Jáchymov

Skutečná železnice, odkazy na fotografie, zajimavá místa, setkání apod.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., radekkrupka

Jáchymov

Příspěvekod Ivan » pát 03 čer, 2022 10:44 am

Ahoj,

chtěl bych se vás zeptat, zda nemáte někdo plán stanice Jáchymov? Stanice i trať Ostrov - Jáchymov byla zrušena 1957 (zachovala se jen část vlečky do Škodovky, ta už není ale ani dnes).

V zásadě je mi kolejový plánek jasný z LMS a pohlednic, plán by byl však lepší ;).

Díky
Ivan

9m.jpg


lms1956_plánek+.jpg
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Jáchymov

Příspěvekod Ivan » pát 03 čer, 2022 11:44 am

Tak budova s otazníkem zřejmě vysvělena, část stínu pochází z bočního zastřešení VB typu 16H, dále jsou záchodky. Záchodky mi připomínají nějako normálii, ale teď to hledat nebudu.

Skladiště vypadá jako klasické "8x8m".

Výtopna je hrázděná, někde zde na fóru ji někdo i stavěl. Mimochodem, základy jsou stále patrné.
doplnení: výkres je dokonce v tomto hezkém článku zde , autorem článku je hank :)

Velká část staniční plochy však musela ustoupit přeložce silnice, dnes zbývající rovná plocha s hřištěm a cvičištěm odpovídá zhruba části s kolejemi, pod budovou je už snah. Někdy si to zzkreslím, ale to teď není podstatné.

Fotky jsou propůjčené od Jáchymovkého badatele pana Palfiho, viz odkaz na fotkách na jeho rajče.

Proč se o to zajímám? Protože někdy v daleké budoucnosti, až bude prostor (rozuměj děti vylítnou z hnízda) si chci postavit větší kolejiště no a Jáchymov je jedna cesta, kam vedou mé úvahy. Jlikož mne baví plánovat, tak se tím zabývám už teď :mrgreen:

21.Prosinec1896.jpg


Vtopna.jpg
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Jáchymov

Příspěvekod JanoH0e » pát 03 čer, 2022 11:42 pm

Odporúčam zohnať knižku Místni dráha Ostrov - Jáchymov.
JanoH0e
 
Příspěvky: 1411
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Re: Jáchymov

Příspěvekod tomkanka » sob 04 čer, 2022 5:16 am

Někdy kolem roku 1910 bylo skladiště prodlouženo na 16m směrem k výpravní budově, a k němu připojeny záchody. Původní záchody byly odstraněny a k výpravní budově byl dostaven přístavek s čekárnami a verandou - to je ta budova s otazníkem. Za první republiky byla část verandy přestavěna na nákladní pokladnu, a v přístavku byla místo čekáren zřízena kancelář a nocležna. (vše je uvedeno ve výše zmíněné publikaci)

https://tomkanka.rajce.idnes.cz/Jchm/
tomkanka
 
Příspěvky: 155
Registrován: ned 17 lis, 2013 9:48 pm

Re: Jáchymov

Příspěvekod Ivan » sob 04 čer, 2022 8:05 am

Pánové, děkuji moc za informace, mám vše co potřebuji pro mé potřeby.

Publikaci si zkusím i tak sehnat.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Jáchymov

Příspěvekod Ove » ned 05 čer, 2022 7:57 pm

páč jsem “Ostrovák” a bydlel jsem vedle tratě, tak provoz pamatuji, i když už jen vlečku do Škodovky. Ale pozeptám se ti pár kamarádů, jestli někdo něco někde nearchivuje…
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Jáchymov

Příspěvekod Ivan » pon 06 čer, 2022 1:22 pm

Ove píše:páč jsem “Ostrovák” a bydlel jsem vedle tratě, tak provoz pamatuji, i když už jen vlečku do Škodovky. Ale pozeptám se ti pár kamarádů, jestli někdo něco někde nearchivuje…


Ahoj Ove,

díky za nabídku, v zásadě to už není nutné, mám veškeré podklady co potřebuji (ne vše je zde zveřejněno).

Část manželčin rodiny je z Ostrova a mne se v tom kraji taky zalíbilo... byť jsem zatím pražák, ale kdo ví .... :wink:
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha


Zpět na Podklady ke stavbě

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 návštevníků