Stanice Keblov

Skutečná železnice, odkazy na fotografie, zajimavá místa, setkání apod.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., radekkrupka

Stanice Keblov

Příspěvekod Marthin » ned 21 črc, 2019 8:41 pm

Zdravím,
do budoucna plánuji stavbu minikolejiště se zaniklou stanicí Keblov a všiml jsem si, že někteří z Vás mají bohaté informace ohledně plánků stanic v době vzniku. Vím, že na internetu je k dispozici web na toto téma, ale nikde není plán stanice.
Mohu zdejší pány poprosit o nějaké informace, díky kterým by minikolejiště by bylo přesnější.
Díky M.
Marthin
 
Příspěvky: 156
Registrován: úte 02 črc, 2019 9:35 am

Re: Stanice Keblov

Příspěvekod loscarlos » pon 22 črc, 2019 7:10 am

Ahoj, jestli máš na mysli ten Keblov od nás, z části zrušené tratě do Dolních Kralovic, doporučuji knihu : Železnice na Podblanicku: 120 let Benešov - Vlašim. ( ke koupi třeba u Pragomodelu, popř. jsem jí viděl i na burze )
Nejsem si teď úplně jist, zda tam plánek je, ale myslím, že jo. ( večer se do ní podívám ) Krom jiného je tam spousta informací.
HO, epocha IV/V + ČSD/ČD. Nejprve analog a teď asi digitál ..... .
Uživatelský avatar
loscarlos
 
Příspěvky: 406
Registrován: úte 23 úno, 2010 8:50 am
Bydliště: okr. Benešov

Re: Stanice Keblov

Příspěvekod radeksindy » pon 22 črc, 2019 9:32 am

Nejprve můj názor ke knize: Nedoporučuji. Po grafické stránce je to nepodařené dílo. Sice se autorům podařilo sehnat dost peněz na formát A4 v pevné vazbě, ale dopadlo to nedobře. U značné části plánové dokumentace je sice uveden jako zdroj sbírka autorů, ale autři ji do knihy jen nedbale ofotili (nažloutlé, jsou vidět ohyby výkresů, nesrovnané linie) a většina z nich skončila jako obdélníček 5 x 5 cm. Autoři nezvládli výběr fotografií, některé pěkné dobové fotky skončí na 1/8 stránky, jiné nic něříkající fotky zabírají zbytečně místo. Vzhledem k použitému fontu a počtu fotek na stránku jsou některé fotky stejně velké jako jejich popisky. Za 745 Kč málo muziky. Kdyby nebyla kniha v prodejně zabalená do igelitu, tak bych ji po zběžném prolistování odložil, ale nechal jsem se napálit. Text nijak nehodnotím, každý píše a strukturuje text jinak. Ve srovnání třeba s Martinem Navrátilem a jeho posledním počinem o chrudimských lokálkách to ale u mne neobstálo.

Keblov tam je

_Keblov.jpg
radeksindy
 
Příspěvky: 2511
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Stanice Keblov

Příspěvekod loscarlos » pon 22 črc, 2019 9:58 am

tak mne radeksindy předběhl :-). Kdybys chtěl ještě pár obrázků k té staničce, pošli mi přes SZ email. Něco tu mám.
A ke knize. Mně se líbí. A když vemu v úvahu za jakých podmínek vznikala, tak si myslím, že to je skvělý výsledek. Navíc autoři ( tedy 2 ze 3 ) nejsou žádní spisovatelé, ale "prostí" železničáři. Navíc i sami autoři vědí, že výsledek není úplně tak jak si představovali.
A otázka zní, je lepší nedokonalá kniha, dělaná s nejlepším vědomím a svědomím, nebo nic ? A záleží také na úhlu pohledu. Znám spoustu ajzboňáků od nás z Vlašimky, kteří tu knihu berou jako poctu, ocenění poctivé práce své i svých kamarádů, mnohdy i předků, protože není vyjímkou, že zde pracují lidé i třetí generace po sobě.
A myslím, že za tímto účelem také kniha primárně vznikla.
Tož tak. Omlouvám se za off..
HO, epocha IV/V + ČSD/ČD. Nejprve analog a teď asi digitál ..... .
Uživatelský avatar
loscarlos
 
Příspěvky: 406
Registrován: úte 23 úno, 2010 8:50 am
Bydliště: okr. Benešov

Re: Stanice Keblov

Příspěvekod sidlo » pon 22 črc, 2019 12:09 pm

OT
radeksindy píše:Nejprve můj názor ke knize: Nedoporučuji. Po grafické stránce je to nepodařené dílo...

Profesionální sazba zvýší výrazně výrobní náklady i koncovou cenu.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3589
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Stanice Keblov

Příspěvekod radeksindy » pon 22 črc, 2019 12:16 pm

Když tak ať následující poznámky vystrnadí admin někam do literatury.

Jsem jen čtenář, který srovnává svých 750 Kč s výsledkem a jinými produkty. Podmínky vzniku neznám a jako běžného čtenáře mě nezajímají. Všichni (nebo téměř všichni) autoři knih kolem železnice jsou amatéři, půlka prostí železničáři, druhá půlka ani to ne. V případě mých připomínek jsou autoři jen půlka problému. Fakticky zodpovědý je redaktor, který měl autory s podobným přístupem umravnit. Vysvětlit jim, že u knihy kterou hodlají prodávat za 750 Kč, to musí mít určitou úroveň. On měl s autory projit fotky a protřídit je, zajistit pořádné grafické zpracování atd. Proto se v tiráži píše "Odpovědný redaktor", viz https://cs.wikipedia.org/wiki/Odpov%C4% ... D_redaktor .

Mám tu lokálku rád, obzvlášť kolem utopeného konce jezdím na kole pořád, ale jako pocta mi to moc nepřijde.

sidlo: Profesionální sazba zvýší výrazně výrobní náklady i koncovou cenu.

Jméno grafického studia, které provedlo grafickou úpravu, vysázení a skenování je také uvedeno v tiráži :D
radeksindy
 
Příspěvky: 2511
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Stanice Keblov

Příspěvekod sidlo » pon 22 črc, 2019 12:30 pm

Souhlasím přesunout někam do vlákna o vydávání knih.
Nechci na nikoho útočit, jenom přidám pár poznámek k vysvětlení pojmů.
1. Technické redakce kde sídlil odpovědný redaktor většina nakladatelství zrušila. Prostě se ořezávají náklady. Světlou výjimnou je tu např. Corona.
2. Grafickým studiem se dnes nazývá kdokoliv, kdo má v obýváku počítač. Znalosti takového studia o polygrafii jsou nulové.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3589
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Stanice Keblov

Příspěvekod radeksindy » pon 22 črc, 2019 12:42 pm

sidlo:
1. Technické redakce kde sídlil odpovědný redaktor většina nakladatelství zrušila. Prostě se ořezávají náklady. Světlou výjimnou je tu např. Corona.
"Odpovědný redaktor" v tiráži uveden je. Jenom mu zapomněli říct, za co je odpovědný :lol:

2. Grafickým studiem se dnes nazývá kdokoliv, kdo má v obýváku počítač. Znalosti takového studia o polygrafii jsou nulové.
Souhlas, to mi je jasný. Ale to jen vysvětluje, leč neomlouvá. Předpokládám, že za to dostali zaplaceno a obloukem se dostáváme k odpovědnému redaktorovi.
radeksindy
 
Příspěvky: 2511
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Stanice Keblov

Příspěvekod loscarlos » pon 22 črc, 2019 1:40 pm

radeksindy píše:... ale jako pocta mi to moc nepřijde.


To mi přijde dost tvrdé, ale hádat se nebudu, na to jsou tu jiní :D . Prostě se mi kniha líbí a tobě nelíbí, to je věc každého.
Informace o trati ( i Keblovu ) tam jsou. A tím bych to ukončil.
Jsem zvědav, jestli zareaguje tvůrce vlákna a co z toho nápadu vznikne.
HO, epocha IV/V + ČSD/ČD. Nejprve analog a teď asi digitál ..... .
Uživatelský avatar
loscarlos
 
Příspěvky: 406
Registrován: úte 23 úno, 2010 8:50 am
Bydliště: okr. Benešov

Re: Stanice Keblov

Příspěvekod Marthin » pon 22 črc, 2019 7:11 pm

[/quote]
To mi přijde dost tvrdé, ale hádat se nebudu, na to jsou tu jiní :D . Prostě se mi kniha líbí a tobě nelíbí, to je věc každého.
Informace o trati ( i Keblovu ) tam jsou. A tím bych to ukončil.
Jsem zvědav, jestli zareaguje tvůrce vlákna a co z toho nápadu vznikne.[/quote]

Co se týče základního schématu staničních kolejí, nebyl jsem daleko. Ale půdorys budovy neodpovídá 70.letům, do kterých chci tuto stanici situovat. Dle fotek na netu je patrna přestavba kolem bytové jednotky v zadním traktu stanice.

Budovu mám rozestavěnou a nějakou dobu potrvá, než ji dokončím. Sice ji stavím do nejmenších detailů, ale některé pasáže si budu muset odpustit, protože přesně nevím jak vypadá přestavěná zadní část, tak jsem musel trochu zauvažovat, k čemu museli přestavovat - že by předsíň jim byla malinká.
Co se týče kolejiště, tak model bude zabírat plochu 150*20 cm, z toho bude kulisa dlouhá 50 cm. Tam je uvažováno o využití přesuvny. Sice stanice bude zkrácená, ale víc prostoru si nechci dovolit.
Co mě víc trápí je rampa s věží, který sloužil k nakládce dřeva. Jeden z tvůrců www mi psal, že se musí poptat pamětníků, jak to vypadalo - ale přeci si říkám, že ta věž musela vznikat podle výkresů.

Když dojde k realizaci, mohu pustit fotky, ale nebude to hned.....:-)
díky
M.
Marthin
 
Příspěvky: 156
Registrován: úte 02 črc, 2019 9:35 am

Re: Stanice Keblov

Příspěvekod milan ferdián » pon 22 črc, 2019 7:42 pm

Takže tuto fotku znáš.Milan
Přílohy
05Keblov.jpg
05Keblov.jpg (50.25 KiB) Zobrazeno 5063 krát
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Stanice Keblov

Příspěvekod milan ferdián » pon 22 črc, 2019 7:54 pm

milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Stanice Keblov

Příspěvekod Marthin » pon 22 črc, 2019 8:04 pm

milan ferdián píše:Takže tuto fotku znáš.Milan

Díky Milane, tuto ano.
Více toho je na speakeru vlašimky, ale pro mne je to stále málo....

Mimochodem zapomněl jsem zmínit velikost - je to TT.
Marthin
 
Příspěvky: 156
Registrován: úte 02 črc, 2019 9:35 am

Re: Stanice Keblov

Příspěvekod milan ferdián » úte 23 črc, 2019 5:33 am

Marthin píše:
milan ferdián píše:Takže tuto fotku znáš.Milan

Díky Milane, tuto ano.
Více toho je na speakeru vlašimky, ale pro mne je to stále málo....

Mimochodem zapomněl jsem zmínit velikost - je to TT.

To ti nepomohla ani ta stopáž,kde jde krásně vidět celý zadní trakt staniční budovy?
Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Stanice Keblov

Příspěvekod Marthin » úte 23 črc, 2019 6:38 am

milan ferdián píše:
Marthin píše:
milan ferdián píše:Takže tuto fotku znáš.Milan

Díky Milane, tuto ano.
Více toho je na speakeru vlašimky, ale pro mne je to stále málo....

Mimochodem zapomněl jsem zmínit velikost - je to TT.

To ti nepomohla ani ta stopáž,kde jde krásně vidět celý zadní trakt staniční budovy?
Milan


Zadní trakt myslím pohled stanice k "silnici", ne ke kolejím. Dle typových výkresů je původně vstup do bytu samostatný, ale podle novějších fotografií je přestavěna a ještě rozšířena do strany - pro představu, oni vlastně tu část rohu přistavěli. Ale nevím, jestli tam byla okna (podle mne tam musela, ale jiná, menší). Podle fotek je patrno, že vstup se přemístil za roh k přistavěné části. Usuzuji z rozdílné výšky oken a dveří.
V poslední řadě se pak dá šalamousky vyřešit tak, že budova na kolejiště se umístí tak, aby neznámý kus budovy by byl posunut víc ke kraji a bude ukrojen souběžně s čelem panelu....
Marthin
 
Příspěvky: 156
Registrován: úte 02 črc, 2019 9:35 am

Další

Zpět na Podklady ke stavbě

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků