Hledám článek k BCa 2-8692

Skutečná železnice, odkazy na fotografie, zajimavá místa, setkání apod.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., radekkrupka

Hledám článek k BCa 2-8692

Příspěvekod Vladimír_B » pát 03 led, 2014 9:21 pm

Zdravím, sháním článek k BCa 2-8692. Podnětem je odlitek - viz. níže - ke kterému je sice přiložen plánek, ale už s elektrickým osvětlením a já bych spíš to plynové... Předpokládám, že by mohl být v nějaké starší Železnici. Prošel jsem pár Železnic, přes půl Světa Železnice a našel jsem akorát ABCa 2x... Napadla mě ještě Dráha, ale tam byl seriál o vlecích k motorům a samé menší vozy... Děkuji
DSCF3418bc.jpg
BCa
>H0< Nejde? To slovo neznám. :-)
Uživatelský avatar
Vladimír_B
 
Příspěvky: 1224
Registrován: ned 02 bře, 2008 6:57 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Hledám článek k BCa 2-8692

Příspěvekod radeksindy » sob 04 led, 2014 12:01 am

Pokud si dobře pamatuji, tak článek byl v Železnici. Ale je v něm právě ten výkres, kde je zachycen stav novější (ten který máš). Je to nakresleno podle tehdy ještě existujícího vozu, který byl přestavbou vzniklou za první republiky. Původně to byl snad vůz ABa, pak Ba. Při rekonstrukci na BCa dostal už el. osvětlení, navíc se změnilo rozložení oken. Hledáš Chiméru .... 8)
radeksindy
 
Příspěvky: 2515
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Hledám článek k BCa 2-8692

Příspěvekod Vladimír_B » sob 04 led, 2014 9:26 am

Alespoň jsem to zkusil :D díky
>H0< Nejde? To slovo neznám. :-)
Uživatelský avatar
Vladimír_B
 
Příspěvky: 1224
Registrován: ned 02 bře, 2008 6:57 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Hledám článek k BCa 2-8692

Příspěvekod Colonel32 » sob 11 led, 2014 7:45 pm

Já bych zkusil kontaktovat přímo p. Mahela, zda ho náhodou nemá. Vzhledem k tomu, že např článek o vozech ABCa první generace vyšel teprve koncem loňského roku, stále může mít ještě dost věcí připravených, ale doposud nezčlánkovaných.
Colonel32
 
Příspěvky: 862
Registrován: čtv 24 pro, 2009 12:43 pm

Re: Hledám článek k BCa 2-8692

Příspěvekod Colonel32 » sob 11 led, 2014 8:00 pm

radeksindy píše:Původně to byl snad vůz ABa, pak Ba. Při rekonstrukci na BCa dostal už el. osvětlení, navíc se změnilo rozložení oken. Hledáš Chiméru .... 8)


Původně to byla ABa s největší pravděpodobností. Rekonstrukce na BCa nebyla ani tak rekonstrukce jako spíše jen přeznačení v době, kdy vozy už přestaly býti konkurenceschopné novějším vozů první třídy. Mám tedy obavu, že označení BCa 2-8692 je dost irelevantní nebo i úplně fiktivní. Je potřeba zjistit, která série ABa to vůbec je, podle délky skříně a rozvoru podvozků, protože to se postupem času prodlužovalo, dále rekonstrukce na elektrické osvětlení u těchto vozů (rychlíkové) probíhala už ve 20. letech, zatímco sací brzdy se sundávaly už ve 30. letech, tak aby to odpovídalo zvolenému období.

A poslední věc na co dát pozor je, že vozy byly z výroby dodávané s impregnovaným plátnem potaženou střechou a chodníčky. A ty chodníčky tam byly proto, aby zřízenec nepoškodil to plánto ve chvíli, kdy chodil po střeše ke komínkům. Model na fotce už má ale typické švy oplechované střechy. Pokud tedy chceš dělat plynové osvětlené, doporučil bych ty švy zbrousit do hladka. Nemám to totiž potvrzené, ale předpokládám, že rekonstrukce na elektriku a oplechování střechy by se u většiny vozů dělalo najednou při jdné generální opravě.
Colonel32
 
Příspěvky: 862
Registrován: čtv 24 pro, 2009 12:43 pm

Re: Hledám článek k BCa 2-8692

Příspěvekod Vladimír_B » sob 11 led, 2014 8:25 pm

Děkuji, zkusím z kamarádů vytáhnout článek a uvidím. Plánek dle všeho odpovídá poslednímu provoznímu stavu ze 60. let.
>H0< Nejde? To slovo neznám. :-)
Uživatelský avatar
Vladimír_B
 
Příspěvky: 1224
Registrován: ned 02 bře, 2008 6:57 pm
Bydliště: Plzeň


Zpět na Podklady ke stavbě

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 13 návštevníků