Webová galerie normálií železničních pozemních staveb

Skutečná železnice, odkazy na fotografie, zajimavá místa, setkání apod.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., radekkrupka

Re: Webová galerie normálií železničních pozemních staveb

Příspěvekod Bw_Ig » sob 15 říj, 2016 6:55 pm

Aha!
Děkuji.
To co jsem viděl mě nepřekvapilo, určitou část znám a dokonce některé výkres (svého obvodu) mám ve své sbírce - ale přímo mě šokovalo to množství ofoto-skenu materiálu - na to jsem čuměl s otevřenou hubou!.
Bw_Ig
 
Příspěvky: 210
Registrován: pát 01 led, 2016 6:10 pm

Re: Webová galerie normálií železničních pozemních staveb

Příspěvekod MkTT » sob 15 říj, 2016 6:58 pm

hank píše:Bw_Ig: A proč by to nešlo stahovat? V pravém dolním rohu je ikona šipky směřující dolů. Když se na ni najede myší, ukáže se text "download this foto". Klik - a je to. :wink:


Bw_Ig má pravdu. Stahovat obrázky lze pouze těm, kteří se na flickr přihlásí. Pro nepřihlášené stahování nefunguje.
MkTT
 
Příspěvky: 566
Registrován: stř 08 úno, 2012 3:46 pm
Bydliště: Praha 10

Re: Webová galerie normálií železničních pozemních staveb

Příspěvekod hank » sob 15 říj, 2016 7:54 pm

MkTT: Ono je to ještě jinak - já se na flickr nepřihlašuju, ale mám ve Firefoxu doplněk, kterým se dá stahovat všechno možné, včetně těch obrázků z flickru.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6073
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Webová galerie normálií železničních pozemních staveb

Příspěvekod Johny96 » pon 17 říj, 2016 7:00 pm

Bw_Ig píše:No - oceňuji práci kolegy badatele - no to je výkon hodný tisíců hodin v archivu. A ještě tahat skener! Některé výkresy znám - ale celý balík výkresů ÖNWB nikoliv!
Je to dobře zveřejněné a neznám tuto verzi zveřejnění na Flikru. Akorát - je to jen na dívání, neboť na Flikru nejde soubor stáhnout či uložit - vůbec.

Ono určitě, pokud by někdo měl o něco zájem, tak není problém poslat jinou cestou. Navíc jsem myslel, že když dám na flickru obrázek pod svobodnou licencí (Creative Commons), tak by to snad mělo být volně stažitelné. Nu, tak zřejmě je to celé jinak. Navíc to teď je už i (částečně) v galerii MkTT. A flickr jsem zvolil především kvůli prostoru, co poskytuje, abych měl zálohu, co snad vydrží déle než mé disky, které bohužel nějak často odcházejí, než primárně pro publikaci.

A vůbec to nejsou komplet normálie ÖNWB, naskenovaná je jen hodně malá část a ještě než jsem sehnal pořádný skener, tak jsem skenoval hlavně ručním skenerem nebo fotil... A taky to tak potom vypadá. Snad časem alespoň část doplním.

EDIT: Skutečně to mám nějak špatně nastavené, asi při nějaké reorganizaci jsem zapomněl nastavit možnost stahování.
Johny96
 
Příspěvky: 17
Registrován: čtv 13 úno, 2014 8:55 am

Re: Webová galerie normálií železničních staveb

Příspěvekod michal_n_cz » pon 07 lis, 2016 12:31 am

Vaclav86cz píše:Nevím, jestli rozdělovat normálie podle společností je správné, protože hodně lidí má v původních společnostech trošku nepořádek (včetně mě...)

Pěkná pomůcka je na italské wiki - pěkně na časové ose je zřejmé kdy která společnost vznikla a kdy byla případně zestátněna, pak je vidět ty které zůstaly privátní.
https://it.wikipedia.org/wiki/Kaiserlic ... Cronologia
Co se týká mapek a stručné historie v kostce i nějakými mapkami je to v knize St. Pavlíček: Naše lokálky.
http://aleph.vkol.cz/F/BY9TGMKVA32HQQSI ... format=999
Kniha je sice primárně o místních drahách, ale v úvodu je tam stručně popsána i výstavba hlavních tratí na které lokálky navazovaly. Drobná nevýhoda - autor používá s vyjímkou SteGu prakticky pouze české názvy a zkratky společností. Takže je si třeba zvyknout že KFNB je SDCF. Knížečka je útlá, ale pro základní orientaci doporučuji. V knihkupectvích asi beznadějně rozebraná ale měla by být minimálně v knihovnách co mají povinné výtisky:
https://www.nkp.cz/o-knihovne/odborne-c ... eratelu-pv Např. v OL jsou 2 exempláře volné.

Obrázek
Uživatelský avatar
michal_n_cz
 
Příspěvky: 841
Registrován: stř 09 led, 2008 9:17 pm
Bydliště: Olomouc

Re: Webová galerie normálií železničních pozemních staveb

Příspěvekod MkTT » stř 09 lis, 2016 11:59 am

Ahoj, sháním normálie společnosti StEG, abych je umístil do galerie. Pokud nějaké máte, pošlete mi je prosím na adresu mkbuy@yahoo.com, případně pošlete SZ.
Momentálně přidávám do galerie normálie ÖLEG, které mi poslal hank (díky hanku).

Mirek
MkTT
 
Příspěvky: 566
Registrován: stř 08 úno, 2012 3:46 pm
Bydliště: Praha 10

Re: Webová galerie normálií železničních pozemních staveb

Příspěvekod michal_n_cz » stř 09 lis, 2016 12:14 pm

Mrkni sem: http://www.vasutallomasok.hu/?o=tpavt-o&osz=3
Není to origo normálie, ale celkem pěkné náčrtky. Dají se stáhnout ty pdf-ka je to v nich asi ve vektorech takže to jde nazoomovat (na cca 600% - 800%) kopírovat a vložit např. do malování a uložit jako jpg atd.
Uživatelský avatar
michal_n_cz
 
Příspěvky: 841
Registrován: stř 09 led, 2008 9:17 pm
Bydliště: Olomouc

Re: Webová galerie normálií železničních pozemních staveb

Příspěvekod MkTT » stř 09 lis, 2016 12:31 pm

Díky moc za odkaz. Obávám se ale, že dotyčného autora nepotěším, když jeho dílo vystavím na svých stránkách.
MkTT
 
Příspěvky: 566
Registrován: stř 08 úno, 2012 3:46 pm
Bydliště: Praha 10

Re: Webová galerie normálií železničních pozemních staveb

Příspěvekod michal_n_cz » stř 09 lis, 2016 12:51 pm

Chápu, že to nechceš tapetovat hlava nehlava a oceňuji takový přístup. Stálo by za úvahu, že v galerii byly v takových případech jen odkazy a fungovalo by to jako takový rozcestník.
Uživatelský avatar
michal_n_cz
 
Příspěvky: 841
Registrován: stř 09 led, 2008 9:17 pm
Bydliště: Olomouc

Re: Webová galerie normálií železničních pozemních staveb

Příspěvekod MkTT » stř 09 lis, 2016 12:57 pm

Nad tím jsem přemýšlel také, ale zatím jsem nezjistil, že by aplikace webové galerie, kterou používám, uměla místo obrázků vkládat html odkazy. Pokud budu editoval přímo html kód, tak se mi galerie nejspíše rozsype po prvním upgrade :(.
MkTT
 
Příspěvky: 566
Registrován: stř 08 úno, 2012 3:46 pm
Bydliště: Praha 10

Re: Webová galerie normálií železničních pozemních staveb

Příspěvekod michal_n_cz » stř 09 lis, 2016 1:57 pm

Do galerie lze vkládat jen obrázky, nebo i jiné dokumenty, resp. obecně soubory?
Uživatelský avatar
michal_n_cz
 
Příspěvky: 841
Registrován: stř 09 led, 2008 9:17 pm
Bydliště: Olomouc

Re: Webová galerie normálií železničních pozemních staveb

Příspěvekod MkTT » stř 09 lis, 2016 2:20 pm

Galerie je určena primárně pro obrázky, video soubory a audio soubory, ale podle dokumentace by mělo být možné vytvářet i blogy. To jsem ještě neotestoval. Vložit ale přímo do galerie nějaký jiný soubor nelze. Zkusil jsem vložit pdf soubor a neprošlo to. Jedná se o open source CMS ZenPhoto (http://www.zenphoto.org/news/features/), který je nainstalován na serveru, který mi hostuje jeden český hosting provider.
MkTT
 
Příspěvky: 566
Registrován: stř 08 úno, 2012 3:46 pm
Bydliště: Praha 10

Re: Webová galerie normálií železničních pozemních staveb

Příspěvekod hank » stř 09 lis, 2016 3:16 pm

MkTT píše:Díky moc za odkaz. Obávám se ale, že dotyčného autora nepotěším, když jeho dílo vystavím na svých stránkách.


Za prvé máš možnost zeptat se ho. Anglicky nebo německy jistě rozumí.
Za druhé, nezbývá mi než se po x-té opakovat: Normálie železničních staveb nepodléhají autorskému právu. Viz §3 písm. a) zákona 121/2000 Sb. Dtto platí v celé EU. Kromě toho u většiny z nich už dávno uplynula 70letá lhůta ochrany díla (§27 odst. 1), a navíc autoři normálií pracovali pro dnes už dávno neexistující organizace (§58 - zaměstnanecké dílo, kde je držitelem autorských práv zaměstnavatel tvůrce díla), takže jsou tu hned tři ustanovení zákona, kterými se dá argumentovat ve prospěch volného užívání kopií železničních normálií.
Za třetí, sám "autor" těch kopií jistě není autorem těch normálií a jistě sám neměl koho požádat (jestli ho to vůbec napadlo :lol: ) o souhlas s jejich zveřejněním.
Za čtvrté, kdyby autor těch kopií měl zájem nějak je chránit, jistě by je na svém webu nenabídl k volnému stažení.

Nicméně nedělám si iluze o právní gramotnosti některých autorů i "autorů" (sám jsem už na tomto fóru před časem taky narazil, a to nejen na autora, kterého jsem chtěl btw citovat při dodržení všech povinností, které mi pro tento účel autorský zákon ukládá, ale i na majitele zdejších stránek), takže na tvém místě bych se toho Maďara asi nejdřív zeptal.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6073
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Webová galerie normálií železničních pozemních staveb

Příspěvekod michal_n_cz » stř 09 lis, 2016 4:11 pm

Ano je určitě slušnost se zeptat. Ty obrázky nepochybně někdo překreslil v nějakém editoru relativně nedávno. Odkazy jsem navrhl jako alternativu. Možná by to šlo formou toho blogu.
Uživatelský avatar
michal_n_cz
 
Příspěvky: 841
Registrován: stř 09 led, 2008 9:17 pm
Bydliště: Olomouc

Re: Webová galerie normálií železničních pozemních staveb

Příspěvekod MkTT » čtv 10 lis, 2016 10:26 am

hank píše:
MkTT píše:Díky moc za odkaz. Obávám se ale, že dotyčného autora nepotěším, když jeho dílo vystavím na svých stránkách.


Za prvé máš možnost zeptat se ho. Anglicky nebo německy jistě rozumí.
Za druhé, nezbývá mi než se po x-té opakovat: Normálie železničních staveb nepodléhají autorskému právu. Viz §3 písm. a) zákona 121/2000 Sb. Dtto platí v celé EU. Kromě toho u většiny z nich už dávno uplynula 70letá lhůta ochrany díla (§27 odst. 1), a navíc autoři normálií pracovali pro dnes už dávno neexistující organizace (§58 - zaměstnanecké dílo, kde je držitelem autorských práv zaměstnavatel tvůrce díla), takže jsou tu hned tři ustanovení zákona, kterými se dá argumentovat ve prospěch volného užívání kopií železničních normálií.
Za třetí, sám "autor" těch kopií jistě není autorem těch normálií a jistě sám neměl koho požádat (jestli ho to vůbec napadlo :lol: ) o souhlas s jejich zveřejněním.
Za čtvrté, kdyby autor těch kopií měl zájem nějak je chránit, jistě by je na svém webu nenabídl k volnému stažení.

Nicméně nedělám si iluze o právní gramotnosti některých autorů i "autorů" (sám jsem už na tomto fóru před časem taky narazil, a to nejen na autora, kterého jsem chtěl btw citovat při dodržení všech povinností, které mi pro tento účel autorský zákon ukládá, ale i na majitele zdejších stránek), takže na tvém místě bych se toho Maďara asi nejdřív zeptal.


Určitě se zkusím zeptat, ale přiznám se, že bych preferoval originál normálie, pokud je k dispozici.
Normálie jistě autorskému právu nepodléhají, ale pokud někdo překreslí obrázek a prohlásí o něm, že se pouze inspiroval normálií, podléhá takovéto dílo autorskému právu nebo ne? Tady bych se nerad pouštěl na tenký led...
MkTT
 
Příspěvky: 566
Registrován: stř 08 úno, 2012 3:46 pm
Bydliště: Praha 10

PředchozíDalší

Zpět na Podklady ke stavbě

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: medwa a 9 návštevníků