Komíny - tovární apod.

Skutečná železnice, odkazy na fotografie, zajimavá místa, setkání apod.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., radekkrupka

Komíny - tovární apod.

Příspěvekod MirekTT » stř 01 pro, 2010 8:05 pm

Popisy a fotky skutečných komínů http://koda.kominari.cz/

Nevěděl jsem, kam s tím. Ve fóru Výroba doplňků je téma Zajímavé odkazy, ale tohle není odkaz na doplňky, ale na skutečné komíny. V Off topic je zase téma Zajímavé fotografie, ale tohle nejsou jen fotky. Tak jsem to dal sem do Podkladů ke stavbě. Když tak to přestěhujte.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Komíny - tovární apod.

Příspěvekod MirekTT » pát 03 pro, 2010 9:23 am

Další zajímavá nauka o komínech a tentokrát nejen o nich. Plno zajímavch fotek průmyslu. http://www.fabriky.cz/kominy.htm
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Komíny - tovární apod.

Příspěvekod hank » sob 04 pro, 2010 12:32 am

Hmmm... no jo...

Tady http://www.gleimo.de/download/022010/dl022010.php je ke stažení zdarma papírový model old-timer kotelničky i s komínem dokonce ve dvou provedeních ve všech základních železničně-modelářských měřítcích od HO až po Z.

zdraví
hank
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Komíny - tovární apod.

Příspěvekod MirekTT » pát 13 led, 2012 9:49 pm

Vím, že bych se měl zeptat spíše ve výrobě doplňků, ale zkusím to tady. Zkoušeli jste někdo tovární komín stavět? Ne ze stavebnice, ale od píky. Já bych chtěl na modulovou vlečku klasický, obyčejný, válcový ne hranatý, k vrcholu se zužující, z cihel, nezdobený, běžný normální tovární komín. Ale z čeho ho udělat? Aby měl pěkné spáry, aby se zužoval, aby od vrcholu do něj bylo i něco cihel uvnitř.
Z něčeho to vysoustružit, nebo namotat a nalaminovat? A co cihly? Lepit jednu po druhé, nebo vyškrábat?
Navíc by měl být sundávací kvůli přepravě modulu, takže i odolný.

Mně zatím napadá namotat z papíru na trubku kužel a napustit lepidlem, pak lepit cihličku po cihličce, nebo použít vytláčené reliéfní zdivo nastříhané na proužky a lepit šár po šáru. Ale zase by cihly nemusely vyjít na svislém styku lepeného proužku.
Pak druhá možnost pohrát si u taty na soustruhu s topenářskou plastovou trubkou, nebo jiným materiálem. Zkusit ji stočit do kužele, vyhladit a pak nadrážkovat vodorovné spáry. Svislé pak dle potřeby doškrábat ručně. Obojí mi ale přijde strašlivě pracné.

Komín nepotřebuju dutý, jen kousek od vrcholu. Nějaké nápady?
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Komíny - tovární apod.

Příspěvekod Michal Šuhajda » pát 13 led, 2012 11:11 pm

Jirka Štěpánek má v Milevsku komín ZVVZ pokud vím z nohy od stolu. Je na šroub, tedy sundavací a zastamdací, ale není cihelný a vlastně nevím jak vypadá shora. Nikdy jsem ho neviděl ze štaflí :D. Ochozy jsou leptané a pokud vím, červená varovná světla mají svítit. Foto (včetně stavitele)např. zde:
http://vlacky.rajce.idnes.cz/Milevsko_2011#P1010076.jpg
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2379
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: Komíny - tovární apod.

Příspěvekod Myšpulín » sob 14 led, 2012 7:51 am

Pokud se nepletu, tak tovární komín má na Žďárském kolejišti spolek kolem Radka Wimmera. Ale takhle na rychlo jej v té záplavě fotek nenajdu. Pokud si pamatuji, je ze tří dílů, ale jak vypadá zevnitř, taky nevím. Pokud jej na jejich stránkách najdeš a nebudeš moudrý z popisu, můžeš se Radka na detaily zeptat. Takže tady http://www.mkzdar.cz/
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: Komíny - tovární apod.

Příspěvekod MirekTT » sob 14 led, 2012 8:07 am

Mně by stačil jednodílný, tak 35cm vysoký, aby se dal sundat a vložit do přepravního pouzdra vespod modulu. Prostě obyčejný tovární komín, bez "doplňků současnosti": http://mirektt.rajce.idnes.cz/Vylety%2C ... C09981.jpg
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Komíny - tovární apod.

Příspěvekod MirekTT » úte 29 bře, 2016 5:54 pm

No, téma je sice podklady ke stavbě, ale i model může pro někoho být podkladem. Tohle vlákno jsem založil před pěti lety a celkem zapadlo, tak si říkám, že bych ho oživil. Za celou tu dobu se na trhu neobjevil žádný zajímavý obyčejný tovární komín, který by mi vyhovoval na moji modulovou vlečku , kterou jsem avízoval ve svém modulovém vlákně. Rozhodl jsem se tedy pro vlastní konstrukci. Nápad skládat komín z vypalovaných koleček coby cihlových vrstyev zústal bez odezvy tehdy ještě u Šikulů, no částečně se touto cestou vydal Ferda z Ostravy, který vypálil a seskládal hlavu komína. Jak se s tím dostal daleko netuším, ale rozhodně mu vyšla pekelně drahá výroba. Tudy cesta asi nepovede. Bude se to muset udělat nějak jinak.

Já už jsem něco začal a některé fotky budu opakovat souběžně s mým vláknem, ale popíšu, co jsem vymyslel a co s tím zamýšlím dál. Předlohou je mi tento konkrétní komín: http://koda.kominari.cz/?action=karta&cislo=8185
V zásadě jde o konstrukci, jejímž základem je hliníková trubička průměru 8mm. Na jejích koncích jsou nasunuta kolečka z vykroužené překližky, které mají tvořit základní průměry komínu, který je vnímán jako komolý kužel. Trubička může sloužit zároveň jako kouřovod nějakého vyvíječe kouře.
DSC00049 (Medium).JPG


Celek se pak bude zasouvat do šachty tvořené hliníkovou trubičkou o průměru 10mm, do které jde ta komínová zasouvat. Má to ještě přesně vrtaný podstavec kvůli kolmosti. Pomocí něj to přijde vlepit do modulu.
DSC00049 (Medium).JPG


Hmotu komínu jsem nahrubo vytvořil z montážní pěny.
DSC00059 (Medium).JPG
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Komíny - tovární apod.

Příspěvekod MirekTT » úte 29 bře, 2016 6:11 pm

Pěnu jsem ještě před ztuhnutím uválel podle obou překližkových kroužků do rotačního tvaru.
DSC00061 (Medium).JPG


Celek jsem pak vybrousil a dopěnil a dobrousil a tak dokola, až to bylo celkem hladké a rovné.
DSC00064 (Medium).JPG


Na celé tělo komínu jsem pak nanesl sádrokartonářský tmel a povrch vyhladil. Tím jsem získal lehký a pevný základ. Komín bude díky zasouvací šachtě sundavací kvůli cestování s moduly. Následně jsem celý komín ovinul větší vrstvou balícího papíru prosyceného duvilaxem. To ochrání komín před vrypy a nárazy při manipulaci. Návin je mírně pod plánovaný průměr. Finální vrstvu musím ještě domyslet. Cihly by neměly mít moc výrazné a hluboké spáry. V podstatě ve všech třech rozšířených měřítcích by měl povrch komínu vyjít hladký. Nicméně by nemusel působit přirozeně, proto jej budu rýhovat. Nějak. Ale jak, na to teprve musím přijít.
Dále jsem přemýšlel pod návin papíru ukrýt vodiče pro výstražná světla. Ty ale komín nemá dodneška a to ani v případě, že kousek od něj leží nové malé sportovní letiště. Inu co, bude tam i tak dost co modelovat - stupačky, hromosvod, komínovou hlavu. Bude to celkem prácička a budu jí zde popisovat.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Komíny - tovární apod.

Příspěvekod rawen » úte 29 bře, 2016 6:35 pm

Ahoj.
Máš-li soustruh a dobře vyschlé dřevo, šel bych touto cestou. Vytočit kužel, ||: brousit, lakovat :||, stejným nastavením vytočit vodorovné spáry, stále upnuté, za pomoci přípravku nebo opěrky do nožovky dorýt svislé spáry.
Plasty soustružit neumím, proto to dřevo.

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1693
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Komíny - tovární apod.

Příspěvekod MirekTT » úte 29 bře, 2016 6:49 pm

Ano, soustruh v současnosti k dispozici mám. Jen bych nedokázal vysoustružit kužel s rovnou stěnou. Komín by měl v mém podání nelineární průběh průměru. A možná bývají komíny i stupňovité, nebo dokonce konkávní, nevím. Soustruhem bych to ale fakt nedal. Proto ta válcovaná pěna. Je to totiž metoda vhodná i pro lidi bez soustruhu. Broušení lze provést koncem komínové trubičky upnutým ve vrtačce a druhý konec navlečený na vhodné tyčce (já jsem použil vrták) upnuté ve svěráku. Pokud to mírně hází, nevadí to, okem to na těle komínu postřehnout nelze. Jen se nesmí nikde podbrousit, proto je nutno použít smirek na delším prkénku. Tím to jde rovnat velice dobře.
Jinak o tom soustruhu uvažuju právě pro naznačení vodorovných spár, to asi jinak nepůjde. Ani ne tak kvůli rotačnímu pohybu, na to stačí nějaký držák. Chci to použít pouze kvůli odměřovací stupnici na posuvu. Ničím jinším soustruh pro mne v souvislosti s komínem zajímavý není.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Komíny - tovární apod.

Příspěvekod rawen » úte 29 bře, 2016 7:26 pm

No, já jsem nějak automaticky předpokládal, že tvůj soustruh má pod nožovkou "natáčecí posuvný stolek". Tím by byl kužel vyřešený...

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1693
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Komíny - tovární apod.

Příspěvekod hank » úte 29 bře, 2016 7:34 pm

Před nějakými 45 lety jsem zkoušel vyrobit kuželový komín z kotoučku papírové lepicí pásky... neměl jsem tehdy dost trpělivosti :evil: ani dost kotoučků na zničení :mrgreen:

Jinak je taky spousta pohledných komínů osmibokých. Viz třeba tady:
http://koda.kominari.cz/ident/fotopruvodce/img00001.htm
http://koda.kominari.cz/ident/fotopruvodce/img00002.htm
http://koda.kominari.cz/ident/fotopruvodce/img00012.htm

Slepit k sobě 8 lichoběžníků bude asi jednodušší než soustružit, tmelit apod.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Komíny - tovární apod.

Příspěvekod MirekTT » úte 29 bře, 2016 7:47 pm

:arrow: Rawen
No, asi má, ale ne všichni jsme soustružníci. Stroj není můj a já na něm umím tak akorát něco upnout, roztočit ho a k obrobku se přiblížit nožem. Na víc bych si netroufl.

:arrow: Hank
ano oktagon řešení je, dokonce se i dá koupit kartonový. Ale když já bych raději to nejběžnější, co je k vidění všude.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Komíny - tovární apod.

Příspěvekod rawen » stř 30 bře, 2016 6:50 am

Pokud máš otočnou nožovku, tak ji prostě otočíš o kuželovitost toho komína. Potom je podstatné nesoustružit strojním podélným posunem (který samozřejmě jede rovnoběžně s osou otáčení), ale ruční kličkou u vytočené nožovky, která se pohybuje šikmo.
V praxi je to jednoduché, důležité je to (s patřičnými ochrannými pomůckami a obezřetností) vyzkoušet.

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1693
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Další

Zpět na Podklady ke stavbě

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků