žst. Uherský Ostroh kolem r. 1930

Skutečná železnice, odkazy na fotografie, zajimavá místa, setkání apod.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., radekkrupka

žst. Uherský Ostroh kolem r. 1930

Příspěvekod dfrolek » úte 24 bře, 2020 11:25 am

Zdravím!
Dovolím si vložit k diskuzi téma nádraží a přilehlé vlečky do bývalého cukrovaru v Uherském Ostrohu. Jsem Ostrožan, no, když se chci dopátrat nějakých detailních informací o bývalém cukrovaru z veřejných zdrojů, moc se toho nedozvím. V poslední době je dostupných, aspoň v náhledech, poměrně hodně historických pohledů, leteckých fotografií, či map. Z těchto jsem si dovolil vyjít a zhruba načrtnout podobu kolejového plánu mnou mapovaného území. Kdyby jste někdo věděl více, či se vám někde válela fotografie, kterou nevíte, kam zařadit, laskavě mě doplňte. Taktéž by mě na náčrtu zajímalo rozmístnění jednotlivých technologií cukrovaru, či možného trasování kolejiště.
https://dfrolek.rajce.idnes.cz/Zeleznicni_stanice_Uhersky_Ostroh_-_Ungarisch_Ostra/
Předem děkuji :)
Uživatelský avatar
dfrolek
 
Příspěvky: 148
Registrován: pon 30 srp, 2010 6:58 am

Re: žst. Uherský Ostroh kolem r. 1930

Příspěvekod dfrolek » stř 25 bře, 2020 8:58 am

Oranžová budova vpravo je původní opravená hlavní hala. Vzadu komín od vápenky..

cukrovar2020.jpg
Uživatelský avatar
dfrolek
 
Příspěvky: 148
Registrován: pon 30 srp, 2010 6:58 am

Re: žst. Uherský Ostroh kolem r. 1930

Příspěvekod cipisekmp » stř 25 bře, 2020 3:38 pm

Ahoj Davide. Jestli jsem se dobre dival, tak ten cukroval byl na miste dnesni Dyasky? Cipisekmp.
H0/MODULY SLOVÁCKO

www.kzmslovacko.cz
Uživatelský avatar
cipisekmp
 
Příspěvky: 1582
Registrován: ned 08 čer, 2008 6:55 am
Bydliště: Moravsky Pisek

Re: žst. Uherský Ostroh kolem r. 1930

Příspěvekod Jarda H. » stř 25 bře, 2020 5:29 pm

Až někdy později to asi vypadá na cestu do Moravského zemského archívu :D podle popisu tam jsou i situační plány 1880-1950, ale z popisu není zřejmé, zda to není (pouze) cukrovar v Uherském Hradišti ?!

http://www.badatelna.eu/fond/16567
TT - analog - ČSD/DR, DB - III / IV
Uživatelský avatar
Jarda H.
 
Příspěvky: 2795
Registrován: čtv 30 srp, 2007 6:25 pm

Re: žst. Uherský Ostroh kolem r. 1930

Příspěvekod dfrolek » stř 25 bře, 2020 6:21 pm

Dyas20200325.jpg


Dnešní procházka. Pohled z moravní hráze.
Řekl bych, že všechny budovy na fotografii, až na vyjímky, jsou původní. Chybí tam ten diagonální sklad cukru?, který byl za budovami vlevo. Vpravo vápenka. Ano, je to dnešní Dyas. Soudě podle toho, jak vkusně loni opravili tu prostřední oranžovou budovu, tak snad fabrice vtisknou tvář reflektující starý cukrovar :) Cukrovar skončil po krizi v roce 1929, od roku 1930 je to Dyas - výroba překližek (nedávno i laťovek) - ať mě nějaký odborník upřesní :)

Byl jsem tam asi v r. 1993 na brigádě přes celozávodní dovolenou. Pamatuji si, že po celém areálu vedla poměrně rozsáhlá síť úzkorozchodné drážky. Vpředu u silnice si ještě jako kluk pamatuji pojízdný věžový jeřáb, a naskládané smrkové prkna do výše 5m. Odtud se to vozilo po těch úzkých kolejích z kopce dolů, do té druhé budovy zleva? (na fotografii).
Tehdy byl odstavený 80 metrový komín, který už je dnes už zbouraný. Byli jsme s mistrem vlezení vevnitř a dívali se vzhůru, byl tam pěkný průvan :)
Oklepávali jsme škvárový plot a dozdívali ho bílými cihlami. Od té doby na ten plot nikdo nešáhl. Tak je ve stavu, jak jsem jej tehdy opustil :D

Na Moravském zemském archivu jsem se už informoval, mají tam toho prej hodně. Ale je to jen částečně přístupné, což nevím, co znamená. Už jsem tam plánoval i cestu, no bacil vše zhatil. Každopádně děkuji za upozornění.
Uživatelský avatar
dfrolek
 
Příspěvky: 148
Registrován: pon 30 srp, 2010 6:58 am

Re: žst. Uherský Ostroh kolem r. 1930

Příspěvekod dfrolek » pon 13 črc, 2020 6:06 am

dyas_asi_1995.jpg


Objevil jsem v archivu jednu kresbu s původním komínem cukrovaru- Dyas :)
Uživatelský avatar
dfrolek
 
Příspěvky: 148
Registrován: pon 30 srp, 2010 6:58 am

Re: žst. Uherský Ostroh kolem r. 1930

Příspěvekod Jarda H. » pon 13 črc, 2020 12:50 pm

Víš - nevíš ..., na netu je tqto diplomka
https://is.muni.cz/th/e46oe/Vznik_a_vyv ... jepisu.pdf
a na konci práce je pár fotek (cca 5 - 6) bez bližší identifikace, které se týkají cukrovaru Uherský _Ostroh ?!

Jeětě mne napadly historické pohlednice, ale myslím, že tímto vývojem už sis prošel :D !
TT - analog - ČSD/DR, DB - III / IV
Uživatelský avatar
Jarda H.
 
Příspěvky: 2795
Registrován: čtv 30 srp, 2007 6:25 pm

Re: žst. Uherský Ostroh kolem r. 1930

Příspěvekod hank » pon 13 črc, 2020 2:42 pm

Alena Borovcová ve své knize Kulturní dědictví Severní dráhy císaře Ferdinanda odkazuje i na nezpracovaný
a veřejnosti nepřístupný archív SŽDC ve Veselí nad Moravou. Jestli někoho ve Veselí znáš, můžeš to zkusit. Něco o vlečkách by tam snad mohlo taky být...
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6105
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: žst. Uherský Ostroh kolem r. 1930

Příspěvekod dfrolek » úte 14 črc, 2020 8:13 pm

Jarda H. píše:Víš - nevíš ..., na netu je tqto diplomka
https://is.muni.cz/th/e46oe/Vznik_a_vyv ... jepisu.pdf
a na konci práce je pár fotek (cca 5 - 6) bez bližší identifikace, které se týkají cukrovaru Uherský _Ostroh ?!

Jeětě mne napadly historické pohlednice, ale myslím, že tímto vývojem už sis prošel :D !


Ano, prošel :) Našel jsem tam pohlednice s celkem velkou vypovídací hodnotou. Už mám hrubou prostorovou představu, teď ještě doladit detaily :) Věřím, že mi otázky zodpoví zde již zmíněný Moravský zemský archiv, který pořád odkládám. V diplomové práci je pouze citace kapitoly z knihy o Uherském Ostrohu, kterou město vydalo poměrně nedávno. Fotografie v diplomové práci jsou z cukrovaru ve Starém Městě u Uherského Hradiště. Každopádně děkuji za odkaz na tuto práci.
Uživatelský avatar
dfrolek
 
Příspěvky: 148
Registrován: pon 30 srp, 2010 6:58 am

Re: žst. Uherský Ostroh kolem r. 1930

Příspěvekod dfrolek » ned 25 říj, 2020 10:24 am

cukrovar_UO.jpg


Ahoj. Inspirovalo mě téma ČS - Carendt. Vložil bych to tam, ale asi už to není rozměry minikolejiště. Tak bych si vlastně představoval ztvárněný ostrožský cukrovar. No dostat to vše do rozměrů 1000 x 300 mm se mi zdá nemožné ..? Možná s tím seřadištěm za kulisou by ještě šlo sklesat pod úroveň cukrovaru.
Uživatelský avatar
dfrolek
 
Příspěvky: 148
Registrován: pon 30 srp, 2010 6:58 am


Zpět na Podklady ke stavbě

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků