KkStB

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti H0 (1:87).

Moderátor: Michal Dalecký

KkStB

Příspěvekod von.nacht » sob 10 úno, 2018 1:21 pm

Vážení kolegové,

už pár let sbírám modely H0 I. a II. epochy pruských drah a v poslední době s čím dál tím větší intenzitou přemýšlím o sbírání a později i tvorbě kolejiště (na nevyužité obrovské půdě vesnické usedlosti, kterou budeme brzy rekonstruovat) Severní Dráhy Císaře Ferdinanda - tedy sbírání a provozování lokomotiv a vagónu KkStB období 1870 - 1918, chtěl bych se Vás zeptat na vozový park.

Hledal jsem celkem poctivě a dlouho a našel jsem pár prémiových firem, které vyrábí detailní lokomotivy rakouských císařských drah (Lemaco, Micro Metakit atd.), ale nenašel jsem žádného výrobce, který by dělal vozový park. Nenašel jsem výrobce, který by dělal čtyřnápravové rychlíkové vagony IA a IB, to stejné se týká lokálkových osobních vozů (našel jsem jen dvouosé vagóny Cu / Bu od Brawy).

Chtěl bych se Vás tedy zeptat, zdali tyto vagóny a celkově vozový park někdo vyrábí.

Děkuji Vám za odpovědi a omlouvám se, pokud tu už podobný příspěvek je.
von.nacht
 
Příspěvky: 11
Registrován: sob 08 lis, 2014 1:07 pm

Re: KkStB

Příspěvekod radeksindy » sob 10 úno, 2018 1:56 pm

Sérioví výrobci vozidel kkStB prakticky nejsou.

Z osobních vozů v současné době jsou k dispozici právě jen vozy Vídeňské městské dráhy BRAWA. V minulosti byly ještě vyrobeny vozy kkStB s rozvorem 7 m u firmy Liliput a dále vozy Ci a Bi firmy Adast. Sehnat jedny nebo druhé ve verzi kkStB je prakticky nemožné, nepamatuji, že bych je v bazaru někde viděl. Několik typů nákladních vozů vyrobila firma Kleinmodellbahn, ale po krachu přešly formy firmě ROCO. Ta zatím vyrobila jeden set krytých vozů, ale popisy na nich jsou příšernost. V současném katalogu ROCO se dostalo na další, ale část vozů bude dostupná jen v setu s vymyšlenou lokomotivou. Pan Klein, který stál za firmou Kleinmodellbahn, se později spojil s firmou Heris a chtěl s ní dokončit další připravované modely z období kkStB. Dostalo se na vůz na pivo, plánovaný zavřený vůz ani za 10 let nebyl vyroben. Nově je v katalogu Heris vůz na uhlí z konce monarchie, jestli se stane realitou se teprve uvidí. Obecně je modelová věrnost části vozů problematická. Pak už jen malosériové výrobky s velice proměnlivou kvalitou a modelovou věrností.

Prakticky není co sbírat.
radeksindy
 
Příspěvky: 2510
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: KkStB

Příspěvekod von.nacht » sob 10 úno, 2018 2:18 pm

Děkuji Vám za odpověď.

Takže pokud to dobře chápu, lokomotivy jsou k dispozici (jak sem sám zjistil) ale vozový park dle vašich slov je defakto nulový, což mne vůbec nepotěšilo už z toho že jsem chtěl vozový park i aktivně využívat, nikoli mít jeden ukázkový vagón na piedestalu.

Další otázkou je, jestli jsou možná konverze vozů ČSD zpět do KkStB, teoreticky by to mělo jít, jelikož drtivá část vozového parku první republiky byla pozůstatkem císařských drah, osobně bych si ale na konverzi vagónu sám asi netroufnul už jen z toho důvodu, že osobní vozy KkStB měli dekorační linie, rámce a další detaily.
von.nacht
 
Příspěvky: 11
Registrován: sob 08 lis, 2014 1:07 pm

Re: KkStB

Příspěvekod radeksindy » sob 10 úno, 2018 2:52 pm

Dostupnost lokomotiv budete muset ověřit, protože model 170 kkStB od Lemaco je už hodně starý a sám po něm koukám, ale posledních pár let k vidění nebyl ani třeba na ebay. To bude platit i o mnoha jiných modelech jako 108, 429 atd. Jiné zase určitě sehnat půjdou, aktuálně by ještě nohly být 73, 229 a možná i nějaká 80.

Jmenované vozy nejsou většinou dostupné ani ve verzi ČSD, takže pokud konverze, tak velice pravděpodobně z jiných mutací. Vozy Liliput se dají sehnat ve verzi BBÖ nebo DR, ale to bude znamenat celý nástřik skříně a popisy. Vzhledem k tomu, že Adast už léta neexistuje, tak ani hotové modely nejsou úplně jednoduše k sehnání. Bohužel třeba i vozy BRAWA ve verzi kkStB byly poměrně rychle vyprodány, k sehnání jsou už jen jednotlivé vozy Cu. Malý přehled toho, co je teď k sehnání a co se připravuje z vozidel kkStB třeba je tady

https://www.memoba.at/catalogsearch/result/?q=kkstb
radeksindy
 
Příspěvky: 2510
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: KkStB

Příspěvekod Colonel32 » sob 10 úno, 2018 5:02 pm

http://www.lokomotive.de/muras/aktuell.htm

Z té stránky to tak úplně nevypadá, ale p. Muras je normální čech a pravidelně ho lze potkat i na pražské burze.
Colonel32
 
Příspěvky: 851
Registrován: čtv 24 pro, 2009 12:43 pm

Re: KkStB

Příspěvekod Střelec » sob 10 úno, 2018 6:24 pm

Co se týká lokálkových vozů od firmy ADA, na minulé burze v Opletalce doprodával jeden člověk zbytky součástek s tím, že se letos mihnou na trhu poslední vozy ze starých zásob dílů, které tímto definitivně došly. Část by měla být KkStB a část ČSD, ceny kolem 800,- až litru za kus podle provedení. Jinak se na burzách občas objevují jednotlivé vozy Ci v provedení KkStB - zjevně zbytky starých zásob. Jinak se dají ulovit nákladní Zl od Kleinbahn jak rakouské, tak ČSD. Na poslední burze jsem jich u jednoho stolu napočítal pět.
Co se týká lokomotiv Mikrometakit, slyšel jsem, že vyžadují maketové poloměry oblouků (tedy neprovozovatelné na běžných malých poloměrech ve standardním panelákovém bytě). Vzhledem k ceně strojů nemám ponětí, do jaké míry je tato informace pravdivá.
Střelec
 
Příspěvky: 1620
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: KkStB

Příspěvekod Brejla » ned 11 úno, 2018 7:13 am

Střelec píše:Co se týká lokomotiv Mikrometakit, slyšel jsem, že vyžadují maketové poloměry oblouků (tedy neprovozovatelné na běžných malých poloměrech ve standardním panelákovém bytě). Vzhledem k ceně strojů nemám ponětí, do jaké míry je tato informace pravdivá.

Je to pravda - viz. http://www.micro-metakit.com/index.php/de/produkt-info/unsere-modelle
Moje 354.066 sice zvládne i R 650 mm, ale hezký pohled na to její trápení to není.
Brejla
 
Příspěvky: 1421
Registrován: sob 18 črc, 2015 8:25 am

Re: KkStB

Příspěvekod 951 » ned 11 úno, 2018 7:32 am

Brejla píše:
Střelec píše:Co se týká lokomotiv Mikrometakit, slyšel jsem, že vyžadují maketové poloměry oblouků (tedy neprovozovatelné na běžných malých poloměrech ve standardním panelákovém bytě). Vzhledem k ceně strojů nemám ponětí, do jaké míry je tato informace pravdivá.

Je to pravda - viz. http://www.micro-metakit.com/index.php/de/produkt-info/unsere-modelle
Moje 354.066 sice zvládne i R 650 mm, ale hezký pohled na to její trápení to není.

Byla by fotka?
951
 
Příspěvky: 40
Registrován: ned 24 srp, 2014 6:12 am

Re: KkStB

Příspěvekod von.nacht » ned 11 úno, 2018 12:00 pm

Střelec píše:Co se týká lokomotiv Mikrometakit, slyšel jsem, že vyžadují maketové poloměry oblouků (tedy neprovozovatelné na běžných malých poloměrech ve standardním panelákovém bytě). Vzhledem k ceně strojů nemám ponětí, do jaké míry je tato informace pravdivá.


Děkuji za odpověď, s tímto se počítá - po rekonstrukci půdy (krovy, zateplení) ji budu mít celou k dispozici (dar od ženy - zůstanu doma a nebudu trajdat po hospodách :D ). Půda je na chalupě starého gruntu, takže místa přehršel. Chci doma spíš kolejiště vzezření "modulovka" (bez velkého množství skytých nádraží a podobných věcí - hlavně krajina, pár nádraží a hutní závody), takže se počítá s klopenými oblouky cca R 1000 ale spíš více, na lokálce možná méně, to se ještě uvidí.
von.nacht
 
Příspěvky: 11
Registrován: sob 08 lis, 2014 1:07 pm

Re: KkStB

Příspěvekod von.nacht » ned 11 úno, 2018 12:48 pm

Brejla píše:Moje 354.066



dobrý den, chtěl bych se Vás dotázat, jak je to s spřáhnutím lokomotiv Micrometakit (je to i u Lemaco, Trix fineart, Eisebahn Canada) a sériovými vagóny (např. Brawa) s KKK. Co jsem koukal na různé fotografie tak vím že Micrometakity (a další maloseriovky) mají reálně provedené šroubové spřáhlo. Jak se tedy dá spojit vagony s KKK a Loko na krátko (nárazník na nárazník)?
děkuji Vám za odpověď
von.nacht
 
Příspěvky: 11
Registrován: sob 08 lis, 2014 1:07 pm

Re: KkStB

Příspěvekod Tax » ned 11 úno, 2018 1:31 pm

von.nacht píše:...dar od ženy - zůstanu doma a nebudu trajdat po hospodách :D

Och joj, toto je najhorší spôsob ako sa znemožniť pred svetom a udržať si muža :mrgreen: Najlepšie je modely áno, krčma áno, ženu preč ;) Alebo len občas :mrgreen: Mám veľmi rád keď robím niečo zložité a žena sa začne ozývať "Poď mi prosím pomôcť!" To nie je prosba, to je rozkaz ... :mrgreen: Vtedy sa dostanem do vývrtky. Samozrejme nie všetky ženy sú ako tá moja, ale všetky sú rovnaké. Keď je chlap doma tak ho chcú mať k dispozícii :mrgreen:

Prepáčte za OT, ale aj toto patrí k modelovaniu ;)
Uživatelský avatar
Tax
 
Příspěvky: 191
Registrován: sob 12 led, 2008 12:16 pm
Bydliště: Bratislava

Re: KkStB

Příspěvekod jirkan » ned 11 úno, 2018 1:50 pm

U MMK by mělo být možné za reálný háku zaklesnout očkové spřáhlo, pokud je to očko tenké. S krátkým spřáhlem to asi bude problém, možná tak ty od MaTrixu. Ale zase ono při těch poloměrech to s KKK nebude až tak horké, viz spřáhla u "modulářů".
Jinak alespoň produkty z poslední doby mají i jakési rozhraní (tuším 4 piny), takže je teoretický možná i digitalizace a snad i ozvučení, ovšem bez přídavných funkcí, tady je otázka, co lze dobastlit a jestli vůbec do takového modelu zasahovat?
jirkan
 
Příspěvky: 1076
Registrován: stř 16 bře, 2011 9:47 pm
Bydliště: Praha

Re: KkStB

Příspěvekod von.nacht » ned 11 úno, 2018 2:10 pm

Tax píše:
von.nacht píše:...dar od ženy - zůstanu doma a nebudu trajdat po hospodách :D

Och joj, toto je najhorší spôsob ako sa znemožniť pred svetom a udržať si muža :mrgreen: Najlepšie je modely áno, krčma áno, ženu preč ;) Alebo len občas :mrgreen: Mám veľmi rád keď robím niečo zložité a žena sa začne ozývať "Poď mi prosím pomôcť!" To nie je prosba, to je rozkaz ... :mrgreen: Vtedy sa dostanem do vývrtky. Samozrejme nie všetky ženy sú ako tá moja, ale všetky sú rovnaké. Keď je chlap doma tak ho chcú mať k dispozícii :mrgreen:

Prepáčte za OT, ale aj toto patrí k modelovaniu ;)


Žena taky nemá zrovna prostorově nenáročný koníček, takže železnicí se náročnost našich koníčků vyrovnává a zároveň se nerušíme - to už jsme si dávno vyjasnili. Po těch letech žijeme v symbióze jako krab a sasanka. Ale na tchyni a tchánovi vidím, jak to možná máte i Vy - jako žralok a lodivod. :D

Rovněž se omlouvám za manželsko-biologické OT.
von.nacht
 
Příspěvky: 11
Registrován: sob 08 lis, 2014 1:07 pm

Re: KkStB

Příspěvekod radeksindy » ned 11 úno, 2018 2:27 pm

Malosériové výrobky jsou skutečně vybaveny funkční šroubovkou. Nemají kinematiku a její vestavba není možná, takže jednou z možností jsou spřáhla kompatibilní s očkovým spřáhlem, která jsou určená k vestavbě přímo do otvoru v čelníku jako šroubovka. Existují ve více provedení - s očkem, bez očka, z leptu , mosazné odlitky atd. Máme to vyzkoušené na modulovce, kde ve II. epoše pár lokomotiv MM je v provozu.Digitalizace není zase tak velký problé, ale je potřeba vestavět dekodér na drátkách, lokomotivám až na výjimky chybí jakákoli příprava pro digitalizaci.
radeksindy
 
Příspěvky: 2510
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: KkStB

Příspěvekod von.nacht » ned 11 úno, 2018 5:37 pm

radeksindy píše:Malosériové výrobky jsou skutečně vybaveny funkční šroubovkou. Nemají kinematiku a její vestavba není možná, takže jednou z možností jsou spřáhla kompatibilní s očkovým spřáhlem, která jsou určená k vestavbě přímo do otvoru v čelníku jako šroubovka. Existují ve více provedení - s očkem, bez očka, z leptu , mosazné odlitky atd. Máme to vyzkoušené na modulovce, kde ve II. epoše pár lokomotiv MM je v provozu.Digitalizace není zase tak velký problé, ale je potřeba vestavět dekodér na drátkách, lokomotivám až na výjimky chybí jakákoli příprava pro digitalizaci.


Loko MM bych samosebou neupravoval na KKK, zde jsem myslel zda jsou nějaké sady na úpravu vozů, zdali existuje do KKK nějaký "zásuvný modul" který by byl kompatibilní se šroubovacím spřáhlem, v žádném případě jsem nemyslel upravovat loko.
von.nacht
 
Příspěvky: 11
Registrován: sob 08 lis, 2014 1:07 pm

Další

Zpět na Velikost H0 (komunita H0)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků