Mapa železničních zajímavostí

Pozvánky, odkazy, upozornění.....

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Mapa železničních zajímavostí

Příspěvekod Ales » čtv 11 srp, 2022 8:17 pm

Ahoj,

vzhledem k situaci jsme letos realizovali spíše nízkonákladovou dovolenou strávili jsme týden v Česku, na rozhraní Středočeského a Jihočeského kraje. Hlavní náplň byly výlety po bližším nebo vzdálenějším okolí. Jakožto nadšenec do železnice jsem z toho chtěl také něco vytěžit, a proto jsem byl rozhodnut rodinu tahat i na technické, zejm. železniční pamětihodnosti, nebo zajímavá místa. Když jsem si chtěl vytvořit nějaký seznam míst v okolí našeho ubytování, kam vyrazíme a to buďto otevřeně s cílem této památky, nebo ji "náhodou" objevit :) tak jsem byl překvapen, že takový seznam se nedělá zase úplně lehce. Hlavně díky tomu, že jsem využil i nějaké moje tištěné podklady (např. knihy, starší seznamy muzejí) tak jsem něco vymyslel, ale na internetu se mi to hledalo těžce. Očekával jsem, že zadám do vyhledávače "Železniční památky v ..." a bude to. Jenže chyba lávky...
Tak mě to přivedlo na myšlenku, že si udělám svoji vlastní mapu železničních zajímavostí.
Už jsem se do toho pustil.

Moje idea je taková, že vím, kam pojedu tj.-
- třeba na služební cestu a cestou/nebo v cíli se chci na něco takového podívat,
- na víkend s rodinou
- na týden na dovolenou, to je jedno...
ale hlavně že budu vědět oblast (trasu) ve které budu. Pak si otevřu mapu a na první pohled, za pár sekund, uvidím, co zajímavého mám po cestě, nebo v tom daném místě. Pak už je to jenom o tom, trasu cesty lehce upravit, případně v cíli, z ubytování někam vyrazit, nebo i v místě mého bydliště.

Napadlo mě také, že by toto mohlo být zajímavé i pro ostatní železniční nadšence, pokud něco takového už neexistuje. Není problém tuto mapu sdílet veřejně, jako pomůcku pro ostatní praštěné kolejnicí...

Proto by mě zajímaly vaše názory, hlavně
1) nenosím dříví do lesa ? Neexistuje něco takového už a já tedy neumím na internetu hledat ?
2) uvítali byste něco takového ? Považovali byste to za užitečné ? Chtěli byste do toho taky občas nahlédnout ?
3) Pokud byste používali, byli byste ochotni poslat nějaký námět/odkaz, který tam chybí ?

Než vám vysdílím adresu mapy, přidám pár poznámek :
- jedná se o testovací provedení, proto není nutno komentovat neúplnost bodů zájmu. Jsem si toho plně vědom. Zadal jsem na zkoušku pár objektů, abyste si mohli vyzkoušet tu moji myšlenku.
- pokud by se to líbilo, doplním všechny moje podklady a pak bych touto cestou oslovil o zaslání dalších námětů. To co je pro někoho dobře známé okolí, může být pro jiného vítaným cílem k prohlídce. Tím bychom se mohli dopracovat k něčemu komplexnímu
- Typ ikony je svázán s typem pamětihodnosti. Nezabývejte se různými barvami.
- Zobrazení v počítači a v mobilu (Android) je trochu rozdílné. Co se mě týče, více se mi to zdá přehlednější v mobilu. Což jsem rád. Nicméně v zásadě to zobrazení nejsem schopen ovlivnit, je to mapa Google.

A zde tedy adresa testovacího mapy. Mapa železničních zajímavostí
Budu se těšit na vaše komentáře....
H0, moje kolejiště : http://samone.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
Ales
 
Příspěvky: 128
Registrován: stř 13 říj, 2010 6:10 pm

Re: Mapa železničních zajímavostí

Příspěvekod BohousP » pát 12 srp, 2022 6:13 am

Výborná myšlenka. Dá se na ní stavět.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2922
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Mapa železničních zajímavostí

Příspěvekod Zlámalík » pát 12 srp, 2022 8:53 am

Nešlo by hodit řeč s Lukačovičem, aby příslušně (do)označili objekty v mapy.cz? Tam tyhle věci určitě jsou zanesené a stačil by doplnit specifický filtr.
Jinak přes Hledat - Kategorie - Tipy na výlet: Železnice to jde celkem dobře už teď (a to nejsem webový profík, jen jsem to zkusil):
https://mapy.cz/zakladni?x=14.7232940&y ... BEeleznice
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1781
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Mapa železničních zajímavostí

Příspěvekod Michal Šuhajda » pát 12 srp, 2022 9:44 am

Docela dobrý podklad pro podobné plánování výletů za železničními zajímavostmi je Atlas drah od Z. Hudce a kolektivu.
Svého času byl dostupný na zelpage, teď mi jednotlivé listy nechce prohlížeč otvírat.
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2379
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: Mapa železničních zajímavostí

Příspěvekod Barbucha » pát 12 srp, 2022 10:39 am

Na Google mapách to jde, ale chce to napsat dotaz anglicky. Stejně to ale najde nejvíc položek v zahraničí (Rakousko), ale i u nás to umí cosi najít. Česky to nenajde prakticky nic.
DR, H0, epocha III c, v neplánované pauze.
Uživatelský avatar
Barbucha
 
Příspěvky: 2311
Registrován: pát 06 čer, 2008 7:20 am
Bydliště: Brno

Re: Mapa železničních zajímavostí

Příspěvekod Ivan » sob 13 srp, 2022 6:35 am

Ahoj,

myslím, že by to mohl být zajímavý počin. Ideální by bylo zařazení do nějaké již existující mapy. Mapy.cz jsou fajn a většina věcí tam jistě je, jen chybí jednoduchý rozumný filtr, co vše zobrazí. Google nepovažuji zrovna na turistiku za povedenou mapu, ona z hlediska zobrazení není povedená vůbec, ale zpět k tématu.

Pokud se do toho pustíš, rád přidám pár zajímavosti z lokalit mne známých.

Existuje také mapa ČR se zajímavostmi, ale není to zas tolik podrobné. Koupil jsem si ji tak před 2 roky, ale leží někde v šuplíku.

https://www.knihydobrovsky.cz/kniha/zel ... -202569036
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1687
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Mapa železničních zajímavostí

Příspěvekod gryzly » ned 14 srp, 2022 1:25 pm

V roce 2010 vyšla pěkná knížka: Kam v ČR za vlaky a vláčky (v roce 2012 druhé vydání) , která mapuje velmi podrobně historické tratě, železniční rarity, železniční muzea, zahradní železnice, opuštěná nádraží apod. Je členěná podle krajů. Většina informací o provozní době, ceně, apod. je stále aktuální (jsou uvedeny WWW. odkazy)- já sám ji už několikrát využil k návštěvě těchto míst. Já tu svoji sehnal zde :
https://www.databazeknih.cz/dalsi-vydan ... 80?lang=cz
Možná by se našla i v nějakém tom antikvariátu.
gryzly
 
Příspěvky: 4
Registrován: pát 12 srp, 2022 1:18 pm

Re: Mapa železničních zajímavostí

Příspěvekod cipisekmp » ned 14 srp, 2022 3:35 pm

Zdravim. Jen bych si dovolil jeden namet z meho okoli.
http://zeleznice600.cz/wp/
Cipisekmp.
H0/MODULY SLOVÁCKO

www.kzmslovacko.cz
Uživatelský avatar
cipisekmp
 
Příspěvky: 1582
Registrován: ned 08 čer, 2008 6:55 am
Bydliště: Moravsky Pisek

Re: Mapa železničních zajímavostí

Příspěvekod Ales » úte 12 zář, 2023 8:17 am

Díky za všechny postřehy. Budu reagovat :
Zlámalík píše:Nešlo by hodit řeč s Lukačovičem, aby příslušně (do)označili objekty v mapy.cz? Tam tyhle věci určitě jsou zanesené a stačil by doplnit specifický filtr.
Jinak přes Hledat - Kategorie - Tipy na výlet: Železnice to jde celkem dobře už teď (a to nejsem webový profík, jen jsem to zkusil)

Díky za nápovědu. Vyzkoušel jsem. Něco to zobrazuje. Zpracoval jsem Českokrumlovsko do mé mapy a myslím, že toho tam mám podstatně více. Na to, abych radil Seznamu se necítím.

Michal Šuhajda píše:Docela dobrý podklad pro podobné plánování výletů za železničními zajímavostmi je Atlas drah od Z. Hudce a kolektivu.
Svého času byl dostupný na zelpage, teď mi jednotlivé listy nechce prohlížeč otvírat.

Perfektní podklad, díky za něj. Použil jsem jako zdroj pro zpracování oblasti kolem Teplic v Čechách a toho Českokrumlovska (do popisků uvádím zdroj odkud jsem čerpal). Myslím, že výhodou mé mapy je minimálně
1) zobrazí PŘESNĚ, kde zajímavost je
2) mohu si tam jednoduše dát navigovat (autem, protože na chození je to příliš daleko od sebe)
3) mohu přiložit obrázky a popisek, který je na jedno klepnutí vidět

Barbucha píše:Na Google mapách to jde, ale chce to napsat dotaz anglicky. Stejně to ale najde nejvíc položek v zahraničí (Rakousko), ale i u nás to umí cosi najít. Česky to nenajde prakticky nic

Teď už najde i Google když se zadá "Mapa železničních zajímavostí", tak přes tuto diskuzi (aspoň mě). Jak to dostat přímo do vyhledávání netuším. Budu pokračivat v Google, ne že by se mi to líbilo víc než jinde, ale už jsem tam začal a naučil se to, a předělávat ani učit znovu se mi to nechce.

Ivan píše:myslím, že by to mohl být zajímavý počin. Ideální by bylo zařazení do nějaké již existující mapy. Mapy.cz jsou fajn a většina věcí tam jistě je, jen chybí jednoduchý rozumný filtr, co vše zobrazí. Google nepovažuji zrovna na turistiku za povedenou mapu, ona z hlediska zobrazení není povedená vůbec, ale zpět k tématu.
Pokud se do toho pustíš, rád přidám pár zajímavosti z lokalit mne známých.
Existuje také mapa ČR se zajímavostmi, ale není to zas tolik podrobné. Koupil jsem si ji tak před 2 roky, ale leží někde v šuplíku.

Umístit jinam - viz výše, Seznam by se mi zamlouval, ale neumím to a podruhé se mi to učit nechce.
Goggle - pro mě výhoda autonavigace. S (ne)povedeností zobrazení souhlasím.
Náměty uvítám.
Knihu nemám.Zatím budu zpracovávat co mám, a pak se uvidí....
cipisekmp píše:Zdravim. Jen bych si dovolil jeden namet z meho okoli

Zapracováno.

SOUHRN :
Díky za podněty, všechny jsem využil. Budu pokračovat ve zpracování v daném prostředí. Mám tam nyní asi 250 objektů. Pokud pošlete náměty-cíle - odkazy, postupně doplním. Díky za spolupráci a budu rád, pokud někdo další využije pro své výlety...

Pěkné výlety !
H0, moje kolejiště : http://samone.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
Ales
 
Příspěvky: 128
Registrován: stř 13 říj, 2010 6:10 pm


Zpět na Modelářské výstavy a akce

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků