Piko Vectron

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti H0 (1:87).

Moderátor: Michal Dalecký

Piko Vectron

Příspěvekod Pantograf » ned 10 črc, 2016 8:17 pm

Zdravim
Mam otazku ohledne lokomotivy Vectron od Pika kterou chci koupit. Uvadi se ze ma "lastg. Dec." a ja nevim co to znamena a Google mi taky moc neporadil. Budu vdecny za jakekoliv informace.
Pantograf
 
Příspěvky: 46
Registrován: sob 16 dub, 2016 3:21 pm
Bydliště: Calgary

Re: Piko Vectron

Příspěvekod JendaTT » ned 10 črc, 2016 10:25 pm

Pokud vezmu v potaz Vectron Railpool v TT, tak má v návodu uvedeno, že pro zvukovou verzi má rozhraní pro dekodér s Plux22 a pro nezvukovou verzi stačí s Plix16.
JendaTT
 
Příspěvky: 500
Registrován: pát 06 bře, 2015 2:56 pm

Re: Piko Vectron

Příspěvekod Jacek » pon 11 črc, 2016 7:35 am

zvuk s typem konektoru ale nesouvisí
Uživatelský avatar
Jacek
 
Příspěvky: 887
Registrován: sob 20 led, 2007 10:03 pm
Bydliště: Moravskoslezský kraj

Re: Piko Vectron

Příspěvekod radeksindy » pon 11 črc, 2016 7:50 am

"lastgeregelter Decoder" = dekodér s regulací
radeksindy
 
Příspěvky: 2514
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Piko Vectron

Příspěvekod Pantograf » pon 11 črc, 2016 6:45 pm

Dekuji vam vsem za informace. Takze kdyz chci casem prikoupit zvuk tak loko musi byt s "lastg. Dec." = jednodussi instalace.
Pantograf
 
Příspěvky: 46
Registrován: sob 16 dub, 2016 3:21 pm
Bydliště: Calgary

Re: Piko Vectron

Příspěvekod jirkan » pon 11 črc, 2016 7:12 pm

To neeeeeee :mrgreen:
Znamená to, že dekodér reguluje motor tak, aby se vlak nerozjížděl z kopce vyšší rychlostí a naopak do kopce nezpomaloval (odborníci prominou hrubé zjednodušení).
Pro zvuk je třeba buď pořídit přímo zvukový dekodér, nebo nejprve takový dekodér, který není zvukový, ale má rozhraní, které umožní k němu připojit zvukový modul, nejčastěji je to pomocí SUSI konektoru. Toto řešení je ale rozměrově náročné a zřejmě se i prodraží.

Jinak tu zátěžovou regulaci má dnes prakticky každý slušný dekodér.....
jirkan
 
Příspěvky: 1076
Registrován: stř 16 bře, 2011 9:47 pm
Bydliště: Praha

Re: Piko Vectron

Příspěvekod Vojtěch Vorel » pon 11 črc, 2016 8:23 pm

Zdravím, takže když si chci u jízdy ze stoupání "vyhrát", tak dekodér bez zátěžové regulace je pro mě ten pravý? :)
Vojtěch Vorel
 
Příspěvky: 367
Registrován: úte 16 úno, 2016 5:12 pm
Bydliště: Ústí nad Orlicí

Re: Piko Vectron

Příspěvekod sidlo » úte 12 črc, 2016 5:03 am

Vojtěch Vorel píše:Zdravím, takže když si chci u jízdy ze stoupání "vyhrát", tak dekodér bez zátěžové regulace je pro mě ten pravý? :)

Ano. Nebo regulaci vypnout. :!:
Na velké železnici je normální, že vlak do stoupání zpomalí a na spádu zrychlí.
Bohužel mnoho lidí si myslí, že když si nastaví regulaci na konstantní otáčky, tak to bude modelovější. :oops:
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3599
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Piko Vectron

Příspěvekod Vojtěch Vorel » úte 12 črc, 2016 6:46 am

Díky :) a jak se to dá prosím vypnout?
Vojtěch Vorel
 
Příspěvky: 367
Registrován: úte 16 úno, 2016 5:12 pm
Bydliště: Ústí nad Orlicí

Re: Piko Vectron

Příspěvekod sidlo » úte 12 črc, 2016 7:52 am

V manuálu k dekodéru hledat Back EMF a to vypnout.
http://www.dccwiki.com/Back_EMF
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3599
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Piko Vectron

Příspěvekod Vojtěch Vorel » úte 12 črc, 2016 9:28 am

Díky moc :)
Vojtěch Vorel
 
Příspěvky: 367
Registrován: úte 16 úno, 2016 5:12 pm
Bydliště: Ústí nad Orlicí

Re: Piko Vectron

Příspěvekod michal_n_cz » pát 15 črc, 2016 11:56 pm

sidlo píše:
Vojtěch Vorel píše:Zdravím, takže když si chci u jízdy ze stoupání "vyhrát", tak dekodér bez zátěžové regulace je pro mě ten pravý? :)

Ano. Nebo regulaci vypnout. :!:
Na velké železnici je normální, že vlak do stoupání zpomalí a na spádu zrychlí.
Bohužel mnoho lidí si myslí, že když si nastaví regulaci na konstantní otáčky, tak to bude modelovější. :oops:

To není tak jednoznačné. Ta zátěžová regulace kromě toho, že
1.zajistí konstantní rychlost, což je dobré při ovládání přes PC. Aby PC správně dopočítalo dráhu, tak je žádoucí, aby konkrétní zkalibrovaná lokomotiva na konkrétní jízdní stupeň jela pokud možno pořád stejně rychle. Ne že do kopce pomaleji a z kopce rychleji - pak se PC špatně počítá dráhu.
Především:
2. Dokáže kompenzovat horší vlastnosti motorku a větší odpor převodů modelu při rozjezdu a pomalé jízdě. Prostě lokomotiva i s průměrným nebo horším motorkem bude s dekodérem s Back EMF mít při nízké rychlosti a při rozjezdu mnohem lepší trakční vlastnosti než BEZ nebo v analogu. Pokud vím tak Piko v těch elektrikách nemá bůhví jaký motor - co jsem měl v rukách taurusy v H0 tak ty jezdily s dekodérem bez zátěžové regulace dost mizerně - pomalu to jet moc neumělo.
Dekodéry většinou mají minimálně vypnout nebo zapnout, u lepších se dá nastvit i jakási intezita této zátěžové regulace.
Pak jsou např. dekodéry Digitrax a tyto umožňují celkem zajímavé nastavení, že kromě intenzity lze nastavit i po jakou rychlost/jízní stupeň bude tato zátěžová regulace aktivní. Na to jsem jsem přišel náhodou - kolegova T211 v H0 - pojezd Gulich, prťavá mashima motor a dekodér tuším DZ123. Jezdilo to příšerně, nechtělo se to hnout z místa, odspodu se tomu vůbec nechtělo, jen to vrčelo a pak vystřelilo - já původně žil v domění že Back EMF DZ123 ani nemá - no on Digitrax to má default vypnuté :-) - celkem dost nastavování celkem ve třech CV.
Prostě dekodéry bez Back EMF vůbec nebrat...
Uživatelský avatar
michal_n_cz
 
Příspěvky: 842
Registrován: stř 09 led, 2008 9:17 pm
Bydliště: Olomouc

Re: Piko Vectron

Příspěvekod Pantograf » pát 05 srp, 2016 7:31 pm

Jeste bych rad vsem podekoval za informace. ELL Vectron prisel asi pred tydnem a dneska jeste Regiojet... no, nic moc. Snad ho jeste nekdo jiny nez Piko zacne vyrabet ale zatim to bude muset stacit.

Obrázek
Pantograf
 
Příspěvky: 46
Registrován: sob 16 dub, 2016 3:21 pm
Bydliště: Calgary

Re: Piko Vectron

Příspěvekod michal_n_cz » pát 05 srp, 2016 8:09 pm

Pantograf píše:Jeste bych rad vsem podekoval za informace. ELL Vectron prisel asi pred tydnem a dneska jeste Regiojet... no, nic moc. Snad ho jeste nekdo jiny nez Piko zacne vyrabet ale zatim to bude muset stacit.

Obrázek


Vectron-a má dělat ještě LS models a Jägerndorfer. To bude ale cenovka x2... Jinak to piko je na hranici, potisk asi slušný, škoda těch čelníků že jsou bez barvy jen v plastu. Střecha by měla jít dotunit, určitě smetáky. Stejně jak na Tauruse se určitě dají sehnat doplnit pěknější. Kdyby někdo chtěl tak tu mám navíc 3ks široké z BR185 od Roco - muselo by se to porovnat zdali je to odpovídající typ. Na kola jsem někde viděl prodávat takové kroužky z leptaného NS plechu místo těch samolepek co tam má Piko. Co motor - má to stejný hrkač jak ty Taurusy?
Uživatelský avatar
michal_n_cz
 
Příspěvky: 842
Registrován: stř 09 led, 2008 9:17 pm
Bydliště: Olomouc

Re: Piko Vectron

Příspěvekod Pantograf » pát 05 srp, 2016 11:42 pm

michal_n_cz píše:Vectron-a má dělat ještě LS models a Jägerndorfer. To bude ale cenovka x2... Jinak to piko je na hranici, potisk asi slušný, škoda těch čelníků že jsou bez barvy jen v plastu. Střecha by měla jít dotunit, určitě smetáky. Stejně jak na Tauruse se určitě dají sehnat doplnit pěknější. Kdyby někdo chtěl tak tu mám navíc 3ks široké z BR185 od Roco - muselo by se to porovnat zdali je to odpovídající typ. Na kola jsem někde viděl prodávat takové kroužky z leptaného NS plechu místo těch samolepek co tam má Piko. Co motor - má to stejný hrkač jak ty Taurusy?

Jak to jezdi posoudit nemuzu protoze to je moje prvni Piko loco po mnoha letech (tim myslim tak 20 i dyl) ale na ty od LS a JC si pockam.
Pantograf
 
Příspěvky: 46
Registrován: sob 16 dub, 2016 3:21 pm
Bydliště: Calgary

Další

Zpět na Velikost H0 (komunita H0)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: skalamep a 15 návštevníků