LOCOLAB diskuse

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti H0 (1:87).

Moderátor: Michal Dalecký

Re: LOCOLAB diskuse

Příspěvekod vojtas » úte 06 pro, 2022 2:07 pm

Mno, tak jestli se můžu vyjádřit k locolabu třeba já, tak některé modely očividně dělá někdo s nulovým citem pro tvar. Třeba ta CP 600 z jejich produkce se realitě podobá někde mezi hodně vzdáleně a vůbec, hlavně celá budka je úplně blbě, hurvínek se světly na střed pod čelními okny je taky hustej.
TT
Uživatelský avatar
vojtas
 
Příspěvky: 1349
Registrován: ned 20 čer, 2010 10:32 am
Bydliště: Praha

Re: LOCOLAB diskuse

Příspěvekod Ivan » úte 06 pro, 2022 2:20 pm

Mne by zas zajímalo, jak bude materiál vypadat za 10 let a více. Zda vydrží, nezkrouti se a nezkrehne.

To ale zjistíme až časem...

Já si koupil zatím jen bočnice na vůz Be, jiný výrobce a pracuje to (nesestavene).
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1687
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: LOCOLAB diskuse

Příspěvekod M&T » úte 06 pro, 2022 2:48 pm

To ako sa materiál zachová za 10 rokov dnes nikto nevie ... Skúsenosti sú síce už dlhoročné, ale resinov je veľké množstvo a každý sa zachová inak. Ja som tiež až po viacerých pokusoch prišiel na aktuálne optimálnu kombináciu detailov, pevnosti, tvarových vlastností.
Resiny môžu byť pevné, ale potom sú krehké a ľahko sa lámu. Potom sú resiny trochu elastickejšie, ale majú lepšiu kresbu detailov a sú oveľa pevnejšie (ja som skúšal vytlačenú kasňu z cca 1,2 metra na dlažbu hranou a vydržal v pohode. Ale určitá deformácia dlhých a rovných častí (bočnice) bez spevnenia tam bude vždy (ale nič hrozného).
Pri tlači sa mi osvedčilo tlačiť to s tvarovými rozperami a aj po UV stabilizácii to nechávam pár týždňov na okne ... Po nástreku už je resin chránený proti UV a teda by mal bez problémov vydržať roky rokúce. Pri tvarových deformáciách (hlavne bočnice) je možná cesta hrubých bočníc, ale to tiež nie je riešenie.
Skúšal som naposledy aj drahší ABS resin, ten lepšie držal tvar aj pevnosť je parádna ... ale zasa vykreslenie detailov nestojí za veľa.
Takže ako pri každom takomto modeli je to aj o určitom kompromise. Výhodou 3D je perfektná tvarová presnosť modelu (pokiaľ si výrobca dá pri kreslení záležať) a detaily, ktoré mnoho krát nemajú ani továrenské modely. Nevýhodou je zasa to, že to jednoducho lisovaný plast nie je má to svoje fyzikálne vlastnosti.
Osobne považujem 3D za budúcnosť modelovania (časom aj továrenské) - technológia a materiály sa stále vyvíjajú a tak budú modely z 3D čoraz lepšie a dokonalejšie ... odliatky a z väčšej časti aj lepty odídu do zabudnutia podobne ako klasické žiarovky po nástupe LED ....
M&T
 
Příspěvky: 191
Registrován: sob 11 pro, 2021 1:45 pm

Re: LOCOLAB diskuse

Příspěvekod Matěj » úte 06 pro, 2022 4:33 pm

No nevím, jestli 3D tisk vytlačí ostatní technologie. Co by tomu řekli modeláři, kdyby Albatros od Trixe byl z tiskárny?
Přirovnání k žárovce s LED diodou mi moc nesedí. Tam je to hlavně o úspoře elektřiny. Spíše srovnání gramofonové desky s CD diskem. Zvuk z kvalitní gramofonové desky je stále lepší, než z CD.
A přešel už vůbec nějaký známý světový výrobce železničních modelů lokomotiv a vozů na tisk 3D tiskárny?
Matěj
 
Příspěvky: 220
Registrován: čtv 21 led, 2010 5:40 pm

Re: LOCOLAB diskuse

Příspěvekod Pavel 152 » úte 06 pro, 2022 4:49 pm

Jen obrazně.
Igra přešla na potisk vozu z tamponového potisku na tisk tiskárnou a vidíte jaký to je pokrok!

Pavel
Pavel 152
 
Příspěvky: 419
Registrován: ned 09 led, 2011 5:24 pm

Re: LOCOLAB diskuse

Příspěvekod Zlámalík » úte 06 pro, 2022 6:16 pm

Matěj píše:No nevím, jestli 3D tisk vytlačí ostatní technologie. Co by tomu řekli modeláři, kdyby Albatros od Trixe byl z tiskárny?

Většina by to vůbec nepoznala. A naopak - jak dnes vzniká forma? No obráběním přesnou CNC frézkou, takže rozdíl je kde?

Předpokládám, že i v resinech dojde k vývoji a budou dostupné takové, které dovolují detailní tisk a přitom jsou houževnaté. Půjde tam o cenu - pokud bude ekonomické tisknout tyto malosérie na 3D tiskárně a výrobky budou současně dostatečně kvalitní a odolné, pak se to prosadí. Přece jen forma na vstřikování plastů je dost drahá záležitost a s omezenými možnostmi změn.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1781
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: LOCOLAB diskuse

Příspěvekod lukasx » úte 06 pro, 2022 8:13 pm

Matěj píše:No nevím, jestli 3D tisk vytlačí ostatní technologie. Co by tomu řekli modeláři, kdyby Albatros od Trixe byl z tiskárny?
Přirovnání k žárovce s LED diodou mi moc nesedí. Tam je to hlavně o úspoře elektřiny. Spíše srovnání gramofonové desky s CD diskem. Zvuk z kvalitní gramofonové desky je stále lepší, než z CD.
A přešel už vůbec nějaký známý světový výrobce železničních modelů lokomotiv a vozů na tisk 3D tiskárny?


Roco občas prezentuje své modely prvotně z 3D tisku ne udělají formy. je tedy otázka času než začnou rovnou tisknout :)
lukasx
 
Příspěvky: 51
Registrován: ned 18 led, 2015 3:57 pm

Re: LOCOLAB diskuse

Příspěvekod fousek » stř 07 pro, 2022 12:24 pm

Tak různé detaily parních strojů, co se často mění s epochou a provozovatelem (kompresory, dýmniční dvířka), si o to přímo říkají.
fousek
 
Příspěvky: 465
Registrován: sob 17 led, 2009 11:33 am
Bydliště: Praha

Re: LOCOLAB diskuse

Příspěvekod Jindřich Bek » ned 11 pro, 2022 9:06 pm

M&T píše:To ako sa materiál zachová za 10 rokov dnes nikto nevie ... Skúsenosti sú síce už dlhoročné, ale resinov je veľké množstvo a každý sa zachová inak. Ja som tiež až po viacerých pokusoch prišiel na aktuálne optimálnu kombináciu detailov, pevnosti, tvarových vlastností.
Resiny môžu byť pevné, ale potom sú krehké a ľahko sa lámu. Potom sú resiny trochu elastickejšie, ale majú lepšiu kresbu detailov a sú oveľa pevnejšie (ja som skúšal vytlačenú kasňu z cca 1,2 metra na dlažbu hranou a vydržal v pohode. Ale určitá deformácia dlhých a rovných častí (bočnice) bez spevnenia tam bude vždy (ale nič hrozného).
Pri tlači sa mi osvedčilo tlačiť to s tvarovými rozperami a aj po UV stabilizácii to nechávam pár týždňov na okne ... Po nástreku už je resin chránený proti UV a teda by mal bez problémov vydržať roky rokúce. Pri tvarových deformáciách (hlavne bočnice) je možná cesta hrubých bočníc, ale to tiež nie je riešenie.
Skúšal som naposledy aj drahší ABS resin, ten lepšie držal tvar aj pevnosť je parádna ... ale zasa vykreslenie detailov nestojí za veľa.
Takže ako pri každom takomto modeli je to aj o určitom kompromise. Výhodou 3D je perfektná tvarová presnosť modelu (pokiaľ si výrobca dá pri kreslení záležať) a detaily, ktoré mnoho krát nemajú ani továrenské modely. Nevýhodou je zasa to, že to jednoducho lisovaný plast nie je má to svoje fyzikálne vlastnosti.
Osobne považujem 3D za budúcnosť modelovania (časom aj továrenské) - technológia a materiály sa stále vyvíjajú a tak budú modely z 3D čoraz lepšie a dokonalejšie ... odliatky a z väčšej časti aj lepty odídu do zabudnutia podobne ako klasické žiarovky po nástupe LED ....

Ke stavebnicím Locolab asi tolik: při modulovém setkání na jaře na Slovensku mne zaujaly dva modely M262.0 III. série. Byly sice bez pohonů , majitelé tvrdili že na motorizaci dojde časem. Vzhledem k tomu, že jsem znal jiné motorové vozy od Locolabu, které mne nezaujaly, tak v případě M262.0 to bylo opačně. Po návratu domů jsem objednal stavebnici M262.0 II. a III. série. Očistění stavebnic proběhlo bez problémů. Při snaze vložit rám, respektive podlahu do jedné z karosérií došlo ke zlomení podlahy v nejkritičtějším místě třetí obrázek dole viz odkaz, takže nejsem sám komu se zlomení povedlo http://www.locolab.cz/?p=1271. Při konzultacích s kamarády jsem narazil na názor, že Locolab už nikdy. Hmota tvrdá na opracování a při případném pádu se karosérie neopravitelně poškodí, roztříští. Víc už nic, každý se musí popasovat se stavebnicí po svém. Zatím jsou stavebnice odložené a přijdou na řadu v příštím roce.
Jindřich Bek
 
Příspěvky: 144
Registrován: ned 20 kvě, 2018 7:28 pm

Re: LOCOLAB diskuse

Příspěvekod Matěj » pon 12 pro, 2022 10:52 am

Moje zkušenosti se stavebnicí Rybáka od LOCO-LAB jsou negativní. Myslel jsem, že postavím model, něco jako mají TTčkáři od SDV za 600,-. Stavebnice od LOCO-LAB stála 1100,-.
Za tuto cenu jsem dostal něco, co má k opravdovému modelu hodně daleko. A z materiálu, který praskal. Karoserie praskla při usazovíní oken (kostičky z plexy - nepasující), úchyty pružin kinematiky taky praskly.
Spodek vozu hračkoidní, s provedením Rybáka toho nemá moc společného. Střecha také nesedí počet dílů spojení.
Nedostenete oproti SDV dvojkolí, obtisky, ani návod na sestavení.
[attachment=0]20221204_091110a.jpg[attachment=0]20221204_090141a.jpg[attachment=2]20221204_091110a.jpg[/attachment
Přílohy
20221204_091135a.jpg
20221204_090141a.jpg
20221204_091110a.jpg
Matěj
 
Příspěvky: 220
Registrován: čtv 21 led, 2010 5:40 pm

Re: LOCOLAB diskuse

Příspěvekod PASKVAL » pon 12 pro, 2022 1:19 pm

Nie som zastanca LOCO-LABu, nic som od nich nestaval. Ale s 3D tlacou mam uz bohate skusenosti. Osobne nepoznam material z 3D tlace, ktory by pri "nemotornom" zaobchadzani nepraskol. Nedajboze pad na zem....
K oknam, nemaju na stranke uvedene ze sa maju vyskusat ci pasuju pred nastrekom alebo nieco podobne?
PASKVAL
 
Příspěvky: 194
Registrován: pát 12 úno, 2016 7:04 am
Bydliště: Martin

Re: LOCOLAB diskuse

Příspěvekod look23 » úte 13 pro, 2022 10:04 pm

Mě spíše vadí pidi obrázky na rajčeti. Obrázek 640 x 360 px mi nepřijde s vypovídající velikostí.
TT/H0, ČSD epocha IV, V - z21+MM
look23
 
Příspěvky: 1177
Registrován: ned 17 lis, 2013 2:20 pm

Re: LOCOLAB diskuse

Příspěvekod mastanec » stř 14 pro, 2022 10:51 am

nebudu se zde vyjadroat k materialum a jejich houzevnatosti, ale uz si nekdo koupil T457?
Jak je na tom tvarove? Libi se mi ale ten hrb ve stredu kapoty nastavku mi prijde docela vysoky.

Mam asi 10 let odlitek BV model, kde mustr byl taky pripraven 3D tiskem, ktery na svoji dobu nevypada vubec spatne.
ČSD EP 3-4, H0, Digi, blog: http://goo.gl/KMybUF
mastanec
 
Příspěvky: 120
Registrován: čtv 27 pro, 2012 7:54 am

Re: LOCOLAB diskuse

Příspěvekod kpt.Budha » pát 16 pro, 2022 11:17 am

Novinka, podle mě naprosto nádherná. Jen jsem se chtěl zeptat znalejších, není tato lokomotiva jen širokorozchodná? Jak je model vymyšlen? Na normální rozchod či někdo modeluje přímo širokorozchodky? Moc díky za případnou odpověď.
Přílohy
318908977_814677656280808_3858099054209223032_n.jpg
kpt.Budha
 
Příspěvky: 15
Registrován: pát 08 led, 2021 8:54 pm

Re: LOCOLAB diskuse

Příspěvekod Eury » pát 16 pro, 2022 11:45 am

Normalny a siroky rozchod sa v mierke H0 nerozlisuje... modely na normalny a siroky rozchod sa predavaju s rovnakym rozkolim. Napr. aj roco robi sirokorozchodneho cmeliaka alebo sergeja, pripadne su bezne dostupne sirokorozchodne cisterny aj ine vozne.
Eury
 
Příspěvky: 94
Registrován: čtv 17 led, 2013 9:22 pm

PředchozíDalší

Zpět na Velikost H0 (komunita H0)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků