377.0509 ČSD Fleischmann-Ozvučení

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti H0 (1:87).

Moderátor: Michal Dalecký

377.0509 ČSD Fleischmann-Ozvučení

Příspěvekod tusakvlasta » sob 13 srp, 2016 3:23 pm

Chci si ozvučit tuto lokomotivu a nikde jsem nenašel že by jí vyráběly v sound provedení, a ani v PDF plánku výrobce není jasný kam by se dal dát dekodér a repro.
Rád bych teda požádal o pomoc jak na to. Doufám že nejsem první kdo ji chce ozvučit a někdo z vás už s tím má zkušenost. Zvuk si chci nechat nahrát od Jacka.
Uživatelský avatar
tusakvlasta
 
Příspěvky: 223
Registrován: úte 21 pro, 2010 11:03 pm

Re: 377.0509 ČSD Fleischmann-Ozvučení

Příspěvekod jirkan » sob 13 srp, 2016 4:45 pm

Myslím, že 377 byla i v sound provedení, nicméně ozvučoval jsem starší německé 38, takže snad se konstrukce od té doby nezměnila.
Místo pro dekodér bývá v kotli (tedy na části podvozku, která je zakrytá kotlem) - je tam konektor a jakýsi držák, ke kterému je možno dekodér upevnit, je ale třeba použít některý z malých dekodérů. Já používám ESU, takže mini. Je otázka, jaký reproduktor. Já okoukal řešení, které používal Flm v dobách, kdy ještě používal dekodéry, a ne Zimo. Jednoduše sejmout kabinu, odříznout čelo kotle, místo něj zalepit ozvučnici. Vložit dekodér do připraveného prostoru, protáhnout dráty s reprákem do prostoru kabiny, nasadit kotel, vmáčknout reprák do ozvučnice a nasadit kabinu. Touto cestou jsem upravil několik desítek velkejch pár Flm a vždy bez problémů.
V poslední době se to řeší pomocí kostičky 10x15 mm, která se prostě vlepí do kabiny, ale myslím že tam trochu ruší. Navíc myslím že i u repráku platí, že velikost ničím nenahradíš.......

Pokud se v mezičase nějak změnila konstrukce lokomotivy a co jsem popsal již neplatí, tak se omlouvám za plevel....
jirkan
 
Příspěvky: 1076
Registrován: stř 16 bře, 2011 9:47 pm
Bydliště: Praha

Re: 377.0509 ČSD Fleischmann-Ozvučení

Příspěvekod nalini » sob 13 srp, 2016 9:09 pm

Sound verze má katalogové číslo 416172. Dekodér i kostka Zimo 10x15 jsou nalepeny na kovovou destičku a ta je pootočena o 90 stupňů (na delší hranu) umístěna v kotli lokomotivy (přišroubována pod šroubem držícím rozvody). Blíže ke stanovišti je reproduktor. Dekodér je "na drátech", ty jsou taženy ve spojce do tendru, kde je 6-PIN rozhraní. Vše se tam evidentně vejde bez nějakých zásadnějších úprav. Tak hodně zdaru při ozvučování :).
https://www.youtube.com/watch?v=KqRMENiMABM
nalini
 
Příspěvky: 100
Registrován: ned 10 led, 2010 9:45 am

Re: 377.0509 ČSD Fleischmann-Ozvučení

Příspěvekod tusakvlasta » ned 14 srp, 2016 2:57 pm

Děkuji za příspěvky, myslím že už jsem tak nějak v obraze. Bohužel jsem ani podle čísla zvukové verze nenašel originál plánek dílů, takže nevím jak to tam dávaly z výroby a uvidím to až sundám kotel. Vzpomněl jsem si že mi před pár lety kolega modelář upravoval FL-437.05 čsd zvuková verze, tam byl malý problém v tom že ti inženýři přilepily repro kostku přímo na stanoviště strojvedoucího a vypadalo to příšerně. Vyřešil to tím že dal repro hned za stěnu kotle (mírná úprava) a získalo to tím i znatelně lepší zvuk.
Chci tam dát ale dekoder Zimo aby mi tam nahrál zvuk Jacek. Díval jsem se na to origo video a tam ten zvuk nic moc, hlavně ten rozjezd kde jsou ty výfuky takový osekaný a zní to tím pádem nepřirozeně. Máte někdo okaz na dekodéry zimo kde jsou i jejich přesné rozměry, abych vybral ten nejvhodnější? Jsem v tomto směru začátečník a nerad bych to podělal, ale začít se jednou musí.
Uživatelský avatar
tusakvlasta
 
Příspěvky: 223
Registrován: úte 21 pro, 2010 11:03 pm

Re: 377.0509 ČSD Fleischmann-Ozvučení

Příspěvekod nalini » ned 14 srp, 2016 5:01 pm

Měl by to být (bez záruky) ZIMO MX645F NEM 651 na vodičích rozměr 30x15mm, tento prodejce má jako jeden z mála správný obrázek:
http://www.elektrickevlacky.cz/modelova-zeleznice-zvukovy-lokomotivni-dekoder-zimo-30x15mm-nem651-na-vodicich_p_6194.html

Zkontrolovat na webu výrobce se to dá zde:
http://www.zimo.at/web2010/products/lokdecoder.htm

A trošku letitější literatůra k samostudiu je pak tady:
https://www.itvlaky.cz/fotky18461/fotov/18461_12481__ps_4331MX-male-dekodery_cz.pdf

Jackovy zvuky samozřejmě převyšují ty tovární ... o tom žádná :)
nalini
 
Příspěvky: 100
Registrován: ned 10 led, 2010 9:45 am

Re: 377.0509 ČSD Fleischmann-Ozvučení

Příspěvekod tusakvlasta » úte 16 srp, 2016 6:33 pm

Dík za informace. Zkusím ji rozebrat a uvidím jaký mám možnosti, snad nic neulomím a neztratím. Alespoň se trochu vyškolím.
Uživatelský avatar
tusakvlasta
 
Příspěvky: 223
Registrován: úte 21 pro, 2010 11:03 pm


Zpět na Velikost H0 (komunita H0)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků