Trať Frýdlant nad Ostravicí - Bílá

Skutečná železnice, odkazy na fotografie, zajimavá místa, setkání apod.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., radekkrupka

Trať Frýdlant nad Ostravicí - Bílá

Příspěvekod Rionis » sob 28 čer, 2008 12:47 pm

6elezniční trať:
Frýdlant nad Ostravicí - Ostravice (- Bílá do roku 1965).

Předloha stanice Ostravice: http://www.zsmladeznicka.cz/hrabalek/ostravice-predloha.xls

Literatura, ze které jsem čerpal:
Grof,L.: Kročeje Ostravskou železniční historií

A teď dotazy:
1) V současné době je trať řízena předpisy pro zjednodušené řízení železniční dopravy D3 (stanice je kryta lichoběžníkovými tabulkami), ale kdy tyto předpisy byly zavedeny? Předtím byly používány mechanické návěstidla?
2) Pokud vlak tažený parní lokomotivou končí ve stanici, kde není točna, jede odsud "pozpátku" (lokomotiva na začátku vlaku, ale otočená zadkem ke směru jízdy)
3) Prosím o konstruktivní připomínky a podněty
Naposledy upravil Rionis dne úte 01 črc, 2008 7:50 pm, celkově upraveno 2
Rionis
 
Příspěvky: 16
Registrován: stř 09 dub, 2008 1:03 pm
Bydliště: Havířov

Příspěvekod Hekttor » sob 28 čer, 2008 1:47 pm

Ahoj Davide!
Předpis D3 byl v době tvé epochy platný tak, jak jsi ho popsal (lichoběžníkové tabulky a spol.),že by na této trati kdy byla návěstidla,není mi známo a pochybuji.
Parní loko jede zpátky pochopitelně "uhlím napřed", pokud je to loko s tendrem,má předepsánu sníženou rychlost.
Námět máš hezký,ale mnohem hezčí by byl právě ve své původní délce (až do Bílé),to pokračování bylo velice zajímavé a pokud by ses vydal pěšky či na kole z Ostravice do Bílé,dodnes tam najdeš zbytky drážního tělesa a drážních staveb, zachováno zůstalo i těleso lesní úzkorozhodky Bílá - Mezivodí, vede po něm stezka. Do tvé epochy zapadá a byl tam i zajímavý provoz, poslední rok tam jezdilo celotýdenně a celoročně 14 (!) párů vlaků.
Hekttor
 
Příspěvky: 340
Registrován: pon 30 dub, 2007 4:37 pm
Bydliště: Havířov

Příspěvekod Rionis » sob 28 čer, 2008 2:10 pm

Ahoj Jirko! Teprve teď mi došlo, že se známe 8)
Uvažoval jsem, že se pokusím spíš o tu zrušenou část. Ty zbytky tělesa znám nejen z fotek. Ale mám problém, nepodařilo se mi nikde sehnat (zjistit), plány jednotlivých stanic a foto staničních budov - Řečice, Hamry a Bílá. I když v Bílé pozůstatky staničních budov určitě jsou.
H0 - epocha III/IV
Rionis
 
Příspěvky: 16
Registrován: stř 09 dub, 2008 1:03 pm
Bydliště: Havířov

Příspěvekod Hekttor » sob 28 čer, 2008 2:21 pm

Budova v Bílé existuje, je z ní právě ta hospoda, a je tam i výtopna (ale ta myslím byla na úzké mašinky), tam někdo garážuje traktor.
Něco málo je tady-
http://www.pshzd.cz/ostravice-bila.html
a tady-
http://www.seniortip.cz/?module=article&id_article=1553,
vyšel taky nějaký článek kdysi v Železničáři, možná bych ho našel.
A teď nevím, jestli nebyla taky nějaká knížka....
Hekttor
 
Příspěvky: 340
Registrován: pon 30 dub, 2007 4:37 pm
Bydliště: Havířov

Příspěvekod Radek » ned 29 čer, 2008 7:07 am

Taky plánuju a uvažuju právě o této trati. Odkaz na pár fotek je tady:
http://magazin.modely.biz/diskuze/viewt ... 6&start=15
Pokud by jste někdo získali nějaké další podklady podklady tak se s nimi, prosím, podělte 8)
Dík R
HO-II.-Ve stádiu oťukávání
Uživatelský avatar
Radek
 
Příspěvky: 622
Registrován: pon 03 pro, 2007 8:02 am
Bydliště: Pražmo

Příspěvekod Hekttor » ned 29 čer, 2008 8:48 am

No vida, tak už jsme tři :D .
Přinejmenším dva z nás mají skoro dva měsíce volna (co, Davide :wink: ), co kdybychom se domluvili a podle toho, jak bude mít Radek volno, udělali to oněch míst výpravu, do Frýdlantu vlakem a pak na kolech až do Bílé?
Hekttor
 
Příspěvky: 340
Registrován: pon 30 dub, 2007 4:37 pm
Bydliště: Havířov

Příspěvekod michal123 » ned 29 čer, 2008 9:06 am

rionis: mam jednu otazocku trochu mimo, ako si ziskal ten obrazok z wintracku a dal ho sem?
dakujem...
michal123
 
Příspěvky: 23
Registrován: úte 29 led, 2008 1:41 pm
Bydliště: Bratislava - Komárno

Příspěvekod Rionis » ned 29 čer, 2008 9:15 am

Hekttor píše:No vida, tak už jsme tři :D .
co kdybychom se domluvili a podle toho, jak bude mít Radek volno, udělali to oněch míst výpravu, do Frýdlantu vlakem a pak na kolech až do Bílé?


Není špatný nápad - prázdniny trávíme doma, tak můžem kdykoli vyrazit. Osobně plánuji ještě vycházku z Ostravice podél trati do Frýdlantu s focením tento týden, pokud se chceš připojit.

michal123 píše:ako si ziskal ten obrazok z wintracku a dal ho sem?

Ve wintracku sestavíš trať a FILE --> EXPORT --> pojmenuješ a vybereš formát výsledného obrázku. A pak na kterýkoli hosting nahraješ obrázek a postneš tady na fórum.
H0 - epocha III/IV
Rionis
 
Příspěvky: 16
Registrován: stř 09 dub, 2008 1:03 pm
Bydliště: Havířov

Příspěvekod Radek » ned 29 čer, 2008 9:47 am

U mě volno nehrozí, ale jestli něco získáte a rozdelíte se o nějaké fotky, budu rád. Na Ostravici bych se měl koncem prázdnin přesunout pracovně, tak se taky budu snažit. :wink:
HO-II.-Ve stádiu oťukávání
Uživatelský avatar
Radek
 
Příspěvky: 622
Registrován: pon 03 pro, 2007 8:02 am
Bydliště: Pražmo

Příspěvekod Hekttor » ned 29 čer, 2008 10:10 am

No a co nějaký víkend, Radku? Z Pražma to je do Ostravice co by kamenem dohodil :wink: !
Hekttor
 
Příspěvky: 340
Registrován: pon 30 dub, 2007 4:37 pm
Bydliště: Havířov

Příspěvekod Radek » ned 29 čer, 2008 7:29 pm

Výkendy trávím pokudmožno s rodinou a ty moje 4 ženské bych na podobnou expedici neukecal :? . Nehledě na to, že začínám mít papuče raději než tretry :roll: .
Takže pokud vám nevadí kolega příživník, vyražte ve dvou a já budu doufat, že nějaké ty drobky se dokutálí až ke mně :lol:

PS: Foto hamerského nádraží je tady-str.17: http://www.archives.cz/zao/frydek-miste ... rnik_1.pdf
Zdá se, že to byla strjná budova jako ta ve Frýdlantu.
HO-II.-Ve stádiu oťukávání
Uživatelský avatar
Radek
 
Příspěvky: 622
Registrován: pon 03 pro, 2007 8:02 am
Bydliště: Pražmo

Příspěvekod Rionis » ned 29 čer, 2008 8:07 pm

Radek píše:PS: Foto hamerského nádraží je tady-str.17:


Nádhera, díky za odkaz.
H0 - epocha III/IV
Rionis
 
Příspěvky: 16
Registrován: stř 09 dub, 2008 1:03 pm
Bydliště: Havířov

Příspěvekod David » pon 30 čer, 2008 10:01 am

Hekttor píše:No vida, tak už jsme tři :D .
Přinejmenším dva z nás mají skoro dva měsíce volna (co, Davide :wink: ), co kdybychom se domluvili a podle toho, jak bude mít Radek volno, udělali to oněch míst výpravu, do Frýdlantu vlakem a pak na kolech až do Bílé?

No výlet by to byl hezkej, ale já to ma skoro přes celou republiku. Spojení taky nic moc tak nevim.
HO H0e 1:87 Analog
Uživatelský avatar
David
 
Příspěvky: 54
Registrován: pon 19 bře, 2007 1:13 pm
Bydliště: Kadaň

Příspěvekod milan ferdián » pon 30 čer, 2008 3:56 pm

David píše:
Hekttor píše:No vida, tak už jsme tři :D .
Přinejmenším dva z nás mají skoro dva měsíce volna (co, Davide :wink: ), co kdybychom se domluvili a podle toho, jak bude mít Radek volno, udělali to oněch míst výpravu, do Frýdlantu vlakem a pak na kolech až do Bílé?



Tak to Vám tiše závidím.Co se týká podkladů.Já jenom vím (nemám podložené) ,že stanice STARÉ HAMRY a BÍLÁ ,byly o třech staničních kolejích /skládková-dopravní-dopravní (v Bílé objízdná)/.Čtivo mám to ,které zde bylo viz.výše uvedeno.Mám jen jedinou barevnou foto žst.BÍLÉ a to v publikaci o BESKYDECH.
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Příspěvekod Rionis » pon 30 čer, 2008 6:31 pm

milan ferdián píše:Mám jen jedinou barevnou foto žst.BÍLÉ a to v publikaci o BESKYDECH.


Mohl bych poprosit o její oskenování a postnutí tady či zaslání v SZ? Děkuji
H0 - epocha III/IV
Rionis
 
Příspěvky: 16
Registrován: stř 09 dub, 2008 1:03 pm
Bydliště: Havířov

Další

Zpět na Podklady ke stavbě

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků