Navěstí SSSR a AŽD

Skutečná železnice, odkazy na fotografie, zajimavá místa, setkání apod.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., radekkrupka

Navěstí SSSR a AŽD

Příspěvekod Tomáš » úte 25 lis, 2008 4:08 pm

Mohl by mi někdo nastínit jak to bylo s historií navěstidel těchto typů.Setkal jsem se totiž i s kombinacema obou typů na jednom nádraží.Taky jsem si všiml že v čechách je více železničních přejezdů vybaveno typem sssr než ažd na moravě naopak.
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Příspěvekod mawerick » úte 25 lis, 2008 6:50 pm

Návěstidla vz. SSSR (široký svítilnový štít) jsou jedny z prvních (ne první) používaná hromadně u ČSD (ČD), nově se již neosazují. Podobný typ jsou náv. vz. 69 (užší štít). Návěstidla vz. AŽD jsou "domácí" konstrukce a používají se při náhradě poškozených nebo "vysloužilích" náv. SSSR nebo při rekonstrukcích ZZ ve stanicích. Jinak ke kombinaci. Např v žst. Praha Smíchov je k vidění náv. SSSR které má na sloupu pod sebou dvousvětelný štít náv. AŽD. Pokusím se sehnat fotku. A s výstražníky na přejezdech je to podobné.
TT - analog
r.v. 1975 LD Plzeň

[url]http://www.mzalarm.cz[/url]
Uživatelský avatar
mawerick
 
Příspěvky: 374
Registrován: čtv 15 bře, 2007 6:21 am
Bydliště: Dom. st. Plzeň

Příspěvekod Pavel Dryml » úte 25 lis, 2008 6:59 pm

Začnu trochu obsáhlej. Prní světelná návěstidla byla použita za první republiky při elektrizaci pražského uzlu. Výrobcem bylo ČKD, dnes jsou k vidění například v muzeu sdělovací a zabezpečovací techniky v Hraci Králové.
Další použití světelných návěstidel přišlo po Druhé Světové válce kdy podle hesla Sovětský svaz náš vzor byly používány světelná návěstidla vzor SSSR, v několika stanicích přímo dodané ze Sověstkého svazu, ale pozor většina návěstidel vzor SSSR je vyrobena dílnou AŽD. Pozná se to lehce podle patice návěstidla, ty vyráběné v ČSSR mají na patici nálitek jak jinak než AŽD.
Světelná návěstidla typu AŽD neboli AŽD 70 byly vyvinuty v roce jak jinak než 1970, ale pozor původní návěstidla AŽD 70 mají trochu hranatější štít. V roce 1971 se začaly vyrábět návěstidla AŽD 71, to jsou téměř všechna, která jsou na dráze.
Na začátku doby plastové někdy v devadesátých letech přišlo AŽD s novinkou, štíty jsou vyrobeny z plastu, ale návěstidla jsou pořád označována jako AŽD 71

Co se týče osazení stanic návěstidly a přejezdníky, prostě se bralo to, co se mmomentálně vyrábělo. A ještě trochu k různým směsím ve stanicích, stávalo se a stává se i teď, že návěstidlo pod vlivem větru, deště nebo koroze spadlo a místo původně mechanického návěstidla se dalo světelné (např. tehdy SSSR) Pak se stanice osazovala místo mechanik světelnými návěstidly a osadila se tehdy již vyráběnými AŽD, kromě téměř zánvního SSSR, které zůstalo.

Pookud se někde pletu nebo je tu nějaká nepřesnoost, opravte mě, rád se taky dozvím nové věci. Já jenom podávám to, co jsem četl a slyšel.
Pavel Dryml
 
Příspěvky: 183
Registrován: úte 05 čer, 2007 12:13 pm

Příspěvekod Vladimír_B » úte 25 lis, 2008 7:59 pm

A já přihodím odkaz na sedmi dílný seriál o návěstidlech:
http://vlaky.net/zeleznice/spravy/00225 ... ustupe.asp
Uživatelský avatar
Vladimír_B
 
Příspěvky: 1224
Registrován: ned 02 bře, 2008 6:57 pm
Bydliště: Plzeň

Příspěvekod Tomáš » úte 25 lis, 2008 8:02 pm

Skvělá informace,takže budu muset začít hledat někoho kdo dělá návesti sssr ve velikosti TT :? pochopitelně za rozumný peníz :lol:
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Příspěvekod TTmili » úte 25 lis, 2008 8:29 pm

Tak vzor SSSR i vz.69 dělá HekTTor ale s tím že některý jsou dostupný jen občas protože se prý dodávaj od Klubu Mladých Železničářů Brno. Jinak jediná věc co se dá u Pavlova velice přesného popisu vytknout je to že vzor SSSR vznikl vlastně díky našim návěstidlům ČKD vz.30 nebo tak.

Jejich následný vývoj neprobíhal u nás ale v rusku a odtud se pak v několika sériích dovezli. Pokud mě paměť neklame tak originál SSSR se od vz.30 liší jinou výkonější čočkou a většími rozměry. Ještě vz.30 byli myslím pouze třísvětelné. Pak mezi vz.69 a SSSR je rozdíl v užším štítu a opět čočce kterou AŽD používá dodnes jen s pozměněným ochraným sklem (dříve podbarvené a bez výstupků).
Pokud se nepletu tak letos už je minimum návěstidel SSSR (originálních) v provozu, jedny z posledních byli v Dobroníně (u Jihlavy). Kdybych věděl že se to tu bude rozebírat tak bych je nafotil ale teď jsou již nahrazené autobloky AŽD.

Nejsu si jistý zda tady podané informace nejsou blábol toto jsou totiž nepodložené informace které si pamatuji z dávného rozhovoru s jedním "odborníkem". Kdyby jsem to zkomolil nebo tak něco tak mi nenadávejte je možný že to mám v hlavě už popletený s něčim jiným. :lol:
TT
DIGITÁL
Epocha: IV
Snažíme se dokonale napodobit skutečnou nedokonalost, má to význam?
Uživatelský avatar
TTmili
 
Příspěvky: 1688
Registrován: čtv 17 črc, 2008 9:48 am
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod Tomáš » úte 25 lis, 2008 8:41 pm

TTmili píše:Tak vzor SSSR i vz.69 dělá HekTTor ale s tím že některý jsou dostupný jen občas protože se prý dodávaj od Klubu Mladých Železničářů Brno.


Jo tohle jsem už viděl jenže to je bohužel stavebnice a já bych dal raději přednost hotovému výrobku
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Příspěvekod TTmili » úte 25 lis, 2008 8:49 pm

Tak to jedině RM-model. Pár jich mám ale nevyhovují mi protože tam je tabule určující druh návěstidla jako u vz.71 a chybí detaily. Jinak jsou ale z leptu a celkem obstojně udělané. Prodávaj je sto procentně v Zerbě v Praze. Jsou tam všechny druhy od cca 96Kč za 2 světelnýho trpaslíka a cca 236 za 5-ti světelný vjezdový.
TT
DIGITÁL
Epocha: IV
Snažíme se dokonale napodobit skutečnou nedokonalost, má to význam?
Uživatelský avatar
TTmili
 
Příspěvky: 1688
Registrován: čtv 17 črc, 2008 9:48 am
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod mawerick » úte 25 lis, 2008 9:38 pm

Tomáši zkus ten RM-model nebo se zeptej kluků ze Zababova.

Jinak koukni sem http://mujweb.atlas.cz/www/mhd_jama/g-mech.htm
TT - analog
r.v. 1975 LD Plzeň

[url]http://www.mzalarm.cz[/url]
Uživatelský avatar
mawerick
 
Příspěvky: 374
Registrován: čtv 15 bře, 2007 6:21 am
Bydliště: Dom. st. Plzeň

Příspěvekod Pavel Dryml » stř 26 lis, 2008 6:03 am

něco mají na www.es-pecka.cz konkrétně tady http://www.es-pecky.cz/modely.php?AnchorID=80&Lng=CZ a nevypadá to zase tak špatně
Pavel Dryml
 
Příspěvky: 183
Registrován: úte 05 čer, 2007 12:13 pm

Příspěvekod JBr » stř 26 lis, 2008 6:45 am

Nabidka RM Rotter je na http://www.rm-rottermodel.wz.cz/ . Mam od nich par a spokojenost. ES Pecky dela navestidla vzor ESP taky, jsou o neco detailnejsi, ale taky 2-3x drazsi jak RM.

Ja jsem nakonec stejne zakotvil u AZD od pana Nemecka (katalog je na lokopinu). Vyrabi navestidla v mnoha variantach (normalni, se zkracenym stozarem, leve, prave, trpaslik atd.) a da se domluvit i na barevne kombinaci (vyrobil mi napr. dvousvetelne kryci pro Jirkov jen se zlutou a cervenou). Moznost domluvy na neobvyklych navestidlech (co se barev tyce) nabizel i pan Rotter.

Ad
TTmili píše:Prodávaj je sto procentně v Zerbě v Praze. Jsou tam všechny druhy od cca 96Kč za 2 světelnýho trpaslíka a cca 236 za 5-ti světelný vjezdový.


Na Zerbu bacha, kupoval jsem tam z nouze seradovaci stozarove, protoze se mi kvuli jednomu navestidlu nechtelo cekat tyden nez dojde posta, a vysledek byl ten, ze u nich stalo navestidlo o 60 Kc vic, nez pri koupi u vyrobce (135 vs 195 Kc).
TT/D V/VI.
Uživatelský avatar
JBr
 
Příspěvky: 1265
Registrován: čtv 20 zář, 2007 7:25 pm
Bydliště: Hostivice a obcas Chotebor

Příspěvekod mawerick » stř 26 lis, 2008 8:41 am

JBr píše:... navestidla vzor ESP ...


Takový druh neznám :shock: , že by novinka? :D
TT - analog
r.v. 1975 LD Plzeň

[url]http://www.mzalarm.cz[/url]
Uživatelský avatar
mawerick
 
Příspěvky: 374
Registrován: čtv 15 bře, 2007 6:21 am
Bydliště: Dom. st. Plzeň

Příspěvekod JBr » stř 26 lis, 2008 9:30 am

mawerick píše:Takový druh neznám :shock: , že by novinka? :D


ESP (Elektrosignal Praha) byl nasim vyrobcem "sovetu", tj. navestidel Svetofor. Tudiz ty co nejsou original dovezene ze SSSR jsou ESP. Navic AZD potom vyrabelo upravena sovetska navestidla jako AZD65 (mirne se odlisuji od SSSR/ESP).
TT/D V/VI.
Uživatelský avatar
JBr
 
Příspěvky: 1265
Registrován: čtv 20 zář, 2007 7:25 pm
Bydliště: Hostivice a obcas Chotebor

Příspěvekod mawerick » stř 26 lis, 2008 11:08 am

Díky za info. Když jsem měl kdysi co do činění s návěstidly, tak jsme brali buď "rusáka" nebo "ážedďáka".
TT - analog
r.v. 1975 LD Plzeň

[url]http://www.mzalarm.cz[/url]
Uživatelský avatar
mawerick
 
Příspěvky: 374
Registrován: čtv 15 bře, 2007 6:21 am
Bydliště: Dom. st. Plzeň

Příspěvekod Pavel Dryml » stř 26 lis, 2008 9:18 pm

mawerick píše:Díky za info. Když jsem měl kdysi co do činění s návěstidly, tak jsme brali buď "rusáka" nebo "ážedďáka".


nic si z toho nedělej mezi jednitlivými vzory jako SSSR - ESP - AŽD nebo AŽD70 - AŽD71 je jenom nepatrný rozdíl, ale nadruhou stranu model, jaku každý jiný celek je složen z detailů, tak jsem rád, že chce někdo vědět víco náávěstidlech
Pavel Dryml
 
Příspěvky: 183
Registrován: úte 05 čer, 2007 12:13 pm

Další

Zpět na Podklady ke stavbě

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků