Remíza ÖLEG s obytnou přístavbou

Skutečná železnice, odkazy na fotografie, zajimavá místa, setkání apod.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., radekkrupka

Remíza ÖLEG s obytnou přístavbou

Příspěvekod hank » ned 18 pro, 2016 8:33 am

Jak je uvedeno ve vláknu diskuse o kolejišti Žacléř - Otovice, poslal jsem na web s galerií normálií sem
http://zeleznicni-normalie.cz/Galerie/N ... G/V-topny/
kopie výkresů remíz ÖLEG a slíbil jsem další komentář. Tady je.

Protože výkres delší remízy ("na tři okna", tak jak byla v Žacléři, Třemošnici, Pečkách, Vysokém Veselí, Vsetíně...) není v archívu ŘSD Olomouc kompletní, jsou tam jen půdorysy, přidal jsem ze stejného zdroje i kompletní výkres kratšího provedení remízy bez obytné přístavby "na dvě okna" (Čelechovice na Hané, Olomouc město, Krásno nad Bečvou...), ze kterého lze převzít kompletní pohledy na štítové stěny, detaily oken, vrat, fasád, dymníků apod. a použít je i na delší provedení.

Kdyby chtěl ty remízy někdo vidět v reálu (a v různém stupni chátrání nebo po přestavbách), tak krátká remíza stojí dodnes v Olomouci městě přímo u 1. koleje přestavěná na obytný dům a pěkně opravená, delší remízy se dochovaly v Třemošnici (bez obytné části a už dosti zruinovaná), Vysokém Veselí (s obytnou částí, vybydlená) a Pečkách (tam ji někdo koupil a pokouší se ji uvést do původního stavu). A samotná obytná budova tohoto typu (tj. bez remízy a dost přestavěná) dodnes existuje v Radonicích u Kadaně. Kdybyste někdo měli doplnění výskytu těchto budov a/nebo aktualizaci jejich stávajícího stavu, chátrání a bourání (případně včetně současné i historické obrazové dokumentace), dejte to prosím sem.

Zbývá snad jen dodat, že jeden z výkresů uložených kromě galerie až do konce roku i zde
http://www.uschovna.cz/zasilka/LH69Z2PHMU53G7DU-BRD
je převzat z obsáhlého a fundovaného článku Zdeňka Hrdiny o žacléřské lokálce v časopise Svět železnice 2013, číslo 1 a 2 (45 a 46).
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6073
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Zpět na Podklady ke stavbě

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků