Jaké figurky do III epochy ?

Skutečná železnice, odkazy na fotografie, zajimavá místa, setkání apod.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., radekkrupka

Jaké figurky do III epochy ?

Příspěvekod Tomáš10 » pát 29 říj, 2021 1:14 pm

Chci si parní ČSD 437 od Tilliga osadit figurkami mašinfíry a topiče ale nevím jaký ty montérky tenkrát měly odstín.
Film Železný dědek mi nepomohl, protože je černobílý.

NOCH nabízí železničáře jen v H0.
Přivítal bych i výpravčího v TT.

Pro někoho stupidní dotaz, ale já nevím, tak se ptám.
Tomáš10
 
Příspěvky: 196
Registrován: stř 06 úno, 2013 1:28 pm

Re: Jaké figurky do III epochy ?

Příspěvekod hank » pát 29 říj, 2021 5:41 pm

Tomáš10 píše:...nevím jaký ty montérky tenkrát měly odstín.


Modrý. Na Moravě se dodnes používá výrazů "modřáky" nebo "modráky". Jinak ve III. epoše ještě z dob císařpána přežíval zvyk strojních čet nosit kožené čepice se štítkem (dnes se takovému střihu říká kapitánka, masaryčka nebo leninka, ale známý dnes už bohužel nežijící českobudějovický strojvedoucí Vladimír Klimeš ji nazýval hamburčanka; jestli si dobře vzpomínám, tak stejnokrojové čepice brigadýrky se pro strojní personál začaly fasovat až po zavedení nových uniforem v 60. letech) a ti nejstarší železní dědci k tomu nosívali ještě koženou vestu bez rukávů a motýlka nebo kravatu, ale to už se týkalo jen strojvůdců, kteří se tím na první pohled odlišovali od topičů. A echt Páni Strojvedoucí nosili do služby ty modřáky dvoje, jedny pro činnosti ve výtopně před vystavením stroje na hranice a druhé na stroj, aby nevozili vlaky ve špinavých hadrech. Tento chvályhodný zvyk ale po r. 1948 dost rychle zanikl.

Figurky německých výrobců jsou nepoužitelné, protože německé uniformy vždycky byly jiné než naše.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6098
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Jaké figurky do III epochy ?

Příspěvekod Highway » sob 30 říj, 2021 8:40 am

Na Kladensku se taky říká modráky. Celá Kladenská Poldi měla modré modráky :)
Pavel, H0, začátečník podruhé po 20ti letech
Uživatelský avatar
Highway
 
Příspěvky: 102
Registrován: stř 14 lis, 2018 9:50 pm
Bydliště: Kladno, Doksy u Kladna

Re: Jaké figurky do III epochy ?

Příspěvekod hank » sob 30 říj, 2021 10:01 am

Ne všude ale byly modřáky nutně modré. Třeba v chemičce v Rybitví se v 70. letech fasovaly khaki. A k nim khaki čepice fidelky. Jednu jsem strážil jako oko v hlavě více než 10 let, až do r. 1985, kdy mi ji v jiné fabrice někdo ukradl...

Materiál těch starých modřáků býval důkladný. V r. 1975 jsem si při úklidu v chemické laboratoři na VŠCHT pokecal zánovní džíny kyselinou solnou (což byla tenkrát malá tragédie, protože sehnat džíny nebylo až tak jednoduché) a než jsem dojel vlakem domů, vypadl mi z nohavice kus látky velký jako dvě dlaně. Máti mi nadala, zatímco babička odněkud vytáhla kus látky, ze kterého mi udělala na ty džíny parádní záplatu. Barvou i strukturou ta látka - poctivý bavlněný kepr barvený ještě indigem - byla k nerozeznání od té džínoviny. Nakonec z babičky vypadlo, že tu látku schraňovala doma od r. 1944, kdy z ní mému tátovi ušila jeho první modřáky, když jako 14leté ucho nastupoval do prvního ročníku učení na strojního zámečníka k firmě Mráz (později Orličan) v Chocni.

Omlouvám se za OT... :mrgreen:
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6098
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Jaké figurky do III epochy ?

Příspěvekod Střelec » sob 30 říj, 2021 10:59 am

Děda jako strojvedoucí na rychlíkách měl podle vzpomínek máti na jízdu vždy čerstvě vypraný modráky, bílou košili a motýlka. Co na hlavu netuším, ale na řadě starých fotek mívalo osazenstvo výtopny něco jako "rádiovky" (baret s "anténou" uprostřed). Modráky byly dvoudílné - kalhoty bez laclu (místo pásku tkanička v tunýlku) a blůza. Barva patrně původně modrá, ale většinou relativně světlá šedomodrá v různých odstínech podle stavu sepranosti. Obuv standardní "pracáky", patrně povětšinou černé.
Střelec
 
Příspěvky: 1621
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Jaké figurky do III epochy ?

Příspěvekod Jirka Černý » sob 30 říj, 2021 11:50 am

Highway píše:Na Kladensku se taky říká modráky. Celá Kladenská Poldi měla modré modráky :)

Montérky-modráky z Poldovky bych nebral jako standard té doby, co pamatuju byly kvalitou a snad i střihem hodně nadprůměrné asi jako na šachtě fáračky. Pokud u fáraček zůstanu tak nové byly naprosto černé což se časem sepralo na jakousi šedivou, takže podobný problém bych čekal i u železničářů a správná barva bude mít dost velký rozsah.
Jirka Černý
 
Příspěvky: 123
Registrován: úte 05 led, 2021 5:17 pm

Re: Jaké figurky do III epochy ?

Příspěvekod Tomáš10 » pon 01 lis, 2021 2:14 pm

Díky za vzpomínky, také pamatuji jak jsem šel v roce 1980 do učňáku a dostal pláťáky, ze kterých jde dnes smích, doba je prostě jinde...

K figurkám - asi nezbývá než si přebarvit Nochácké na požadovaný odstín a odřezat a narovnat ruce.

Jaké byly uniformy III epochy - tmavomodré ?
Přednosta - vždy červený nos i čepice ?
Tomáš10
 
Příspěvky: 196
Registrován: stř 06 úno, 2013 1:28 pm

Re: Jaké figurky do III epochy ?

Příspěvekod hank » pon 01 lis, 2021 4:15 pm

Tomáš10 píše:Díky za vzpomínky, také pamatuji jak jsem šel v roce 1980 do učňáku a dostal pláťáky, ze kterých jde dnes smích, doba je prostě jinde...

K figurkám - asi nezbývá než si přebarvit Nochácké na požadovaný odstín a odřezat a narovnat ruce.

Jaké byly uniformy III epochy - tmavomodré ?
Přednosta - vždy červený nos i čepice ?


Prvorepublikové uniformy s "kastrolky" podle francouzského vzoru se používaly do r. 1954. (Přičemž kvůli poválečnému nedostatku všeho bylo po r. 1945 u obnovených ČSD povoleno nosit i stejnokroje železnic Slovenského štátu z r. 1941.) Pak přišly uniformy armádního střihu s brigadýrkami podle sovětského vzoru a "prkennými" nárameníky, ty se nosily do r. 1966. V r. 1966 pak přišly vkusnější a pohodlnější stejnokroje, které se s malými změnami používaly až do r. 1999.

Červené čepice byly od r. 1954 vyhrazeny pro výpravčí, vlakvedoucí k uniformám vz. 1954 a 1966 nosili modré čepice s červeným páskem.

Podrobněji viz tady:
http://www.chzk.cz/index.php/stejnokroje
Tam je i podrobný výklad k barvám.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6098
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Jaké figurky do III epochy ?

Příspěvekod mnet33 » stř 19 led, 2022 1:50 pm

Ak je to na parnú lokomotívu, tak špinavomodré montérky mal bežne aj rušňovodič (strojvůdce), tam sa človek zasviní.

A nejaké farebné filmy z tej doby sú, napr. Trať voľná (1955):

https://www.youtube.com/watch?v=eeaRFWug-Ig&t=696s

Akurát sú tie filmy trošku vyblednuté, takže svetlo modrá vyzerá byť viac do siva, tmavomodrá zasa do čierna...

Monterky boli väčšinou modré. Ale boli niektoré aj bledosivé, alebo i také, že po pár vypraniach sa zmenili na sivé. :)
mnet33
 
Příspěvky: 89
Registrován: čtv 31 led, 2019 11:04 pm

Re: Jaké figurky do III epochy ?

Příspěvekod Polabský » pát 21 led, 2022 2:12 pm

Na parních lokomotivách pamatuji dva druhy strojvedoucích.
Pány strojvedoucí, kteří nosili víceméně stále čisté montérky a měli i svojí stavovskou čest.
No a pak ty druhý :roll:
Polabský
 
Příspěvky: 855
Registrován: ned 26 úno, 2012 7:45 pm

Re: Jaké figurky do III epochy ?

Příspěvekod Tomáš10 » čtv 29 zář, 2022 1:04 pm

Klucí, zas to obnovuji.

Měl jsem v plánu dát do páry 437 ČSD tyto figurky -
https://www.itvlaky.cz/figurky-tt/tt-dr ... och-45282/
ale nezdá se mi to pro naši III epochu vůbec věrohodné. To samé do Hektora.
Co byste mi poradili ?
Já jiné v TT nenašel.
Tomáš10
 
Příspěvky: 196
Registrován: stř 06 úno, 2013 1:28 pm

Re: Jaké figurky do III epochy ?

Příspěvekod jirka8 » pon 03 říj, 2022 11:35 pm

Film v barvě z roku 1960, kde to také můžeme vidět:

https://www.youtube.com/watch?v=L6ElDlkuzA4


10254652864.jpg
10254652864.jpg (8.4 KiB) Zobrazeno 3989 krát

Figurky bude asi třeba trošku přebarvit.
Uživatelský avatar
jirka8
 
Příspěvky: 14
Registrován: čtv 28 led, 2021 3:15 pm

Re: Jaké figurky do III epochy ?

Příspěvekod Tomáš10 » sob 15 říj, 2022 1:43 pm

Chlapi, ty barevné ukázky jsou výborné, prostě něco namíchám a přebarvím.
Tomáš10
 
Příspěvky: 196
Registrován: stř 06 úno, 2013 1:28 pm

Re: Jaké figurky do III epochy ?

Příspěvekod Střelec » úte 03 led, 2023 6:07 am

Měl bych dotaz - čím figurky obsluhy do lokomotiv lepíte a k čemu je lepíte? Na hranu budky (pokud personál kouká z okna), nebo do nějaké plochy uvnitř?
Osobně asi zkusím vsadit na disperzi, aby to bylo možné v případě potřeby odstranit.
Střelec
 
Příspěvky: 1621
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Jaké figurky do III epochy ?

Příspěvekod horak » úte 03 led, 2023 9:01 am

Podla toho, že z akého materiálu je panák. Ak je materiál podkladu a aj panák leptatelný, tak lepidlom na plastové modely. Zväčša keď panák stojí. Inak používam (na 99%) modrý Duvilax. Univerzálne. Stojaci panák býva problém (ak sám nestojí). Ak je panák / podklad neleptatelný, tak s velkou opatrnosťou sekunďák.
20230103_110000.jpg
H0 ROCO M152.0 / Panáci NOCH veľkosť TT - pod prdelou je Duvilax.
Obsah príspevku je bez môjho súhlasu iba na NEKOMERČNÝ účel. Zásah do SW/HW je Vaše vlastné riziko!
horak
 
Příspěvky: 680
Registrován: pát 17 srp, 2012 5:46 am
Bydliště: Bratislava

Další

Zpět na Podklady ke stavbě

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků