175 let Olomouc-Praha

Pozvánky, odkazy, upozornění.....

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

175 let Olomouc-Praha

Příspěvekod milan ferdián » ned 23 srp, 2020 7:13 am

Dne 20.srpna 2020 uplynulo 175 let co poprvé do Prahy přijel první vlak téhož dne ale léta páně 1845. Je smutné, že nepadla, nikdy zmínka o tak důležité událostí v železničářských nebo modelářských vod. Nebýt Zdeňka Šindlaeura ani já bych si tohoto důležitého výročí nevšiml. Zdeňku promiň, že i já jsem zapoměl, tak aspoň tvoje kresba na připomenutí výročí.
-m-
Přílohy
755910_article_photo_olomoucko-prazska-draha-tak-vsedni-a-tak-znovu-okouzlujici.jpeg
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: 175 let Olomouc-Praha

Příspěvekod Dovi » pon 24 srp, 2020 9:52 am

 
Díky za připomínku.
Hlavnímu staviteli poloviny toho dlouhého úseku, talentovanému Janu Pernerovi, bylo pouhých 26 a půl roku, když byl pověřen vedením stavby.

Je hodné úcty a obdivu, co pradědové našich dědů dokázali s naprosto primitivními prostředky - a v jak extrémně krátkém čase.

Nebyly spalovací motory, elektromotory, telefony ani elektřina, nebyly náklaďáky, bagry, skrejpry, buldozery ani sbíječky, nebylo lautr nic. Jen volské a koňské potahy, lopaty a krumpáče a spousty namáhavé ruční práce. A barabové stříleli tunely střelným prachem ("bezpečný" dynamit vynalezl Nobel až o hodně později).

Zrozeni_zeleznic_-_trat_010,.jpg


Zrozeni_zeleznic_v_Cechach,_na_Morave_a_ve_Slezsku.jpg
Zrozeni_zeleznic_v_Cechach,_na_Morave_a_ve_Slezsku.jpg (23.73 KiB) Zobrazeno 2357 krát

 
- v dětství H0 a následně N
- teď už si jen hraju (nemodelařím) s H0, H0e a H0f, analog+digi
Uživatelský avatar
Dovi
 
Příspěvky: 543
Registrován: pon 25 kvě, 2020 5:47 am


Zpět na Modelářské výstavy a akce

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků