Novinky H0 2017

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti H0 (1:87).

Moderátor: Michal Dalecký

Re: Novinky H0 2017

Příspěvekod Svratka » pon 26 čer, 2017 9:14 am

ad: Brawa 534.1

Škoda těch červených obručí (nákolků) ála DR... U ČSD pochopitelně byly obruče vyleštěné na kov, červené byly pouze paprsky. Je škoda, když i skvělý výrobce modelů takto pochybí... Navíc se jedná o špičkový model za nikoli nízkou cenu... Skutečně škoda...
Svratka
 
Příspěvky: 268
Registrován: úte 08 dub, 2014 7:38 am

Re: Novinky H0 2017

Příspěvekod VD.CSD » úte 27 čer, 2017 12:37 pm

_
Naposledy upravil VD.CSD dne stř 12 zář, 2018 8:57 am, celkově upraveno 1
VD.CSD
 
Příspěvky: 150
Registrován: pon 13 led, 2014 1:32 pm

Re: Novinky H0 2017

Příspěvekod greenery » úte 27 čer, 2017 12:51 pm

Souhlasím s tebou ve věci modifikace modelu do ČSD verze. Dýmniční dvířka působí směšně. Ostatní typizaci pomíjím, nemám podrobné znalosti. Ale mám pocit, že tam není nic.
Ale ty přisluhovače jsi si mohl odpustit. Neznám se osobně s autorem výkresu a ani za něj nehodlám střílet munici, ale mám pocit, že odevzdal výkres a tím "spolupráce" mezi ním a Brawou skončila nikoliv z jeho viny.

Začarovaný kruh se uzavírá, příště uslyšíme, že se "to" neprodává, tedy nazdar.
Nekoupil jsem to, ač jsem to měl v hledáčku.
greenery
 
Příspěvky: 1058
Registrován: úte 04 pro, 2007 10:12 pm

Re: Novinky H0 2017

Příspěvekod radeksindy » úte 27 čer, 2017 7:11 pm

Nevím co čekáte? Máte vůbec představu kolik modelů by se muselo prodat, aby se vyplatilo dělat přesný model ČSD? Je to bohužel o řád vyšší číslo, než se obvykle ČSD varianty dělají. 413.0 je u výrobce stále dostupná, proto se 534.1 dělala v menší sérii a zmizela rychleji. I zvuková verze. Dělat kvůli pár set kusům novou formu na větší dveře je finanční sebevražda.
radeksindy
 
Příspěvky: 2515
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Novinky H0 2017

Příspěvekod greenery » úte 27 čer, 2017 8:01 pm

... no to by se Brawa musela zasebevraždit už po té 413, kde byly dveře správně.
Chápu, že to asi nesplnilo jejich očekávání, ale na druhou stranu po mě nemůže nikdo chtít, abych vděčně skákal radostí nad slepencem z toho, co zbylo.
Je mi to koneckonců jedno, pokud se jim to takto vyplatí, jejich volba. Za mě ale raději nic, než takto.
greenery
 
Příspěvky: 1058
Registrován: úte 04 pro, 2007 10:12 pm

Re: Novinky H0 2017

Příspěvekod radeksindy » úte 27 čer, 2017 8:11 pm

... no to by se Brawa musela zasebevraždit už po té 413, kde byly dveře správně.

Aby se zaplatily, musí se použít na dalším modelu. To přišlo teď. Samozřejmě, že BRAWA bude dělat co se jí vyplatí. Buďme rádi, že se to prodá, protože to příště může znamenat, že bude povedenější model.
radeksindy
 
Příspěvky: 2515
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Novinky H0 2017

Příspěvekod vorisekml » úte 27 čer, 2017 8:35 pm

No, dobře...a co s tím modelem teď dělat. Brawa neudělala nic víc než špatná vrata...Takže já teď musím zrušit předobjednávku, vytáhnout ze šuplíku Roco model a sochat...Upřímě jsem čekal že za 10.500,- budu mít ČSD verzi bez práce. Mýlíl jsem se....
No a co jsem čekal od Brawy - 422.0 vcelku ujde, 413.0 už dost mimo a 534.1 těžký průser.....a to vše v cenové relaci 10.000,-
H0
Uživatelský avatar
vorisekml
 
Příspěvky: 890
Registrován: pát 06 bře, 2009 8:43 pm
Bydliště: Lom u Mostu / Most

Re: Novinky H0 2017

Příspěvekod VD.CSD » úte 27 čer, 2017 8:47 pm

_
Naposledy upravil VD.CSD dne stř 12 zář, 2018 8:57 am, celkově upraveno 1
VD.CSD
 
Příspěvky: 150
Registrován: pon 13 led, 2014 1:32 pm

Re: Novinky H0 2017

Příspěvekod greenery » úte 27 čer, 2017 9:01 pm

... ještě dotaz - nejsem nástrojař, ale pro jedna dvířka je jedna forma? Laický názor - udělal bych formu konkrétního dílu pro všechny zamýšlené mutace na jednom "stromečku".
Některých se samozřejmě použije méně (výrazně). Ale cena plastu bude asi zanedbatelná.....
Nehledě na to, že snad je možné formu upravit tak, aby se plast vstříkl jenom do části a momentálně nepotřebné výlisky prostě nevznikly.

....čirá zvědavost, jen že mě to zajímá

Chápu, že chtít reflektor vzor ČSD je zbožné přání.
Ale díly, které se rozhodnu použít, nebo jsou nezbytné, by snad mohly být "z úcty k zákazníkovi" správně i pro minoritní mutaci.
Nebo je raději nepoužít vůbec, podobně jako ROCO před 10-ti lety. Anebo, že by platilo, že pro ty blbečky z Česka (Slovenska) je to optimální řešení - hrábnout do zbytků a zkazit jim jinak fantastický model?

A že bude nějaký "lepší" model, tomu moc nevěřím. Snad jedině, pokud se bude beze zbytku shodovat s německou verzí.
greenery
 
Příspěvky: 1058
Registrován: úte 04 pro, 2007 10:12 pm

Re: Novinky H0 2017

Příspěvekod VD.CSD » úte 27 čer, 2017 9:13 pm

_
Naposledy upravil VD.CSD dne stř 12 zář, 2018 8:56 am, celkově upraveno 1
VD.CSD
 
Příspěvky: 150
Registrován: pon 13 led, 2014 1:32 pm

Re: Novinky H0 2017

Příspěvekod radeksindy » stř 28 čer, 2017 7:39 am

Mikinko má pravdu, většina dílů se nedělá samostatně, ale jsou ve formě s dalšími. S každou várkou modelů se vyrobí navíc určité množství náhradních dílů. Některé díly z lokomotiv kkStB nebo ČSD poměrně rychle mizí, protože na rozdíl od německých předloh chybí na běžném trhu výrobci drobných dílů na parní lokomotivy. V průběhu času kromě zmíněných vypouklých dýmničních dveří zmizeli i lampy k bejčkovi nebo plná kola. Občas se něco doplní v rámci výroby nových verzí, ale občas se může stát, že je díl umístěn někde, co se nevyplatí znovu odstříknout.

VD.CSD : ale pre tých pár tisíc kusov...

Pro pár tisíc kusů by se to vyplatilo, ale počty kusů našich mutací jsou o řád níž.
radeksindy
 
Příspěvky: 2515
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Novinky H0 2017

Příspěvekod greenery » stř 28 čer, 2017 8:47 am

... Radku, tím posledním příspěvkem v tom mám větší zmatek, než předtím. Jak Mikinko, tak ty potvrzuješ, že drobné díly se vyrábí v sadách.
Postačí tedy trochu logistiky a přemýšlení, jak vyrobit i díly pro mutace v malých sériích, bez extrémních nákladů navíc.
Navíc píšeš, že právě díly pro rakouské vzory rychle mizí.
Ať to si to přeberu jak chci, vychází mi to, co píše Mikinko, že český / slovenský trh se spokojí s kdejakou volovinou. U parních mašin asi stačí hvězda, červená kola a nápis ČSD.

Ale řekl bych, že u parních mašin je cílový zákazník trochu specifický. Často je to přece pamětník, nebo střední až starší ročník, většinou ochotný pustit chlup za dobrý model.
To co projde u pestrobarevných dieslů MTB, tady nemusí fungovat. Důležitý je i výběr předlohy. Malý bejček, když započtu i verzi kkStB, půjde na trh už ve čtvrté mutaci - to se jim to tak vyplatí?, a to má blbě vany (i když výběr předloh tomu odpovídá).
U té 413 bude trochu problém s tím, že je to málo známá mašina, účelem i vizáží ne až tak atraktivní. Naopak G10 je známější i díky modelu ROCO, prodalo by se jich asi více než G7.
Musely by ovšem být správně a mít tu správnou českou výbavu, která dělá modely pro našince atraktivními.

Teď mě výrobce postavil do situace, že vlastně G10 pořizovat nemusím. Dvířka jsou blbě, stejně bych je odřízl. A žádný jiný bonus mi model nenabízí.
Takže můžu investici do něj odsunout kdykoliv na později. Koupím jakoukoliv jinou verzi s odpovídajícím počtem krabic na kotli a typizaci si dosadím sám.
A to můžu udělat kdykoliv, dokud Brawa formy nesešrotuje.

Opravdu jsme asi příliš malý trh, o iluze, že se za "běžnou cenu" objeví model parní mašiny podle české nebo rakouské předlohy jsem dávno přišel. Ale naivně jsem si myslel, že původně pruská mašina bude vystrojena alespoň v základu správně. Renomé firmy dávalo naději. Bohužel. Chechtáky raději utratím za nějakou maloserii.
greenery
 
Příspěvky: 1058
Registrován: úte 04 pro, 2007 10:12 pm

Re: Novinky H0 2017

Příspěvekod radeksindy » stř 28 čer, 2017 10:26 am

Možná bylo něco špatně pochopeno, ale tím extrémním nákladem je forma samotná. Samotné odstříknutí už tak velký problém není, ale ani to se nemusí vyplatit. O kolik modelů 534.1 prodám víc, když je nechám vybavit správným turbem? Drtivé většině kupujících to bude jedno, pár lidí si toho všimne, ale určitě si všimne i mnoha dalších špatných detailů. Asi by to nekoupili ani s ním. Jestli kvůli správnému turbodynamu prodám místo 300 třeba 330 kusů, tak i kdybych tu formu měl, tak ji nemá smysl vůbec vytahovat ze skříně.

G10 vs. G 7.1 - paradoxně je ale 413.0 výrazně významnější řadou u ČSD. Celkově přes 100ks v provozu od roku 1919 do půlky šedesátých let z nich dělá významnou řadu i ve srovnání s některými mašinami ex kkStB. S 534.1 to udělám stejně jako ty, nemá cenu předělávat ČSD verzi, už jenom kvůli červeným kolům. Ale tak je to prakticky u jakékoli lokomotivy, ještě nikdy žádný výrobce neudělal ČSD variantu ve všech detailech správně. Přesněji řečeno, ještě nikdo si tím nedal žádnou práci kromě rudých hvěd. Jedinou výjimkou je BRAWA, která pár detailů má a občas používá.
radeksindy
 
Příspěvky: 2515
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Novinky H0 2017

Příspěvekod greenery » stř 28 čer, 2017 10:55 am

.... měl jsem na mysli drobnosti české mutace přidat do formy pro verzi řekněme DRG. Tak aby se nemusela vytvářet extra kvůli stovkám kusů.
Že je forma drahá, to jem i jasné. Ale to je co by kdyby, nerozumím tomu.

Plácám tady zbůhdarma, ale někde si člověk ulevit musí.
Rozumím i tomu, že turbo apod. ocení jen někdo, ale tady došlo k tomu, že se sice osadil atypický díl, ale výsledek je natolik sranda, že by snad bylo lepší, kdyby se o to nesnažili.
Ale je dost možné, že jsem jeden z pěti, komu to vadí.
greenery
 
Příspěvky: 1058
Registrován: úte 04 pro, 2007 10:12 pm

Re: Novinky H0 2017

Příspěvekod radeksindy » stř 28 čer, 2017 12:25 pm

.... měl jsem na mysli drobnosti české mutace přidat do formy pro verzi řekněme DRG.

To asi nepůjde. Předpokládám, že formy na detaily DRG a DB jsou poskládány právě s ohledem na frekvenci modelů a počty sérií. Dát ČSD detail použitý jednou za 3 roky na pár stovek kusů dohromady s dílem DRG, který se každý rok děla v pár tisícech kusů, by bylo šílenství. Ale ty rámečky nejsou velké, nepředstavuj si to tak, že je jsou dva rámečky na všechny DRG detaily. Naopak spousta čsto používaných detailů bude asi singl.
radeksindy
 
Příspěvky: 2515
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

PředchozíDalší

Zpět na Velikost H0 (komunita H0)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 32 návštevníků