Červený terč s bílým lemem

Skutečná železnice, odkazy na fotografie, zajimavá místa, setkání apod.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., radekkrupka

Červený terč s bílým lemem

Příspěvekod Marthin » čtv 08 dub, 2021 7:21 pm

Zdravím,
vím o jakou návěst se jedná a chtěl bych ji "improvizovaně" umístít na kolej, která končí u hrany panelu a naoko jakoby pokračuje dál. Účel je jasný, má zadržet lokomotivy, aby mi nesjely. Jde mi o to, jestli za nebo před návěsti dávaly na koleje pražce (2 Ks) a nebo čuby. Hodně by mi pomohl třeba snímek, ale měl by to být způsob sestavy dočasného zákazu vjezdu z 70.-80. let.
díky moc
M.
Marthin
 
Příspěvky: 156
Registrován: úte 02 črc, 2019 9:35 am

Re: Červený terč s bílým lemem

Příspěvekod vojtas » čtv 08 dub, 2021 7:23 pm

U dočasné by určitě nic nebylo. U stálé návěsti normálně jeden pražec.
TT
Uživatelský avatar
vojtas
 
Příspěvky: 1349
Registrován: ned 20 čer, 2010 10:32 am
Bydliště: Praha

Re: Červený terč s bílým lemem

Příspěvekod look23 » čtv 08 dub, 2021 7:39 pm

Třeba jako toto? odkaz
TT/H0, ČSD epocha IV, V - z21+MM
look23
 
Příspěvky: 1179
Registrován: ned 17 lis, 2013 2:20 pm

Re: Červený terč s bílým lemem

Příspěvekod hank » čtv 08 dub, 2021 9:06 pm

Marthin píše:Jde mi o to, jestli za nebo před návěsti dávaly na koleje pražce (2 Ks) a nebo čuby.


Před návěstí by snad neměly být, když sama návěst má označovat místo, kam až se dá jet, ale u dráhy je možné cokoli...
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6099
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Červený terč s bílým lemem

Příspěvekod Dovi » sob 10 dub, 2021 8:22 am

Marthine, měl jsem to kdysi v dětství jednoduše tak, že k pražci byl zepředu přilepen sloupek s návěstí. Poradil mi to tak můj táta železniční projektant.

Ten terč jsem si tehdy vystřihnul z kladívkovýho papíru, nabarvil a zafixoval máminým Lybarem (to byl tenkrát myslím nejběžnější lak na vlasy ve spreji).

Dle potřeby se pak ten pražec i s tou neviditelně přilepenou štanglí položil na danou kolej, a dál už se nesmělo.
Za tím už bylo cizí území - japonský :-)
- v dětství H0 a následně N
- teď už si jen hraju (nemodelařím) s H0, H0e a H0f, analog+digi
Uživatelský avatar
Dovi
 
Příspěvky: 540
Registrován: pon 25 kvě, 2020 5:47 am

Re: Červený terč s bílým lemem

Příspěvekod medwa » sob 10 dub, 2021 8:14 pm

Možné jsou víceméně všechny varianty, krom těch položených čub / zarážek, ty opravdu nejsou obvyklé (i když, jak píše Hank, na dráze je možné všechno :-).
Jestliže je kolej stavebně dlouhodobě přerušena a předpokládá se, že vlaky budou zajíždět až k jejímu konci, bývá zde instalováno provizorní zarážedlo - pražec či pražce přes koleje, viz výše zmiňovaný odkaz k zarážedlu na konci traťové koleje v dočasné zastávce Praha-Gymnasijní. Takové místo pak bývá kryto častěji červenou obdélníkovou deskou s bílým okrajem (modrý čtverec návěsti Posun zakázán na zastávce Praha Gymnasijní je už trochu folklór navíc, červená deska zakazuje jízdu i posun).

Pokud se jedná o běžný typ výluky - typicky třeba krytí vyloučené traťové koleje ve směru od stanice během krátkodobé výluky, krytí vyloučené části manipulační koleje u rampy, krytí vyloučených staničních kolejí či krytí dočasně nesjízdného místa obecně, je tam zpravidla jen zapíchnutý červený terč, který lze snadno odstranit, když důvod výluky pomine.
medwa
 
Příspěvky: 24
Registrován: stř 28 kvě, 2014 6:37 pm

Re: Červený terč s bílým lemem

Příspěvekod hank » sob 10 dub, 2021 9:51 pm

Asi nejfotografovanější šturc u ČSD/ČD/SŽ(DC) na zastávce Otovice (dříve Otovice kostel) je odjakživa krytý červeným kulatým terčem a dokonce na zábrzdnou vzdálenost před ním je umístěn jako předvěst terč žlutý...
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6099
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Červený terč s bílým lemem

Příspěvekod medwa » ned 11 dub, 2021 9:57 am

To je pravda, a podobně to bývalo kdysi v Harrachově v pořadí žlutý terč, lichoběžníková tabulka, červený terč na polské hranici.
medwa
 
Příspěvky: 24
Registrován: stř 28 kvě, 2014 6:37 pm


Zpět na Podklady ke stavbě

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků