M 296.1009 od MTB

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti H0 (1:87).

Moderátor: Michal Dalecký

Re: M 296.1009 od MTB

Příspěvekod radeksindy » stř 22 lis, 2017 10:41 pm

Může prosím změřit, kolik chybí pinům u MX645P22 na délce? Správně by měly být 3mm dlouhé od dosedací plochy konektoru.
radeksindy
 
Příspěvky: 2514
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: M 296.1009 od MTB

Příspěvekod alik » pát 24 lis, 2017 7:03 pm

Dnes jsem 5 hod zápasil s digitalizací tohoto modelu, nejde tam ani základní dekoder MX633P22. Ani náhodou, má až o 2mm kratší piny, než analogová záslepka MTB a nedrží a nevede. Za to plastová vycpávka pinů dekodéru drží velmi pevně, a tady odstranit nedestruktivně nešla. Pouze postupně vyštípávat a mikrofrézkovat, a tak jsem jeden pin zničil, naštěstí plonkovní. Nebo si model pustit akorát z okna. Jinak ta vycpávka má za úkol chránit dekoder před zacvaknutí nadoraz a rozdrcení součástek dekoderu, takže pozor. Umístění dekoderu by měl zvládnout i méně zkušený modelář a ještě jsem se nesetkal, že by to byl problém. Zde je to něco jiného - nelze ani náhodou. Každopádně při snaze model zprovoznit na digitálním kolejišti zapomenete na "drobné" neduhy, jako tvar střechy či nátěr. Na druhé straně po urputném umístění dekodéru vás čeká nemilé překvapení - světla silně prosvítají do všech 4 a dokonce i do kabinky. Jistě, můžeme je přes CV60 ztlumit, ale ještě lépe vypnout. To moderní rozhraní P22 umí. Pevné nervy s MTB.
alik
 
Příspěvky: 77
Registrován: pon 27 srp, 2012 5:02 pm

Re: M 296.1009 od MTB

Příspěvekod Kulsud » pát 24 lis, 2017 9:14 pm

Co vede výrobce prodávat jen analogový model? Piko to snad dělá stejně. Řešení Roco ve formě dvou variant analog a digitál se zvukem je konkrétně pro mě zajímavější řešení.
Kulsud
 
Příspěvky: 422
Registrován: stř 23 říj, 2013 7:52 am

Re: M 296.1009 od MTB

Příspěvekod Martin70 » pát 24 lis, 2017 10:45 pm

Edys píše:
ČouĎák píše:vymyšleno úplně do detailu,krásná práce :mrgreen:

A on si nedá pokoj. Něco pro změnu konstruktivního by nebylo? Výrobce modelů asi těžko může za to že výrobce dekodéru změnil délku pinů.

Stav digitalizace modelu M296 nebudu raději komentovat. :roll: Napadá mě však dotaz proč výrobce MTB zrovna nedá do některých modelů dekodéry ve výrobě, takové jaké jsou momentálně skladem, tedy s piny kratšími-delšími, prostě takovými, které nevyžadují náročné úpravy na několik hodin a "přehršel speciálních nástojů" s rizikem poškození dekodéru a ztráty záruky? Z toho co tu psali za tu dobu ostatní, kteří se pro koupi modelu rozhodli, tak stejně budou model digitalizovat nebo dokonce zvučit. Bude jich asi více jak polovina. Pak by to bylo bez práce. Nebo je to z důvodu, že by cena za digi verzi byla již vysoká a tloukla by do očí ve srovnání s modely ostatních výrobců?
Výrobce tam snad ani zkušebně ve své firmě dekodéry nedal, nestačil to vyzkoušet, všechny modely prodal a dále salám asi. Jinak by si třeba všiml, že ty světla prosvítají kde nemají (vycházím z toho co psal "alik")
Odpověď neznám, kdo ano, tak ať dá vědět. :) Edit . Vidím, že tu stejnou otázku dal i Kulsud.
Začátečník a obdivovatel H0, nyní bez kolejiště. Hledám informace a uvidím zda se pustím do stavby.
Uživatelský avatar
Martin70
 
Příspěvky: 351
Registrován: sob 19 bře, 2016 9:07 am
Bydliště: Zlín

Re: M 296.1009 od MTB

Příspěvekod Edys » pát 24 lis, 2017 11:00 pm

Martin70 píše:
Edys píše:
ČouĎák píše:vymyšleno úplně do detailu,krásná práce :mrgreen:

A on si nedá pokoj. Něco pro změnu konstruktivního by nebylo? Výrobce modelů asi těžko může za to že výrobce dekodéru změnil délku pinů.

Stav digitalizace modelu M296 nebudu raději komentovat. :roll: Napadá mě však dotaz proč výrobce MTB zrovna nedá do některých modelů dekodéry ve výrobě, takové jaké jsou momentálně skladem, tedy s piny kratšími-delšími, prostě takovými, které nevyžadují náročné úpravy na několik hodin a "přehršel speciálních nástojů" s rizikem poškození dekodéru a ztráty záruky? Z toho co tu psali za tu dobu ostatní, kteří se pro koupi modelu rozhodli, tak stejně budou model digitalizovat nebo dokonce zvučit. Bude jich asi více jak polovina. Pak by to bylo bez práce. Nebo je to z důvodu, že by cena za digi verzi byla již vysoká a tloukla by do očí ve srovnání s modely ostatních výrobců?
Výrobce tam snad ani zkušebně ve své firmě dekodéry nedal, nestačil to vyzkoušet, všechny modely prodal a dále salám asi. Jinak by si třeba všiml, že ty světla prosvítají kde nemají (vycházím z toho co psal "alik")
Odpověď neznám, kdo ano, tak ať dá vědět. :) Edit . Vidím, že tu stejnou otázku dal i Kulsud.

Můžeme se jen domnívat proč tomu tak není. Ale co jsem pochopil podle toho co psal jacek tak dekodéry s krátkými piny je záležitost poslední doby.
Stavím pro zábavu ne pro 100% věrohodnost. Zábava je to oč tu běží.
http://www.moje-vlacky.cz
Uživatelský avatar
Edys
 
Příspěvky: 626
Registrován: sob 05 lis, 2016 9:24 pm
Bydliště: Slaný, práce Praha

Re: M 296.1009 od MTB

Příspěvekod alik » sob 25 lis, 2017 8:00 am

Zákazníka nezajímají normy, ale aby komerční produkt fungoval v souladu s návodem a běžnými zvyklostmi v dané kategorii zboží. Digitalizace dekodéry Zimo je běžná a bezproblémová u všech značek modelů v Evropě a nikde na německých webech jsem nenašel, že by nějaké Zimo nešlo instalovat do lokomotivy. Tyto problémy byly u MTB již dříve, sám mám izolepou poslepovaný dekoder od prodejce už u první MTB bardotky, zde je to ale výraznější. Takže složité soudy a analýzy nejsou třeba, akorát zdravý rozum. MTB by mělo vyjmenovat v návodu, se kterými dekodéry výrobek funguje, nebo napsat, že možnost digitalizace není zaručena.
alik
 
Příspěvky: 77
Registrován: pon 27 srp, 2012 5:02 pm

Re: M 296.1009 od MTB

Příspěvekod Kulsud » sob 25 lis, 2017 9:13 am

alik píše:Zákazníka nezajímají normy, ale aby komerční produkt fungoval v souladu s návodem a běžnými zvyklostmi v dané kategorii zboží. Digitalizace dekodéry Zimo je běžná a bezproblémová u všech značek modelů v Evropě a nikde na německých webech jsem nenašel, že by nějaké Zimo nešlo instalovat do lokomotivy. Tyto problémy byly u MTB již dříve, sám mám izolepou poslepovaný dekoder od prodejce už u první MTB bardotky, zde je to ale výraznější. Takže složité soudy a analýzy nejsou třeba, akorát zdravý rozum. MTB by mělo vyjmenovat v návodu, se kterými dekodéry výrobek funguje, nebo napsat, že možnost digitalizace není zaručena.


Přesně tak. Já ten motorák ale nutně potřebuji :D a vcelku se mi líbí i přes dílčí nepřesnosti. Chci si ale koupit hotový model. Nic na něm nebrousit, nepilovat a neřezat. Chci, aby měl 2 roky záruku. Jsou to malicherné požadavky?

Vycházím z toho, co píše na svém webu pan Smutek, aby nebylo pochyb, že si něco cucám z prstu.
Naposledy upravil Kulsud dne sob 25 lis, 2017 9:20 am, celkově upraveno 1
Kulsud
 
Příspěvky: 422
Registrován: stř 23 říj, 2013 7:52 am

Re: M 296.1009 od MTB

Příspěvekod Edys » sob 25 lis, 2017 9:18 am

Kulsud píše:
alik píše:Zákazníka nezajímají normy, ale aby komerční produkt fungoval v souladu s návodem a běžnými zvyklostmi v dané kategorii zboží. Digitalizace dekodéry Zimo je běžná a bezproblémová u všech značek modelů v Evropě a nikde na německých webech jsem nenašel, že by nějaké Zimo nešlo instalovat do lokomotivy. Tyto problémy byly u MTB již dříve, sám mám izolepou poslepovaný dekoder od prodejce už u první MTB bardotky, zde je to ale výraznější. Takže složité soudy a analýzy nejsou třeba, akorát zdravý rozum. MTB by mělo vyjmenovat v návodu, se kterými dekodéry výrobek funguje, nebo napsat, že možnost digitalizace není zaručena.


Přesně tak. Já ten motorák ale nutně potřebuji :D a vcelku se mi líbí i přes dílčí nepřesnosti. Chci si ale koupit hotový model. Nic na něm nebrousit, nepilovat a neřezat. Chci, aby měl 2 roky záruku. Jsou to malicherné požadavky?

Stačí si vybrat prodejce který ti tvé požadavky splní.
Stavím pro zábavu ne pro 100% věrohodnost. Zábava je to oč tu běží.
http://www.moje-vlacky.cz
Uživatelský avatar
Edys
 
Příspěvky: 626
Registrován: sob 05 lis, 2016 9:24 pm
Bydliště: Slaný, práce Praha

Re: M 296.1009 od MTB

Příspěvekod radula63 » sob 25 lis, 2017 8:39 pm

Podle normy má být délka pinu 4mm od vrcholu nejnižší součástky. Splňuje-li toto váš dekodér, pak je vše v pořádku.
Viz.foto - nezvukový dekoder ZIMO Plux22 ( zakoupen u pana Daleckého asi před třemi roky ) DPS HO853 MTB. Délka pinu 3,9mm od vrcholu nejnižší součástky.
P1060351-plux.JPG

P1060352-plux.JPG
Raďula63
MPK - moduly plzeňského kraje
KŽM Praha 3
KŽM cH0TTěboř
Psi štěkají, karavana jede dál
Uživatelský avatar
radula63
 
Příspěvky: 1306
Registrován: čtv 28 kvě, 2009 6:15 pm
Bydliště: kraj Vysočina - okres H.B.

Re: M 296.1009 od MTB

Příspěvekod Rudolf » sob 25 lis, 2017 9:36 pm

Já tedy vidím v normě 3mm http://www.morop.eu/downloads/nem/de/nem658_d.pdf ...

Minulý týden zakoupený MX633P22 měl délku volných pinů 3 mm.

Ruda
Uživatelský avatar
Rudolf
 
Příspěvky: 917
Registrován: ned 08 říj, 2006 11:10 am
Bydliště: Strakonice

Re: M 296.1009 od MTB

Příspěvekod hummus » sob 25 lis, 2017 10:35 pm

Tak, tak.
Minimální délka pinů nad součástkami 3mm. V lokomotivě/motoráku tloušťka PCB max. 1mm a hloubka konektoru min. 2mm. Pokud je tedy vše dle normy, tak to musí fungovat :wink:
HO - DCC, IVb
Uživatelský avatar
hummus
 
Příspěvky: 574
Registrován: pon 04 pro, 2006 8:13 am
Bydliště: Praha 9

Re: M 296.1009 od MTB

Příspěvekod jirkan » ned 26 lis, 2017 3:01 am

To, co teď píšu, je zcela laicky naivní, tak prosím Vy, co tomu rozumíte, to omluvte :)
Nemůže být problém v tom, že se u tohoto typu dekodérů počítá s montáží do dutinek zastavěných v DPS, zatím co dle výše uvedeného obr se piny prostrkují skrz DPS do lišty, která je ale (nevím, hádám) určena pro montáž shora? Pak hodně záleží na tom, jak je to provedeno uvnitř, ale zřejmě dost velká část z těch 3 mm je ve vzduchu?
jirkan
 
Příspěvky: 1076
Registrován: stř 16 bře, 2011 9:47 pm
Bydliště: Praha

Re: M 296.1009 od MTB

Příspěvekod Jirka_US » ned 26 lis, 2017 7:16 am

Norma RCN-122, na kterou NEM658 odkazuje, rika, ze delka pinu je min. 3mm a max 4mm, tvar pinu muze byt bud ctvercovy s delkou hrany 0.4mm nebo valcovy o prumeru 0.43mm.
http://normen.railcommunity.de/RCN-122.pdf
Mimo jine tato norma celkem jasne rika, ze dekoder musi byt odnimatelny bez pouziti jakychkoliv nastroju....
jirkan píše:To, co teď píšu, je zcela laicky naivní, tak prosím Vy, co tomu rozumíte, to omluvte :)
Nemůže být problém v tom, že se u tohoto typu dekodérů počítá s montáží do dutinek zastavěných v DPS, zatím co dle výše uvedeného obr se piny prostrkují skrz DPS do lišty, která je ale (nevím, hádám) určena pro montáž shora? Pak hodně záleží na tom, jak je to provedeno uvnitř, ale zřejmě dost velká část z těch 3 mm je ve vzduchu?

Nejsem si uplne jisty, jestli myslime oba stejnou situaci, pokud ano, tak na ty norma RCN-122 rovnez pamatuje, viz odstavce 2.2.1 a 2.2.2.


Michal Dalecký píše:S piny u 645P22 mam stejný poznatek. 633P22 je ok. Soudruzi v Rakousku udělali někde chybu....

Nize uvedenou zpravu ponechavam bez komentare.....
http://www.zimo.at/web2010/index.html
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: M 296.1009 od MTB

Příspěvekod jirkan » ned 26 lis, 2017 12:01 pm

Děkuji za vysvětlení a odkaz, přesně to jsem měl na mysli.
jirkan
 
Příspěvky: 1076
Registrován: stř 16 bře, 2011 9:47 pm
Bydliště: Praha

Re: M 296.1009 od MTB

Příspěvekod Michal Dalecký » pon 27 lis, 2017 9:14 am

Teď ráno jsem vyzkoušel následující dekodéry Zimo MX645P16, MX648P16, MX633P22 a všechny lze usadit bez problémů. Také tu mám pár dekodérů 645P22 z minulé dodávky a ty také jdou usadit. Problém je s poslední dodávkou dekodéru jedná se o desetinovou záležitost která rozhoduje.

Vlevo starší várka a vpravo nová.....
IMG_4129.jpg
:: H0, DCC, III-IV :: http://www.ambmodely.cz :: http://diskuze.modely.biz
Uživatelský avatar
Michal Dalecký
 
Příspěvky: 1823
Registrován: pát 23 lis, 2007 8:50 pm
Bydliště: Praha 6

PředchozíDalší

Zpět na Velikost H0 (komunita H0)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků