T435.0 - nátěr

Skutečná železnice, odkazy na fotografie, zajimavá místa, setkání apod.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., radekkrupka

T435.0 - nátěr

Příspěvekod Marthin » pon 25 říj, 2021 8:17 am

Zdravím,
po dlouhé době pomalu opouštím oblíbené revellky, protože nyní po nátěru štetcem dlouho schnou a špatně kryjí, a zkouším vallejo.
Je tam sice velká paleta barev, některé sedí na ČSN či RAL, ale mne nyní spíše trápí odstín modré na hektora. Mám pařížskou modř, kterou vallejo nazývá ocelovou modř. 70898.
Jestli není spíše vhodnější ekvivalent císařské modré tj. 72720?

díky za rady.
M.
Marthin
 
Příspěvky: 156
Registrován: úte 02 črc, 2019 9:35 am

Re: T435.0 - nátěr

Příspěvekod hank » pon 25 říj, 2021 10:49 am

Marthin píše:Zdravím,
po dlouhé době pomalu opouštím oblíbené revellky, protože nyní po nátěru štetcem dlouho schnou a špatně kryjí, a zkouším vallejo.
Je tam sice velká paleta barev, některé sedí na ČSN či RAL, ale mne nyní spíše trápí odstín modré na hektora.


Je to modř pařížská střední, Vallejo Air 71087, RAL přímý ekvivalent nemá, odpovídá to odstínům Agama C67, Revell 350SM, Humbrol 15 gloss, Gunze C5, podle ČSN 67 3067 odstín 4700.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6104
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: T435.0 - nátěr

Příspěvekod vojtas » pon 25 říj, 2021 7:38 pm

Já jsem třeba na prototyp 001 použil daleko tmavší a fialovější barvu, nebo se jí spíš použít chystám, lokomotiva je v různých částech v různém stádiu dokončení. gunze C 393, ruská letecká modř. Podle pamětníků byly lokomotivy skoro černé, a nablýskaná lokomotiva by se určitě leskla právě k fialovu. Jinak C5 určitě není pařížská, to je taková "dětská fixka" jasně modrá sytá základní barva.
TT
Uživatelský avatar
vojtas
 
Příspěvky: 1349
Registrován: ned 20 čer, 2010 10:32 am
Bydliště: Praha

Re: T435.0 - nátěr

Příspěvekod PepinTt » úte 26 říj, 2021 7:36 am

Marthin píše:Zdravím,
po dlouhé době pomalu opouštím oblíbené revellky, protože nyní po nátěru štetcem dlouho schnou a špatně kryjí, a zkouším vallejo.


díky za rady.
M.


A nezkoušel jste Revell aqva, pár matných odstínů jsem zkoušel štětcem na letadlech, a kryly dobře, schnuly rychle a po zaschnutí se i povrch pěkně srovnal. Pokud jste zvyklý na Revellky,tak se vyrábí i ve stejných odstínech. Jediná nevýhoda ,že hůř drží na holém plastu( lehko se strhnou třeba maskovací páskou) ,tak vyžadují nástřik nějakým základem. Lesklé odstíny jsem nezkoušel.
Já modelařím jen pro radost,dokonalé modely by měli dělat ti co se tím živí
PepinTt
 
Příspěvky: 142
Registrován: sob 28 říj, 2017 8:58 pm
Bydliště: Olomoucký kraj

Re: T435.0 - nátěr

Příspěvekod Marthin » úte 26 říj, 2021 8:36 am

vojtas píše:Já jsem třeba na prototyp 001 použil daleko tmavší a fialovější barvu, nebo se jí spíš použít chystám, lokomotiva je v různých částech v různém stádiu dokončení. gunze C 393, ruská letecká modř. Podle pamětníků byly lokomotivy skoro černé, a nablýskaná lokomotiva by se určitě leskla právě k fialovu. Jinak C5 určitě není pařížská, to je taková "dětská fixka" jasně modrá sytá základní barva.


takže by se dala teoreticky použít vallejo 72018 a nebo 70899 (tmavá pruská modř)?
Marthin
 
Příspěvky: 156
Registrován: úte 02 črc, 2019 9:35 am

Re: T435.0 - nátěr

Příspěvekod hank » úte 26 říj, 2021 9:19 am

S těmi ekvivalenty a všelijakými převodníky je vždycky potíž, ale s ohledem na dobu výroby lokomotiv by základem měl být odstín podle ČSN a diskuse by měla být vedena o tom, jak se mu přiblížit pomocí odstínů výrobců modelářských barev.

Podobná potíž je i s pamětníky. Když pominu, že paměť je zrádná mrcha, tak mohli vidět nátěry všelijak ušmudlané a zašlé nebo po použití barev netypických odstínů, když v dílnách zrovna ten předpisový neměli.

Jinak používám tento převodník:

barvy1.jpg


barvy2.jpg


a bohužel už si nepamatuju, odkud ho mám... :(

A na Parostroji je tady
https://www.parostroj.net/modely/RAL/ral.htm
převodník barev mezi ČSN a RAL, který svého času (v 90. letech) vypracovaly dílny ČD Nymburk, tj. pracoviště, které tehdy schvalovalo odstíny a technologie nátěrů pro vozidla ČD. V něm se uvádí, že náhrada pařížské modři střední 4700 je RAL 5011.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6104
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: T435.0 - nátěr

Příspěvekod Marthin » úte 26 říj, 2021 10:54 am

Díky za převodník, ale u valleja nesedí číselná kombinace barev, místo šedé 71003 je nyní červená.
Možná by to chtělo aktualizovat (možná je staršího data), ale nyní vallejo přiznává RAL - samozřejmě odstín bude mít mouchy.
71087 vallejo bere jako RAL 5013 - čili modř kobaltovou.
Marthin
 
Příspěvky: 156
Registrován: úte 02 črc, 2019 9:35 am

Re: T435.0 - nátěr

Příspěvekod hank » úte 26 říj, 2021 12:38 pm

Marthin: Však já netvrdím, že to je dogma. Takových převodníků běhá po internetu přehršel a některé se od jiných dost liší.

Ještě jsem u jiné verze téže tabulky našel poznámku, že je z http://www.modely.biz. Tzn. z domovských stránek zdejší diskuse. Ty ale po mně chtějí přihlášení a není mi jasné, kde a jak se mohu zaregistrovat. :?

A ještě: Nemám sice kalibrovaný monitor, ale dostupné barevné škály na stránkách dodavatelů nátěrových hmot mi oba relevantní odstíny (ČSN 4700 i RAL 5011) zobrazují velice tmavě modré až do černa.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6104
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: T435.0 - nátěr

Příspěvekod vojtas » úte 26 říj, 2021 2:40 pm

Já bych Vallejo 70899 klidně použil. Všeobecně se říká, že nejblíž realitě je v současnosti T435.003 Posázavského pacifiku (jen je v nátěru prototypu s hliníkovými pruhy místo odstínu šeď pastelová. (skoro bych ale řekl, že se po dílnách pruhy lakovaly krémovou střední a ne šedou, ale ruku do ohně za to nedám), a o té majitelé tvrdí, že si barvu nechali míchat, nicméně já si myslím, že je to normální RAL černomodrá. Tu používá snad i T435 od Tilliga v TT a od Piko v H0. To co bylo na prvním Hektoru od Tilliga a PMT je samozřejmě nesmysl vycházející z pseudohistorických nátěrů z 90.let.
TT
Uživatelský avatar
vojtas
 
Příspěvky: 1349
Registrován: ned 20 čer, 2010 10:32 am
Bydliště: Praha

Re: T435.0 - nátěr

Příspěvekod Ivan » stř 27 říj, 2021 9:05 am

hank: také používám tento jako orientační, rozporů je tam však více. Stačí si zobrazit barvy dle vzorníku (vím, ani na monitoru to není moc přesné, ale aspoň zhruba), a rozdíly jsou často značné. Zrovna ta modř a gunze C5 je dobrý příklad, je to spíš taková ta základní modrá. Podle toho co jsem i já našel jezdili tovární hektoři v tmavší modré. Jak moc tmavší, to je otázka a osobně byc se řídil trochu citem, co se každému líbí. V budoucnu hektora také plánuji stavět, resp. velkého hektora.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: T435.0 - nátěr

Příspěvekod hank » stř 27 říj, 2021 11:11 am

Ivan píše:hank: také používám tento jako orientační, rozporů je tam však více. Stačí si zobrazit barvy dle vzorníku (vím, ani na monitoru to není moc přesné, ale aspoň zhruba), a rozdíly jsou často značné. Zrovna ta modř a gunze C5 je dobrý příklad, je to spíš taková ta základní modrá. Podle toho co jsem i já našel jezdili tovární hektoři v tmavší modré. Jak moc tmavší, to je otázka a osobně bych se řídil trochu citem, co se každému líbí. V budoucnu hektora také plánuji stavět, resp. velkého hektora.


T 458.1 pamatuju na vlastní oči, když přišly v r. 1965 jako úplně nové do depa Veselí nad Moravou. Ta modř byla hodně tmavá, na pohled až skoro do černa. T 435.0 si takhle tmavé z provozu nepamatuju, ale ty jsem zažil na různých místech jen okrajově a už dost zašlé, otřískané a špinavé, takže to nemusí být směrodatné.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6104
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: T435.0 - nátěr

Příspěvekod Zlámalík » stř 27 říj, 2021 12:14 pm

Taky bacha, platí, že malé předměty (čili i modely v těchto pidiměřítkách) by měly mít světlejší barvu, než by odpovídala reálu.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1818
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: T435.0 - nátěr

Příspěvekod vojtas » stř 27 říj, 2021 4:45 pm

Zlámalík:
Já si myslím, že tohle je strašně subjektivní. Plastikáři to podle mě strašně přehání, ty limetkově zelené tanky se světle oranžovou rzí třeba fakt nedávám. Možná to nevypadá pro někoho špatně v potemnělé vitríně, ale na fotografiích je to fakt divný a pro mě vyloženě nehezký. Já jsem třeba zastáncem toho ty barvy dělat takové, jaké jsou, zesvětlovat jenom lesklé povrchy kde se světlo skutečně projevuje jinak.
TT
Uživatelský avatar
vojtas
 
Příspěvky: 1349
Registrován: ned 20 čer, 2010 10:32 am
Bydliště: Praha

Re: T435.0 - nátěr

Příspěvekod Zlámalík » stř 27 říj, 2021 6:03 pm

Ale tak všeho s mírou, já měl na mysli jen to, že by to mělo ve výsledku vypadat jako předloha - a u tmavých barev je někdy lepší odstín na modelu trošičku zesvětlit. Záleží na tom, co modeluju, často se to dá udělat "vyšisováním" - bílým washem. A směrem do tmava to jde začoudit, zašpinit, oreznout... Taky záleží na světle v místě, kde to bude provozováno či vystavováno.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1818
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: T435.0 - nátěr

Příspěvekod vojtas » stř 27 říj, 2021 6:28 pm

Souhlas, já myslím, že každý stejně vnímáme barvy jinak a máme jiný představy o tom, co vlastně model z reality reprezentuje.
TT
Uživatelský avatar
vojtas
 
Příspěvky: 1349
Registrován: ned 20 čer, 2010 10:32 am
Bydliště: Praha

Další

Zpět na Podklady ke stavbě

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků