E469.1 (121) od MTB

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti H0 (1:87).

Moderátor: Michal Dalecký

Re: E469.1 (121) od MTB

Příspěvekod George V. » ned 06 led, 2019 1:16 pm

Pokud to bude takhle radikální, tak nezbývá, než ty podvozky rovnou odletovat z plošáku...
H0/DCC - zatím sbírám co se dá... IV.-V.(i VI.) epocha,
TT - stavím pro radost svoji a dětí z Kadaně
George V.
 
Příspěvky: 3198
Registrován: úte 19 úno, 2008 6:30 am
Bydliště: Kadaň

Re: E469.1 (121) od MTB

Příspěvekod stiro » ned 06 led, 2019 1:33 pm

Tak som to rozobral... a je to katastrofa... Olejnička hadr... neostáva mi nič iné, len vážne to odletovať od plošáku, presne ako píšeš :roll: :roll: :roll: ... Inak to nevyčistím... rozpolil som podvozok a toľko oleja čo mi z toho vytieklo... :( :( :( Ako lokomotíva super, ale na čo do toho pchajú toľko oleja, nechápem... :?: :?: :?:
stiro
 
Příspěvky: 162
Registrován: stř 05 srp, 2015 9:07 pm

Re: E469.1 (121) od MTB

Příspěvekod George V. » ned 06 led, 2019 1:35 pm

No hlavně nechápu, proč to mažou olejem. Vazelína je lepší. Olejem mažu jen "ložiska" motorku. A když už to máš takhle rozebrané, tak bych si dovolil doporučit věnovat větší pozornost uložení šneků. Dobře promazat a zkontrolovat, jestli tam někde nejsou nepatřičné nálitky nebo otřepy...
H0/DCC - zatím sbírám co se dá... IV.-V.(i VI.) epocha,
TT - stavím pro radost svoji a dětí z Kadaně
George V.
 
Příspěvky: 3198
Registrován: úte 19 úno, 2008 6:30 am
Bydliště: Kadaň

Re: E469.1 (121) od MTB

Příspěvekod vvitty » ned 06 led, 2019 1:54 pm

Olej v prevodovkach 121 byl vyjimkou, do dalsich modelu uz sla opet vazelina. Doporucuji bud komplet vycistit prevodovky a nebo model neskladovat nalezato ale stejne jako stoji na kolejich - pak to nevytece na kastli.
Pro vyndani prevodovek je potreba sundat kastli, odpajet privody na plosny spoj a sundat ho, pak sundat sponu a lze vyndat prevodovky spodem.
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2623
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: E469.1 (121) od MTB

Příspěvekod stiro » ned 06 led, 2019 5:54 pm

Tak hlásim, že boj som úspešne ukončil... celkové rozobratie mašiny do posledného šróbu, kompletné umytie od oleja, sušenie, odstránenie továrenských nedorobkov a doladenie nepresností, zloženie mašiny... celkovo 4 hodiny života a nervov aby som niečo neurval... :) :) :)
Na premazanie prevodov som použil LITHIUM GREASE, ktorá sa mi osvedčila aj na starších mašinách. Je nutné povedať, že mašina má po premazaní lítiovou vazelínou ešte tichší chod ako s olejom predtým... Ale hlavne nebude tiecť kade tade...

vvitty: Keď si zoberiem, že model leží už od výroby v origo krabici, u predajcu a aj u mňa na boku... Nikdy sa mi niečo také nestalo, takže som nepredpokladal, že práve u modelu 121 budem mať tento problém...

Ja len dúfam, že ostatné modely od MTB, ktoré boli vyrábané pred tým... napr. Bardotka T478, Rakaňa a ani Kocúr nebudú mať tento problém...

PS: Čaká ma ešte kompletná rozborka Hektora... ten pre zmenu akosi nejde... Tam zas predpokladám zatuhnutú vazelínu, nakoľko model po nahriatí fénom ide normálne a keď niekoľko dní postojí tak nejde vôbec...

Pekný večer a ešte raz ďakujem za info a pomoc...
stiro
 
Příspěvky: 162
Registrován: stř 05 srp, 2015 9:07 pm

Re: E469.1 (121) od MTB

Příspěvekod vvitty » ned 06 led, 2019 9:01 pm

Nevím o tom že by olej použili v jiných převodovkách než H0 121 010. Mě tady jeden kousek dopadl hůř, tam to zateklo mezi kastli a ten plastovej obal takze celej bok od oleje zvenku ...
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2623
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: E469.1 (121) od MTB

Příspěvekod stiro » ned 06 led, 2019 10:02 pm

vvitty: Tak ťa nepoteším... ten olej je vo všetkých prevodovkách... Dnes som ešte rozobral podvozky Rakane a aj Hektora... olej bol aj tam, menej ale bol, a už aj čiastočne vytečený na maskách podvozkov... Čo to som poutieral, nechcelo sa mi to rozoberať celé... ale videl som olej aj na pružinách kinematiky, a niečo pod plošným spojom... Predpokladám teda, že skôr či neskôr ma táto kompletná rozborka bude čakať u všetkých mašín... :( :( :(
Horšie na tom je fakt, že v prípade Hektora a Kocúra je potrebné odletovať okrem podvozkov aj reproduktor... :( :( :(
stiro
 
Příspěvky: 162
Registrován: stř 05 srp, 2015 9:07 pm

Re: E469.1 (121) od MTB

Příspěvekod stiro » pát 11 led, 2019 8:43 pm

mikinko: Tam bude nejaká zrada... videl som jeden model E499.1 v chode a išiel pekne... aj ticho... Jediné čo som si všimol, bolo to mierne vyššie posadenie karosérie a tak bolo vidieť z pluhov aj to, čo nemalo byť... Presne to, na čo si tu už upozorňoval... :wink:
Ale po kompletnom rozobratí modelu 121 som zistil, že pri montáži nechali trčať na motorčeku väčší kus plošáku, ako bolo vhodné... Po jeho upílení na správnu výšku, hlavný plošák nádherne sadol na svoje miesto, vôbec nebol prehnutý ako luk... a tým pádom aj karoséria krásne dosadla ako mala... Predpokladám teda, že model E499.1 môže trpieť rovnakou vadou...
Keďže ja model ešte nemám, vieš mi k tomu niečo prosím napísať??? Lebo ja si to inak neviem vysvetliť... Ďakujem...
stiro
 
Příspěvky: 162
Registrován: stř 05 srp, 2015 9:07 pm

Re: E469.1 (121) od MTB

Příspěvekod Charlie » ned 13 led, 2019 11:11 am

Chtěl bych se zeptat, jestli si někdo digitalizoval Bobinu a jakej k tomu použil dekodér a jestli bylo potřeba něco nastavovat, nebo jestli všechna světla fungovala hned bez nastavování. Já mám Lais Plux 22 verze č.6 a vůbec si s tím nevím rady. Podařilo se mi nastavit akorát svícení bílých světel a jejich závislost na směru a to je všechno, červená světla zadní jsou na dalším tlačítku, červená světla přední na dalším, osvětlení kabiny svítí jen jedna strana a zase na dalším tlačítku a ostatní tlačítka jsou nefunkční. Řeším to s panem Králem, ale nějak se nemůžeme dobrat řešení. Prý je nestandardně zapojená lokomotiva. Tak se chci zeptat, máte někdo taky takovej problém?Jaký jste použili dekodér? Děkuji.
ČSD, H0, H0e, DCC LENZ LZV200 z ovládacího pultu a ještě trochu BTTB
Uživatelský avatar
Charlie
 
Příspěvky: 392
Registrován: čtv 15 led, 2009 7:24 pm
Bydliště: Luka nad Jihlavou

Re: E469.1 (121) od MTB

Příspěvekod vvitty » ned 13 led, 2019 3:09 pm

Musíš si nastavit závislost dalších výstupů dle směru. ZIMO to umí bez problémů - F0 rozsvěcí čelní světla, další funkcí se zapnou červené konce a celé si to přepíná dle směru (po příslušném nastavení CV, v továrním nastavení to červené zapíná natvrdo funkční klávesou).
Nevím co znamená nestandardní zapojení, prostě to používá dostupné funkční výstupy aby se světla správně rozsvěcela.
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2623
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: E469.1 (121) od MTB

Příspěvekod JaroHo » pon 14 led, 2019 9:36 am

mám v ní lais dcc a nic jsem nastavovat nemusel. Koukám do mobilu a :F0 světla přední dle směru jízdy, F1 koncovky červené jedna strana, F2 koncovky červené strana druhá, F 3 dálkáč spolu s F0 dle směru jízdy, F4 budka. Jen jedna. Víc jsem z toho nevymáčknul :mrgreen:
DR5000, Z21app,2x myš, kolejiště ve výstavbě
Uživatelský avatar
JaroHo
 
Příspěvky: 1423
Registrován: čtv 28 bře, 2013 2:59 pm
Bydliště: Nymburk

Re: E469.1 (121) od MTB

Příspěvekod Charlie » pon 14 led, 2019 2:51 pm

Děkuji za ohlasy. Vždycky když jsem dával dekoder do nějaké lokomotivy tak to fungovalo napoprvé. Teď bylo všechno jinak. Musel jsem nastavovat jedno CV po druhém než jsem z toho něco dostal. Teď mám bílá světla závislá na směru jízdy, červená světla závislá na směru jízdy, reflektory závislé na směru jízdy a jedno stanoviště na F4. To druhé se mi nedaří vypátrat. Vůbec se ničím nedá rozsvítit. Ví někdo? Děkuji.
ČSD, H0, H0e, DCC LENZ LZV200 z ovládacího pultu a ještě trochu BTTB
Uživatelský avatar
Charlie
 
Příspěvky: 392
Registrován: čtv 15 led, 2009 7:24 pm
Bydliště: Luka nad Jihlavou

Re: E469.1 (121) od MTB

Příspěvekod Jacek » pon 14 led, 2019 3:28 pm

Nastavení pro Zimo pro MX645, mělo by fungovat stejně u nezvukového
http://www.jacek-modely.cz/soubory/mode ... HO_MTB.pdf
Uživatelský avatar
Jacek
 
Příspěvky: 883
Registrován: sob 20 led, 2007 10:03 pm
Bydliště: Moravskoslezský kraj

Re: E469.1 (121) od MTB

Příspěvekod Aleson » stř 16 led, 2019 12:53 am

To Charlie:
Díval jsem se letmo do nastavení dekodéru PLUX21 ESU ve své E469 a vypadá to takto :
výstup AUX3 ovládá dálkový reflektor v obou směrech (podle směru jízdy)
výstup AUX4 osvětlení jedné kabiny
výstup AUX5 osvětlení druhé kabiny
Nastavení zapnutí nebo vypnutí těchto výstupů bude v dekodérech různých výrobců
ovládáno jinými CV. To je potřeba vyčíst z manuálu.
Já mám třeba osvětlení kabin svázáno se zastavením lokomotivy, abych nemusel
používat další funkční tlačítka ....) :)

Dost možná, že tvůj dekodér má některý výstup (AUX4, AUX5) vypnutý, nebo není
přiřazen k žádnému funkčnímu tlačítku .... A nebo (v horším případě), nemá AUX5
vůbec. :?
Aleson
 
Příspěvky: 388
Registrován: pát 24 čer, 2011 9:33 pm

Re: E469.1 (121) od MTB

Příspěvekod Charlie » čtv 17 led, 2019 7:03 pm

Děkuji všem za odpovědi a pomoc, moc si toho vážím. Problém bude asi nakonec ten, že má dekodér jen 6 funkcí a poslední kterou dokáže obsloužit je F4. Myslel jsem si, že stačí ten Aux 5 přesměrovat třeba na F4 aby svítily obě stanoviště najednou. Bohužel to nefunguje a Aux 5 se nedá nijak zapnout. Asi s ním tak ten dekodér nedokáže pracovat. Ty CV týkající se jízdy nemaj chybu. DĚKUJI.
ČSD, H0, H0e, DCC LENZ LZV200 z ovládacího pultu a ještě trochu BTTB
Uživatelský avatar
Charlie
 
Příspěvky: 392
Registrován: čtv 15 led, 2009 7:24 pm
Bydliště: Luka nad Jihlavou

PředchozíDalší

Zpět na Velikost H0 (komunita H0)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 10 návštevníků