Nákladní vůz Uacs/Raj

Skutečná železnice, odkazy na fotografie, zajimavá místa, setkání apod.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., radekkrupka

Nákladní vůz Uacs/Raj

Příspěvekod robot » sob 29 lis, 2008 4:28 pm

Na dnešní burze jsem si od p.Jirana koupil obtisky na vozy Raj ve velikosti TT společností BTK a CVM.Bohužel se mi nepodařilo na netu najít zbarvení těchto vozů.Vím ,že některé vozy mají cibule bílé a spodní část vozů bývá modrá, zelená a také bílá.Předem děkuji za každou radu.
Uživatelský avatar
robot
 
Příspěvky: 127
Registrován: čtv 03 led, 2008 10:05 pm
Bydliště: Praha

Příspěvekod mawerick » ned 30 lis, 2008 1:34 pm

Tuším, že Jirka1 dělal nebo má Raj-ky v barevných mutacích.
TT - analog
r.v. 1975 LD Plzeň

[url]http://www.mzalarm.cz[/url]
Uživatelský avatar
mawerick
 
Příspěvky: 374
Registrován: čtv 15 bře, 2007 6:21 am
Bydliště: Dom. st. Plzeň

Příspěvekod Jarda H. » ned 30 lis, 2008 1:57 pm

Dovolím si jen poznámku, respektive své vysvětlení barevných nátěrů u Raj / Uacs - původní unifikovaný nátěr vagonů ČSD byl červenohnědý rám a žluté cibule !
Postupem času se objevily vagony (v majetku ČD nebo firem, tam především) v různém barevném provedení, takže de facto každá firma měla (má) svůj "firemní" nátěr :lol: Třeba to tak není ..... ale já si to tak vysvětluji ! A tak pokud zvolíš nějakou barevnou mutaci, měla by konkrétně barvou a označením odpovídat reálné firmě :!:
TT - analog - ČSD/DR, DB - III / IV
Uživatelský avatar
Jarda H.
 
Příspěvky: 2794
Registrován: čtv 30 srp, 2007 6:25 pm

Příspěvekod cipisekmp » ned 30 lis, 2008 2:27 pm

Ahoj, taky si hraju s rajkou a nevim jestli jsem zrovna trefil odstiny. Mam cerny podvozek REVELL MAT6, ram pod cibulama REVELL MAT37 a cibule REVELL SM310. A nejak se mi nezda ten ram. Ta barva me pripada jak klasicka cervenohneda zakladni na kov. Nevite jake odstiny pouzit v kombinaci zlute cibule a docervena ram?
Uživatelský avatar
cipisekmp
 
Příspěvky: 1582
Registrován: ned 08 čer, 2008 6:55 am
Bydliště: Moravsky Pisek

Re: Nákladní vůz Uacs/Raj

Příspěvekod Jirka1 » ned 30 lis, 2008 4:24 pm

robot píše:Na dnešní burze jsem si od p.Jirana koupil obtisky na vozy Raj ve velikosti TT společností BTK a CVM.Bohužel se mi nepodařilo na netu najít zbarvení těchto vozů.Vím ,že některé vozy mají cibule bílé a spodní část vozů bývá modrá, zelená a také bílá.Předem děkuji za každou radu.


Jak pravil mawerick, tak je mám ale zatím jenom připravené, že je budu někdy stavět.

Takže jak se mi v roce 2003 podařilo zjistit, tak Raj v provedení BTK (BeToniKa) měla: "Kopule byly určitě světle šedé s označením loga BTK na krajních kopulích z obou stran, vana po potvrzení kupujícího Vápenky Vitošov tmavě červená. Více už asi nebudu moci zjistit." (Citace z mailu od jednoho zaměstnance firmy BeToniKa.) Jak je z mailu zřejmé, tak již v té době Rajka v tomto provedení neexistovala.
Jinak si velice matně vzpomínám, že jsem ji v reálu asi jednou dvakrát zahlédl.

CVM (Cementárny a vápenky Mokrá a.s.): rám vozu černá barva, vana šedivá a cibule žluté.

Tak jsem snad alespoň trochu pomohl. :D
Uživatelský avatar
Jirka1
 
Příspěvky: 534
Registrován: pon 28 led, 2008 6:30 pm
Bydliště: Ústeckoorlicko

Příspěvekod robot » ned 30 lis, 2008 7:36 pm

Díky za pomoc.Na firemních stránkách občas bývají fotky vozidel , bohužel zde jsem narazil na automobilovou lobby.
Uživatelský avatar
robot
 
Příspěvky: 127
Registrován: čtv 03 led, 2008 10:05 pm
Bydliště: Praha

Příspěvekod mawerick » ned 30 lis, 2008 9:01 pm

Zkus dát na google "Uacs/Raj" nebo jen "Uacs".
TT - analog
r.v. 1975 LD Plzeň

[url]http://www.mzalarm.cz[/url]
Uživatelský avatar
mawerick
 
Příspěvky: 374
Registrován: čtv 15 bře, 2007 6:21 am
Bydliště: Dom. st. Plzeň

Re: Nákladní vůz Uacs/Raj

Příspěvekod TTmili » čtv 16 říj, 2014 12:47 pm

Trošku bych tohle téma oživil s dotazem na původní zbarvení vozů. To že prapůvodně byla červeno-hnědá rakev a žluté cibule je obecně známo. Také je známo, že ještě za dob ČSD se objevovala na rakvích zelená barva. Ale mě by docela zajímalo, jestli se třeba nemohla už za ČSD (80tá léta) vyskytnout na rakvích modrá, nebo případně na cibulích krémová (světle šedá, slonovina atd.). Tuším, že jsem někde v novinách/časopise takovou fotku kde byl nějaký takhle zbarvený vůz viděl, ale nevím jestli už to nebylo třeba ze začátku 90-tých let. Snad si tedy někdo vzpomene a napíše jak to bylo.
TT
DIGITÁL
Epocha: IV
Snažíme se dokonale napodobit skutečnou nedokonalost, má to význam?
Uživatelský avatar
TTmili
 
Příspěvky: 1688
Registrován: čtv 17 črc, 2008 9:48 am
Bydliště: Jihlava

Re: Nákladní vůz Uacs/Raj

Příspěvekod ladino1 » ned 19 říj, 2014 5:19 pm

No já si myslím (ale je to jen můj názor), že pestré barevné variace se objevily až po privatizaci jednotlivých vápenek a cementáren a jejich odběratelů. Alespoň takhle to proběhlo u našich sousedů KVK Kunčice n. L.
ladino1
 
Příspěvky: 111
Registrován: úte 13 led, 2009 5:12 pm
Bydliště: Fialková 450, 541 02 Trutnov

Re: Nákladní vůz Uacs/Raj

Příspěvekod TTmili » ned 19 říj, 2014 7:06 pm

No já si také myslím, že barevné divočiny přišly až dýl, někdy v těch 90-tých letech. Ale mě nejde ani tak o nějakou pestrost, jako spíš o to, jestli se vyjma té zelené (pravděpodobně vagónová?) na rakvích Rajek mohla objevit (a z jakého důvodu) i například modrá (patrně návěstní, aby byla dodržená jistá uniformita na dílnách).
TT
DIGITÁL
Epocha: IV
Snažíme se dokonale napodobit skutečnou nedokonalost, má to význam?
Uživatelský avatar
TTmili
 
Příspěvky: 1688
Registrován: čtv 17 črc, 2008 9:48 am
Bydliště: Jihlava

Re: Nákladní vůz Uacs/Raj

Příspěvekod jazvek » úte 18 lis, 2014 9:07 pm

Bramos robil Rajky v modrom, ale aj v tmavozelenom nátere rakví. Oba typy predstavujú vozne z Králodvorskej cementárne Beroun, nesú označenie iba Uacs, takže budú pochádzať zrejme z posledného obdobia ČSD, možno už z obdobia po 89tom.
H0, digitál, VI. epocha (2011-2016)

Na 746ky ZSCS sa nenadáva !
jazvek
 
Příspěvky: 18
Registrován: čtv 15 bře, 2012 12:25 pm
Bydliště: Zvolen

Re: Nákladní vůz Uacs/Raj

Příspěvekod Davca » stř 17 pro, 2014 5:31 pm

Zdravím,
mohl by mi někdo z ochotných majitelů modelu vozu Uacs od firmy Loco tento kousek zvážit ? Pustil jsem se do stavby modelu zmíněného vozu ze stavebnice LPH a než se na rám umístí "rakev", je se třeba poprat právě s váhou modelu. Dle normy vychází zhruba 29 gramů, ale to mi příjde docela málo. Např. dvounápravový vůz Hbbins od Roca váží nějakých 54 gramů, takže u "Rajky" bych to očekával také.

Děkuji za případné odpovědi.

S pozdravem

David
Davca
 
Příspěvky: 265
Registrován: sob 22 bře, 2014 8:28 pm
Bydliště: Bohumín


Zpět na Podklady ke stavbě

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků