Muzeum Mělník - dlouhodobá výstava

Pozvánky, odkazy, upozornění.....

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Muzeum Mělník - dlouhodobá výstava

Příspěvekod Jarda H. » úte 06 bře, 2012 8:44 am

Z historie malé železnice aneb železniční hračky
Datum konání : 3.3.2012-31.3.2013
Místo konání : Regionální muzeum Mělník - nám. Míru 54

Nová expozice je věnována historickým modelům a soupravám plechových vláčků o rozchodu 0 a 00 (H0) z let 1890–1960. Hlavním záměrem výstavy je seznámit návštěvníky se základními typy parních, elektrických a motorových lokomotiv, s kterými si hrály děti a mnohdy i tatínkové. Téměř po 100 letech se zde setkávají hračky světových výrobců železnic první poloviny 20. století, firem MÄRKLIN Göppingen a BING Norimberk, společně s produkcí železničních hraček méně známých československých firem HUSCH Horní Litvínov, INVENTOR (MERKUR) Police nad Metují, TIOKA (IKARIA) Brno, ZBROJOVKA Vsetín, BORA Bor u Tachova ad.
Součástí prohlídky expozice je předvádění jízdy historických vláčků na elektrifikovaném modelu kolejiště s elektromagnetickými signály a návěstidly, budovami nádraží, osvětlenými nástupišti, železničními mosty a dalšími stavbami. Zajímavostí je zejména dokonalý systém osvětlení kolejiště dobovými lampičkami z třicátých let 20. století.
Nejmenší návštěvníci mají možnost vyzkoušet si svou zručnost v malé dílně, kde si mohou sestavit modely ze stavebnice Merkur podle vlastních představ. Nejzdařilejší modely budou vystaveny jako součást expozice. Novodobé stavebnice Merkur je také možné na výstavě zakoupit. A nakonec se můžete dozvědět, jak funguje například tzv. ternion nebo komposter na kartonové jízdenky v naší dětské dopravní kanceláři ČSD. Vystavené exponáty pocházejí ze sbírek Miroslava Smahy a Michala Widenského

Zdroj : http://www.muzeum-melnik.cz
TT - analog - ČSD/DR, DB - III / IV
Uživatelský avatar
Jarda H.
 
Příspěvky: 2795
Registrován: čtv 30 srp, 2007 6:25 pm

Re: Muzeum Mělník - dlouhodobá výstava

Příspěvekod kubulak » pon 09 dub, 2012 3:46 pm

Aniz bych si vsiml ze je to vyvesene i tady na foru, o vikendu jsem navstivil. Nemel jsem zadne velke ocekavani, a byl jsem mile prekvapen. Vlacku jsou sice "jen" cca dve mistnosti, ale je tam toho celkem dost, clovek se muze podivat na jedny z prvnich "hanulek" a srovnat kam se to za 70-80 let posunulo. A i ten Merkur pobavil. Za tech par korun co stoji vstupne (za 4 dospele a 4 deti jsme platili 92 Kc dohromady) to rozhodne stalo, doporucuju.

Co mne prekvapilo - ze se vlaky Merkur (tusim velikost O?) stale vyrabi, ze uz se delaji i relativne moderni masiny typu Brejlovec, Kocour, ze stejne jako u nas se resi osvetleni, dva motory, zvuk, a taky cena, ktera odpovida DCC ozvucenym masinam HO, +/- neni problem dat za Merkur masinu 8.000. Pritom modelova vernost samozrejme proti HO tezce kulha.

Dale tam byl katalog odhadem z 50.-60.let, zive jsem si dovedl predstavit jak tehdejsi kluci s rozzarenyma ocima hltali stranky a snili o tom, jake by to bylo mit tu tocnu a vytopnu a vyhybku a tuhle masinu a tamhleten vagonek.. nektere veci se s vekem ani dobou nemeni :)
HO, CSD epocha IV, DCC
kubulak
 
Příspěvky: 250
Registrován: stř 28 kvě, 2008 11:02 am


Zpět na Modelářské výstavy a akce

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků