Textilky

Skutečná železnice, odkazy na fotografie, zajimavá místa, setkání apod.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., radekkrupka

Re: Textilky

Příspěvekod Barbucha » čtv 09 říj, 2014 7:27 pm

mnitka píše:Napjatě čekám co se tu ohledně posvitavských vleček objeví.


Já už asi s žádným objevem nepřijdu, ale kdybyste měl zájem, můžu vám věnovat jednu mapu vnitřního Brna z roku 1933, mám dvě, ten scan je z ní. Je tam aspoň jakási informace o tom, kudy tehdy vedly tratě a následně vlečky. Jen je to malé, na jihu to končí v půlce Rosického nádraží a na severu kostelem v Husovicích. Na východě pak židovským hřbitovem.
DR, H0, epocha III c, v neplánované pauze.
Uživatelský avatar
Barbucha
 
Příspěvky: 2311
Registrován: pát 06 čer, 2008 7:20 am
Bydliště: Brno

Re: Textilky

Příspěvekod Barbucha » čtv 09 říj, 2014 7:34 pm



Jo tááák. My se bavíme o "dvou" Mosilanách. Já myslel tu na Křenové :-).

Ono vlastně mezi řekou a Tkalcovskou bylo takové menší "nádraží". Tam byly snad 4 koleje, tudy se navážela spousta uhlí do teplárny a do plynárny. Největší vytížení bylo v 50. a 60. letech. Pak se přestal vyrábět svítiplyn tuším v 76. a v tu dobu se i teplárna předělávala na plyn. To bylo tuším po tom požáru v roce 1975. Do Šmeralek už takový provoz nebyl.
DR, H0, epocha III c, v neplánované pauze.
Uživatelský avatar
Barbucha
 
Příspěvky: 2311
Registrován: pát 06 čer, 2008 7:20 am
Bydliště: Brno

Re: Textilky

Příspěvekod mnitka » pát 10 říj, 2014 4:58 am

Jeste upresnim kilometrickou polohu prejezdu na zastavce Moravska Chrastova. Prejezd je v km 212,004, lze tedy v mapach odhadnout polohu vyhybky odbocujici na vlecku ze stavajici 1TK smerem ke stanici Brezova n/Svit.
Uživatelský avatar
mnitka
 
Příspěvky: 1223
Registrován: úte 28 říj, 2008 7:08 am
Bydliště: Brno

Re: Textilky

Příspěvekod slajfka » pát 10 říj, 2014 5:19 am

Kromě vleček tam probíhala spojovací trať mezi hlavním nádražím a nádražím v Králově Poli. Na trati byly min. dvě zastávky.
Martin

____________________________________
HO zatím analog s výhledem na DCC, ČSD, epo. III
slajfka
 
Příspěvky: 42
Registrován: pát 29 úno, 2008 6:57 am
Bydliště: Brno

Re: Textilky

Příspěvekod rawen » pát 10 říj, 2014 5:37 am

mnitka píše:Jeste upresnim kilometrickou polohu prejezdu na zastavce Moravska Chrastova. Prejezd je v km 212,004, lze tedy v mapach odhadnout polohu vyhybky odbocujici na vlecku ze stavajici 1TK smerem ke stanici Brezova n/Svit.

Děkuji. Koukal jsem včera do mapy jak blázen, ale oči furt klouzaly příliš na sever. Zkoušel jsem i Kontaminace, tam je to možná trochu lepší...

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1693
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Textilky

Příspěvekod mnitka » pát 10 říj, 2014 6:18 am

rawen píše:
mnitka píše:Jeste upresnim kilometrickou polohu prejezdu na zastavce Moravska Chrastova. Prejezd je v km 212,004, lze tedy v mapach odhadnout polohu vyhybky odbocujici na vlecku ze stavajici 1TK smerem ke stanici Brezova n/Svit.

Děkuji. Koukal jsem včera do mapy jak blázen, ale oči furt klouzaly příliš na sever. Zkoušel jsem i Kontaminace, tam je to možná trochu lepší...

Radek


No, on ten plac mezi trati, rekou a silnici dava lecos tusit. O vlecce v tomto miste jsem vedel, jen jsem potreboval cas najit dukaz. Zajimave je, ze v planu koncentracniho tabora je kreslena uz jen dvoukolejna trat bez vlecky. Jeste zkusim zapatrat...
Uživatelský avatar
mnitka
 
Příspěvky: 1223
Registrován: úte 28 říj, 2008 7:08 am
Bydliště: Brno

Re: Textilky

Příspěvekod T 478 3022 » pát 10 říj, 2014 2:28 pm




Ono vlastně mezi řekou a Tkalcovskou bylo takové menší "nádraží". Tam byly snad 4 koleje, tudy se navážela spousta uhlí do teplárny a do plynárny.

No a to je právě to nákladište Radlas.Z kterého vedla vlečka do Mosilany,do teplárny a pokračování na Svitavskou pobřežní dráhu.Tj.směr na jih-Šmeral,bytex,jatka,mrazírny,škrobárny,a z kterých už kromě Šmeralu a Linde-technoplynu,který je až na konci vleček v Komárově dnes nic nefunguje.
A ta tebou vzpomínaná textilka v Obřanech u vody byla taky Mosilana.
T 478 3022
 
Příspěvky: 162
Registrován: sob 10 lis, 2012 5:07 pm

Re: Textilky

Příspěvekod T 478 3022 » pát 10 říj, 2014 2:55 pm

slajfka píše:Kromě vleček tam probíhala spojovací trať mezi hlavním nádražím a nádražím v Králově Poli. Na trati byly min. dvě zastávky.

Ta spojovací trat je ta původní stará Tišnovka.Za nákladištěm Radlas tam byla stanice Zábrdovice,dnes jsou z ní stavebniny na Cejlu v zatáčce u mostu přes Svitavu-ta drážní architektura je tam stále poznat.Z ní byla vlečka do skladu tabáku na Zubatého.A vlečka uhelný skladů-ty uhelné násypky jdou poznat na ulici Jana Svobody.
A ta druhá byla vyhýbna Cacovice,později Brno-Husovice.Ale jako zastávka sloužila údajně pouze do roku 1920.Později jenom jako vyhýbna.Dnes tam jsou zahrady,mezi ulicema Rotalova a Tišnovská.
Za ní už bylo staré Kralovopolské nádraží.
T 478 3022
 
Příspěvky: 162
Registrován: sob 10 lis, 2012 5:07 pm

Re: Textilky

Příspěvekod mnitka » pát 10 říj, 2014 6:38 pm

Obrázek


Vlevo odbočka Tišnovská nebo taky St.8 Brno hl.n a vpravo zřejmě dopravna Radlas z roku 1889. Zajímavé je, že o čtyřicet let později je již Radlas v naprosto jiné podobě (pouhé zaústění několika vleček do koleje směřující do Zábrdovic a dále do Kr. Pole a křižování tedy bylo možné až v Kr.Poli. Plán situace asi dokumentuje stav po prní přestavbě při niž byly rozšiřovány stanice a prodlužovány staniční koleje.

Vlečka z tohoto odkazu http://druhebrno.smerem.cz/Tema/Vle%C4% ... 20Mosilana se jmenovala Brněnská přádelna na česanou přízi po válce Mosilana n.p vlnařské závody.
Naposledy upravil mnitka dne pát 10 říj, 2014 7:02 pm, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
mnitka
 
Příspěvky: 1223
Registrován: úte 28 říj, 2008 7:08 am
Bydliště: Brno

Re: Textilky

Příspěvekod mnitka » pát 10 říj, 2014 6:54 pm

Barbucha :arrow: O vlečce do Mosilany na Křenové jsem slyšel také, souhalsím však s tím, že koleje by se do areálu težko vešly. Našel jsem ale schéma brněnského uzlu z roku 1937 a v něm vlečka odbočující z posvitavské končí přes soustavu točen až u ulice Vlhká. Nemám teď moc času se v tom šťourat...
Uživatelský avatar
mnitka
 
Příspěvky: 1223
Registrován: úte 28 říj, 2008 7:08 am
Bydliště: Brno

Re: Textilky

Příspěvekod mnitka » sob 11 říj, 2014 7:15 pm

Barbucha :arrow:
Přílohy
mosilana.jpg
Uživatelský avatar
mnitka
 
Příspěvky: 1223
Registrován: úte 28 říj, 2008 7:08 am
Bydliště: Brno

Re: Textilky

Příspěvekod Barbucha » sob 11 říj, 2014 8:34 pm

Perfektní, moc děkuji.
DR, H0, epocha III c, v neplánované pauze.
Uživatelský avatar
Barbucha
 
Příspěvky: 2311
Registrován: pát 06 čer, 2008 7:20 am
Bydliště: Brno

Re: Textilky

Příspěvekod VašekPI » stř 15 říj, 2014 8:16 pm

Do diskuze vstupuji jako naplavenina, která žije v Brně cca 20 let a má trať staré Tišnovky mnohokrát prochozenou. Bohužel do tepláren se už nejezdí (fungují na zemní plyn).
Radlaské překladiště je jedním z nejopuštěnějších míst v centru Brna. O staré Tišnovce vyšlo už několik publikací, ale posvitavským úsekem se prakticky nezabývají.
Podobně jsou na tom historické pohlednice - zatím jsem našel dvě, které zachycují bývalý železniční přejezd u zábrdovického kláštera, ale žádnou, na které by bylo zábrdovické nádraží. O vlečkách nemluvě. Mám několik kamarádů důchodového věku, kteří po staré Tišnovce jezdili. Zkusím z nich vymámit, jestli si pamatují detaily vleček.

To Mnitka: byl bys ochoten poskytnout mi tvoje mapové podklady? Jak vlečky Starkovy strojírny tak původní překladiště na Radlasu jsem ještě nikde neviděl.

Přikládám skeny pohlednic:

přejezd Zábrdovice
1269.JPG

1280.JPG


pohled na posvitavskou vlečku (cca 49.1964147°N, 16.6290872°E )
zábrd.jpg
VašekPI
 
Příspěvky: 15
Registrován: úte 06 lis, 2012 9:36 pm

Re: Textilky

Příspěvekod mnitka » čtv 16 říj, 2014 6:17 am

Taky nésu rodilé brňák :wink: .
Dráhu v Brně jsem však vnímal od dětství na našich návštěvách přibuzenstava na které jsme pochopitelně tehdy jezdili vlakem. Moc dobře si pamatuji předávkové kolejiště teplárny plné uhláků. To už však do tématu textilek nepatří :!:



VašekPI :arrow: je to spíše na osobní setkání. Více SZ
Uživatelský avatar
mnitka
 
Příspěvky: 1223
Registrován: úte 28 říj, 2008 7:08 am
Bydliště: Brno

Re: Textilky

Příspěvekod Petr S. » sob 18 říj, 2014 7:29 pm

Ahoj,úplně všeobecně bych při pátrání po průmyslu nejdříve prohlédnul stránky zanikleobce.cz , chramy.cz a fabriky.cz . Tam většinou nacházím vodítko k dalšímu pátrání . Často to znamená prohlédnout hodně fotek nebo jiných dokumentů , ale stojí to za to . Petr S.
Petr S.
 
Příspěvky: 536
Registrován: úte 16 pro, 2008 8:42 pm

PředchozíDalší

Zpět na Podklady ke stavbě

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků