Webová galerie normálií železničních pozemních staveb

Skutečná železnice, odkazy na fotografie, zajimavá místa, setkání apod.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., radekkrupka

Webová galerie normálií železničních pozemních staveb

Příspěvekod MkTT » pon 12 zář, 2016 8:54 am

Uvažuji o tom, že bych vytvořil na webu galerii normálií železničních staveb. Technicky to není problém, server v hostingu i dostatek diskového prostoru mám. Stále si ale kladu otázky, na které bych od Vás rád získal odpověď.

1. Bude to mít pro někoho z Vás přínos? Má smysl se tím zabývat?
2. Je legální veřejně publikovat výkresy normálií? Předpokládám, že ano, když se publikují v knihách, nejsem si ale jistý, zda na to není potřeba písemné svolení vlastníka.
3. Byl by někdo ochoten se mnou spolupracovat a dodat výkresy, které má v elektronické podobě, k publikování?
4. Co jiného by jste přivítali, aby bylo do takové galerie zařazeno? Výkresy kolejišť, které Milan musel smazat z diskuzního fóra kvůli nedostatku místa a byl by ochoten dát povolení k jejich publikaci v galerii? (To je jen takový nápad, bez Milanova svolení nic nikam dávat nebudu...)

Díky za odpovědi.
Mirek
Naposledy upravil MkTT dne úte 13 zář, 2016 9:44 am, celkově upraveno 1
MkTT
 
Příspěvky: 566
Registrován: stř 08 úno, 2012 3:46 pm
Bydliště: Praha 10

Re: Webová galerie normálií železničních staveb

Příspěvekod vmucha » pon 12 zář, 2016 10:07 am

Za mě 1) rozhodně ano

napadla mě další otázka pro znalce archivnictví - lze publikovat, resp. za jakých podmínek dokumenty z archívů?
Doupovská dráha 2. epocha TT
vmucha
 
Příspěvky: 641
Registrován: stř 10 bře, 2010 11:42 am
Bydliště: Mšené-lázně

Re: Webová galerie normálií železničních staveb

Příspěvekod milan ferdián » pon 12 zář, 2016 1:10 pm

MkTT píše:Uvažuji o tom, že bych vytvořil na webu galerii normálií železničních staveb. Technicky to není problém, server v hostingu i dostatek diskového prostoru mám. Stále si ale kladu otázky, na které bych od Vás rád získal odpověď.

1. Bude to mít pro někoho z Vás přínos? Má smysl se tím zabývat?

Pro mě vždy.Problém je ale čitelnost údajů.

MkTT píše:4. Co jiného by jste přivítali, aby bylo do takové galerie zařazeno? Výkresy kolejišť, které Milan musel smazat z diskuzního fóra kvůli nedostatku místa a byl by ochoten dát povolení k jejich publikaci v galerii? (To je jen takový nápad, bez Milanova svolení nic nikam dávat nebudu...)
Díky za odpovědi.
Mirek


Máš ode mne svolení.Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Webová galerie normálií železničních staveb

Příspěvekod MkTT » pon 12 zář, 2016 1:48 pm

milan ferdián píše:Máš ode mne svolení.Milan


Děkuji.

První nástřel webu: http://zeleznicni-normalie.cz/
Pro zájemce, kteří by měli zájem do galerie přispívat, mohu vytvořit přístupové účty.

Mirek
MkTT
 
Příspěvky: 566
Registrován: stř 08 úno, 2012 3:46 pm
Bydliště: Praha 10

Re: Webová galerie normálií železničních staveb

Příspěvekod Vaclav86cz » pon 12 zář, 2016 2:42 pm

Bomba. Perfektní. Něco co se hodí každému co hledá podklady.
Parádní nápad

Nevím, jestli rozdělovat normálie podle společností je správné, protože hodně lidí má v původních společnostech trošku nepořádek (včetně mě...)
Možná bych to rozdělil podle typu staveb a pak u každé uvedl, pokud je známo, která společnost to měla v normáliích.
Taky by mohlo být zajímavé uvést třeba plánky rozšíření budov u ČSD, případně plánky budov nově postavených...

Jdu hledat své archiválie a výkresy :-)
Vaclav86cz
 
Příspěvky: 332
Registrován: pon 03 lis, 2014 9:33 pm
Bydliště: Brünn

Re: Webová galerie normálií železničních staveb

Příspěvekod T 478 3022 » pon 12 zář, 2016 3:00 pm

Ale jo člověče,nápad dost dobrej.
Jenom nějak nechápu proč stavědlo kkStB je mezi normáliema ZvKČ.Pokud se nepletu tak normálie ZvKČ se číslují římskýma číslicemi.Navíc na tom úvodním obr.je psané kkStB.
http://www.kb-model.eu/mtbmodel/eshop/4 ... omerice-TT
T 478 3022
 
Příspěvky: 162
Registrován: sob 10 lis, 2012 5:07 pm

Re: Webová galerie normálií železničních staveb

Příspěvekod MkTT » pon 12 zář, 2016 3:49 pm

Máš pravdu, přehodil jsem to do správné galerie.

Mirek
MkTT
 
Příspěvky: 566
Registrován: stř 08 úno, 2012 3:46 pm
Bydliště: Praha 10

Re: Webová galerie normálií železničních staveb

Příspěvekod MkTT » pon 12 zář, 2016 3:57 pm

Vaclav86cz píše:Bomba. Perfektní. Něco co se hodí každému co hledá podklady.
Parádní nápad

Nevím, jestli rozdělovat normálie podle společností je správné, protože hodně lidí má v původních společnostech trošku nepořádek (včetně mě...)
Možná bych to rozdělil podle typu staveb a pak u každé uvedl, pokud je známo, která společnost to měla v normáliích.
Taky by mohlo být zajímavé uvést třeba plánky rozšíření budov u ČSD, případně plánky budov nově postavených...

Jdu hledat své archiválie a výkresy :-)


Tato webová galerie dokáže generovat "dynamické galerie" podle přiřazených tagů. Takže pokud se každý obrázek správně označí, je možné podle tohoto označení generovat virtuální galerie. Zkusím vytvořit nějaké dynamické galerie podle typů staveb. Samozřejmě je možné podle tagů také vyhledávat v galerii.
MkTT
 
Příspěvky: 566
Registrován: stř 08 úno, 2012 3:46 pm
Bydliště: Praha 10

Re: Webová galerie normálií železničních staveb

Příspěvekod MkTT » pon 12 zář, 2016 4:29 pm

Vaclav86cz píše:Bomba. Perfektní. Něco co se hodí každému co hledá podklady.
Nevím, jestli rozdělovat normálie podle společností je správné, protože hodně lidí má v původních společnostech trošku nepořádek (včetně mě...)
Možná bych to rozdělil podle typu staveb a pak u každé uvedl, pokud je známo, která společnost to měla v normáliích.


Dynamické galerie pro stavědla, výpravní budovy, skladiště a výtopny jsou vytvořené.
MkTT
 
Příspěvky: 566
Registrován: stř 08 úno, 2012 3:46 pm
Bydliště: Praha 10

Re: Webová galerie normálií železničních staveb

Příspěvekod greenery » úte 13 zář, 2016 6:26 am

Tak to je záslužný počin, už to mám v "oblíbených".
greenery
 
Příspěvky: 1058
Registrován: úte 04 pro, 2007 10:12 pm

Re: Webová galerie normálií železničních staveb

Příspěvekod hank » úte 13 zář, 2016 7:30 am

Normálie (míněny jsou tím typové plány železničních pozemních staveb schválené orgánem státní správy nebo státního dozoru, aby bylo úplně jasno...) jsou v autorském zákoně výslovně uvedeny jako kategorie písemností, na které se autorský zákon nevztahuje. (Z jiných zajímavých písemností se to ve vztahu k železnici týká třeba kotelních knih. Obecně všeho, co bylo a je předmětem státního dozoru.) Domnívám se, že řada těch "úpisů", ke kterým nás občas nutí některé státem spravované archívy, v tomto ohledu nemá oporu v zákoně. (Jinak tomu samozřejmě může být v případě výkresů hnacích vozidel získaných z archívů následnických firem jejich výrobců, které jsou dnes vesměs soukromé.)

Já teď mám nějakou větší práci za peníze. Až ji dodělám, určitě na ten web taky přispěju. (Aspoň mě to donutí udělat si ve svém archlívu konečně pořádek. :mrgreen: )
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Webová galerie normálií železničních staveb

Příspěvekod hank » úte 13 zář, 2016 9:27 am

Teď na to ještě koukám, že by se to správně mělo jmenovat galerie normálií železničních pozemních staveb. Železniční stavby obecně jsou především stavby železničního spodku (zemní stavby - zářezy a náspy, dále mosty, propustky, tunely) a svršku (vše, co patří ke kolejím - kolejové lože, vlastní koleje, výhybky, zarážedla...). I spodní a vrchní stavba měly své normálie.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Webová galerie normálií železničních staveb

Příspěvekod MkTT » úte 13 zář, 2016 9:44 am

Díky za upozornění. Opraveno
MkTT
 
Příspěvky: 566
Registrován: stř 08 úno, 2012 3:46 pm
Bydliště: Praha 10

Re: Webová galerie normálií železničních pozemních staveb

Příspěvekod MkTT » úte 13 zář, 2016 11:50 am

Pro možnosti reference je možné se přímo okazovat na obrázky v galerii. Například takto:
Obrázek
Kód: Vybrat vše
[img]http://zeleznicni-normalie.cz/Galerie/cache/Norm-lie/Rozd-len-podle-elezni-n-ch-spole-nost-/KkStB/Skladi-t-/Skladi-t-24-H/Skladi-t-24H_595.jpg[/img]

Není tedy nutné obrázek nahrávat do diskuzního fóra, což ušetří místo a sníží se riziko vyčerpání limitu velikosti příloh pro uživatele.
Nedoporučuji vkládat do příspěvku obrázky v plném rozlišení, protože jsou velké a příspěvek nebude příliš čitelný.

Mirek
MkTT
 
Příspěvky: 566
Registrován: stř 08 úno, 2012 3:46 pm
Bydliště: Praha 10

Re: Webová galerie normálií železničních pozemních staveb

Příspěvekod Bw_Ig » úte 13 zář, 2016 2:22 pm

A jak mám vložit obrázek - výkres na vás web? Prosím laický popis úkonů? Jak kolega Hank tak i já disponují značným archivem výkresů staveb, svršku, spodku, budov, atd., jak kkstb tak i onwb.
Bw_Ig
 
Příspěvky: 210
Registrován: pát 01 led, 2016 6:10 pm

Další

Zpět na Podklady ke stavbě

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků