Komíny - tovární apod.

Skutečná železnice, odkazy na fotografie, zajimavá místa, setkání apod.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., radekkrupka

Re: Komíny - tovární apod.

Příspěvekod MirekTT » stř 30 bře, 2016 7:55 am

Zeptám se natvrdle, tedy soustružím šikmo postaveným břitem nože a dle jeho břitu postupně pohybuju jak podélným tak říčným posuvem ručně. Pochopil jsem?
V tom případě bych ale nepotřeboval ani otočnou hlavu, jen bych upnul nůž šikmo.
Jinak stroj co mám k dispozici, otočnou nožovku má, ale aretovatelnou vždy jen v pravých úhlech. Má tedy čtyři polohy pro čtyři zároveň upnuté nože.

Ale klidně vysvětluj dál, uvažuju o koupi soustruhu v budoucnu, sbírám info o soustružení.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Komíny - tovární apod.

Příspěvekod rawen » stř 30 bře, 2016 8:58 am

Ahoj.
Ty máš zřejmě jen modře označenou nožovku. Opravdu se dá natáčet, ale jen proto, abys nemusel přehazovat nože na každou operaci.

Já jsem psal o červeně označených sáních. Ty se natáčí podle přípravků anebo nahrubo podle úhloměrné stupnice. A když pak točíš kličkou v červeném rámečku, nůž se pohybuje šikmo podél osy soustružení - komín!

Zelená klička zapíná strojní posun - na komín nepotřebuješ, ale jinak velmi užitečná věc.

To, jak píšeš o současném otáčení podélného a příčného posunu (neoznačená kola), je opravdu jen nahrubo.

(Půjčil jsem si obrázek jednoho z dražších soustruhů BOW, ke kterému nemám žádný vztah a ani jej nedoporučuji ke koupi. Je čistě ilustrativní. Pokud chceš kupovat stroj na modelařinu a nikoliv k naštvání (co neumí anebo nedělá přesně), bude za 30 až 50 tisíc. A podobnou sumu dáš za nářadí a přípravky. Něco se dá vyrobit svépomocí anebo poshánět levně přes aukro, ale za rychlý a pohodlný nákup u velkoprodejce platíš násobně víc v uvedené cenové relaci.)

Radek
Přílohy
sos.jpg
rawen
 
Příspěvky: 1693
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Komíny - tovární apod.

Příspěvekod vvitty » stř 30 bře, 2016 10:38 am

rawen píše:.... Pokud chceš kupovat stroj na modelařinu a nikoliv k naštvání (co neumí anebo nedělá přesně), bude za 30 až 50 tisíc. A podobnou sumu dáš za nářadí a přípravky. Něco se dá vyrobit svépomocí anebo poshánět levně přes aukro, ale za rychlý a pohodlný nákup u velkoprodejce platíš násobně víc v uvedené cenové relaci.)

Radek


I vic... me stal 60 (pravda, se slusnym mnozstvim doplnku) a to bylo v dobe krize, kdy se firmy zbavovaly ruznych "ulozenek" a nepotrebnych veci. A od te doby nam centralni banka ponekud zdrazila EURo...
Za prislusenstvi uz jsem v tom cca kolem 30, ale to kupuju jen velice omezeny sortiment, mam vyhlidnutych par veci co bych rad ale u kazde je cenovka kolem 10 a to si clovek dvakrat rozmysli, preci jen to musi mit alespon nejakou navratnost...
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2622
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: Komíny - tovární apod.

Příspěvekod MirekTT » stř 30 bře, 2016 2:47 pm

Prohlížel jsem ten krám, shodou okolností též quantum (d 250x550) a otoč tam jakási i se stupnicí je. Nicméně je to na malém horním stolíku s krátkým posuvem jen na dvou šroubech, takže komín na tom neutočím. Ten můj má modelovou přepočtenou délku 40cm. Mám ho nyní uválcovaný i s papírem a kužel vypadá perfektně i bez soustruhu. Navíc je lehký a má hliníkový kouřovod.

Jinak potvrzuji, že ten soustruh je i mým laickým hodnocením nesmysl. Raději si na bazoši odchytím z nějaké pozůstalosti MN80.
Každopádně debatou o soustruzích bych se přesunul jinam.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Komíny - tovární apod.

Příspěvekod MirekTT » čtv 31 bře, 2016 6:29 pm

Takže pěnový předtvarovaný komín jsem zatmelil tmelem na sádroš a vyhladil. Celé to pak přišlo ovinout několika vrstvami balícího režného papíru.

DSC00123 (Medium).JPG


Po navinutí prosyceného papíru jsem komín hezky vyválel mezi dvěma tvrdými deskami

DSC00125 (Medium).JPG


Nyní to vypadá takto

DSC00138 (Medium).JPG
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Komíny - tovární apod.

Příspěvekod MirekTT » čtv 31 bře, 2016 6:36 pm

Dalším úkolem je vytvořit uložení komínu. Jeho polohu jsem odměřil podle nákresu, který jsem zveřejnil na mém rajčeti. Nemusíte to hledat, jen tím naznačuji, že je dobré plánovat.
Pro šachtu jsem v modulu vytvořil zádlab.

DSC00133 (Medium).JPG


Zespodu bude jednoduše vyčnívat kus trubky tvořící šachtu

DSC00134 (Medium).JPG


...a z ní bude vyčnívat kus komínové trubky. Sem pak třeba přijde za provozu napojit kouřák

DSC00135 (Medium).JPG
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Komíny - tovární apod.

Příspěvekod MirekTT » čtv 31 bře, 2016 6:41 pm

Podestu komínové šachty jsem ustavil cca do výšky temene kolejnic. Musím počítat s chybějícím terénem. Tímto by byly základní práce týkající se komínu na modulu hotové. Teď budu patlat už jen komín. Do šachty jde zasouvat lehce a pěkně lícuje.
Tak mě napadá, že až na něm budou stupačky a hromosvody, bude potřebovat nějakou přepravní etuji, ale to až opravdu nakonec :D

DSC00132 (Medium).JPG
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Komíny - tovární apod.

Příspěvekod Michal Šuhajda » pát 01 dub, 2016 2:00 pm

Ahoj, v Milevsku je komín z nohy od stolu.
Fotka na kterou směřuje link je z galerie Mlhy, ze stakání v Hluku.
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2379
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: Komíny - tovární apod.

Příspěvekod MirekTT » pon 11 dub, 2016 3:43 pm

Zatím jen velmi malé pokroky způsobené bádáním, jakou další technologii zvolit.

Po zaschnutí naváleného papíru jsem komín zatmelil a přebrousil.
DSC00163 (Medium).JPG


Před tím jsem však na jeho vrcholek přilepil chybějící díl, který jednak dovršil jeho výšku
DSC00158 (Medium).JPG


.... a jednak částečně vytvořil výdech komínu umožňující pohled dovnitř.
DSC00157 (Medium).JPG
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Komíny - tovární apod.

Příspěvekod MirekTT » pon 11 dub, 2016 4:01 pm

V zásadě mně nyní napadají tři možnostii.
DSC00156 (Medium).JPG


1.Naválet na tělo komínu červenou modelovací samotvrdnoucí hmotu v malé vrstvě a tu pak škrábat a doladit patinou.
2.Po vytvarování hlavy komínu ho celý nabarvit barvou spár a přes něj barvou cihel. Do té pak škrábat spáry na podkladovou barvu.
3.Nejvíce mně ale láká na tmavě šedý papír nanést barvu cihel. Pak přes celý papír narýhovat jakoby svislé spáry a na kancelářské řezačce z toho ukrajovat jednotlivé šáry cihel a těmi komín oblepovat. Sice piplačka, ale získám přesné spáry a po obvodu můžu podle potřeby různě navazovat jak svislé spáry, tak spoje. Další výhoda je barvu cihel na papír nanést flekatě a odebírat pak různorodé vrstvy, tím se mi rozbije barevná jednolitost zdiva. Takovýhle arch by si dokonce koupil jako vylaserovanou gravírii (ale raději, až to zkusím kvůli ověření pracnosti :lol: ).
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Komíny - tovární apod.

Příspěvekod MirekTT » čtv 21 dub, 2016 7:08 pm

Tak jsem z dýmkou v puse přemýšlel nad budoucí přepravou komínu a protože se dostavil nápad, zrealizoval jsem ho hned. Jednak se dá na modelu komínu pracovat bezstarostně a mohu jej převážet už teď.

Na počátku byla prázdná role od smršťovací folie.
DSC00210 (Medium).JPG


Čirou náhodou jsem měl k dispozici soustruh na kov a kupodivu i na dřevo. Tak jsem vytočil dvě zátky. Jedna bude pevná, druhá vyndavací.
DSC00211 (Medium).JPG


Protože by komín v trubce mohl kvedlat, vyřešil jsem to středovou zaváděcí tyčkou. Ta bude z odšpuntované trubky trochu vyčnívat. Na ní se komín nasune hlavicí napřed a uzavře druhou zátkou. Na konci zaváděcí tyče je gumový doraz. Ten dosedne dovnitř hlavice komínu a tudíž se nebude dotýkat jeho povrchu. Zátka komín zajistí proti příčnému i podélnému pohybu. Tím bude komín dokonale chráněn před přepravními otřesy.
DSC00212 (Medium).JPG
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Komíny - tovární apod.

Příspěvekod MirekTT » čtv 21 dub, 2016 7:20 pm

Jediné co bylo nutno vyladit, bylo seřízení tyčky na střed trubky. Tyčka sice ohebná je, ale zavádění komína do obalu hodně pomůže. Vlastně na tyčce celý komín drží, takže by se neměl poškodit ani při pádu.
DSC00217 (Medium).JPG


Balení komínu je jednoduché. Nasune se na konec tyčky a opatrně spustí do obalu. Gumové osazení uvnitř na tyčce vytváří prostor i pro hromosvody přečnívající nad hlavici komínu, takže stačí o ně nezavadit při nasazování komínu na tyčku a je vyhráno.
DSC00216 (Medium).JPG


Nakonec se nasune zátka. Ta je nyní vybavena tenkou pěnovou vrstvou, která doléhá při uzavření na spodní část komínu. Tím jej fixuje proti pohybu. Zátka má otvor velký stejně jako šachta v modulu. Komín je tedy držen za hliníkovou trubku, které jím prochází.
DSC00218 (Medium).JPG
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Komíny - tovární apod.

Příspěvekod MirekTT » čtv 21 dub, 2016 7:26 pm

Tak a je hotovo. Celý jsem to spíchl za jedno odpoledne i s prosycením kartonové trubky nitrolakem. Stejně by se dala použít i plastová odpadní trubka, ke které lze koupit i zátky, takže by odpadlo soustružení. Jen by se muselo přesněji vrtat.
Původně jsem chtěl komín nějak přepravně zabudovat pod modul, ale nenašel jsem žádné rozumně proveditelné řešení s tak vysokým stupněm ochrany. Krom toho s moduly stejně tahám na setkání i další bedny s pomocným materiálem, takže komín může být pohozen v některé z nich.
DSC00220 (Medium).JPG
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Komíny - tovární apod.

Příspěvekod Sedli-CB » čtv 12 led, 2017 2:32 pm

Měl bych dotaz, třeba se tu najde někdo znalý... Zkoušel jsem googlit, leč marně. Nemáte, prosím, někdo ponětí, na jak vysoké komíny (nebo obecně stavby) se musí dávat červené výstražné majáky?

Jde mi o to, že plánuji stavbu kolejiště, kde bude malá papírna (vzhledem k omezenému prostoru znázorněna jen částečně) a budu zde mít i jeden komín. Továrna však bude situovaná do údolí a komín nebude výš než okolní hřebeny. Dle mého názoru by zde tedy výstražné letecké majáky být nemusely, ale raději se ptám... Předem díky :!:
https://www.facebook.com/zubackanovahut
S*x je zábava chudých. My bohatí máme modelovou železnici :D
Uživatelský avatar
Sedli-CB
 
Příspěvky: 166
Registrován: ned 01 kvě, 2011 8:19 am
Bydliště: České Budějovice

Re: Komíny - tovární apod.

Příspěvekod hank » čtv 12 led, 2017 2:38 pm

Sedli-CB píše:Měl bych dotaz, třeba se tu najde někdo znalý... Zkoušel jsem googlit, leč marně. Nemáte, prosím, někdo ponětí, na jak vysoké komíny (nebo obecně stavby) se musí dávat červené výstražné majáky?

Jde mi o to, že plánuji stavbu kolejiště, kde bude malá papírna (vzhledem k omezenému prostoru znázorněna jen částečně) a budu zde mít i jeden komín. Továrna však bude situovaná do údolí a komín nebude výš než okolní hřebeny. Dle mého názoru by zde tedy výstražné letecké majáky být nemusely, ale raději se ptám... Předem díky :!:


Špatně jsi googlil... :?

Tato odpověď na mě vypadla na první klik myší:
http://lis.rlp.cz/predpisy/predpisy/index.htm
L14 / Hlava 6 / str. 6-2 az 6-12 / kapitola 6.2
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

PředchozíDalší

Zpět na Podklady ke stavbě

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků