Rozměry dopravních značek

Skutečná železnice, odkazy na fotografie, zajimavá místa, setkání apod.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., radekkrupka

Rozměry dopravních značek

Příspěvekod hank » sob 17 pro, 2022 2:07 pm

Jeden z vás mi poslal SZ s dotazem, jaké mají být rozměry výstražných křížů na přejezdech. Samozřejmě jsem to nevěděl a navíc jsem se při pokusu o vyhledání nějakých dat rozčilil - jako ostatně vždycky, když přijde řeč na technické normy, které jsou sice závazné a všichni je musí dodržovat, ale přístup k nim je výhradně zpoplatněný, a to nejen v Čechistánu. Situace je o to absurdnější, že bezplatný přístup k těm normám nemá ani Policie ČR!!! Důsledkem je, že u těch, kdo to mají kontrolovat, nelze předpokládat znalost... A jak jsem se dočetl tady, bylo už to dokonce i předmětem soudního sporu, který byl uzavřen precedentním rozsudkem, že tak je to správně a tak to má být. (Chybí mi tu blicí smajlík.)

No nic. Platná norma pro svislé dopravní značení je EN 12899 včetně příloh = vzorových listů, do ní byl zřejmě bez větších změn převzat obsah předcházející ČSN 01 8020. Jestli tomu dobře rozumím, tak projektanti pracující s CAD mají k dispozici příslušné knihovny. Na wikipedii jsem nicméně našel odkazy na Wayback Machine se vzorovými listy:
https://web.archive.org/web/20120617105 ... vydani.pdf
http://old.cdv.cz/text/projekty/dopznac/index.htm
http://old.cdv.cz/text/projekty/dopznac/znacky_a.pdf

Je to 20 let staré, tj. ještě před platností EN 12899. Wiki z toho udělala tento přehledný výcuc:
znacky.jpg
znacky.jpg (26.44 KiB) Zobrazeno 1911 krát

(Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Dopravn%C ... %C4%8Cesku)

Trochu zavádějící je, že výstražné kříže mají atypický tvar, nicméně rozumím tomu tak, že kříž je vepsaný do obdélníka a jeho rozměry jsou stanoveny.

Kolega si zároveň všiml, že kříže mají různé rozměry. K tomu jenom tolik:
1. Norma taky uvádí různé rozměry. Fakt se mi nechce hledat (a vlastně ani nemám kde...), čím se jejich použití řídí.
2. Ještě aby se to nepletlo: Různí výrobci/prodejci dopravních značek uvádějí šířky 700 resp. 1385 mm, což není úplně v souladu s tím, co udává Wikipedie. Ale zřejmě to tak prošlo nějakým schvalovacím řízením. Jeden z těch výrobců nabízí taky sloupky o průměru 60 mm v různých výškách od 2500 do 4000 mm, zřejmě podle požadavků na viditelnost.
3. Nelze ani vyloučit, že někde mohou ještě být prastaré kříže o rozměrech vycházejících z úplně původní normálie ČSD z roku 1931, která je v ČSR poprvé zavedla. (Za zmínku stojí, že tehdy to spadalo do působnosti dráhy resp. ministerstva železnic, zatímco dnes to obhospodařují orgány, které mají co do činění s bezpečností silniční dopravy.) Myslím, že ti, kdo modelují starší epochy řekněme až po epochu IV včetně, neudělají chybu, když na nějakou polňačku dají kříže podle té prvorepublikové normálie. Už jsem to sem sice kdysi dával, ale teď to sám nemůžu najít, tak snad neuškodí, když to pastnu znovu.
vystr_krize.jpg

prejezdy.jpg


Ufff... Tož tak. Internetová rešerše k tomu, co jsem tu teď sesmolil plus samo psaní tohoto výtvoru mi zabraly skoro hodinu. Nechci být moc protivnej, ale při tom jsem nezvedl zadek od PC; čímž chci říct, že by to bylo v silách každého průměrně gramotného BFU. Tak si třeba můžete myslet, že jsem to pro vás udělal rád... :mrgreen:
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6118
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Rozměry dopravních značek

Příspěvekod prcek » sob 17 pro, 2022 3:32 pm

Sice to teď nepotřebuju, ale přesto děkuji. Třeba to jednou najdu, až potřebu budu mít.
--
Všechno je snadné, než to zkusíš sám.
prcek
 
Příspěvky: 509
Registrován: ned 05 dub, 2009 11:36 am
Bydliště: kousek jižně od Brna

Re: Rozměry dopravních značek

Příspěvekod Lukáš.V » sob 17 pro, 2022 7:41 pm

Mockrát děkuji za příspěvek, čas a práci kterou sis s tím dal.
No co jsem vypozoroval, tak kříže byly jak na bokem postavenou kolejnici tak i čelem. Úplně samostatná kapitola byly kříže německého vzoru které se na lokálkách vyskytovaly. Viz dodnes třeba Zubrnická lokálka.
Přílohy
IMG_20221218_120330.jpg
Lukáš.V
 
Příspěvky: 108
Registrován: pon 06 led, 2020 3:02 pm


Zpět na Podklady ke stavbě

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků