Je tenhle vůz správně?

Skutečná železnice, odkazy na fotografie, zajimavá místa, setkání apod.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., radekkrupka

Je tenhle vůz správně?

Příspěvekod vojtas » pon 16 lis, 2020 8:48 pm

Obrázek
Zajímalo by mě, jestli tenhle vůz můžu beztrestně provozovat spolu s Jugoslávskými Es od Tilliga a Vtr od loco. Taky by mě zajímalo, jestli se v téhle době ještě vyskytovaly vozy Vtu s výztuhou pod dveřmi. Líbilo by se mi mít co nejdelší soupravu, kde je skoro každý "uhlák" jiný, na řepnou kampaň v cukrovaru.
Obrázek
TT
Uživatelský avatar
vojtas
 
Příspěvky: 1349
Registrován: ned 20 čer, 2010 10:32 am
Bydliště: Praha

Re: Je tenhle vůz správně?

Příspěvekod radeksindy » stř 18 lis, 2020 9:40 pm

Správně rozhodně není. Jedná se o vůz německé konstrukce označované typovým označením Villach. Režim OPW označoval vozy, které v mezinárodním provozu mohly být používány odpovídajícím způsobem, zatímco číselné označení režimu 20 znamená, že vůz není určen pro mezinárodní provoz. V souladu s tím by mely být i značky v poli zcela vpravo (RIV a MC). Druhá věc je, že vozy Villach nikdy nebyly do režimu OPW zařazeny a zároveň lze říct, že v době přečíslování do UIC systému už byly spíše určeny k vyřazení. Což je pro představu přepravní kampaně správně, pro ní byly používány zejména vozy určené k vyřazení. V takovém případě měly odpovídající číslo nebo přímo nápis omezující maximální rychlost na 50 km/h. Nápis o příslušnosti k přepravě do určitého cukrovaru nebyl vyjímkou. Ve stejné soupravě by ale řazení zcela nového Es asi nebylo správně, ten byl pochopitelně spíše využit pro odpovídající přepravy jiných komodit než nárazová přeprava řepy. Vozy Vtu končili byly rušeny zejména před přečíslování do UIC systému, přečíslování bylo docela vyjímečné.
radeksindy
 
Příspěvky: 2511
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Je tenhle vůz správně?

Příspěvekod vojtas » stř 18 lis, 2020 11:09 pm

Díky moc. Nedokázal bys zjistit, zda je alespoň číslo vozu dobře? Pokud by šlo o smazání opw, to by neměl být problém. Že je blbě režim a musel by být 01 RIV MC OPW mi vůbec nedošlo, nějak jsem počítal s tím, že nápisy budou v tomhle dobře a ani jsem je nezkoumal, šlo mi spíš o to, jestli vůbec dává smysl Villach ČSD, v katalogu parostroje totiž není.
TT
Uživatelský avatar
vojtas
 
Příspěvky: 1349
Registrován: ned 20 čer, 2010 10:32 am
Bydliště: Praha

Re: Je tenhle vůz správně?

Příspěvekod radeksindy » čtv 19 lis, 2020 9:25 am

Vozů typu Villach bylo u ČSD hodně, kromě tzv. kořistních vozů byly za války koupeny jak pro BMB-ČMD tak pro SŽ. Jezdily jich tu stovky, v tom problém není.

Do intervalu 557 2 .... se Villachy skutečně řadily spolu s dalšími typu vozů. Inventární číslo 963 nebylo zřejmě vůbec obsazeno. Hlavní problém je, že nemá na tomto voze co dělat. Je určeno pro vůz bez ruční brzdy (tj. bez plošinky). Celkově jsou nápisy na tomto modelu hodně špatné,přehledný soupis problémů:

- vůz Villach nebyl nikdy v režimu OPW
- režim OPW vs. 20, OPW v rámečku se navíc psalo se starým číslem
- použití koncového trojčíslí 963 pro vůz s brzdou
- chybí černý podtisk vlevo dole pod rastr
- rastr mazání na druhém poli zprava má být na rámu,
- jiné značky z rámu mají být zase na stěně - rastr s přechdkama, ložná délka, délka přes nárazníky
- chybí některé značky - ložná váha
- údaje v rastru zatížení jsou špatně
radeksindy
 
Příspěvky: 2511
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm


Zpět na Podklady ke stavbě

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků