Normálie KFNB - strážní domky

Skutečná železnice, odkazy na fotografie, zajimavá místa, setkání apod.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., radekkrupka

Normálie KFNB - strážní domky

Příspěvekod Petr Šimáček » stř 17 říj, 2012 8:29 am

Dobrý den. Prosím o odpověď na následující otázky: Z jakého stavebního materiálu byly budovány tyto domky - cihla nebo kámen? Nebo dle místních zdrojů? Střecha zpočátku jen břidlice nebo i pálená taška? Byla podezdívka ( či zvenku přístupný sklep u typu zasazeného do sypaného násypu ) ze stejného materiálu jako vrchní část stavby? Díky předem. :)
HO, konec 1. + začátek 2. epochy v českých zemích
Petr Šimáček
 
Příspěvky: 70
Registrován: úte 30 pro, 2008 3:55 pm
Bydliště: Praha

Re: Normálie KFNB - strážní domky

Příspěvekod Petr Berka » pon 22 říj, 2012 8:43 am

Asi největším odborníkem na stavby (nejen KFNB) je pan Vladimír Londin z KŽM Olomouc, email: vlobl@volny.cz Ten by mohl pomoci.
http://www.petr.berka.biz
Uživatelský avatar
Petr Berka
 
Příspěvky: 201
Registrován: pon 14 led, 2008 6:50 pm
Bydliště: Cvrčovice

Re: Normálie KFNB - strážní domky

Příspěvekod Petr Šimáček » pon 22 říj, 2012 10:33 am

Díky moc. Budu ho kontaktovat. Jeho případnou odpověď zde (pokud bude souhlasit) zveřejním...
HO, konec 1. + začátek 2. epochy v českých zemích
Petr Šimáček
 
Příspěvky: 70
Registrován: úte 30 pro, 2008 3:55 pm
Bydliště: Praha

Re: Normálie KFNB - strážní domky

Příspěvekod hank » stř 24 říj, 2012 7:35 pm

Petr Šimáček:
- krytina - ze začátku většinou břidlice na český způsob, občas bobrovky (jednoduchá nebo dvojitá korunová krytina), později při rekonstrukcích často eternit
- komíny se neomítaly
- zdivo - omítnutá cihla v suterénu i přízemí, ale na tzv. trati moravských měst (Ostrava - Kojetín) a na většině lokálek provozovaných KFNB neomítnuté cihly a ozdobné prvky (římsy, oblouky nad okny, nároží...)
- sklepní část byla omítnutá většinou šedě, přízemní část okrově, ale barvy se časem mohly měnit
- rámy oken a dveří aj. dřevěné prvky - hnědé, při rekonstrukcích se také mohly měnit

Jestli ti napíše ing. Londin, rád si tady odpověď přečtu.

zdraví
hank
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6109
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Normálie KFNB - strážní domky

Příspěvekod Petr Šimáček » ned 28 říj, 2012 8:10 am

Díky Hanku. Popravdě patříš mezi několik lidí na tomto na fóru, v jejichž odpověď jsem doufal... :D Ještě k té břidlici na český způsob: hledal jsem po netu, našel jsem informace o těžbě, zpracování, ale nic o nějaké její typické pokládce ( o tomto bohužel nevím zatím ani zbla ). V přiloženém odkazu je textura střechy, která se mi jeví jako pravděpodobně možná varianta - je to ta čtvrtá zleva v horním řádku...Je to možné? http://textury.josefvrabec.cz/strechy/celkove/0/
HO, konec 1. + začátek 2. epochy v českých zemích
Petr Šimáček
 
Příspěvky: 70
Registrován: úte 30 pro, 2008 3:55 pm
Bydliště: Praha

Re: Normálie KFNB - strážní domky

Příspěvekod Luděk » ned 28 říj, 2012 11:10 am

V tebou uvedených stránkách máš přímo vyfocenou břidlicovou střechu, je to obr. 48
http://textury.josefvrabec.cz/strechy/c ... 7.jpg.html
Uživatelský avatar
Luděk
 
Příspěvky: 201
Registrován: pát 09 pro, 2011 5:29 pm
Bydliště: Brno

Re: Normálie KFNB - strážní domky

Příspěvekod Petr Šimáček » ned 28 říj, 2012 7:51 pm

Zdravím. Jo teď to vidím - ten odkaz jsem dal na Luďkem uvedenou břidlicovou střechu - v odkazu byla skutečně na první straně čtvrtá zleva - nicméně stránky se nějak ,,proměnily"; neumím si to vysvětlit - teď večer už vypadají jinak, než odpoledne - Bůh suď...Ale myslel jsem skutečně to Luďkem uvedené foto. Ptám se tedy: vypadaly takto tehdy břidlicové střechy dle českého vzoru?
HO, konec 1. + začátek 2. epochy v českých zemích
Petr Šimáček
 
Příspěvky: 70
Registrován: úte 30 pro, 2008 3:55 pm
Bydliště: Praha

Re: Normálie KFNB - strážní domky

Příspěvekod hank » ned 28 říj, 2012 7:55 pm

Petr Šimáček: Máš SZ.

zdraví
hank
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6109
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Normálie KFNB - strážní domky

Příspěvekod Jozo_cz » ned 28 říj, 2012 7:57 pm

Ten odkazovaný obrázek zobrazuje pokládku čtvercových tašek. Od českého způsobu se liší těmi drobnými odskoky mezi jednotlivými taškami. U českého způsobu mají jednotlivé tašky tvar 5-úhelníku a jejich viditelná část tvoří přesnou pravoúhlou čtvercovou síť o délce hrany 150-250 mm. Tedy shodně jako obrázek eternitu (26/58) tamtéž.
Jozo_cz
 
Příspěvky: 45
Registrován: úte 16 říj, 2012 5:01 pm


Zpět na Podklady ke stavbě

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků