Laminátka H0/PIKO

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti H0 (1:87).

Moderátor: Michal Dalecký

Re: Laminátka H0/PIKO

Příspěvekod Deathlosopher » sob 06 srp, 2022 10:26 am

Zdravím všechny!
Tak jsem po posledním příspěvku pana Smutka přemýšlel, jak budu postupovat dál a mezitím jsem se ujistil, že je nahraný v dekodéru opravdu projekt ČD Cargo (na F12 je skutečně zmíněná houkačka a ne trubka vlakvedoucího). Mezitím přispěl svým nastavením Trainlover a konečně jsem v cíli. :-)
Jinými slovy, zresetoval jsem dekodér do nastavení zvukového projektu a (pře)nastavil všechny CV dle seznamu, co vypsal Trainlover. Teď Laminátka funguje, zvuky i světla, přesně dle tabulky pana Smutka.
Děkuji moc všem za příspěvky! Jsem rád, že nemusím model nikam posílat, či vymýšlet něco jiného.
Třeba to v budoucnu někomu pomůže, kdyby tento problém řešil. Nevím, jak Piko vybírá desky s plošnými spoji, jestli je ve verzi ČD Cargo více než jeden typ desky, což tak vypadá, když pan Smutek nastavil světla dle modelu, co měl zapůjčený a na mém to nefungovalo. Všiml jsem si, že i asi trochu díky tomuto problému vznikl článek na jacek-modely.cz o resetu dekodéru. Ten článek mi také pomohl a teď už jasně chápu rozdíl mezi CV8=0 a CV8=8, což jsem i v praxi zkusil při nastavování CV dle Trainlover.
Ještě bych dodal, že opravdu žádné pozvolné rozsvěcování světel se na dekodéru typu MS nekoná. Otázkou je, zdali by to u této verze odpovídalo skutečnosti. Dovoluji si hádat, že Cargo verze už mají i ve skutečnosti nějaká LED světla a rozsvítí se tedy hned. Dálkové reflektory ale budou spíše žárovkové. Ale jak píšu, jen hádám. Nicméně tyto efekty bych se chtěl naučit programovat, v budoucnosti to tedy určitě zkusím. :-)
Ještě jednou díky a Laminátkám zdar! :-)
Uživatelský avatar
Deathlosopher
 
Příspěvky: 77
Registrován: sob 09 kvě, 2020 3:47 pm

Re: Laminátka H0/PIKO

Příspěvekod Trainlover » sob 06 srp, 2022 1:49 pm

Deathlosopher píše:Zdravím všechny!
Tak jsem po posledním příspěvku pana Smutka přemýšlel, jak budu postupovat dál a mezitím jsem se ujistil, že je nahraný v dekodéru opravdu projekt ČD Cargo (na F12 je skutečně zmíněná houkačka a ne trubka vlakvedoucího). Mezitím přispěl svým nastavením Trainlover a konečně jsem v cíli. :-)
Jinými slovy, zresetoval jsem dekodér do nastavení zvukového projektu a (pře)nastavil všechny CV dle seznamu, co vypsal Trainlover. Teď Laminátka funguje, zvuky i světla, přesně dle tabulky pana Smutka.
Děkuji moc všem za příspěvky! Jsem rád, že nemusím model nikam posílat, či vymýšlet něco jiného.
Třeba to v budoucnu někomu pomůže, kdyby tento problém řešil. Nevím, jak Piko vybírá desky s plošnými spoji, jestli je ve verzi ČD Cargo více než jeden typ desky, což tak vypadá, když pan Smutek nastavil světla dle modelu, co měl zapůjčený a na mém to nefungovalo. Všiml jsem si, že i asi trochu díky tomuto problému vznikl článek na jacek-modely.cz o resetu dekodéru. Ten článek mi také pomohl a teď už jasně chápu rozdíl mezi CV8=0 a CV8=8, což jsem i v praxi zkusil při nastavování CV dle Trainlover.
Ještě bych dodal, že opravdu žádné pozvolné rozsvěcování světel se na dekodéru typu MS nekoná. Otázkou je, zdali by to u této verze odpovídalo skutečnosti. Dovoluji si hádat, že Cargo verze už mají i ve skutečnosti nějaká LED světla a rozsvítí se tedy hned. Dálkové reflektory ale budou spíše žárovkové. Ale jak píšu, jen hádám. Nicméně tyto efekty bych se chtěl naučit programovat, v budoucnosti to tedy určitě zkusím. :-)
Ještě jednou díky a Laminátkám zdar! :-)


aktualizoval jsem nastavení i pro MS dekodéry, viz původní příspěvek a přidal ještě nastavení světen #125 a #126 a doladění zvuku brzd #287
Uživatelský avatar
Trainlover
 
Příspěvky: 9
Registrován: pon 01 srp, 2022 11:58 am

Re: Laminátka H0/PIKO

Příspěvekod Deathlosopher » sob 06 srp, 2022 6:30 pm

Trainlover píše:Přátelé,
komu špatně svítí Laminátka ČD Cargo po nahrání Jackova projektu (kde jsou některá CV nastavena špatně) je třeba je opravit takto, viz níže. Připomínám, že nastavení je otestováno na dekodéru řady MX (Zimo). Na MS dekodérech je nutné upravit některá efektová CV pro světla (CV#190 a #191), u kterých je nastaveno efektní pozvolné rozsvěcování a zhasínání potkávacích, dálkových světel – vypadá to o dost realističtěji. Před nastavením je dobré reset dekodéru, pokud jste s CV už experimentovali, zvukový projekt se tím nesmaže (CV#8)

CV# 3 = 25 (rychlejší rozjezd =15)
CV# 4 = 15 (rychlejší zabrždění =10)
CV# 6 = 105
CV# 35 = 12
CV# 36 = 32
CV# 37 = 0
CV# 38 = 2
CV# 39 = 16
CV# 40 = 0
CV# 41 = 0
CV# 42 = 0
CV# 43 = 0
CV# 44 = 0
CV# 45 = 0
CV# 46 = 0
CV# 57 = 60
CV# 63 = 5 (bez efektu světel =62)
CV# 125 = 88 (bez efektu tlumeného roszvěcování světel = 0) bílá světla vpřed
CV# 126 = 88 (bez efektu tlumeného roszvěcování světel = 0) bílá světla vzad
CV# 127 = 89 (bez efektu tlumeného roszvěcování světel = 1) červená světla vpřed
CV# 128 = 90 (bez efektu tlumeného rozsvěcování světel = 2) červená světla vzad
CV# 132 = 61
CV# 133 = 88 (bez efektu tlumeného rozsvěcování světel strojovny = 1)
CV# 134 = 106
CV# 135 = 0
CV# 136 = 24
CV# 141 = 20
CV# 142 = 5
CV# 159 = 62
CV# 190 = 5 (pro MS dekodéry = 100)
CV# 191 = 1 (pro MS dekodéry = 25)
CV# 287 = 125 (nastavení včasnějšího skřípotu brdz při zabržení jako v reálu)
CV# 430 = 2
CV# 432 = 4
CV# 434 = 4
CV# 436 = 3
CV# 438 = 5
CV# 440 = 5
CV# 442 = 0 (osvětlení podvozku na F3, chcete-li i poziční světla navíc pak CV# 442 = 3)
CV# 443 = 0
CV# 444 = 14
CV# 445 = 15
CV# 446 = 15
CV# 447 = 14
CV# 448 = 5
CV# 450 = 7
CV# 452 = 7
CV# 549 = 5
CV# 552 = 6

No super! :-) Přeprogramoval jsem to a opravdu se poziční a koncová světla rozsvícejí postupně. Krásné! Ovšem strojovna se mi nerozsvící postupně, i když s CV133=88 by měla, je to tak? A co dálkové reflektory, u těch nejde tento efekt nastavit? Tam by to bylo, myslím, zrovna nejrelevantnější. Dle návodu k MS dekodérům to asi jde, jen se musí trefit číslo CV patřící tomu správnému funkčnímu výstupu, že? Každopádně moc díky!
Uživatelský avatar
Deathlosopher
 
Příspěvky: 77
Registrován: sob 09 kvě, 2020 3:47 pm

Re: Laminátka H0/PIKO

Příspěvekod Rudolf » sob 06 srp, 2022 7:56 pm

CV #133 není efektové CV pro funkční výstup.

Ruda
Uživatelský avatar
Rudolf
 
Příspěvky: 913
Registrován: ned 08 říj, 2006 11:10 am
Bydliště: Strakonice

Re: Laminátka H0/PIKO

Příspěvekod Trainlover » ned 07 srp, 2022 5:47 pm

Deathlosopher píše:No super! :-) Přeprogramoval jsem to a opravdu se poziční a koncová světla rozsvícejí postupně. Krásné! Ovšem strojovna se mi nerozsvící postupně, i když s CV133=88 by měla, je to tak? A co dálkové reflektory, u těch nejde tento efekt nastavit? Tam by to bylo, myslím, zrovna nejrelevantnější. Dle návodu k MS dekodérům to asi jde, jen se musí trefit číslo CV patřící tomu správnému funkčnímu výstupu, že? Každopádně moc díky!


Ano, jdou i dálkové samozřejmě. Původní příspěvěk s nastavením je opraven a doplněn, vloudil se překlep u CV133, má to být 130, což jsou právě dálková světla.

Zde je výňatek pro nastavení efektů rozsvěcování a zhasínání světel (pro MX i MS dekodéry Zimo):

CV# 63 = 5 (bez efektu světel =62)
CV# 125 = 88 (bez efektu tlumeného roszvěcování světel = 0) bílá světla vpřed
CV# 126 = 88 (bez efektu tlumeného roszvěcování světel = 0) bílá světla vzad
CV# 127 = 89 (bez efektu tlumeného roszvěcování světel = 1) červená světla vpřed
CV# 128 = 90 (bez efektu tlumeného rozsvěcování světel = 2) červená světla vzad
CV# 129 = 88 (bez efektu tlumeného rozsvěcování světel strojovny = 0)
CV# 130 = 88 (bez efektu tlumeného rozsvěcování dálkových světlel v obou směrech = 0)
CV# 131 = 0 (s efektem tlumeného rozsvěcování světlel podvozku = 88)
CV# 132 = 61 (zhasínání osvětlení stanoviště strojvůdce po rozjedu při rozsvícení F5 ve směru vpřed)
CV# 159 = 62 (zhasínání osvětlení stanoviště strojvůdce po rozjedu při rozsvícení F5 ve směru vzad)
CV# 190 = 5 (pro MX dekodéry) / 100 (pro MS dekodéry)
CV# 191 = 1 (pro MX dekodéry) / 25 (pro MS dekodéry)
CV# 442 = 0 (osvětlení podvozku na F3 samostatně, chcete-li i poziční světla navíc pak CV# 442 = 3)
Naposledy upravil Trainlover dne ned 07 srp, 2022 7:12 pm, celkově upraveno 2
Uživatelský avatar
Trainlover
 
Příspěvky: 9
Registrován: pon 01 srp, 2022 11:58 am

Re: Laminátka H0/PIKO

Příspěvekod Trainlover » ned 07 srp, 2022 5:48 pm

Rudolf píše:CV #133 není efektové CV pro funkční výstup.

Ruda



Opraveno, překlep se vloudil, má tam být CV130
Uživatelský avatar
Trainlover
 
Příspěvky: 9
Registrován: pon 01 srp, 2022 11:58 am

Re: Laminátka H0/PIKO

Příspěvekod Deathlosopher » pon 08 srp, 2022 9:42 am

Trainlover píše:
Deathlosopher píše:No super! :-) Přeprogramoval jsem to a opravdu se poziční a koncová světla rozsvícejí postupně. Krásné! Ovšem strojovna se mi nerozsvící postupně, i když s CV133=88 by měla, je to tak? A co dálkové reflektory, u těch nejde tento efekt nastavit? Tam by to bylo, myslím, zrovna nejrelevantnější. Dle návodu k MS dekodérům to asi jde, jen se musí trefit číslo CV patřící tomu správnému funkčnímu výstupu, že? Každopádně moc díky!


Ano, jdou i dálkové samozřejmě. Původní příspěvěk s nastavením je opraven a doplněn, vloudil se překlep u CV133, má to být 130, což jsou právě dálková světla.

Zde je výňatek pro nastavení efektů rozsvěcování a zhasínání světel (pro MX i MS dekodéry Zimo):

CV# 63 = 5 (bez efektu světel =62)
CV# 125 = 88 (bez efektu tlumeného roszvěcování světel = 0) bílá světla vpřed
CV# 126 = 88 (bez efektu tlumeného roszvěcování světel = 0) bílá světla vzad
CV# 127 = 89 (bez efektu tlumeného roszvěcování světel = 1) červená světla vpřed
CV# 128 = 90 (bez efektu tlumeného rozsvěcování světel = 2) červená světla vzad
CV# 129 = 88 (bez efektu tlumeného rozsvěcování světel strojovny = 0)
CV# 130 = 88 (bez efektu tlumeného rozsvěcování dálkových světlel v obou směrech = 0)
CV# 131 = 0 (s efektem tlumeného rozsvěcování světlel podvozku = 88)
CV# 132 = 61 (zhasínání osvětlení stanoviště strojvůdce po rozjedu při rozsvícení F5 ve směru vpřed)
CV# 159 = 62 (zhasínání osvětlení stanoviště strojvůdce po rozjedu při rozsvícení F5 ve směru vzad)
CV# 190 = 5 (pro MX dekodéry) / 100 (pro MS dekodéry)
CV# 191 = 1 (pro MX dekodéry) / 25 (pro MS dekodéry)
CV# 442 = 0 (osvětlení podvozku na F3 samostatně, chcete-li i poziční světla navíc pak CV# 442 = 3)

Zdravím,
díky moc! Ty CV129--131 už jsem si už nastavil sám před tímto příspěvkem, když už jsem věděl, jak na to. :-) Ještě by mě zajímalo, zdali nejde nastavit rozsvícení kabiny strojvedoucího s efektem zářivky, čili zezačátku blikání. Ale v návodu k MS dekodérům jsem to nenašel, pouze pravidelné blikání.
Uživatelský avatar
Deathlosopher
 
Příspěvky: 77
Registrován: sob 09 kvě, 2020 3:47 pm

Re: Laminátka H0/PIKO

Příspěvekod Trainlover » pon 08 srp, 2022 11:41 pm

Někdo se o to nedávno již pokoušel u brejlovce, video bylo i na facebooku ve skupině modelová železnice H0, vypadalo to velmi podivně a nepřirozeně, navíc laminátka nemá v kabině zářivky, takže by to stejně autentické nebylo. Něco jiného je to u funkčního osvětlení do vagonů, kde je to přímo na to dělané.
Uživatelský avatar
Trainlover
 
Příspěvky: 9
Registrován: pon 01 srp, 2022 11:58 am

Re: Laminátka H0/PIKO

Příspěvekod Jacek » úte 09 srp, 2022 8:51 am

Trainlover píše:Něco jiného je to u funkčního osvětlení do vagonů, kde je to přímo na to dělané.

Nechci se Vám do toho plést, ale jste přesvědčeni, že tyto všemožné efekty jsou reálné? Chtělo by to ten jev nejdřív natočit a teprve potom se podle videa snažit něco nastavit. Nikdy jsem si nevšiml, že by světla měla nějaký rozběh nebo doběh. Není to petrolejka, ani tam nikdo rukou neroztáčí dynamo. Možná u dálkového reflektoru by nějaký dosvit být mohl, ale chtělo by to video
Ještě horší nesmysl je to blikání zářivek, jsou přece napájené přes měnič a ne ze sítě. Autoři desek osvětlení vymýšlejí všemožné efekty, blikání, samostatné osvětlení WC, apod., ale nikdy v tom voze neseděli, resp. sami neměli možnost to osvětlení zapnout
Natočil jsem zapnutí a vypnutí osvětlení ve voze 810. Zářivky se sice nezapnou všechny najednou, ale do nějakého dekodérového efektu blikání to má velmi daleko
https://www.youtube.com/watch?v=J1xRFSx6tl0
Stránky o modelové železnici TT, digitál, zvuky http://www.jacek-modely.cz
Uživatelský avatar
Jacek
 
Příspěvky: 883
Registrován: sob 20 led, 2007 10:03 pm
Bydliště: Moravskoslezský kraj

Re: Laminátka H0/PIKO

Příspěvekod Trainlover » úte 09 srp, 2022 3:49 pm

Jacek píše:
Trainlover píše:Něco jiného je to u funkčního osvětlení do vagonů, kde je to přímo na to dělané.

Nechci se Vám do toho plést, ale jste přesvědčeni, že tyto všemožné efekty jsou reálné? Chtělo by to ten jev nejdřív natočit a teprve potom se podle videa snažit něco nastavit. Nikdy jsem si nevšiml, že by světla měla nějaký rozběh nebo doběh. Není to petrolejka, ani tam nikdo rukou neroztáčí dynamo. Možná u dálkového reflektoru by nějaký dosvit být mohl, ale chtělo by to video
Ještě horší nesmysl je to blikání zářivek, jsou přece napájené přes měnič a ne ze sítě. Autoři desek osvětlení vymýšlejí všemožné efekty, blikání, samostatné osvětlení WC, apod., ale nikdy v tom voze neseděli, resp. sami neměli možnost to osvětlení zapnout
Natočil jsem zapnutí a vypnutí osvětlení ve voze 810. Zářivky se sice nezapnou všechny najednou, ale do nějakého dekodérového efektu blikání to má velmi daleko
https://www.youtube.com/watch?v=J1xRFSx6tl0


Ano, blikání zářivek je nesmysl. Ale i na vašem videu je krásně vidět jak se světla rozsvěcují pozvolně tlumeně, přesně jako nastavený efekt uvedený pro nastavení světel. Také klasické žárovky mají milisekudový rozsvit (i zhasnutí vlákna je pozvolné, okem viditelné) oproti současným ledkám na loko pro revitalizaci, kde je rozsvit i zhasnutí okamžité. Takže efekt splní svůj účel, komu se nelíbí, lze jednoduše vypnout, ale myslím, že ta milisekunda rozsvitu i zhasnutí na lokomotivě vypadá opravdu efektně.
Uživatelský avatar
Trainlover
 
Příspěvky: 9
Registrován: pon 01 srp, 2022 11:58 am

Re: Laminátka H0/PIKO

Příspěvekod JaroHo » úte 09 srp, 2022 5:55 pm

Pravda je že když se rožne ledka a vlákno, rozdíl tam je. Vlákno se opravdu rozpálí pomaleji kdežto ledka je rychlejší :mrgreen:
DR5000, Z21app,2x myš, kolejiště ve výstavbě
Uživatelský avatar
JaroHo
 
Příspěvky: 1423
Registrován: čtv 28 bře, 2013 2:59 pm
Bydliště: Nymburk

Re: Laminátka H0/PIKO

Příspěvekod marek560 » pát 12 srp, 2022 3:03 pm

Pani, dajú sa na laminátke od pika odstrániť popisky bez toho aby som poškodil farbu ide to niečím?
marek560
 
Příspěvky: 40
Registrován: pon 06 led, 2014 12:22 pm

Re: Laminátka H0/PIKO

Příspěvekod Deathlosopher » ned 14 srp, 2022 5:35 pm

Jacek píše:
Trainlover píše:Něco jiného je to u funkčního osvětlení do vagonů, kde je to přímo na to dělané.

Nechci se Vám do toho plést, ale jste přesvědčeni, že tyto všemožné efekty jsou reálné? Chtělo by to ten jev nejdřív natočit a teprve potom se podle videa snažit něco nastavit. Nikdy jsem si nevšiml, že by světla měla nějaký rozběh nebo doběh. Není to petrolejka, ani tam nikdo rukou neroztáčí dynamo. Možná u dálkového reflektoru by nějaký dosvit být mohl, ale chtělo by to video
Ještě horší nesmysl je to blikání zářivek, jsou přece napájené přes měnič a ne ze sítě. Autoři desek osvětlení vymýšlejí všemožné efekty, blikání, samostatné osvětlení WC, apod., ale nikdy v tom voze neseděli, resp. sami neměli možnost to osvětlení zapnout
Natočil jsem zapnutí a vypnutí osvětlení ve voze 810. Zářivky se sice nezapnou všechny najednou, ale do nějakého dekodérového efektu blikání to má velmi daleko
https://www.youtube.com/watch?v=J1xRFSx6tl0

Tak je to hlavně o tom, jestli chce člověk hezký efekt, anebo realitu. Proto jsem i psal, že asi nejrelevantnější je pomalé rozsvícení/zhasínání u dálkového reflektoru, které jsou asi ještě relativně často žárovkové. I když co se týče přímo tohoto inventárního čísla, co dělá Piko, tj. 240 106, vypadá to dle mě dost jistě, že je veškeré osvětlení LEDkové. :-) Viz toto video (čas okolo minuty): https://www.youtube.com/watch?v=JF96O6N5QFw
Jinak já si teda vybavuji z nějaké lokomotivy rozsvícení osvětlení kabiny strojvedoucího s blikáním, jako to bývá třeba doma u zářivek. Ale kdo ví, kde a kdy to bylo... Je pravda, že v tom videu 810 od pana Smutka to z dálky spíše může vypadat jako pomalé rozsvícení (jak se jednotlivé zářivky rozsvícejí a přispívají k osvětlení), než jako blikání.
Tož každý máme nějaký vkus. :-) Mně šlo hlavně o to, co ty dekodéry v šikovných rukou dokážou. :P
Uživatelský avatar
Deathlosopher
 
Příspěvky: 77
Registrován: sob 09 kvě, 2020 3:47 pm

Re: Laminátka H0/PIKO

Příspěvekod prcek » ned 14 srp, 2022 6:35 pm

No, historicky ty zarivky asi opravdu blikaly. https://youtu.be/MraGid-Nf2k?t=529 Ja pamatuju dobu, kdy bylo predevsim potreba je zhasnout protoze bud nesnesitelne piskaly, nebo se neustale dokola rozsvecely a zhasinaly.
--
Všechno je snadné, než to zkusíš sám.
prcek
 
Příspěvky: 494
Registrován: ned 05 dub, 2009 11:36 am
Bydliště: kousek jižně od Brna

Re: Laminátka H0/PIKO

Příspěvekod Jacek » ned 14 srp, 2022 6:58 pm

Aby to nevyznělo nějak blbě,

k prvotnímu problému, ve zvukovém projektu jsou oproti CV výše jen dva rozdíly v CV38 a 39. Zatím to nemám na čem ověřit, pak opravím i v návodech.
Samozřejmě co uživatel dál vylepší nebo upraví podle sebe, v tom už se fantazii meze nekladou. Při nejhorším se dá resetovat do stavu po nahrání, viz můj poslední článek. Možností jak něco zkazit je tak minimum.

K těm efektům, dávám přednost tomu reálu, to je však občas práce až detektivní nebo vědecká. Nikdy mě nenapadlo natáčet světla, takže pak není se čeho chytit. Něco se však dnes dá najít. Třeba tady na začátku videa jsou různá zdravení světly
https://www.youtube.com/watch?v=rwO3azE ... f&index=71
Video jsem stáhl a ve střihovém programu jsem "měřil" úseky času rožínání/zhasínání. U dálkových reflektorů to bylo mezi 0,3 - 0,4s. Poziční světla probliknou snad jen u pendolina, je to asi polovina času, ale patrné to je. Ledková světla pochopitelně žádný náběh ani doběh nemají. Na základě tohoto jsem částečně přehodnotil to co jsem psal výše. Efekt CV190/191 bohužel nastavuje stejný čas pro všechny použité výstupy, ale i tak to vypadá dobře. Pro interiér se dá použít efekt "soft start" nebo kratší "ditch light".
Samozřejmě pro obyčejné žárovky ve strojovně nebo na stanovišti jsou tyto efekty nepoužitelné.

Otázkou ovšem je jak toto případně zapracovat přímo do projektů. Každý takový nápad vyžaduje komplexní řešení. Co kde (ne)použít, upravit ve stovkách souborů a pak v návodech k nim. A ještě ke všemu nastavení je jiné pro MX a MS dekodér.
Stránky o modelové železnici TT, digitál, zvuky http://www.jacek-modely.cz
Uživatelský avatar
Jacek
 
Příspěvky: 883
Registrován: sob 20 led, 2007 10:03 pm
Bydliště: Moravskoslezský kraj

PředchozíDalší

Zpět na Velikost H0 (komunita H0)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Doja a 6 návštevníků