do poloviny kotle a spodní polovina kotle je šedá


Záleží kde sa umiestní vyváženie bielej
Ak ho umiestnite na biely štvorček pri obsluhe tak je khaki, čo ale je v tieni osvetlené odrazom od možno vedľa stojaceho voza, možno niečoho iného.
Goša02-1.jpg
"Khaki"


Ak umiestnite vyváženie bielej na nápisy na čele kotla osvetlené priamo slnkom bez odrazov tak je voz šedý.

Goša02-2.jpg
"šedá"


Ak dáte vyváženie na RIV tak je kotol opäť "khaki"

Goša02-3.jpg
"khaki 2"


samozrejme na všetkých fotkách sú stiahnuté všetky ostatné zložky farby.

Záver si z toho spravte aký chcete.
ČSD ep.IIb + III-IVa + ŽSR. H0, H0e
Z21, Profi-Boss, Multimouse
Uživatelský avatar
A2C
 
Příspěvky: 1669
Registrován: čtv 21 led, 2010 10:32 am
Bydliště: Bratislava, Dúbravka

Re: Modely H0 od Albert Model

Příspěvekod Mcx » úte 15 zář, 2020 11:22 am

Takhle to není zpracované - je to pomocí Photoshopu a vyvážení barevných složek pomocí analýzy fotky softwarem + jemné ruční doladění, vyvážení jen bílé nestačí - na starší foto materiály, to není dogitál s nevyváženou bílou.
Můžete kontrolovat na za ním stojícím Vsa co to provedlo s červenohnědou.
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2620
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Modely H0 od Albert Model

Příspěvekod A2C » úte 15 zář, 2020 11:27 am

Mcx píše:Takhle to není zpracované - je to pomocí Photoshopu a vyvážení barevných složek pomocí analýzy fotky softwarem + jemné ruční doladění, vyvážení jen bílé nestačí - na starší foto materiály, to není dogitál s nevyváženou bílou.


Ja to robím pomocou Adobe Photoshop Lightroom - software ktorý je priamo určený na spracovanie fotografií.

Iné spracovanie, iné výsledky, z toho je jasné, že sa farba správne určiť proste nedá z filmového materiálu pokiaľ nemáme originál filmový materiál z ktorého vlastností to vieme určiť, ideálne však aj objektív ktorým to fotené bolo.
Preto by sa malo ísť podľa predpisu ak bola predpísaná khaki tak khaki, ak bola predpísaná šedá tak šedá
Alebo sa môžeme hádať ďalej, ja to upravím inak a budete mať z toho kľudne aj ružovú cisternu do súpravy Hello Kitty...
Nemá to zmysel riešiť. Dal ste predpis ako to malo byť. Tak minimálne 95% vozov takých bolo. Ostatné sú síce zaujímavé, ale veľmi nepravdepodobné alternatívy náteru.

Ešte že ma tento voz zatiaľ nejako moc nedráždi :D
ČSD ep.IIb + III-IVa + ŽSR. H0, H0e
Z21, Profi-Boss, Multimouse
Uživatelský avatar
A2C
 
Příspěvky: 1669
Registrován: čtv 21 led, 2010 10:32 am
Bydliště: Bratislava, Dúbravka

PředchozíDalší

Zpět na Velikost H0 (komunita H0)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 35 návštevníků