Zasklívání

Skutečná železnice, odkazy na fotografie, zajimavá místa, setkání apod.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., radekkrupka

Zasklívání

Příspěvekod xenon86 » sob 07 lis, 2009 1:41 pm

Dobrý den,
na modelyh0.com mě uchvátily domečky stavěné z kartonu.

http://modelyh0.com/navody/domky/domkys.htm

Tak sem začal s výrobou... výstavní kousky to zrovna nejsou, ale je to skoro zadarmo a baví mě to. Baví mě to však až do chvíle než mám začít zasklívat. Nejprve sem to zkoušel udělat "humusácky" izolepou, ale nevypadalo to vůbec dobře. Pak sem zkoušel zasklívat nastřihanými kousky z plastových flašek (humus, já vím :D ) ale dělalo se to špatně. Nakonec sem obětoval krabičku od cd... nařezal sem si z ní čtverečky a vteřiňákem je lepil zevnitř domečku. Největší problém je, že se mi to skoro vždycky zamlžilo....

Poraďte mi prosím tedy způsob, jak tak nějak levně domečky zasklívat, aby se to nemlžilo a vypadaly dobře :)

Děkuji za odpověď
Uživatelský avatar
xenon86
 
Příspěvky: 15
Registrován: sob 07 lis, 2009 11:29 am
Bydliště: Plzeň

Příspěvekod Patrik Novák » sob 07 lis, 2009 4:30 pm

dobré je to prázdné cd-dvd když koupíš pack 10/25/50/100 ks prostě ten válec bez krabiček , vteřiňák je to nejhorší , lepší je průhledné epoxidové lepidlo nebo herkules
Patrik Novák
 
Příspěvky: 734
Registrován: stř 15 črc, 2009 6:51 pm
Bydliště: Horní Podluží

Příspěvekod ondras » sob 07 lis, 2009 4:32 pm

Patrik Novák píše:... teřiňák je to nejhorší , lepší je průhledné epoxidové lepidlo nebo herkules


S tímto souhlasím.
Stačí jen chvilku pohledat na internetu :wink: - např.: http://houmrovyvlaky.bluehost.cz/Galeri ... g00127.htm
H0 , DCC , III. a IV. ep. , ČSD , Segmentovka
1:8 - SDŽ, o.s. 310.017 a 275.021
Uživatelský avatar
ondras
 
Příspěvky: 735
Registrován: ned 15 čer, 2008 1:03 pm
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod Radek » sob 07 lis, 2009 6:33 pm

Dobré jsou i měkčí plastové krabičky, např. od počítačové myši, květu orchideje.... chce se rozhlížet v obchodech po obalech. Teď zrovna zasklívám krycí fólií, co byla na monitoru. Je pevná, tenká a jde krásně zastřihnout nůžkama. Okno na ni připlácnu čerstvě natřenou barvou a mám přilepeno. Pak už jen obstřihnout na míru a je.
HO-II.-Ve stádiu oťukávání
Uživatelský avatar
Radek
 
Příspěvky: 622
Registrován: pon 03 pro, 2007 8:02 am
Bydliště: Pražmo

Příspěvekod xenon86 » sob 07 lis, 2009 6:59 pm

Díky moc za radu. Nedali byste mi prosím přímo typ toho lepidla.. něco dobrýho, ale zase né moc drahýho. :)



A když už sme u toho.. Jak byste zasklívali lokomotivy a vagóny, v případě, že se pro daný typ skla neseženou v obchodě ?
Uživatelský avatar
xenon86
 
Příspěvky: 15
Registrován: sob 07 lis, 2009 11:29 am
Bydliště: Plzeň

Příspěvekod Radek » sob 07 lis, 2009 8:45 pm

xenon86 píše:lepidla.. něco dobrýho, ale zase né moc drahýho. :)
V tomto případě, pokud nechceš lepit přímo barvou, bych volil ten herkules. Co se ale zamlžení týče, tak chce zvážit, jestli má jít vidět skrz okna dovnitř do místností. Pokud si nebudeš hrát s interiérem, tak je přiměřené zmatnění oken na místě. Poku má jít dovnitř vidět, tak si dej pozor na matný lak při finální úpravě celého modelu. Ten by ti okna nakonec stejně zmatněl - což je ale při absenci interiéru ta správná intenzita.
HO-II.-Ve stádiu oťukávání
Uživatelský avatar
Radek
 
Příspěvky: 622
Registrován: pon 03 pro, 2007 8:02 am
Bydliště: Pražmo

Příspěvekod Patrik Novák » sob 07 lis, 2009 9:36 pm

používám :
ALTECO EPOXY
pozor je několik druhů :
doba zpracování : 5 nebo 30 min
s plnivem nebo bez něj (čiré) je na něm CLEAR

cena je 40-70kč

dá se s nimi lepit skoro vše , lepím s ním motory ke cuprextitové desce , profilové kolejnice na výzhybky místo plechových U , benzínové nádrže u aut plech i plast
Patrik Novák
 
Příspěvky: 734
Registrován: stř 15 črc, 2009 6:51 pm
Bydliště: Horní Podluží

Příspěvekod Myšpulín » pon 09 lis, 2009 10:48 am

U staveb doporučuji udělat stěnu ze tří vrstev, přičenž v prostřední z materiálu stejné tloušťky jako "sklo" pro zasklení a vystřihnout otvory pro okna větší než budou v první a třetí vrstvě. Sklo lepit jen po obvodě (tedy namazat jen hranu prostřední vrstvy). Pokud se udělá sklo festovně do prostřední vrstvy, pak není potřeba lepit vůbec. Efektní je i před a za sklo vyrobit dřevěné rámy ze slabého papíru. Pak je efekt dvojitých oken dokonalý. Zde je pak lepší tlustší zasklení.

Zmatnět sklo, aby nebylo průhledné, jde, ale takto bych to řešil jen u průmyslových staveb, kde je na oknech stoletá špína. Pro okna v reálu uvnitř vybavená záclonami je vhodné dovnitř nalepit "záclony" z husté slabé látky (k dostání v bytových textilech). Pak lze uvnitř i svítit. A pokud naznačíte interier (stěny a na nich namalovaná tmavá místa jako dveře, skříně apod), je výsledek dokonalý.
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Příspěvekod Jirka1 » pon 09 lis, 2009 11:48 am

Lepit to jde i Clear-fixem nebo opravným lakem od Agamy.
A ta zamlžená skla od vteřiňáku po přetření opravným lakem opět zprůhlední. A stejně to zvládne opravu i po matném laku. :D
Uživatelský avatar
Jirka1
 
Příspěvky: 534
Registrován: pon 28 led, 2008 6:30 pm
Bydliště: Ústeckoorlicko

Příspěvekod Radek » pon 09 lis, 2009 12:58 pm

Myšpulín píše:Zmatnět sklo, aby nebylo průhledné, jde, ale takto bych to řešil jen u průmyslových staveb, kde je na oknech stoletá špína...

Neřekl bych, že matný lak udělá stoletou špínu. Při zhaslém světle není nic poznat a když se rožne, není vidět, co je uvnitř. Já sem si s interierem vyhrál, tak mě přelakování docela zklamalo, ale pokud by uvnitř nic nebylo, je zastřeno tak akorát.
HO-II.-Ve stádiu oťukávání
Uživatelský avatar
Radek
 
Příspěvky: 622
Registrován: pon 03 pro, 2007 8:02 am
Bydliště: Pražmo

Příspěvekod Myšpulín » pon 09 lis, 2009 3:47 pm

Radek píše:
Myšpulín píše:Zmatnět sklo, aby nebylo průhledné, jde, ale takto bych to řešil jen u průmyslových staveb, kde je na oknech stoletá špína...

Neřekl bych, že matný lak udělá stoletou špínu. Při zhaslém světle není nic poznat a když se rožne, není vidět, co je uvnitř. Já sem si s interierem vyhrál, tak mě přelakování docela zklamalo, ale pokud by uvnitř nic nebylo, je zastřeno tak akorát.

Netvrdím, že lak udělá onu špínu. Jen poslouží jako vhodný podklad pod pigmenty. Nemám s tím velkou zkušenost, lakům na stavbách se vyhýbám. Proto se snažím najít nějaké řešení, jak např. stavby Malé železnice z TPS upravit, aby nebyly umělé, ale vypadaly reálně a byly použitelné do kolejiště.

Foto použití záclon zde: http://vlakymyspulin.rajce.idnes.cz/Myspulinovy_vlaky/#P3220001.JPG

Foto s dvojitým rámem nemám.

P.S. Jak by vypadal vnitřní rám okna za zalakovaným sklem? Zde asi bude záležet, je-li lak na venkovní nebo vnitřní straně. Jakou máš zkušenost?
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Příspěvekod Radek » pon 09 lis, 2009 6:47 pm

Záclony jsou zajímavé. Dík za fotky. Matným lakem jsem fixoval křídy, takže je jen z venčí. Takové je to ve dne: http://radovanov.rajce.idnes.cz/Strazni ... G_2404.JPG A v noci: http://radovanov.rajce.idnes.cz/Strazni ... G_1883.JPG Rámu vnitřního okna bych se nebál, protože kousek skrz okno vidět je.
HO-II.-Ve stádiu oťukávání
Uživatelský avatar
Radek
 
Příspěvky: 622
Registrován: pon 03 pro, 2007 8:02 am
Bydliště: Pražmo

Příspěvekod xenon86 » úte 10 lis, 2009 10:30 am

Je to paráda. Já se taky o pár domečků pokouším, ale okna mám strašně "chlupaté". Kdyby to šlo mít něco na způsob děrovačky... to bych si troufl i na panelák :-D
Uživatelský avatar
xenon86
 
Příspěvky: 15
Registrován: sob 07 lis, 2009 11:29 am
Bydliště: Plzeň

Příspěvekod Radek » úte 10 lis, 2009 1:46 pm

xenon86 píše:... ale okna mám strašně "chlupaté". ...
Co znamená chlupaté? Jestli myslíš nepoddajné chlupy z papíru, tak ty po natření ztvrdnou a dají se jednoduše obrousit, třeba smirkem.
HO-II.-Ve stádiu oťukávání
Uživatelský avatar
Radek
 
Příspěvky: 622
Registrován: pon 03 pro, 2007 8:02 am
Bydliště: Pražmo

Příspěvekod Martin HO » úte 10 lis, 2009 2:34 pm

xenon86 píše:Je to paráda. Já se taky o pár domečků pokouším, ale okna mám strašně "chlupaté". Kdyby to šlo mít něco na způsob děrovačky... to bych si troufl i na panelák :-D


Jestli myslíš "chlupaté okraje", tak zkus zasklívat čirou folií (deskami) Evergreen, ta sa dají krásně řezat ostrým lámacím nožem podle ocelového pravítka.
Martin HO
 

Další

Zpět na Podklady ke stavbě

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: JanoH0e a 27 návštevníků