Železniční muzea před r. 1989

Skutečná železnice, odkazy na fotografie, zajimavá místa, setkání apod.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., radekkrupka

Železniční muzea před r. 1989

Příspěvekod HonzaK » pát 08 úno, 2008 4:22 pm

Zdravím,
dostal jsem nápad, že bych na svém kolejišti zřídil v rámci stanice model malého železničního muzea (např. něco jako v žst. Zlonice) - umožnilo by mi to "propašovat" na kolejiště i stroje z jiné epochy, než kterou budu modelovat, navíc je to, aspoň dle mého názoru, docela zajímavý a neobvyklý modelový námět. Je tu ale jeden problémek, a to ten, že časově chci model zasadit do IV. epochy, přesněji do 80. let, a nevím, jak tehdy podobná muzea byla rozšířena (resp. zda vůbec existovala) - mám totiž dojem, že hodně jich vzniklo až v 90. letech...Osobně jsem 80. léta nezažil, tak nemohu těžit z vlastních vzpomínek...
Díky
HonzaK
 
Příspěvky: 59
Registrován: úte 05 úno, 2008 8:25 am
Bydliště: S Cechy

Příspěvekod Petr Zatrepalek » pát 08 úno, 2008 5:43 pm

Koncem 80-tých let jsem viděl tuším v časopise Květy (?) info a fotky z depozitáře NTM v Čelákovicích (?) - normální depo, zanedbané omítky, sem tam nějaký nápis vzhůru ke světlým zítřkům a plky o KSČ a závěrech x-tého sjezdu - to vše v barvě na stěnách depa, a depu poklady v podobě naleštěných ale i zrezlých muzejních unikátů. Jinak ještě v r. 1999 jsem poblíž Plzeńského nádraží viděl odstaveného a zrezlého Štokra. Takže si myslím, že není vůbec žádný problém hodit na nějako zarostlou kolej pár starých mašin a do remízy nějaké hezčí kousky včetně historických vagonu. Jinak třeba na oslavách 100 let trati Kralupy-Velvary co byla v 80 letech, bylo min. 8 parních mašin, lidí hafo a je to taky docela dobrý námět - už jen pro ty barevný stánky s párkama a kapelu v uniformách!
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod Michal Šuhajda » ned 10 úno, 2008 10:04 am

Petr Zatrepalek píše:Koncem 80-tých let jsem viděl tuším v časopise Květy (?) info a fotky z depozitáře NTM v Čelákovicích (?) - normální depo, zanedbané omítky, sem tam nějaký nápis vzhůru ke světlým zítřkům a plky o KSČ a závěrech x-tého sjezdu - to vše v barvě na stěnách depa, a depu poklady v podobě naleštěných ale i zrezlých muzejních unikátů. Jinak ještě v r. 1999 jsem poblíž Plzeńského nádraží viděl odstaveného a zrezlého Štokra. Takže si myslím, že není vůbec žádný problém hodit na nějako zarostlou kolej pár starých mašin a do remízy nějaké hezčí kousky včetně historických vagonu. Jinak třeba na oslavách 100 let trati Kralupy-Velvary co byla v 80 letech, bylo min. 8 parních mašin, lidí hafo a je to taky docela dobrý námět - už jen pro ty barevný stánky s párkama a kapelu v uniformách!

Ta kolej v Plzni rozhodně není muzeum, ale spíš "poslední štace" před Kovošrotem :? Bývalo tam "párovek" víc, vždycky jsem na ně koukal jako mrňous. Ten štokr tam určitě stál ještě předloni, možná je tam doteď. Jsou to koleje, kde se odstavují staré loko. Mimo jiné tam byly i nejěké vozy (Bam, Rybák) a tuším taky M262.
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2379
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Příspěvekod alf » pon 11 úno, 2008 3:04 pm

Depozitář v Čelákovicích je krytá hala + pár metrů kolejí venku,takže to není depo,možná bych článek z Květů našel,tenkrát jsem vše vystřihoval..vím že tam byly barevně vyfocené štokry jako K ve Vršovicích,on to byl delší seriál o železnici..Štokr v Plzni byl 556.0258?pokud se nepletu teď z hlavy..a už pár let to má za sebou..foto bych našel jen jsem ještě do tohoto fora fotky nedával tak nevím..Jinak muzea v 80.letech nicmoc pominu-li aktivity KHKD a expozici v Nymburce která byla mimo drážní prostory..
alf
 
Příspěvky: 222
Registrován: úte 01 led, 2008 11:43 pm
Bydliště: Letohrad


Zpět na Podklady ke stavbě

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků