Šablony

Skutečná železnice, odkazy na fotografie, zajimavá místa, setkání apod.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., radekkrupka

Šablony

Příspěvekod Tomáš » ned 27 bře, 2011 11:17 am

Mám takovou malou technickou potřebu,a myslím,že nebudu sám:
Při různých stavbách (portály,mosty,propustky atp) je třeba dodržovat normy.Hlavně co se týče projetí vozidel.Druhá věc je,že vědšina staveb,se vyskytuje v normovaném provedení na tratích.řekněme do 10typů max.
Nemohl by někdo zde,kdo to umí nakreslit šablonky.šablonku bych si vytisk,vystřihl a mohl hned začít se stavbou.Vzpomínám si jak se tu probíralo,že např.tunelové portály pro rovnou kolej nejsou.Že všechny ty co se prodávají jsou pro oblouk.U ostatních staveb bych jednoduše získal základní tvar,bez složitých nových měření.
Představoval bych si to nějak podobně jako má šablony kolejiva kolega z Lokopinu.Je to super pomůcka při stavbě.
Pokud by se toho někdo chytl,jsem ochoten i finančně přispět,protože toto opravdu ušetří do budoucna všem hodně práce.V pdf někde ke stažení v "Zakladních měřídkách" H0,TT,N,
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Re: Šablony

Příspěvekod Petr Zatrepalek » ned 27 bře, 2011 6:02 pm

šablony byly všechny (průjezdný profil) v MaZelu E-2 Nem normy, část i v 3-4 Stavba krajiny
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: Šablony

Příspěvekod Tomáš » ned 27 bře, 2011 9:03 pm

Petr Zatrepalek píše:šablony byly všechny (průjezdný profil) v MaZelu E-2 Nem normy, část i v 3-4 Stavba krajiny


Tyhle šablonky znám,bohužel je to typ,který jsme tu kritizovali.Např.portál,který je určen pro přímou kolej je nakreslen univerzálně i pro oblouk r395. Tzn.díra by mohla být klidně užší.Jinak nevím jak starší vydání,ale to nový co mám prostě nesedí.Po okopírování a vytisknutí je šablonka vědší,nejde použít bez předchozí úpravy.Snažil jsem se použít šablonu pro dvojkolejnou trať,taktéž to nesedělo.Tady by například mohly být 3 zákldní typy (přímá kolej,oblouk r310 a r 395) položím kolej A k pražcům přiložím šablonu a dorzím druhou kolej.Takto jednoduše a pružně dosáhnu stejného výsledku,jako po složitém kreslení osy a dopočítávání oblouků.
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Re: Šablony

Příspěvekod Tomáš » ned 27 bře, 2011 9:22 pm

Jen pro představu uvedu jeden příklad geniálních šablon geometrie kolejiva se stránek Lokopin.Veškeré kolejivo (geometrie) je udělná ve formátu pdf. Ze začátku mé stavby mi dělal problém napojení kolejí v oblouku,hlavně ten přechod mezi dílci.Vytiskl jsem si několik šablonek pro oblouk r395.Nalepil v ose na podklad.Pak jsem na šablonky (které jsou mimo jiné i krásně barevně spracovány) nalepil pražcové lože.Nakonec protáhnu pruty kolejnic.Vše perfektně sedí nikde se kolejnice nekroutí.O tom,jak to ulechčilo práci se složitým měřením pro flexu,je snad jasné.
Kdo nezná ať skusí nebude litovat.I pro představu budoucích tratí je to super.
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Re: Šablony

Příspěvekod hank » pon 28 bře, 2011 7:20 pm

Tady

http://www.parostroj.net/modely/nem/nem_102.htm
http://www.vlakymodely.cz/index.php/nor ... dny-prurez

je závazná norma NEM 102. Myslím, že šablony pro průjezdný průřez v přímé, v oblouku a dokonce i v přechodnici si podle ní můžeš v pohodě udělat sám. Evropští průmysloví výrobci modelových vozidel jsou povinni dodržovat takový obrys vozidel, aby se vozidla do takto určeného průjezdného průřezu vešla.

Ty staré šablony z Malé železnice jsem měl taky. (Možná bych je ještě odněkud vyhrabal.) Byly udělané přesně podle normy ve dvou rozměrech: V přímé a v oblouku pro nejmenší poloměry, které v daných velikostech tehdy existovaly (tj. pro největší vybočení dlouhých vozidel, která přicházejí v úvahu), takže jestli se ti pro jiné (větší) poloměry zdají zbytečně široké, zkus si je podle vzorců uvedených v odkazu vypočítat sám. Užší než průřez pro přímou by však neměly v žádném případě být. Např. v TT se ale tenkrát dělalo běžně dostupné kolejivo o poloměrech 286 a 330 mm, dnes to je jinak, takže ty staré šablony z Malé železnice nebudou v oblouku 100% použitelné.

Píšeš: Tunelové portály pro rovnou (správný pojem je přímou) kolej nejsou. Asi ti tedy nezbude, než si je podle normy vyrobit sám.

Moje poznámky řeší jen průjezdný průřez, ne geometrii kolejiva. Norma NEM 102 ve starší verzi (to je ten odkaz na Parostroj) ale uvádí i způsob výpočtu přechodnice, takže šablony pro průjezdný průřez v přechodnici si můžeš spočítat sám. (I když silně pochybuju o tom, že by čeští modeláři takové vychytávky jako přechodnice na svých kolejištích používali.)

zdraví
hank
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6110
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Šablony

Příspěvekod Jirka1 » úte 29 bře, 2011 5:50 pm

hank píše:(I když silně pochybuju o tom, že by čeští modeláři takové vychytávky jako přechodnice na svých kolejištích používali.)

V tom případě jsem tedy výjimkou. :-) Já přechodnice při návrhu kolejiště řešil a rozhodně se to vyplatilo. :!:
Uživatelský avatar
Jirka1
 
Příspěvky: 534
Registrován: pon 28 led, 2008 6:30 pm
Bydliště: Ústeckoorlicko

Re: Šablony

Příspěvekod MarekD » úte 12 črc, 2011 1:52 pm

Zdravím. Pokládám zkušebně koleje svého kolejiště a snažím se vytvořit šablonu abych dodržel jisté "normy"
Především jsou to teď oblouky TT R310 (Mám flexi koleje od Tilligu) Načrtl jsem to na obrázek níže. Když kolej opíše všechny rohové body dosáhne úhlu těch za sebou dvou jdoucích oblouků? Nějak mi to totiž pořád nesedí, ale třeba jen špatně měřím. Díky za pomoc
geometrie.JPG
geometrie.JPG (10.26 KiB) Zobrazeno 8233 krát
MarekD
 
Příspěvky: 109
Registrován: ned 26 čer, 2011 10:42 pm

Re: Šablony

Příspěvekod radekkrupka » úte 12 črc, 2011 3:25 pm

Tvému plánku sice nerozumím, ale je to základní úloha z geometrie. Poloměr 310 mm je v ose koleje (mezi kolejnicemi), daný úhel je úhlem středovým, tzn. kružnici připadá úhel 360°, polovině kružnice 180°, atd... Na to ti stačí kružítko a pravítko?

Jinak na netu jsou k vytištění hotová schémata vyráběných kolejí. Jenom teď nevím kde... je to na webu někoho z tohoto fóra. Hledej, googli...

Edit: Tak jsem si vzpomněl: http://lokopin.wz.cz/body.htm, Část "ke stažení"
Uživatelský avatar
radekkrupka
 
Příspěvky: 1926
Registrován: ned 20 dub, 2008 3:13 pm
Bydliště: Teď už jenom Zlín :)

Re: Šablony

Příspěvekod MarekD » úte 12 črc, 2011 5:30 pm

Trošku špatně to chápu. Délka koleje R310 je 310mm? Wintrack totiž píše délku po kliknutí na tu kolej 162mm.
MarekD
 
Příspěvky: 109
Registrován: ned 26 čer, 2011 10:42 pm

Re: Šablony

Příspěvekod hank » úte 12 črc, 2011 5:45 pm

MarekD: Já tomu plánku taky nerozumím. Ty úhly označené jako "30°" přece nemají 30° ani náhodou.

zdraví
hank
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6110
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Šablony

Příspěvekod radekkrupka » úte 12 črc, 2011 5:50 pm

Zjednodušeně řečeno kolej R310 30° nakreslíš tak, že

1) Zvolíš si střed (bod)
2) Zapíchneš kružítko do středu a uděláš oblouk o poloměru 310 mm
3) Narýsuješ 2 čáry ze středu tak, aby svíraly úhel 30°
4) Část kružnice mezi těmito přímkami je tvůj oblouk... v případě železnice (modelové i skutečné) je to osa koleje

Víc už nevím, jak to popsat :roll:
Uživatelský avatar
radekkrupka
 
Příspěvky: 1926
Registrován: ned 20 dub, 2008 3:13 pm
Bydliště: Teď už jenom Zlín :)

Re: Šablony

Příspěvekod MarekD » úte 12 črc, 2011 5:58 pm

Už to chápu. Díky moc
MarekD
 
Příspěvky: 109
Registrován: ned 26 čer, 2011 10:42 pm

Re: Šablony

Příspěvekod hank » úte 12 črc, 2011 6:11 pm

Aha, takže to je úhel kruhové výseče o poloměru 310 mm. Délka toho oblouku tedy bude 1/12 (30/360) délky příslušné kružnice. Ta délka kružnice je 2πr = 2x3,14x310 = 1946,8 mm a 1/12 z toho je 1946,8:12 = 162,2 mm.

Takhle si můžeš bez nějakých šablon nebo bez pomoci přítele Gůgla spočítat délku jakéhokoli oblouku. Za mého mládí se to učilo v 6. třídě ZDŠ. (Co budete vy mlaďoši dělat, jestli jednou vypnou internet? :twisted: )

zdraví
hank
Naposledy upravil hank dne úte 12 črc, 2011 8:28 pm, celkově upraveno 1
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6110
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Šablony

Příspěvekod vojtas » úte 12 črc, 2011 6:47 pm

My se to budem učit v sekundě(7.tř)
TT
Uživatelský avatar
vojtas
 
Příspěvky: 1349
Registrován: ned 20 čer, 2010 10:32 am
Bydliště: Praha

Re: Šablony

Příspěvekod milan ferdián » úte 12 črc, 2011 7:38 pm

Tečna při poloměru R310/30°je přesně 83,0645.Vzorec R*tng úhel/2 =délka tečny.Všechny obloukové výhybky TILLIG jsou takto zkonstruovány.
Naposledy upravil milan ferdián dne úte 12 črc, 2011 7:56 pm, celkově upraveno 1
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Další

Zpět na Podklady ke stavbě

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 28 návštevníků